DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 292, DONDERDAG 14 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG, KOPPIG BUITENLAND. DE EEMLA Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: Kl.flBfK HvMJ Telef. Interc. 18». Prijs der AdvertentiSn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bot kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Staatsraad Mr. T. M. C. ASSER, die den Nobelprijs voor den vrede ontving. In z'n blad „de Gemeentewerkman" tracht de heer van Ilinte de zotte voor stelling, als zouden wij de gemeentewerk lieden aangespoord hebben lid te worden van de roomsche organisatie, staande te houden door do volgende redeneering: „gij hebt het stukje uit de Eembode zonder commentaar overgenomen, dat wil dus zeggen dat gij er mee accoord gaat." Och, het is al (jdel gepoog de blunder van den AmersfoortscbeD correspondent goed te willen praten. Het siert den heer van Hinte, dat bij het voor z'n medewer kers opneemt maar thans schijnt ook hij te gaan lijden aan het zelfde euvel van niet-te-kunnen- of-willen-lezeD. Het moet toch voor 'n kind duidelijk geweest zijn, dat onze gedachtcugang deze was: ziet eens hoeveel kwaad het optreden van v. Hinte aan de zaak der gemeente werklieden doet, de Eeuibode slaat er al dadelijk munt uit door te schrijven: en wat dan volgde. De heer vqd Ilinte schijnt zich overigens te vleien, dat hij toch wel eeuigen invloed gehad heeft -op onze overtuiging; hij wil dit hieruit afleiden, dat z'n iogezoudeD stuk geplaatst is in ons blad vau IS Nov., terwijl ons artikel „Het Fiasko der duurtc-com- missie" eerst den 20en verscheen! Het spijt ons altijd iemand 'n illusie te moeten ontnemen maar de harde werkelijkheid eischt het nu eenmaal. Wij willen niet vallen over van H.'s nieuwe vergissing z'n ingezonden stuk is niet geplaatst in ons nummer van 18, maar van 20 Nov., dus in hetzelfde nr. waarin ons hoofdartikel stond. De heer v. H. heeft in zooverre geljjk, dat z'n stuk in het blad van 18 Nov. geplaatst had kunnen worden, omdat wij het dien dag ontvingen. Toch heeft het toevallig samentreffen van ingezonden stuk en hoofd artikel 'u andere, zeer begrijpelijke oorzaak. Niet v. H.'s stuk is de aanleiding voor ouzo beschouwing geweest, maar het ligt voor de hand het rapport /elf, dat eveneens den 18en Nov. gepubliceerd werd. Overigens blijkt uit mets v. H.'s invloed op onze overtuiging, welke wij reeds veel vroeger (26 Oct.) ontvouwd hebben en waaraan wij steeds trouw gebleven zijn; misschien heb ben wij één oogenblik gewankeld, juist in „liet Fiasco", maar dan niet in de lichting van v. Ilinte, doch eerder, onder den invloed van z'n optreden, ten faveure van de denkbeelden in bet duurle-rapport neergelegd. Ten slotte spreekt de heer van Hinte de hoop uit, dat wij in vervolg beterzullen strijden voor de belangen der arbeidersklasse. De heer v. II. k an gerust zijnvoor de nooden der arbeiders zullen wij steeds open oog hebben. Zoo wij ditmaal te kort geschoten zijn, troosten wij ons met de gedachte, dat wij het dan toch nog winnen van den heer v. H. en den Bond van gemeente werklieden; dezen toch verlangden 'n maat regel, waardoor slechts één bepaalde groep gebaat werd nl. die welke het dichtst bij de geldla zit, wij daarentegen hebben her haaldelijk aangedrongen op 'n universeele maatregel, dieallen noodlijdenden ten goede zou komen en de gemeentewerklieden niet uitsloot. De toestand in Portugal. De Portugeesche koniDgsgezinden, die aan de grenzen des lands opeengehoopt zijn, hebben een vergadering gehouden, om te beslissen wat zij zuilen doen. Als hun inval in Portugal gelukt, willen zjj een plebisciet voorstellen, om het volk bij meerderheid van stemmen te laten be slissen of het een republikeinsche regeeriug wensebt, dan wel Koning Manuel of den pretendent Dour Miguel op den troon wil zien. Twee zoons van Dom Miguel, die aan den joDgsten inval deelnamen, zijn zeer populair bij de koningsgezinden en de ex-koning Mannel heeft daarom erover ge dacht zich terug te trekken. Maar de roya listen smeekten hem dat niet te doen, om dat dit de zaak der koningsgezinden zou schaden. De Humanité doet „onthullingen" om trent den steun, dien de Portugeesche royalisten bij den Koniug van Spanje vinden. Volgens dat blad heeft alleen de krachtige tegenstand van een dor Spaansche ministers in October 1910 de uitvoering belet van Koning Alfonso's plan, om Spaanschc oor logsschepen uit te zebden om Lissabom te bombardeeren, en later heeft Koning Alfons op allerlei wijzeD de Portugeesche koDings- gezinden begunstigd. In don jongsten tijd heeft de Koning, door buitenland6chcn invloed godrongen, door zijn regeeting wapens en munitie der Portugeesche royalisten in beslag laten nemen, mnar de vcrioogen der gezanten van Eugeland en Frankrijk, zegt do Huma nité hebben toch niet kunnen verhinderen, dat de Koniüg in de laatste dagen de Portugeesche koningsgezinden zijn welwil- lendeu steun heeft beloofd voor den iuval dien zij in 't laastst dezer maand in Por tugal willen doen. Alweer een Spaansciib Prinses, die schrijft. Ook de zuster van de infante Eulalia, dona Paz, de echtgenoote van Prins Lode- wijk van Beieren, hoeft een boek uitge geven. Het is geschreven in het Spannsch en voert een nagenoeg gelijken titel als dat van Eulalia, namelijk De uii Vida (van mijn lever,) liit boek het vijfde dat dona Paz publiceert is in alle opzichten een contrast inet dat van Eulalia. Het is een geestdriftige lofzang op haar echtelijk leven, en op de deugden van haar echt- geuoot, een beroemd geneesheer, die zijn leven wijdt aan de wetenschap en aan de verzorging van arme menschen. Prins Lodewijk heeft namelijk een ziekenhuis opgericht voor arme lieden, waarvan hijzelf de medische directie voert. Dona Paz roemt ook de deugden van het Spaansche volk en den zegentijken invloed van het R.Katholicisme, dat banden schept tusschon alle klassen, zelfs tusschen de Koninklijke familie en de armen. De Temps is vol lof over den eenvoud en het gevoel, waarmede het boek ge schreven is. Maar de Spaausche radicaal Lerroux, die het werk in zijn blad even eens bespreeRt, noemt het een staaltje van akelige literatuur. En hij betreurt de eerzucht van Vorsten en Vorstinnen, die beu naar letterkundigen roem doet streven. Een Sympathiebetuiging. Aan den Duitschen Rijkskanselier, van Betliuiann Hollweg, is een afschrift gezon den van de volgende, met algemeene stem men aangenomen, resolutie: „Het bestuur van de Women's Liberal Federation, vertegenwoordigend een leden tal var. meer dan 120.000 vrouwen, wenscht aan den heer Von Bethiosnn Hollweg, den kanselier van het Duitsclie Rijk, de op rechte uitdrukking te doen toekomen van zijn vriendschappelijke gezindheid jegens Duitschland, en vau zijn oprechte hoop, dat de vriendschap, die zoo lang tusschen het volk van dat Rijk en van Groot- Brittnnnië heeft bestaan, gehandhaafd, en voortdurend versterkt moge worden." Ridderorden en FinantiEn. Een bericht uit Berlijn aan de Londen- sche „Daily Mail", dat Pierpont Morgan de Duitsche geldmarkt met 300 millioen mk. zou te hulp gekomen zijn, en hem voor dit hulpbetoon aan Duitschland een hooge ridderorde zou zijn verleend, wordt van Duitsche officieelo zijde als een ver zinsel beschouwd. Vastgesteld wordt, dat de Duitsche geldmarkt buitengewone vreem de hulp niet noodig heeft en dat door Morgan gcenerlei piestatie aangeboden nóch van hem gevraagd is. De toekenning van de orde van den Rooden Adelaar heeft Morgan te danken aan zijn persoonlijke relaties met den Keizer, waarmede de Duitsche financiën niets te maken hebben. Evenredige Vertegenwoordiging. De Badensche Tweede Kamer heeft zich met viijwel algemeene stemmen uitgespro ken voor de invoering van evenredige ver tegenwoordiging hij de Landdiigverkiezin- gon. Voor de gemeenteraadsverkiezingen bestaat deze reeds: allec-u is hier het drieklasscnsysteem nog behouden. De Franschk Kloostergoederen. De pastoor van Languidic, Jaffre, is voor den rechter van instiuctie moeten verschij nen, onder beschuldiging door zijn predi katies vijandclijko manifestaties togen do koopers der kloostergoederen te hebben uitgelokt. Pastoor Jaffre, heeft beslist ont kend zich hieraan schuldig tc hebben ge maakt. Spoorwegstaking afgewend. Het gevaar van een spoorwegstaking tegen Kerstmis, dat in Engeland dreigde, is afgewend. Do vertegenwoordigers van de spoorwegbesturen en van het spoor wegpersoneel, die op uitnoodigiog der regeering, in het gebouw vau het mini sterie van handel tezamen beraadslaagden over het rapport en het plan der spoor wegcommissie, zijn het eens gewordeu over een schikking. Werkgevers en werknemers nomen nu de voorstellen der spoorwegcommissie aan, met eeoige wijzigingen en aanvullingen. De wijzigingen betreffen niet de hoofd trekken van het plan der commissie, maar alleen bijzonderheden in verband met de uitvoering en het beginsel van cikenning van de vakvereenigingeu wordt niet verder gedreven. Het nieuwe plan, waardoor de centrale verzoeningsraden worden afgeschaft, treedt in werking in Mei a.s., bij de verkiezing van de sectioneele raden; maar de overige voorgestelde veranderingen zullen niet vóór 1 Juli a.s. van kracht zijn. Het personeel is vooral tevreden over een concessie, die de directies hebben gedaan omtrent het betalen vau overwerk. De regeling van het geschil wordt over 't algemeen aan beiden zijden met vol doening begioet. Maar het socialistische parlementslid Keir Hardy zegt: „Hot is een zeer schrale vervulling van de wenschen en verwachtingen van het per soneel". Ramsay Macdonald, leider der Arbeiders partij, betuigde zijn voldoening en voegde er bij: „Ik hoop dat de directiën de over eenkomst uitvoeren niet slechts naar de letter, maar ook naar den geest; want er kan geen vrede op de spoorwegen zijn, wanneer niet de bestuurders en het per soneel zoowel door gevoelens van welwil lendheid als door contractsbepalingeu vet- bonden zijn". De Russificatie van Finland. Nog is het wetsontwerp, betreffende „de rechten der Russische onderdanen in Fin land" waarbij het aan do Russen ge makkelijk moet worden gemaakt ambte- naarsposten in Finland te verkrijgen niet iloor de Doema aangenomen of reeds beeft de heer Seijn, gouverneur generaal van Finland een geheel plan uitgewerkt om hot Finscbe landsbestuur volkomen te Russificeeren. In dit plan wordt, met enkele uitzonde ringen, 't gebruik der Russische taal dwin-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1