WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 14 December 1911. Hoogste barometerstand 763.4 ra.M. te Brcslau, laagste 743.2 te Malinhead. Verwachting tot den avond tan 15 Decem ber 1911. Meest matige Z.W.-lijko tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 46 gend voorgeschreven, zoowel in de corres pondentie als in de mondelinge besprekin gen tusschen de verschillende autoriteiten en bestuurslichamen. De correspondentie tusscben senaat en parlement zal bv. plaats hebben in het Russisch, waarbij echter een Finsche of Zweedsche vertaling zal wor den gevoegd. De Finsche autoriteiten kunnen verder in hun correspondentie met bestuurslichamen, die nog niet verplicht zijn tot het gebruik der Russische taal bjj hun stukken een Finsche of Zweedsche vertaling voegen ditzelfde kan ook ge schieden, wanneer zij correspoudeeren met particulieren van wie het bekend is, dat zij hot Russisch niet machtig zijn. Zelfs het Finsche Staatsblad zal voortaan in het Russisch worden geredigeerd met een vertaling in een der beide „plaatselijke talen". Wanneer deze bepalingen in werking zullen zijn getreden, zal Finland zijn eigen taal hebben verloren, en de Finnen zullen vreemdelingen worden in hun eigen land. Ten einde het terrein voor de Russische ambtenaren in Finland voor te bereiden, worden in het ontwerp de voorwaarden om tot ambtenaar in Finland te worden be noemd, zoodanig gewijzigd, dat voor de benoeming tot ambtenaar in een bestuurs lichaam, waar het Russisch is voorgeschre ven, in de eerste plaats wordt geëischt, volledige kenuis der Russische taal. Zoo lang geen voldoend aantal personen wordt gevonden om aan deze voorwaarden to voldoen, zullen de desbetreffende ambte naarsplaatsen vacant blijven. Eu ten slotte zullen voor de Russen, die naar ambte naarsplaatsen in Finland willen solliciteeren cursussen worden gegeven in het Finsch en Zweedsch, en zullen in alle Finsche bestuurslichamen alvast Russen als volon tairs worden opgenomen. Rusland en PERZië. De halfambtelijke „Rossya" schrijft: De Russische troepen, welke in Kaswin bijeen getrokken zijn, zullen eerst over 8 dagen vorder rukken, indien geen buitengewone gebeurtenissen den Russischen gezant dwin gen, hen vroeger naar Teheran te doen komen. Rusland heeft deze troepen slechts noodgedrongen gezonden en gelijk van zelf spreekt, zooals reeds dikwijls verklaard is, zonder de geringste bedoeling, om de on deelbaarheid en onafhankelijkheid van Perzië te schenden. Zoodra Rusland's eischen vervuld zijn, zal een verder verblijf van Russische troepen in KaswiD overbodig zijn, indien althans geen aanvallen op Russen, ernstige onlusten of ander verwikkelingen plaat6 hebben. Het grondbeginsel der Rus sische politiek in Perzië moet, zoo nu als immer, de volle overeenstemming en sa menwerking met Engeland bljjven, op den grondslag van de bepalingen der Engelsch- Russische overeenkomst van 1907. Slechts bij een voortbestaan van deze overeenkomst is een vreedzame en geregelde ontwikkeling van Perzië mogelijk, een ontwikkeling, welke zoowel in ecouomischen als in poli— tieken zin voor de belangen der beide nabuur-staten, alsmede voor het herstel van een duurzame rust in Perzië van het hoog ste belaug is. Een Mantsjoe-Complot. Een correspondent te Tientsin van de Exchange Telegraph deelt mede, dat 700 Mantjoes een geheime vereeniging hebben gevormd, waarbij zij zich „aan den dood gewijd" hebben. Hot doel dezer vereeniging is de voormannen der revolutie uit den weg te ruimen. Ten einde dit doel te bereiken zijn prijzen gesteld op het hoofd van de voornaamste revolutionnairen, die daartoe in verschillende „klassen" zijn verdeeld. Zoo zal een „eerste klasse" belooning van 100.000 dollar worden toegekend voor het vermoorden van dr. Soen-jat Sen. Li-hoean- ko.ng en verscheidene anderen. Generaal M'oe-Hoe-Tsjen, die onlangs werd vermoord, stond eveneens in deze „eerste klasse" geprijsd. De tweede klasse belooning 30.000 dollar wordt uitgekeerd voor het dooden van Lan Tien-Wei, Tang Tsjin, Wac-Hoeng. Tsoeng en anderen. In de „derde klasse" zjjr. lieden als Sjan- Toeng, Woe-Jang Tao enz. ondergebracht. Hun hoofd brengt aan hun moordenaars slechts 10.000 dollar op. Maar de „hoofdprijs" valt ten deel aan den „gelukkige", die er in slaagt, Joean- Tsji-Kai van het leven te berooven. Dit wordt betaald met één millioen dollar. Joean-Tsj Kai nroet echter voorloopig nog in het leven worden gelaten. H\j komt eerst aan de beurt, wanneer hij de rust iu het laud heeft hersteld! De prins-regent en prins Tsjing zouden altijd volgens bovengenoemden corre spondent van het plan afweten, doch er zich niet tegen hebben verzet. Het plan zou zijn verraden door 'n zekeren Tsjang, een Chinees, die als kind door zijn vader aan een rijken MaDtsjoe werd verkocht en als diens zoon werd opgevoed. ThaDs, nu hg 27 jaar oud is, en bekend is gewor den met zijn afkomst, is hij zjjn Mantsjoe- pleegouders ontvlucht, en heeft hij zich bij de Chineesche revolutionnairen gevoegd. TWEEDE KAMER. Gistermiddag is het algemeen onderwijs debat ingeleid met 'n rede van dr. de Vis ser, die oordeelde dat onze onderwijswetten dringend herziening noodig hebben. Spr. wenschte reorganisatie eenvoudig van de regeering te doen uitgaan aan de hand van het rapport der Ineenschakehng6commiesie. Dr. Kuyper daarentegen wil 'n afzonderlijk Departement van Onderwijs en verwierp het denkbeeld van 'n directeur-generaal voor het onderwijs. Dr. Bos bepleitte het stichten van 'n onderwijsraad. Een Departementschef biedt niet denzelfden waarborg voor continuïteit in etreven, wijl hij altoos bij Kabinets wisseling ter zijde kan worden gesteld en zal het te eeniger lijd wel tot een diiecteur- generaalschap moeten komen, opdat althans één ambtenaar het geheele zoozeer ineen- grijpende bestel der volksontwikkeling overzie, voor dit oogenblik ware met een permanenten raad genoegPD te nemen. Men bevordere het verband tusschen de ver schillende ouderwijstakken, breDge lichame lijke opvoeding zoo noodig met het oog op de weerkracht der actie in verband met de zedeljjke volksontwikkeling en stelle zich verhooging der physieke en psychische volkskracht tot doel. Met het bewaarschool onderwijs kan begonnen wor den en het verheugde den heer Bos, dat de Minister daarvoor althans belangstelling begint te toonen; van onderen op bouwe men verder de organisatie op: het lager onderwijs zich aanpassend aan een practisch ingericht vakonderricht met verhooging van den leerplichtleeftijd zij tweede schakel in de keten. Wat het vakonderricht zelf betreft, tus schen de heeren De Visser en Bos bestoml daaromtrent overeensteming: zij beiden wenschten voorshands een eenvoudige rege ling, niet buiten verband met, doch, naar tijdsbehoefte, los van de plannen der In- eenschakelingscommissie. Bij de voortzetting van de beschouwingen over de Waterstaatsbegrooting heeft de heer Troelstra zijn groote redevoering over de dienstvoorwaarden en het spoorweg personeel heëindigd en na hem is de heer Treub tot eeu heel wat bondiger ontvouwing der bekende grieven overgegaan: De her ziening zeide hij van 1911 had ge heel onaangetast gelaten de critiek door hem in 1907 op de toen bestaande dienst voorwaarden geleverd, nog altijd bleven de voornaamste misstanden bestendigd. Instelling van 'n permanent scheidsge recht stuit af, de Minister erkent het zelf op den onwil der maatschappijen ten opzichte der looneu blijft niet alleen de oude stelselloosheid maar ook het verschil in vorm tusschen S. S. en H. IJ. S. M. gehandhaafd, de opheffing der commissie van beheer over het pensioenfonds der S S. is een fout en druischt in tegen den geest in de tegenwoordige wetten neergelegd, speciaal tegen dien van het arbeidscontract waarbjj medezeggingschap der arbeiders over het beheer van te hunner behoeve ingestelde fondsen, tot welker instandhou ding zij hebben bij te dragen, wordt geëischt. De groepsvertegenwoordiging, over wel ker totale mislukking de heer Troelstra heeft gesproken, wordt door do H. IJ. 8. M. behandeld als een brievenbus voor klachten; zij mag klachten overbrengen en toelichting maar verder ook niets, dat zij in 't leven werd geroepen om de belangen van wie zjj vertegenwoordigt ook voor te staan, is niet tot de directie doorgedrongen. De heer Treub eindigde met de ernstige vermaning dat de Minister hier toch diende te waken dat uiet wederom een geest van bitterheid en wrok bij het personeel zoude postvatten. Staatszorg en duurte. Door de Staatsmgnen werden ter tege moetkoming wegens de dure tijden, reeds gedurende een heelen tijd, aan de arbei ders goedkoope visch en aardappelen be zorgd. Thans gaat men verder: groenten van alle soorten, uien enz. worden tegon zeer goedkoopen prjjs aan de arbeiders geleverd. De Twentsche textiel- industrie en de oorlog. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Enschedé zijn van verschillende Turksche kooplieden aanvragen binnen gekomen, hunne benoodigde weefgoederen uit Twenthe te mogen betrekken, nu in Turkge de Italiaansche fabrioken worden geboycot. Italiaansche weefgoederen worden belast met een inkomend recht van 100°/, Manufacturen uit andere landen zijn alleen dan vrjj, wanneer ze zijn voorzien van een certificaat van oorsprong dat voor Nederland door iedere Kamer van Koop handel kan worden verstrekt. Zonder een dusdanig certificaat wordt de betrokken zending als een Italiaansche aangemerkt en bggevolg belast met een inkomend recht van 100%- Gij vergeet toch niet van avond naar de vergadering van „Gemeentebelang" te gaan? "Wij herrinneren aan het adres in zake evenredige vertegenwoordiging voor de gemeenteraden, dat op ons bureau ter teekening ligt. De heer J. P. J. van Voorst Vader, theol. cand. alhier, ontving 'n beroep naar de Herv. gemeente te Schore. De heer dr. II. J. Regnders, die aan de beurt van aftreding is als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wenscht, naar wij vernemen, voor 'n herbenoeming niet in aanmerking te komen. -Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school in de Heerestraat is aangesteld mejuffrouw G. Mulder, thans tijdelijk werk zaam aan de school in de Hellestraat. -Het leveren van de hondepenningen is voor het jaar 1912 door B. en "VV. op gedragen aan de firma J. Kool, Utrecht- schestraat alhier. Zondagmorgen half elf hoopt in de Luthersche kerk op te treden de vorige Luth. predikant alhier ds. J. L. F. de Meijere, thans te Haarlem. Aan den heer H. W. van Esveldisdoor den Kerkeraad der Evangl. Luth. Gemeente alhier een photografie in lijst aangeboden, voorstellende het interrieur der kerk met een gezicht op den kansel en het orgel, als blijk van waardeering voor de diensten als organist, gedurende 40 jaren aan de Gemeente bewezen. Zondag a.s. zal op Birkhoven een belangrijke ontmoeting plaats hebben. Dan toch krijgt Quick bezoek van O.D.O. uit Arnhem, die hoogst waarschijnlijk kampioen der 2e klasse B. wordt. O.D.O. heeft een uitstekende verdediging en een voorhoede, die een van de beste van het Oosten is. De middenlinie is O.D.O.'s sterkste punt niet, maar deze zou Zondag j.l. worden versterkt en is toch altijd een linie, die et- wezen kan. Quick krijgt dus een zwaro partg, maar dient toch alles er op te zetten om een eventueele overwinning aan O.D.O. niet cadeau te geven. Bovendien bedenke men, dat verrassingen nimmer zijn uitgeslotco, en al is O.D.O. nog niet geslagen, het staat nog volstrekt niet vast, dat Quick het per sé moet afleggen. H.V.C. gaat Zondag naar Zwolle om aldaar tegen P.E.C. uit te komen. Bij Kod. besl. van 12 dezer is de eerste luitenant C. Gordijn van het 5de reg. infanterie, terzake van tijdelijke onge schiktheid op non-activiteit gesteld. De nieuw benoemde reserve- en militie-luitenants zullen 16 dezer, en niet 23 dezer, worden beëedigd. De kolonel J. H. van der Burg, thans plaatselijk commandant te Amsterdam zal tegen 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. De verhouding van de Theosofie tot de Godsdiensten. Over bovenstaand onderwerp zou giste renavond iu de Remonstrantsche kerk mej. C. W. Dijkgraaf uit Nijmegen spreken in een openbare bijeenkomst, belegd door de Nederlandsche AfdeeliDg der Theosofische vereeniging. Aangezien mej. Dijkgraaf ech ter door ongesteldheid verhinderd was, trad als spreker op do heer C. A. de Jager uit Amsterdam. Alvorens in bijzonderheden te treden gaf deze eerst een kort begrip van wat de godsdiensten volgens de theosofische opvattingen zijn en lichtte hij verschillende punten toe om te doen zien. dat de theo sofie onafhankelijk van de godsdionsteD bestaat. De theosofie vat het al op als een open baring van een organisch leven, het hart van het bestaande is bewustzijn en geen onbewustziju. Indirect leeren we het god delijke leven kennen in de natuur, maar voor de theosoof is het goddelijk leven direct kenbaar door zijn geestelijk mensch zg'n. Een geestelijk mensch is niet eeu goed ontwikkeld menscb, maar er bestaan my stieke geestestoestanden, waarin de verhou ding van den mensch tot het heelal geheel anders gevoeld wordt, daD dit gewoonlijk het geval is. De geestelijke mensch nu voelt zioh als de openbaring van het gees telijke leven. Voor den theosoof is de godsdienst een innerlijke ervaring van iets, dat in ons leeft. Dat is het innerlijke ware van alles, maar do theosofie leert ook, dat de open baring van het goddelijke leven verre te boveD gaat al wat wjj kennen. Er zjjn werelden van andere stoffelijke samenstel ling, dan de wereld, welke wg waarnemen met onze oogen. De theosofie nu zegt, dat naarmate het geestelijk leven zich ontplooit ook door de natuurlijke verreining van de lichamen, daarvan hot gevolg is, dat de andere werelden voor ons opdoemen eu we daarvan kennis kunnen krijgen, kennis van hetgeen er met ons gebeurt voor onze geboorte en na onzen dood. Die kennis der ijlere werelden behoeft echter niet te wachten op de geestelijke ontplooiiog, maar io het algemeen iB de vatbaarwording voor de indrukken der ijlere werelden samenhangend met do geestelijke ontwikkeling. De mensch nu reïncarneert herhaaldelijk op de wereld, en wanneer iemand de hoogte van het geestelijk leven beeft bereikt, krijgt hij zijn eigen lot om te reïncarneeren in handen. Zoo beschouwt de theosofie de groote godsdienststichters niet anders dan als wezens in een menschelgk lichaam, die uit andere werelden bewust incarneoren on de leeringen, die zij geven moeten dan ook in groote trekken gelijk zg'n. En dat is ook werkelijk zoo. Die punten van over eenkomst betreffen zelfs dogma's, die niet zoo direct voor de hand liggen Zoo het christelijk dogma Der drieëenheid, dat voor-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2