WEERBERICHT. Thermometerstafld STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL: EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 7 December 1911. Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Riga, laagste 735.0 te Tliorshavn. IjjVerwftchting tot den avond van S Decem ber 1911. Meest matige tot krachtige Z 0.- lijke tot Z.W.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of {betrokken, regenbuien. ^TemperatuurDezelfde. ■Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 75S m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 44 niet toe leiden do behandeling der ouder- doms- en invaliditeitsverzekering voor 1913 los te laten. Stelt de Regeering geen ter- mijD, dan zal de antirovolutionnaire partij er een stellen en bij het intreden daarvan weigeren mede te werken aan welke soci ale wet dan ook indien de zoo zeor begeerde niet is afgedaan. Ook bet tarief moet het Staatsblad bereiken, want het mag nooit of nimmer worden afgescheiden van de invaliditeitswet, de opbrengst is tot dekking van de uit gaven daarvoor bestemd en men mag dat verband niet verbreken, waarop de kans zoude bestaan, indien slechts één der beide voor 1913 ware afgedaan. Dc heer Kuyper heeft dus een voorwaar delijke oorlogsverklaring afgekondigd: gij zult uw arbeid inrichten gelijk mijn vrien den en ik het eischcu, of wjj laten u, Minister Talma, dien wij juist als den democraat in dit Kabinet zoo hoog waardeeren, in den stéék! De heer Nolens nu heeft zich een beetje van streek laten bréngen door deze stouto taal; hij vond, dat het niet aanging Kabi net en Kanier dermate den wil van een kleine groep op te leggen. Lobman en Kuyper hebben ook de kerstenings-taktiek tegenover Iudië niet willen loslateu, al verklaarde de Goesche afgevaardigde, dat zijn partij in de keuze der middelen verschilt met de antirevoln- tionnaire. Dr. Kuyper ging daarbij zelfs vrij ver; m de korte grieveulijst, welke hij dan toch tegen het Ministerie te berde bracht, laakte bij dc beginseluitspraak van den Minister van Koloniën iu vrij krasse termeD. In het aangeven der kansen op een andere partijgroepeering verschilden de beide leiders: do heer Lohman bepaalde zich er toe te constateeren, dat de scheidslijn tusschen rechts en links te wijten zoude zijn aan de vrijzinnigen, dr. Kuyper echter geheel in de lijn van dr. Nolens constateerde den noodwendigen inncrlijken samenhang der rechtsche partjjen en ver klaarde bovendien, dat hij nimmer meer zich zou laten vinden tot een samengaan met linkscho democraten. Ging het met de coalitie niet langer dan zou de autirevolu- tionnaire partij zich weer in haar eigen versterkingen terug trekken en kraebt pogen te putten uit een volslagen isolement. In de redevoering, waarmede de Minister van Buitenlandsche Zaken de sprekers be antwoordde, was de bespreking van het Timor incident verreweg het belangrijkst. Vraagt men naar do Timor-politiek van den Minister, dan kan geen andere infor matie gegeven worden dan dat dezelve met beleid en doelmatig gevoerd wordt. Moeilijke grensgeschillen moeten worden opgelost en van stonde aan heeft onze Regeering een vast plan de campagne in het oog gehouden bij haar onderhandelin gen met het Portugeesche gouvernement. Nu schenen deze onderhandelingen te zullon slagen, toen het grensincident waarbij eenige Poitugeesche onderdanen het leven lieten op Timor voorviel. De Gouverneur- Generaal, voldoende van den stand dei- diplomatieke onderhandelingen op de hoogte, begreep dat dit incident moeilijk heden kon berokkenen en heeft toen uit wijze courtoisie den Portugeeschen gou verneur op Timor jelegraphisch meege deeld, dat het optreden der Nederlaudsche soldaten tegen zijn instructiën had plaats gevonden en de gevangen genomen officier onmiddellijk zou worden vrijgelaten, dat hij bovendien zeer betreurde, dat ouder- daueu der republiek het leveu bij dit ge val gelaten hadden. Toen de Portugeesche gezantschapssecre taris bij deu Minister van Buitenlandsche Zaken kwam om over dit incident te spre ken, heeft deze beur van den inhoud van het telegram van den gouverneur-generaal op de hoogte gesteld. Dat iB al wat er ge beurd is. Iu Portugal iieeft men die betui ging van leedwezen van den gouverneur- generaal nn ten zeerste opgeblazen, de eukele medcdeeling des Ministers als een verzoek om verontschuldiging voorgesteld... gegeven bet Zuidelijk temperament en de biuuonlundsche moeilijkheden moet men 't niet al te erg opnemen en dat heeft onze regeering ook niet gedaan. DE DURB TIJDEN'. Gisterenavond werd in het Yalkje een openbare vergadering gehouden, uitgeschre ven door de afd. Amersfoort van de Soc. Dom. Arb. Partij, waarin als spreker optrad de heer N. van Hinto van Rotterdam met het onderwerp: „De dure tijden in den Amcrsf. Raad, de Eemlander en nog wat". Nadat de heer van Hagelen de druk bezochte vergadering geopend had, ving de lieer van Hinte zijn rede aan met er op te wijzen, dat het wel betreurenswaard is, dat in den Amcrsf. Raad de stem 7an deu arbeid nog niet wordt gehoord. Dan zou het duurte adres van de S.D.A.P. niet inet breed gebaar als partijpropaganda zijn afgewezen, een arbeider zou zijn partij standpunt tegenover dat van de bourgeoi sie hebben uiteengezet. Spr. herinnert aau zijn rede voor de gemeentewerklieden, die bljjkbaar den hec- ren dwars in de maag zit. Die rede was echter niet opruiend in den zin, dat de arbeiders werden opgestookt den hoeren onaangenaam te zijn. Wel beeft Spr. de arbeiders als klasse opgezet togen de bour geoisie. De inzeoder S. in do Eemlander en de heer van Schaardenburg waren van oordeel, dat de Bond vau Gem. werklieden een neutrale organisatie zou zijn. Vroeger heeft Spr. reedè zeer uitdrukkelijk het klassestandpunt van don Bond uitoengezet. Toen is er niets over geschreven, maar nu moest de aandacht van de duurtecommissie worden afgeleid en moest die rooie van Hinte als zondebok dienen. Maar daarvoor weoscht Spr. niet te dienen. Gaarne wil hij strijden eu dan het liefst met open vi zier, ook tegen S. en ook tegen den re dacteur van de Eemlander. (Applaus). Het St. Nicolaasfccst moet voor vele arbeiders geen prettig feest zijn geweest, omdat zij hun kinderen verstoken moesten laten van eenige lekkernij of eenig stuk warm ondergoed, mede omdat het zoo'u schrikbarend duren tijd is. En het Ge meentebestuur weigert die meuschen te helpen. Spr. verwijt den Raad, dat hij de belangen der arbeiders verwaarloost, in tegenstelling met Rijk en Provincie, die wel steunen. Komende tot het duurterapport wijst Spr. er op, dat de commissie na ampele bespre king tot de conclusie kwam, dat de oni- 8tuudigheden niet van dien aard zijn om maatregelen tot hulp verleenen te nemen. Maar toen Mr. Troelstra voor twee jaar minister Heemskerk op de duurte opmerk zaam maakte, zei deze: zoolang we hier geen toestanden hebben als in Rus land, zijn van ons geen maatregelen te wachten. En nu komt minister Heemskerk et wel aan te gemoet. Er zijn dus toe standen als in Rusland, maar dat heeft de Amersfoortsche commissie niet bemerkt. (A p p 1 a u s). En dat een commissie waar notabene vrijzinnigen in zitten, mcnscben die arbeidersvrienden zijn. Wel zeggen zij, er is geen nood. Maar die heeren moeten niet van f 10 in de week leven, zij voelen niet het leed van de arbeidersklasse. De duurte kan geen aanleiding geven wat te doen, voor bepaalde groepen, zegt de commissie. Dus er is toch wel duurte. Cijfers komen echter in het rapport niet voor. De commissie komt met een rapport en de Raad slikt dat, en zegtnoen, de commissie heeft gelijk, er is niets te doen. (Gelach). Spreker wil wel cijfers geven en toont uitvoerig aan dat tal van artikelen in prjjs zijn gestegen. Kortgeleden zijn in het Landbouwblad nog cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt, dat tal van landbouwpro ducten met 40 en 50% omhoog zijn gegaan. Van die cijfers had de commissie, had ze willen lezen, kennis kunnen nemen. De Rotterdani8che duurte commissie heeft altbous nog aaugetooüd, dat tal van prijzeu abnormaal hoog zijn, hetgeen Spreker uit het rapport dier commissie aaohaalt Zoo had ook de Amersf. commissie studie van de zaak moeten maken, dan had ze kun- Den zeggen, zoo is de toestand. Voor het geval, zegt de Amersf. com missie, de Raad een andero zienswijze is toegedaan, wij moeten erkennen, dat het ons niet is gelukt een enkel advies te geven. Nu komt als een reddende engel de afd. van de S. D. A. P. en zegt: als jullie geen middolen weet, wij wel. In het adres van de S. D. A. P. worden 4 mid delen aangegeven, nl. toeslag op het loon, prijsvermindering op de cokes, aankoop io 't groot van verschillende levensmiddelen en instelling van een gemeentelijke ver- koopinrichting. Nu vinden de heeren het geven van toeslag op het loon principieel onjuist. Tot welke consequenties moet het wel leiden, als de gemeente maar toeslag geeft, als er bijzondere tijdeD zijn. 't Is werkelijk aandoenlijk. Dat het Rijk er niet tegen op ziet, dat Provinciale en tal van Gemeentebesturen niet bevreesd zijn voor de consequenties zegt voor den Amersf. Raad niets, die al op de vlucht gaat uit vrees voor die consequenties. Spreker toont uog nader de stijging der broodprijzen aan en haalt een staatje aan, overgelegd bij de 6taatsbegrooting voor 1911 door het Kamerlid Smeenge, waarin aangetoond wordt, dat in 3 jaar tijds de eerstnoodige levensbehoeften gestegen zijn met f 1.45s per week. Van 19081911 zijn tal van levensbehoeften voor het Burg. Armbestuur te Rotterdam in prijs gestegen hetgeen Spr. eveneens met de cijfers aan toont. En niettegenstaande al die feiten komt de Amersf. commissie tot de over tuiging om niets te doeo, omdat ze bang is voor de consequentie. Ze huldigt dus het standpunt van den aarts-reactionnairen prot. Pabi«s, die zeide. De arbeiders moeten de tering maar naar de nering zetten. Dat is ook wel zoo gemakkelijk. Tien jaar lang zijn de prijzen gestegen en elk jaar hebben de arbeiders de riem weer een gaatje aangehaald en nu die riem door de droogte van dezen zomer tot het laatste gaatje is gehaald, zegt de duurtecommissie: Die riem zit je zoo mooi. we zullen zorgen, dat je niet vetter wordt, en dat die zoo blijft zitten. Nu is het Spr. niet onbekend, dat hier vorig jaar verbetering in de loonen i9 ge bracht en dat de commissie zich daarop beroept. Maar het is nog lang geen vetpot. Die loonaverhooging is zeer schriel geweest en het minimum is nog f 10, terwijl dat in verschilleude plaatsen veel hooger is. Amers foort maakt met zijn loonregeling geen schitterend figuur en de Bond van Gom. werklieden zal den Raad ook niet met rust laten en nog wel eens aankloppen en zien of de heeren dan wat milder gestemd zijn. Tegenover de loonsverhooging der ar beiders stelt Spr. die van burgemeesters, secretarissen, ontvangers e.a. Minister Colijn vraagt f 800000 voor positieverbetering dei- officieren. De burgemeester van Amsterdam ging van f 8000 op f 20000 en die van Rotterdam van f 8000 op f 12000. Wanneer Spr. d.in van klassebevoorrechting spreekt komen S en de Eemlander voor den dag en zeggen: wat een opruier is datl Maar Spr. wekt niet op tot die kleine miserige ontevredenheid, maar tot die, welke de arbeiders klasse moet boreiden om zich te ontworstelen uit bet moeras, die de arbti- ders organisatie groot en sterk moet maken om de heerschende klasse te dwingen tot concessies. Komende tot het Raadsdebat zegt Spr. dat de heer Gerritsen hem is tegengevallen. Hij heeft altijd hoog tegen hem opgezien, omdat hij een willig oor had voor de wenschen van den Bond. En nu was het mijnheer Gerritsen de eerste, niet om het rapport van de commissie te verdedigen, maar om over het adres van de S.D.A.P. te gaan boomen om zoodoende de aandacht van eigen rapport af te leiden. In verband mot het argument, dat er 2500 aanslagen in de Inkomstenbelasting zijn beneden f 1000 wijst Spr. er op, dat het niet moest voor komen, dat in een vrijzinnig Amersfoort van 1 450 reeds belasting moest worden betaald. De heer Gerritsen heeft met groote belangstelling de memorie der S. D. A. P. gelezen, maar hij vindt het een aardige propaganda voor de partij en verder over dreven. Uitgezonderd een enkel artikel zjjn de prijzen niet gestegen. In dat adres nu ziju tal van cijfers gegeven en nn komt mijnheer Gerritsen met oen algemeenheid. Hij is nog conservatiever dan de Nieuwe Courant, het gesubsidieerde orgaan van de Ver. van Ned. werkgevers, dat nog meent dat de gemeente een voorbeeld kan geven aau particulieren. Dat heeft de heer Ger ritsen zeker nooit gelezen. Maar er zitten misschien ook groot werkgevers io den Raad en die zullen denken, als dac door gaat komen ook wij of onze naaste familie aan de beurt, lateu we dus de zaak maar afstemmen. Aan den heer ülysink- brengt Spr. ondertusschen een woord van waar deering, die als werkgever beter zijn taak begreep, als de gemcoute. Do heer Van Esveld zei, dat een toeslag de menschen zedelijk neerhaalt. Indien echter een ge meente het als haar taak beschouwt een behoorlijk loon te geven, kan men dan spreken van zedelijk neerhalen? Als een gezin altijd met een tekort worstelt, daalt het toch veel meer. Neen, als men de menschen naar het Armbestuur verwijst, haalt men ze zedelijk neer. En het harte- looze standpunt van den Raad, haalt veel meer de menschen neer, dan het uitsteken van de reddende hand. Do Raad heeft met algemeeoe stemmen het voorstel om niets te doen aangenomen, en daarmee kan spreker Ameisfoort niet feliciteeren. Daarna komt Spr. tot de kwestie met de Eemlander en S. Aan de hand van proefschrift van dr. Moquette toont hij aan, het dat een arbeider een behoorlijk loon moet bobben, wil hij voor ondervoeding worden behoed. Dr. Moquette onderzocht o.a. 8S1 kinderen en kwam tot de con- clussie dat lengte en gewicht bij rijke kinderen grooter zijn dan bij arme. Het verschil neemt van jaar tot jaar toe. Het gemeentebestuur van Amersfoort, dat weten kau, dat de kinderen der arbei ders in zoovoel ongunstiger conditie zijn, weet geen enkel middel om te helpen. Dat is een aauklacht tegen het Gemeente bestuur, maar ook tegen de arbeiders, die nog niet mede strjjdea in de rijen der klassebewusten. Door machtsformatie kunnen de arbeiders de bezittende klasso dwingen hun tegemoet te komen. Als de arbeiders dat niet doen, past het hun niet bet Ge meentebestuur een verwijt te makeo, zij hebben de regeering die ze verdienen. Zij moeten zorgen dat hun stem Diet gesmoord wordt in den Raad, ze moeteD do bezittors uit den Raad dringen. Ze mogen zwart of blauw of rose zijn, ze zijn allen met eenzelfde 6op overgoten: nul. ik houd het witgeld, dat is het stand- puot dat de Amerst. Raad inneemt (applaus). Spreker haalt nog een statistiek aan over grootere sterftekansen der arme kinderen en wijst er dan op, dat de heeren noodig moeten schrijven dat hij de arbeiders opruit, als hij wijst op de verschillen die bestaau. Aan mijnheer S. vraagt Sproker of men do dingen niet bij den waren naam mag noemen en zeggen, zoo is het. Mijnheer S. moet maar eens aantoonen, dat het niet waar is wat Spr. heeft gezegd. Dat andere personen ook wel eens krasse woorden gebruiken toont hij aan met citaten van Leo XIII. Groen van Prinsterer en Dr. Kuyper. Zoo kras als die zich uitlaten over maatschappelijke toestanden heeft Spr nog niet gedaan. Wanneer Spr. wees op zoo veel verkwisting naast zoo veel leed, dan verwijt men hem opruiing. Hij geeft een staaltje van de uitgaven voor toilet van Mevr. Gould en van de stijging der inkomens per jaar van textiel fabrikanten iD Twenthe, en wijst er verder op boe in Amerika da ijsfabrieken minder ijs produceerden om maar meer winst te xunncn maken en hoe in den staat Georgië twee katocDspeculanten oen aaDtal insecten hadden verzameld om den katoenoogst te vernielen en dan den katoenpiijs omhoog te drijven. Zoo is de maatschappij enkel ingericht om winst te ibezorgen aan den bezitter. We moeten oen andere maat schappij hebben, waarin een betere verdee ling der productie. De patroons sluiten zich .meer en meer aaneen en vormen trusts, kartels en syndikaten. Ze drijven de prijzen omhoog en houden strooptochten op de zakken der arbeiders. Naarmate echter de monopolies meer en meer de prijzen be- heerschen, zal de drang grooter worden

De Eemlander | 1911 | | pagina 2