WEERBERICHT, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.38 unr. De Bilt, 22 December 1911. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Perpignan, laagste 739.0 te Seydisfjoid. Verwachting tot den avond van 23 Decem ber 1911. Toenemende krachtige of storm achtige Zuidelijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschyulyk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometersland te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 747 m.M. te Amersfoort Hoogste gisterenE. 45 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 44 verklaarde in een zóó belangrijke quaestie niet zelf to ]kunnen beslissen en dat hy daartoe eerst ruggespraak met de regeering te Peking moest houden. Overeenkomstig zijn verlangen, werd daarop de wapen stilstand nogmaals met een week verlengd, tot 31 December. Geheel in overeenstemming hiermedo is hetgeen de correspondent der Daily Tele- praph aan zyn blad seint over een onder houd, dat hij met den minister van ver keerswezen van het revolutionnaire bewind heeft gehad. Deze verklaarde daarin, dat de revolutionnairen van geen Ivergelyk zouden willen weten, dat hen niet vol komen bevredigde. De monarchie, en zeker onder de Mantsjoes, moest verdwijnen; daarna zon er voor alle Mantsjoe-ambtena ren gezorgd worden, en een volkomen gelijkstelling van Chineezen en Mantsjoes doorgevoerd worden. De Mantsjoe-vorsten, zei de revolutionnaire minister o.a., waren in menig opzicht gelijk aan een bepaalde klasse van millionairs elders (hij doelde blijkbaar op Amerika); zij vergadeiden zich rijkdommen, als deze, niet door ver standelijke superioriteit, doch door om- kooperjj en allerlei andere ongeoorloofde middelen. Reuter seint, dat Joeandji Kai in 'n in terview verklaard heeft, dat hij nooit z'n goedkeuring zou hechten aan de uitroeping der republiek. Een boodschap van president Taft. In een speciale Boodschap ter zake van dopartemeDtale aangelegenheden, dringt president Taft aan op de noodzakelijkheid van de instelling van prefereutieele heffingen voor de Amerikaansche scheepvaart in het PaDamakanaal, daarbij wjjzende op het voorbeeld door buitenlandsche regeeringen gegeven, welke haar koopvaardijschepen subsideeren. Taft verklaart echter niet te meenen, dat de beste gedragslijn zou zjju heffingen voor den binnenlandschen han del geheel te doen vervallen. Uit 'n zuiver fiscaal oogpunt acht hij 't wenschelijk, dat het kanaal voldoende baten afwerpt om in de kosten voor het afbetalen van den schuld in hoofdsom en interesten, voor den bouw aangegaan, te kunnen voorzien. In een ander gedeelte van de Boodschap, wordt mèlding gemaakt van 't rapport der Aldrich- commissie; Taft legt daarbij den nadruk op het wen8chelijke, dat bankbelanghebbenden geen onderlinge associaties aangaan en hjj bepleit een oppertoezicht van de regeering als bet beste contröle-middel. De Oorlogsbrgrooting. Het liet zich aanzien, dat na de degelijke besprekingen bij de Militiewet gehouden, het algemeen Oorlogsdebat weinig zou op leveren, en men mocht verwachten dat, gegeven den nijpenden tijd, de sprekers zich zooveel mogelijk zouden beperken. Maar, zooals het altijd gaat ,de eerste rangs Kamerleden zwijgen of bepalen zich tot enkele opmerkingen, de dii minores echter hebbon volop tijd en zoo worden zulke spoedbesprekingen alweer tot laag peil teruggebracht. Hoofdschotel dezer discussies vormde uiteraard de salarisverbetering voor officie ren. De heer Ter Laan is de eeDige geweest, die aan de volkomen gelijkheid van maat regelen van de Ministers Cool en Colijn heeft herinnerd. De heer Thomson heeft, gelijk zijn partijgenoot Eland, verklaard, dat hij deze weddeverhoogingen zou aan vaarden, geheel los van 's Ministers andere plannen: met name zou hij te gelegener tijd aandringen op iupeiking van het aantal officieren en hoofdofficieren, inkrimping ook van het beroepskader, zulks wijl de eeuige manier om de steeds wassende oorlogs uitgaven te stuiten gelegen ware in de toepassing van een stelsel, waarbij het beroepskader, in hoogero en lagere rangen tot een minimum, het noodzakelijkste, zou worden gereduceerd. De heer Marchant deelde die zienswijze, doch maakte zyn stem voor de verbetering der officierswedden afhankelijk van een toezegging des Minis ters, dat deze er naar zal streven de formaties te vereenvoudigen. De heer Ter Laan heeft langdurig over de salarissen geboomd, vergeleken met andere amb tenaren, de geheele (apart staande) pen sioenregeling, welke de Minister zich voor stelt in te voaren, gecritiseerd. Een gansche rij van speciale punten is voorts aangeroerd: de heerTydetnanbesprak den aangevraagden post van f60.000 voor het bouwen van een loods voor den door den heer Jochema geschonken ballon. Te recht eischte hij hier stelsel, dat dusver ontbreekt: mon kreeg toevallig een diri- geable en nu vraagt uien maar geld. Advies van de Militaire Luchtvaartcommissie is niet gevraagd. De ballon is voor oefening onbruikbaar, omhulsel en motor deugen niet. Nederland, ging de heer Tydeman voort, behoefde waarljjk niet het leergeld te be talen, voor de militaire luchtvaart, men late zulks aan de groote Mogendheden, die over millioenen beschikkon over en aan vaarde alleen wat proefondervindelijk goed is gebleken. Thans reeds, zonder vastom lijnd plan, gelden uit te trekken, ware voorbarig. De heer Marchant, hopende van dezen Minister een afdoenden maatregel te verkrijgen, laakte nog eens het stelsel der conduitestaten, te funester wijl in het leger bestaat een zekere vrees voor de waarheid en voor het opnemen van ver antwoordelijkheid, stellingen, welke de Deventersche afgevaardigde met voorbeelden poogde te staven. De heer Ter Laan ten slotte heeft zich zeer opgewonden over het verbod van so cialistische lectuur in de kazerne. Hij be weerde, totaal ten onrechte en enkel om eens tegen den Minister te kunnen los- pakken, dat in de Memorie van Antwoord socialistische en onzedelijke lectuur op één lijn worden gesteld. Inderdaad staan op denzelfden regel, maar dat is een quaestio, welko den typograaf aangaat: tuchtonder- mijnende en onzedelijke lectuur. Als de heer Ter Laan nu de eerste al met socia listische lectuur identificeert, i6 de deug delijkheid van het verbod zelfs geen vraag meer! Bond voor Staatspensionneering. H. M. de Koningin heeft gister in par ticuliere audiëntie ontvangen de commissie ter aanbieding van het volkspetionnement. De heer Prins, Voorzitter van den Bond, gaf by de aanbieding van het adres een toelichting, waarnaar H. M. met belang stelling luisterde en waarvoor zij met eenige vriendelijke woorden dankte. Een onwettig raadsbesldit. Naar men uit Breda aan het Volk seint, is het soc. dem. gemeenteraadslid van den BriDk heden in beroep gegaan bij de Kroon, ten aanzien van het door Gedeputeerde Staten van Noord-BrabaDt d.d. 14 Dec. goedgekeurd raadsbesluit, om f 500 uit de gemeentekas te bestemmen voor do koste- looze bijzondore scholen ter uitkeering van subsidies voor getrouw schoolbezoek. Hij acht dit besluit in strjjd met art. 103 der Gemeentewet. V. P. N. De najaarsvergadering der onderafdeeling Amersfoort van de V. P. N. gisteravond in de zaal Otte was druk bezocht. Aanwezig waren 45 leden. Het ledental, steeds stij gende den laatsten tiid, is dit jaar geklom men van 200 tot 360. Na een openingswoord van don voorzitter, den heer J. K. II. de Beaufort, en lezing en arrestatie der notulen, werd de begroo ting voor 1912 vastgesteld op f 585. De uitgaven zyn gespecificeerd als volgt: Propagandaf 45. Bijslag Broedeierenf 30. Fokverbeteringenf 35. Secretarisf 50. Administratie, porte's f 20. Zaalhuurf 7.50 Lidm. Genootschap Landbouw f 2.50 Konijnenteeltf 12.50 Afdracht aan het Hoofdbestuur f 382.50 f 585.— Inkomsten: Contributief 450. Contributie nieuwe leden f 130. Gedacht wordt aan 100 nieuwe leden. Mocht dit niet bereikt worden, dan zal nten zien te bezuinigen. De aftredende bestuursleden de heeren C. Geertstua en W. GoiDga zagen zich her kozen. De heer Wolters, lid van het bestuur en secretaris der Commissie tot verbetering van den hoenderstand in de provincie Utrecht zet uiteen, hoe genoemde commissie denkt te werken. Ontzettend wordt geklaagd over de broedeieren. 't Is dus zaak betrouwbaar goede broedeieren voor nuthoenders ver krijgbaar te doen stellen. Daarom zullen buitenlui worden uitgenoodigd toornen hoen ders ter keuring in te zenden. De prijs der eieren van goed gekeurde toornen kan door den houder bopaald worden, de leden der V. P. N. gaan echter voor bij de afname. Verschillende geldprijzen zijn beschikbaar bij die keuring en ook by het resultaat dat eventueel verkregen wordt. De Voorzitter wyst op de vier cursus avonden in Januari alhier te geven dooi den heer H. B. Beaufort, pluimveeconsu lent te Haarlem. Het uur van aanvang geeft discussie, daar de stedelingen gaarne 7 uur zagen bepaald met het oog op het dagwerk, terwijl de buitenlui liever 6 uur wilden met het oog op de nachtrust. Getracht zal worden tot een geschikt uur te komen. Niet meer zal geregeld maandelijks een prijscourant worden toegezonden, slechts wijzigingen zullen worden opgegeven. Met de vtaag of de onderafdeeling rechts persoonlijkheid bezit, wordt door een der leden in debat gebracht de nog niet defini tief geregelde verhouding tusschen onder afdeeling en den voederinkoop met maga zijn. De afdeeling toch kan geen rechts persoon zijn en de vraag is nu, hoe zjj zich moet laten gelden, vooral wanneer de ge zamenlijke inkoop eenige vlucht heeft ge nomen. De Voorzitter verzoekt de discussie daar over op te schorten tot binnenkort het bestuur aan de verceniging zal hebben voorgelegd statuten voor de coöperatie, die tot een definitieve regeling zullen leiden. Door een der leden wordt gevraagd, welke houding de vereeniging moet aau- nemen ten opzichte van eiermarkt of eier mijn. Het bestuur belooft op de agenda der volgende vergadering te plaatsen: be spreking der wenschelykheid om contact te zoeken met de marktcommissie uit don gemeenteraad onlaugs samengesteld. Ter vergadering werden nog onkele huis houdelijke zaken behandeld, o.a. het innen der contributie. Een bepaalde datum zal worden vastgesteld wanneer men persoon lijk wil betalen, bij innen moet 5 cent kosten worden genoteerd. Ook gemalen beenderen vroeg groote discussie. Deze zijn de laatste drie maanden niet meer ver krijgbaar aan het magazijn, aangezien de molen stuk is en niet meer gerepareerd schijnt te kunnen worden. Dit veedermeel, vooral voor kuikens gewenscht, is bezwaar lijk gemalen te doen komen, daar het aan zeer spoedig bederf onderhevig is. Ook zou dan de prijs van dien aard zijn, dat nog voordeeliger vleeschmeel te gebruiken is. Het bestuur zal overwegen of het ook in deze de leden nog van dienst kan zijn. Hot aanschaffen van een broedmachine blijft ook nog dit jaar achterwege, omdat het bestuur zyn volle aandacht aan den gezamclijken inkoop en het magazijn wil wijden. Naar wij vernemen, is de spoorweg- wachter G., die oorzaak was, dat een wagen van de American Petroleum Com pany door een trein op den overweg aan den Grooten Koppel werd aangereden, waardoor de koetsier werd gedood en het paard in de Eem verdronk, voor zijn ver zuim door de H. IJ. S. M. ontslagen. De agent van politie B. Mengerink is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot rijksveldwachter ter standplaats Amers foort, terwjjl de rijksveldwachter A. Zwarts met ingang van 2 Jan. a.s. is overgeplaatst van Amersfoort naar Hoogland. De le luitenant der artillerie van het O.I. leger J. Dormaar, wordt 1 Mei gedetacheerd bij het le regiment huzaren to Amersfoort. De le luitenant R. J. H. floffmaD van het 5de regiment infanterie, leerling der hoogere krijgsschool, wordt 1 Mei a.s, voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd bij het late regiment veld-artillerie. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, ingevolge de Weduwenwet voor de land macht een pensioen van f 180 verleend aan mej. H. Meyer, wed. J. A. F. Hascher, schryver bij bet 5de regiment infanterie. Hedenmorgen zijn 4 paarden uit de kazerne van de veld-artillerie losgebroken en op hol geslagen. Ongeveer half 10 werden zo aan den Appelweg weer tot staan gebracht. De korpswedstrijd van het nationaal sohietconcours der Amersf. schietvereeni- ging „Prins Hendrik" is gisterenavond geërndigd. In het geheel namen deel 22 korpsen voor buks en 16 voor cylinder. De uitslag is aU volgt: Buks. üere-prijs, zilveren lauwerkrans, Koninkl. Scherpschutters van de Yeluwe, te Apeldoorn, met 470 p., le prijs, ver guld zilveren medaille, Generaal Joubcrt te Overvecn met 465 p.; 2e prijs, verguld zilveren medaille, Wilhelmina te Amersfoort, met 463 p.; 3e prijs, verguld zilveren medaille, Piet Cronjé te Ermelo met 459 p.; 4de prijs, zilveren medaille, Bloemen- daalr-Komuiaodo, te Bloemendaal met 448 p.; 5de prijs, zilveren medaille, Juliana, te Leersum met 446 p.; 6de prijs, bronzen medaille, Vereeniging tot bevord. van 's lands weerbaarheid, te Utrecht met 445 p Cylinder, lo pry's, zilveren kruis Wilhelmina te Amersfoort, met 453 p.; "2de prjjs verguld zilveren medaille Gene raal Joubert te Overveen, met 447 p.; 3de prijs, verguld zilveren medaille, Een dracht te Utrecht met 446 p.; 4de prijs, zilveren medaille, Piet Cronjé, te Ermelo met 435 p.; 5de prijs zilveren medaille, Juliana, te Leersum, met 431 p. AGENDA, 24 Dec. Soiróe Amusante „Kunst na Arbeid" in de Keizerskroon. 26 Dec. 2e opvoering Fabrieksbaas door D. I. U. iu de Keizerskroon. 27 Dec. Amicitia Ned. Tooneel Vereen. „Meneer Alphonse". 31 Dec. Volksconcert iu de Keizerskroon. 7 Jan, Uitvoering Utr. Zangvereeniging „de Kleine Stem- in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 11 Jan. Concert Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheol Bond. 24 Jan. Concert in de St. Joriskerk ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 28 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. drankeu in Amicitia. BUNSCHOTEN. Voor de Utrechtsche rechtbank is gisternamiddag drie maanden gevangenisstraf geëischt tegen L. van D., burgemeester van Bunschoten, wegens valschheid in geschriften en verduistering van f7000 uit de gemeentekas. Mr. Kappeyne van de Cappello trad als verdediger op. Te Utrecht is een van de wethouders der gemeente Bunschoten in den Franschen bazar plotseling doodgebleven. De bejaarde man zakte ineen, en boewei terstond alles werd gedaan om hem weer bij te brengen, mocht dit niet meer gelukken. Het lijk werd gebracht naar het hoofdbureau van politie. De overledene heet M. ter Beek, De heer ter Beek bevond zich vemoede- lijk te Utrecht om als getuige op te treden in Je strafzaak tegen den burgemeester zijner gemeente.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2