WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 unr. De Bilt, 18 December 1911. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Breslau, laagste 734.8 te Valencia. Verwachting tot den avond van 19 Decem ber 1911. Matige tot krachtige Z.O.-lijke tot Zuidelijko wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 42 Een Werkstaking op Madera. Gister voor acht dagen brak te Eunchal op Madera een staking uit onder de kolen- dragers. Den volgenden dag werd do sta king algemeen en van dien dag af beletten de stakers de ontscheping van kolen, water en levensmiddelen. Het Belgische stoomeohip „Minister Berrnaert" ligt er al acht dagen, zonder dat het zijn lading vee en tarwe heeft kunnen lossen en het PortugeeBche stoom schip „Portugal", dat Woensdag reeds had moeteD bertrekken, wacht nog steeds in de haven, daar het geen kolen kan innemen Engelsche en Duitsche schepen, die gewoon zijn Funchal aan te doen stoomen thans door. De zaken in de stad staan stil; voor ongeregeldheden schijnt echter geen vrees to bestaan. De Perzische Quaesttb. Het is waarschijnlijk, zoo wordt uit Te heran aan de New-York Herald geseind, dat het binnenkort bij Khoi tot een ge vecht tusschen Turken en Russen zal ko men. Turkeche vertegenwoordigers hebben aan Perzië doen weten, dat Turkije gereed is om 400.000 man in Azië tegen Rusland in het veld te brengen en dat het land rekent op den steun van geheel Perzië ter verde diging van den Islam. Een aantal Perzische afgevaardigden zijn van plan hun ontslag te nemen, ten einde de Kamer onvoltallig te maken en de re- gcering zoodoende de handeu vrij te geven om met Rusland te onderhandelen. Volgens berichten uit Teheran, heeft Rusland groote sommen besteed om die leden daartoe om te koopen, terwijl het bovendien tracht de gunst der arme volksklasse to wiDneu door ruime uitdeelingen van geld en voedings middelen. Al die pogingen hebben echter tot dusverre nog weinig resultaat opge leverd. Het Perzisch comité in de Trnksche hoofd stad heeft een telegram van de inwoners van Nedsief in het vilayet Bagdad ontvan gen, waarin een oproeping tot alle moham medanen wordt gericht, om de onschend baarheid van Perzië tegen Rusland te ver dedigen. Reeds heeft zich een korps van 35.000 man gevormd, bereid naar Perzië op trekken. Een tweede telegram meldt, dat de opperste Oelema Moella Kiafiam Khorassani, op het oogenblik dat het korps op weg wilde gaan, gedood is. TWEEDE KAMER. De groote meester had het gezegd. De theologische faculteit aan de rjjks Univer siteiten moest uitsterven; daarom mocht geen nieuwo hoogleeraar :u de geschiede nis van het Oostersch Christendom te Leiden aangesteld worden. Maar dr. Kuypers wil is niet meer wet; zijn prestige mocht niet opnieuw in gevaar gebracht worden; daarom moest broeder Brummelkamp dit maal de kastanjes uit het vuur, in casu den hoogleeraar uit de begrooling halen. De toeleg is mislukt, 'n nieuw échec voor den van God gegeven leider. Dr. de Visser zei het heel scherp: omdat dr. Kuyper, één man in de autirevolutionnaire partij heeft goed gevonden te decreteeren, dat de theologische faculteit aan de Rijksuni versiteiten moest uitsterven, daarom be hoefde dat nog niet te gebeuren. En de Minister, die blijkbaar in het amendement van 's heeren Kuypers geestverwant Brum melkamp weer zoo'n echt op de-vinger6- tikkerijtje scheen te zien, getuigde dat nu de overheid eenmaal voor de instandhou ding der theologische faculteiten te zorgen had, die ook zoo goed mogelijk ingericht diende te zijn. Broeder Brummelkamp achtte het toen maar verstandiger zijn amendement in te trekken. Het Pantserschip. De Tijd meldt, dat het nog lang niet zeker is, dat den minister van Marine het door hem aangevraagde pantserechip, het eerste van een viertal van dat type, zal worden toegestaan. Ook aan de rechter zijde is daartegen nog al oppositie. De minister ziet de moeilijkheid van zijn po sitie in, maar wil van geen wjjken weten. Zelfs een uitstel van behandeling tot Fe bruari zal hij onaannemelijk achten. De brief van prof. De Groot aan de Kamerleden. De leden van de Staten-Generaal hebben van den Leidschen hoogleeraar J. J. F. de Groot het volgend Bchrijven ontvangen: „Daartoe door den minister van Justitie aangeschreven, noodig ik u uit, het u toe gezonden exemplaar van mijn gesloten brief aan de Staten Generaal, wegens het daarin voorkomende zedenkwetsende groentijds libretto, te vernietigen, althans te bevor deren, dat aan den inhoud van dat libretto geen verdere ruchtbaarheid worde gegeven Pensioenfonds Staatsspoor. Door de commissie van beheer in 't pensioenfonds van de Staatsspoor is besloten, onder het personeel een referendum uit te schrijven, of de commissie de nieuwe pen sioenregeling der regeeiing kan goedkeuren, waarin opheffing der commissie van beheer wordt geëischt. Een openbare leeszaal te Haarlem. Eerlang zal moeten worden overgegaan tot de verbouwing van het raadhuis te Haarlem en zal dan ook de gemeente bibliotheek een andere plaats moeten wor den aangewezen. Waar dit zoo is, hebben B. en W. zich afgevraagd of dan niet de kwestie van het 6tichten eener openbare leeszaal tegelijker tijd kan worden opgelost. Het college hinkt op twee gedachten: een leeszaal door particulieren gesticht en steun der gemeente, of een leeszaal door de gemeente opgericht, waarbij particulieren hun steun verleenen. Om dit vraagpunt tot 'n beslissing te brengen, stellen B. en W. voor, een com missie te benoemen van vjjf raadsleden, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen en van haar bevindingen aan den raad verslag, eventueel vergezeld van voor stellen en raming van kosten te doen, omtrent de mogelijkheid van de oprichting eener openbare leeszaal in deze gemeente, hetzij door particulier initiatief, gesteund door de gemeente, hetzij van gemeente wege met bijdragen van particulieren. Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren de heeren H. Meursing, H. van Haselen en D. H. G. Kleber. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 4 November 1911 die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt hierna mede, dat zijn ingekomen de volgende stukken: 1. De gewone periodieken, verslagen en handelsberichten. 2. Yan den Minister van L. N. en H. het centraal verslag van de Avbeids-inspec- tie over 1910. 3. Yan den Minister van Financiën de Statistiek van in-, uit- en doorvoer over Ootober 1911. 4. Yan het Centraal Bureau voor de Statistiek opgaven omtrent de arbeidsmarkt en maandcijfers. 5. Yan den Minister van L. N. en H. het verslag over 1910 omtrent den staat der Rijksverzekeringsbank. 6. Een exemplaar van het tijdschrift van de Maatschappij voor Nijverheid. 7. Bulletin van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Smirna. 8. Het 20ste jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Londen. Bovenstaande stukken worden ter lezing gelegd bij den secretaris en zullen bij de leden worden rondgezonden. Yerder zijn ingekomen: 9. Een prospectus van het Comité voor de Internationale Tentoonstelling te Sofia met het verzoek personen op te geven, die genegen zouden zijn handelsconnexties aan te knoopen in de Balkanlanden. Aan dit verzoek was door den secretaris reeds voldaan toen een missive inkwam van de Kamer van Koophandel te Sofia meldende, dat de Tentoonstelling geheel van particulieren uitgaat en dat de Kamer er niets mee te maken heeft. Ook hiervan is aan belanghebbenden kennis gegeven. 10. Van den Minister van L. N. en H. een missive betreffende de verhooging der invoerrechten iu Turkije op Italiaansche waren en certifikaten van oorsprong, die ook door Ned. Kamera van Koophandel kunnen worden afgegeven. Dit bericht .is gepubliceerd en door den secretarie zijn reeds een tiental certifikaten afgegeven. 11. Een verzoek om adhaesie van de Kamor van Koophandel te Zutphen, aan een adres aau den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, verzoekende de post- en telegraafkantoren in steden boven 10000 inwoners des Zondagsavonds van 7 tot 8 uur open te stellen. Zal worden rondgezonden en in de vol gende vergadering worden behandeld. 12. Yan de Kamer van Koophandel te Wageningen een nader aan den Gemeente raad aldaar gezonden memorie, inzake uit breiding van de Rijnhaven in verband met aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei. Als voren. 13. De Voorzitter herinnert er aan, dat in de vorige vergadering is besloten een adres te verzenden aan den Minister van Waterstaat inzake de verbetering van den toegangsweg naar het Postkantoor. Al heel spoedig is daarop van den Minister antwoord ontvangen, dat de beoogde ver betering naar het gevoelen van Z. Ex. behoort tot de taak der Gemeente. De Voorzitter stelt voor een afschrift van het adres en vau het antwoord van den Minister te zenden aan den Gemeente raad, met verzoek de zaak in orde te breDgen. Aldus wordt besloten 14. Een missive van het Bureau van Handelsinlichtingen, omtrent de na-tentoon- stelling van het vezelcongres te Soerabaja welke te Amsterdam zal worden gehouden in Artis van af 23 December a. s. en de tien volgende dagen. De tentoonstelling zal omvatten een deel der inzendingen te Soerabaja, terwijl ook door Nederlandsche fabrikanten en handelaren inzendingen zijn toegezegd. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is hierna de verkiezing van voorzitter en plaatsvervangend voor zitter. Herkozen worden de heeren J. Ger. Kleber en H. Meursing. De eerste neemt zjjn herbenoeming tot voorzitter aan, terwjjl aan den heer Meursing bericht zal worden gezonden. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat ingekomen is een verzoek om steun van de Vereeniging voor een openbare leeszaal en bibliotheek hetwelk in de vol gende vergadering zal worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. QUICK—O.D.O. 2—4 De hoop, dat Quick gisteren eens voor een verrassing zou zorgen door O.D.O. te slaan, is niet verwezenlijkt. En te meer is dit te betreuren, daar Quick een spel heeft gegeven, zooals we dat in dit seizoen van de Amersfoorters nog niet gezien hebben en dat o.i. beslist beter lot bad verdiend. Gernimen tjjd, voor rust zelfs bjjua aan houdend, was Quick dan ook sterker. Dat het overwicht niet in doelpunten kon wor den uitgedrukt, dankte O.D.O. vooral aan de buitengewoon sterke verdediging, terwijl de doelman een bitter beetje liet passeeren en voortdurend keurig werk leverde. Toch had Quick nogtot een kwartier voor tijd de leiding met 2 —1, maar toen pakten de Arnschemmers zoo krachtig aan, dat in weerwil van het harde werken der Quick- menschen, de bal nog driemaal in het net werd gedeponeerd. O.D.O. had twee invallers voor Stern en Lingbeek, terwjjl Quick in de voorhoede Frohn en F. Marin had, waardoor deze linie niet weinig versterkt was. Al spoedig ontwikkelde zich een vurig spel, dat vooral van do zijde van Quick goed volgehouden werd. De voorhoede van O.D.O. bleek echter uitstekende spelers te bezitten en menigmaal werd de bal dan ook keurig mooi opgebracht. Maar Quick's verdediging stond pal en vooral Keetell leverde goed werk. Toch gelukte het den O.D.O.'ers het eerst den bal in het net te brengen. Dit punt had evenwel niet mogen worden toegekend, aangezien het een vrjj duideljjk geval van buitenspel was, maar de scheidsrechter zag dat waarschijnlijk niet en kende bet wel toe. Quick's spel was daarna beslist beter dan van O. D. O. en de Arnhemmers werden dan ook geruimen tijd ingesloten. Wel duurde het nog lang voor de gelijk maker kwam, maar dat deze niet kon uitblijven,was duidelijk.Na veel heen en weer trappen voor bet O.D.O.-doel werd dan ook Arnhem's doelman gepasseerd en de stand op 11 gebracht. Kort daarop kwam rust. Daarna maakte O. D. O. eenige rennetjes op het Quick-doel, maar van Qoethem kwam in de tweede helft vrjj aardig op kracht en gaf meermalen niet thuis. Ook de verdediging van Quick was buitengewoon goed en wist hot spel uit stekend te verplaatsen, zoodat de voorhoede aanhoudend werk kreeg. Wolterbeek en Valk leverden hier goed werk, en uit een mooi ronnetje van den eerste kwam het tweede punt voor Quick (21). Het gejuich der Quickmenschen ver6tomdeechterspoedig. De Arnhemmers begonnen blijkbaar in te zien, dat Quick een kwade tegenstander was. Ze vielen althans zoo verwoed op den bal en wtsten dezen ook goed vast te houden, dat het wel te voorzien was, dat er nog gedoelpunt zou worden. En kort na elkaar werd het net driemaal gevonden. Quick ondernam nog eenige mooie rennetjes, maar ze leverden geen resultaat. Met dezen stand, 4 -2 voor D. O. kwam tijd. Het Arnhemsche elftal was over het geheel uitstekend, vooral de doelman en de verdediging waren enorm. Het samenspel viel zeer te prijzen, terwgl er flink en vlug gespeeld werd. En zoo reeds gezegd, Quick heeft ge toond heel wat te kunnen. De verdediging was ditmaal heel goed, Keetell werkte prachtig; Jo de Boer en de Bruyn Sr. zjjn twee spelers, waarop te rekenen valt en die immer goed zgn. De voorhoede was ook heel goed, Frohn liep uitstekend en zette fraai voor, terwijl F. Marin tactisch en vlug speelde, Wolterbeek en Yalk waren, als altjjd, heel goed. De H.Y.C.'ers zjjn gisteren in Zwolle niet gelukkig geweest, daar zjj het tegen het zwakke P.E.C. met 13 moesten afleggen. Even als tegen Quick bestond het spel van P.E.C. weer in hoofdzaak in stompen en duwen, zoodat de Il.V.C.'ers, uit vrees voor kwetsuren, zich niet durfden geven. Gistermiddag speelde op het terrein aan de Koninginnelaan Quick uit Kampen tegen 't Yijfde. 'Voor dezen wedstrijd bestond buitengewone belangstelling, aan gezien beide clubs ernstig stonden naar het kampioenschap dor derde klasse. In het begin van het seizoen had 'tVyfde veel succes en het had er veel van of do Amers- foortsche militairen zouden met het kam pioenschap gaan striken. Maar in Kampen vonden ze in Quick een kwaden tegen stander, dat ze dan ook met een gevoelig verlies naar buis zond. De hoop, dat nu 't Yijfde op eigen terrein eens schitterend revanche zou nemen is niet verwezenlijkt, onze militairen moesten liet met 02 tegen hun collega's van don hoofdcursus afleggen. Voor rust had het spel weiuig boteeke- nis. Het was een heen en weer trappen van den bal, het verkennen van eikaars terrein, maar tot flink spel kwam het niet. Geen der beide partijen wist dan ook te doelpunten, zoodat rust inging metO0. Daarna werd er wat (linker aangepakt. Vooral Quick werkte goed samen en door een fout van den doelman van 't Yyfdo ver kregen de Kampenaars hun eerste punt. 't Yjjfde werkte hard, maar had geen succes, terwijl uit een prachtig opbrengen door Quick het tweede puntje kwam. Met dezen stand 20 voor Kampen kwam tijd,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2