DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelpen. No. 300. ZATERDAG 23 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. NIEUWJAARSWENSCHEN, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verstand en Wil. Socialistisch Gedoe. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EI1MK II v itJ Tclet. Interc. I8!t. Prijs der Advertentifn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. fBij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vaD advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau t). Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam SSte'OivrAN HteasriAT Baron VAN HEEMSTRA, afgevaardigde van Hilversum naar de Tweede Kamer, die dezer dagen overleed. Evenals vorige jaren zullen ook thans weer in ons Oudejaarsavondnummer Nieuw- jaarswenschen geplaatst kunnen worden te gen 25 cents, voor hoogstens 6 regels en bij vooruitbetaling. Deze adverlentien zullen Vrijdagavond 29 December aan ons bureau moeten be zorgd zijn. Wegens «le Kerstdagen zal de Eemlander Maandag en IMnsdag niet verschijnen. Zelfstandigheid in denken is de hoogste vorm van bet verstand en deze vorm staat in verband met eigenschappen van den wil en van het karakter. o Instinctmatig handelen heelt daar plaats, waar overdenking, logische bevestiging en critisch oordcel weinig ontwikkeld zijn. —o Zelfstandig handelen hangt er veel van af, of de monsch overtuigd is van ziju waarde, of zijn zelfbewustzijn krachtig is en by dit niet gemakkelijk onder den invloed laat brengen van uiterlijke om standigheden of vau andere meuscheu. o Waar de bepaa'de eigenschappen van intensiteit en kracht van den wil, d. i. zelfstandigheid, onafhankelijkheid,beslistheid en consequentie aanwezig zjjn, daar ontstaat karakter. o Zoo het zeker ie, dat het verstand in z'n hoogste ontwikkeling den wil volkomen aan zich onderwerpt, dan moeten wij ook tot de levensbeschouwing komen, dat het verstand in z'n hoogste eigenschappen de plaats van de meuschen hier op aarde aangeeft. o „Wil" is dan verstand, dat zich in 'n handeling omzet en waardoor het intellec- tueele leven uit z'n verborgenheid naar voren treedt om op de omgeving in te wprlrfn DR. NEUMANN. De Eemlander geniet de eer, het vet- korven te hebben bij de sociaal-democraten hier ter stede. Niet dat wy vroeger op zoo besten voet met hen stonden, o neen, de Eemlander werd al langen tijd onafgebroken bestookt door de Stem des Volks, een te Utrecht verschijnend weekblad, dat er ook te Amersfoort 'n correspondent op na houdt, wiens curieuee weekverslagen wij gewoonlijk in verloren oogenblikken zoo nuttiger bezigheden onzen tijd niet in beslag nemen plegen door te lezen. Zeer fel is die Amersfoortsche corres pondent gebeten op ons blad. Niet, dat wij ons iets tegenover hem te verwijten heb ben. Het is, vergissen wij ons niet, de eerste maal, dat wij de Stem des Volks hier ter sprake brengen. Dit is het juist, wat den mun zoo verdriet, wij nemen niet genoeg notitie van Sa Fatuité, negeeren de Stem des Volks. In kleinere plaatsen is het socialistisch gedoe gewoonlijk van uiinderwaardig allooi. Wie nog aan goede vormen hecht, doet beter, zich er niet mee in te laten. Ook wij hebben tot heden dtzen regel gevolgd en zullen ook in het vervolg dien Amors- foortschen correspondent laten keffen, zoo veel als hij wil. Waarlijk 'n beter woord kenuen wij niet voor z'n geschrijf, dat ons telkens weer doet denken aan 'n hondje, dat tegen alles cn allen keft, tegen de menscheD, tegen de boomen, tegen 'n lantaarnpaal, tegen 'n struik en tegen 'n steen op z'n weg; en hij keft maar door in alle toonaarden, totdat hij eindelijk zoo valsch keft, dat de voorbijganger uitroept: „Koest beest". En zoo die voorbijganger toevallig geen dierenvriend was, zou hij het hij dien uitroep uict laten. Maar er is nog 'u andere reden, waarom die Stern-correspondent ons blad zoo oprechtverwenscht. De Eemlander is het orgaan van de vrijzinnigen in Amers foort, niet van '11 bepaalde fractie, maar van de vrijzinnigen. En er is niets gevaar lijker voor do sociaal-democratio, dan een krachtige vrijzinnige partij. Onder vrijzinnig bewind richt de socialistische propaganda bitter weinig uit. Bij verzwakking der vrij zinnige partij, b'j versnippering der krachteu door coterie-vorming begint eerst recht de goede tijd voor de sociaal-democratie. Waut dan is 'n krachtig vrijzinnig bestuur niet meer mogelijk, de teugels verslappen en de clericalcn zijn natuurlijk op hun post om ze over to nemen en het karretje in hun hobbelig 6poor te sturen. Maar dan kunnen de socialisten roepen„do toekomst is ons!" Steeds meerderen zullen zich onder den rooden vaan verzameieu en hun propaganda zal met toenemend succes bekroond worden. Aan dit toekomstbeeeld staat in den weg de Eemlander, die blijft aandringen op vrijzinnige concentratie, tot nauwere aan eensluiting van allen, die de onsterfelijke beginselen van vrijheid, ontwikkeling en vooruitgang huldigen.) Geen wonder dus, dat S. D. A. P. onze krachtige organisatie met leede oogen aan schouwt. Daarom is het zoo innig belache lijk en van gemis van het meest elemen taire politiek inzicht getuigend, als de room- schc Eembode nog in een barer laatste nummers het tracht voor te stellen, alsof de socialisten bij de jongste verkiezingen zoo hard voor de liberale candidaten ge- loopen hebben. Ze zyn wel slimmer! De Eembode kon trouwens beter weten: wij hadden geen socialistische hulp noodig, omdat onze gekozen candidaten allen bij eerste stemming reed6 'n Hinken voorsprong hadden op hun clericalc tegenstanders. Neen, dan hebben de soci's heel wat helderder kyk op do diugeo. Niets kan hun meer te stade komen dan 'n clericaal be wind. En als zij zoo nu cn dan al eens 'n vrijzinnigen candidaat steunen, dan speelt hierbij 'n groote rol de vrees, dat de ar beiders, wier belangen zij zich steeds roe men voor te staaD, zouden gaan iüzion, dat de socialisten hun wel veel beloven maar als het er op aan komt om werkelijk iets Id hun belang tot stand te brengen, de praktijk aan de theorie ten offer brengen. Ook de Stom-correspondent is zich wel degelijk bewust van het gevaar, dat de sociaal-democratie van een krachtige liberale partq dreigt en daarom keert z'n spijt zich voornamelijk tegen de Eemlander, die niet nalaat allen vrijzinnigen toe te roepen. „Sluit de gelederen" en daarbij tevens open oog houdt voor economische nooden en maat schappelijke misstanden. De vrees van don correspondent van de Stem voor die vry- zinnige concentratie blijkt ten duidelijkste uit 'n artikeltje van eenige weken geleden, getiteld: als een hyena op haar prooi!! Of bii met dien hyena ons dan wel zich zelf bedoelt, is uit het epistel niet op te maken. Wy zullen ook niet ingaan, op het troe bel betoog, waarin weer allerlei door el kaar gehaspeld wordt. Wij zouden, heet het, voor de gemeentewerklieden een zelfde toezicht van B. en W. wenschen, als than» de leeraren van hot H B. S. genieten. Waar wij iets dergelijks geadviseerd heb ben, hcrinoeren wij ons niet en weet ook de correspondent ons niet aan te wijzen. Ook mogen wij wel opmerken, dat wij Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch nilvoorbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door zijn hoog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet. waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame i^als kaf) bestanddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met een extvaet, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezoudheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood] 9 cent Verpakt Zoel Roggebrood [met rietsuiker) 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. n Dessei tbesehuit 12 voor 5 cent. Luxe Thcebeschuit 14 voor 5 cent. Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent. Délicieux 28 10 cent. Thotr.asvaer's 30 10 cent. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve, mon te weigeren. De eerste kruideniers- en eomestibles-handelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveer., Water schot, Duchalel, Stuurman, van der Werff enz leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fanta siewafels [priusesseboonen, sigaren, tarwearen- enz., gevuld -met zuivere frambozenjam. melk chocolade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen uiet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thanB kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garaudeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetg°en per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiug's Machinale Fabriek van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1