ber 1911 houdende verdaging hunner be slissing ten deze; Gezien de memorie van toelichting van het gemeentebestuur van Amersfoort aan den Raad hunner gemeente, dd 20 Juli 1911; Gezien een adres met bijlagen van 8 Sep- terber 1911 door H. J. de Kempenaer en 18 andere ingezetenen der gemeente Amersfoort aan hun college gericbt, daar bij verzoeken de hot voormeld raadsbesluit niet goed te keuren; Gezien het daaromtrent ingewonnen ambtsbericht van Burgemeester en Wet houders voornoemd 19 September 1911, en een antwoord van dalzelfde college dd 7 December jl. op enkele door hun college aan Burgemeester en Wethouders gestelde vragen Overwegende dat zoo blijkens de memorie van toelichting als liet iu don Raad vei- handelde, de strekkiug van den besloten aankoop is het in het besluit omschreven complex onroerende goederen, bekend als het landgoed Nimmerdor, in eigendom der gemeente Amersfoort te doen overgaan, teneinde door de exploitatie van dit goed als bouwterrein, de regeling der jgrondspe- culatie uit handen van de particulieren en der vennootschappen, in de macht der ge meente te brengen; dat echter de noodzakelijkheid van zulk ceu regelend ingrijpen door do gemeente Amersfoort niet is gebleken, en ook voor afzienbare toekomst het niet aannemelijk is te achten dat zij zich zal voordoen, dat immers binnen de grenzen der ge meente en onmiddellijk aan de bestaande bebouwing aansluitende meerdere terreinen, waaronder van groote uitgestrektheid, zoo wel voor villabouw als voor het bouwen van enkel woonhuizen iu exploitatie ge reed liggen, en zelfs de zeer gunstig ge legen terreinen op den Amersfoort6chen berg, blijkens niet in den Raad weersproken modedeeliog, uvoor f 1.50 tot 15. den vier kanten Metor verkrijgbaar zjjn, terwijl de huiihuren in Amersfoort geenszins hoog genoemd kunnen worden; dat onder deze omstandigheden alleen dan eene styging in de prijzen der bouw terreinen met redelijken grond zoude kun nen worden verwacht, indien eene sterke bevolkingstoename eene belangrijke ver hoogde vraag naar bouwterrein deed moge lijk achten, en de beschikbare terreinen niet dien omvang zouden kunnen worden ge acht voor jaren in alle behoefte te voorzien; dat zulk eene sterke bevolkingstoename echter niet waarschynljjk is, naardien die toename over het tijdvak 18901905 in weerwil van eene belangrijke garnizoeus- vermeerdering slechts 7500 zielen heeft bedragen en over de 5 jaren 19051910 nog geen 1000 zielen, terwijl geen enkele oorzaak ia te voorzien welke tot sterker toename zou kunen leiden; dat de beschikbare terreinen in verhou ding tot deze bevolkingstoename van dien omvang zjjn, dat zjj voor reeksen van ja ren aan de behoefte aan bouwterrein zullen kunnen voldoen; dat bovendien het door de gemeente Amersfoort gekozen middel allerminst het beoogde doel zal kunnen bevorderen; dat immers voor het beoogde doel het landgoed Nimmerdor op een afstand van ongeveer een half uur gaans van de aaneengesloten bebouwing en van het spoorwegstation, met onvoldoende ver bindingswegen en zonder verkeersmiddelen te ongunstig is gelegen, om met de be schikbare gunstig gelegen bouwgronden van particulieren en vennootschappen ook by styging dezer prijzen in ernstige concurrentie te kunnen treden, en dit te meer nu tusschen het landgoed en de be bouwing in, uitgestrekte terreinen zijn ge legen; welke voor de exploitatie als bouw grond beschikt zjjn; Overwegende dat ook de aankoop is aanbevolen met het oog op eene eventueele grenswijziging tusBchen de gemeente Amersfoort en Leusden, teneinde in het dan nieury te verkrijgen gebied over uit gestrekte gemeente-gronden te kunnen beschikken; dat inderdaad een niet gering gedeelte van het landgoed Nimmerdor is gelegen onder de gemeente Leusden, doch het niet wenschelijk mag worden geacht op eene grenswijziging daargelaten of deze ooit zal plaats vinden vooruit te loopen, veelmin door bouwen buiten de grenzen der gemeente ie pogen eene noodzakelijk heid hiertoe in het wezen te roepen dat alleen dan het mogelijk op den weg der gemeente Amersfoort zonde hebben gelegen, het landgoed Nimmerdor aan te koopen, indien mocht worden verwacht dat ook zonder dien aankoop bebouwing van dit landgoed zoude plaats vinden, en hierby ougeweuschte toestanden zouden ontstaan, doch voor zulk eene verwachting voor afzienbaren tijd geen grond bestaat; Overwegende dat de koopprijs van f 200.000, waarbij nog zullen komen de onkosten van overdracht welke veilig op f 6000 mogen worden gesteld voor het landgoed Nimmerdor ter grootte van 120 H. A. en uit voor de cultuur minderwaar dige gronden bestaande, is aanzienlijk te achten, zoodat, indien de exploitatie als bouwterrein niet mocht komen to slagen, er gerechtvaardigden twijfel bestaat of de gemeente voor even hoogen prijs het weder van de band zoude kunnea doen; dat uit het vroeger overwogene reeds volgt, dat de verkoop als bouwterrein zoo al ooit, althans in geen jaren is te ver wachten dat onder deze omstandigheden de voorzichtigheid gobiedt indieu liet landgoed al in het grondbedrijf der ge meente zoude worden ingebracht de rekening van dit bedrjjf met meer dan de koopsom zelve te belasten, zoodat alle verdere nitgaven in verband met dit land goed als aan rente van de voor de beta ling der koopsom op te nemen gelden, voor toezicht, aanleg van wegen enz. derhalve het jaarlyksche budget der ge meente zullen komen te drukken, en ver mits de opbrengst dor gemeentelijke be lastingen b ij gelijke heffingsfactoren over de laatste jaren geen beteekenende styging vertoonen, door belastingverhooging zouden moeten worden gevonden, hetgeen de toename van een draagkrachtige bevolking niet zal bevorderen en wederom den vorkoop niet in de hand zal werken; dat welliswaar mogelijk inmiddels eenige inkomsten uit het landgoed zullen kunnen worden getrokken, doch deze door het gemeentebestuur in het in den aanvang aangehaald antwoord op niet meer dan f 3500 worden gesteld, terwijl biertegen over do hiervoren niet genoemde uitgaven aan onderhoud, belastingen en assurantie zullen komen te staan, weshalve zij in bet hiervoren overwogene buiten beschouwing konden bljjven: dat de gemeente Amersfoort reeds in de naaste toekomst voor groote styging van uitgaven zal komen te staan, ten behoeve van verschillende noodzakelijke voorzie ningen, als voor rioleering, en voor meer uitgebroid lager onderwijs, en de belas tingdruk reeds nu niet onaanzienlijk is te noemen; dal niet gebleken is van eeuig vast overlegd plan tot het vinden der noodige middelen, zoo tot betaling van den koop prijs als tot voorziening in de middelen voor de expluitalie, veelmin van de wjjzo van exploitatie en van de werken kierloe noodzakelijk, on het zich laat aanzien, dat in elk geval naast de thans bestaande verbindingswegen andere wegen zoo naar de aaneengesloten bebouwing in de ge meente als naar het spoorwegstation zullen moeten worden aangelegd, hetgeen by gebreke van gerneemeterreinen waar over dezs aanleg zoude kannen geschie den, tot belangrijk hooge uitgaven zal komen te leiden, welker omvang niet is te bepalen; Overwegende dat in aanmerking genomen de vorenoverwogen omstandigheden de aan koop veeleer een speculatief karakter dan een opzet van weloverwogen grondpolitiek vertoont, niet in het belang der gemeenie is te achten, bedenkelijke geldelijke gevolgen voor de gemeente Amersfoort dreigt te hebben en alle gevaar voor eene ernstige aantasting van het gemeentever mogen oplevert, zonder tót het booogde noodig, veelmin doeltreffend te zyn; Overwegende dat het meervermelde besluit derhalve niet behoort te worden goedgekeurd; Gelet op art. 194c der Gemeentewet, Besluiten: 1. niet goed te keuren het besluit van den Gemeenteraad van Amersfoort dd 1 September 1911 hiorboven vermeld; 2. dit besluit, onder bijvoeging van een exemplaar van bedoeld raadsbesluit en vac de daarbij behoorende door hun college gewaarmerkte teekening, toe te zendon aan Burgemeester en WethouderR van Amers foort, ter mededeelirg aan den Raad hun ner gemeente. We herinneren aan de Woensdag a.s. in Amicitia te geven voorstelling door de Ned. Tooueel-vereeniging. Het op te voeren stuk „Heneer Alphonse" heeft in de pers een zeer gunstig onthaal gevonden, het geen uit de volgende aanhalingen bljjkt. Het Nieuws v.d. Dag schrijft: Heneer Alphonse, van den jongen Alex. Dumas werd gisteren avond door een be langstellend publiek met groote aandacht gevold. Br werd mooi en goed gespeeld. Herhaalde malen moest het scherm rijzen. Mevr. v. KerskhovenJonkers werd een bloemBtuk aangeboden, als een wel verdiende hulde aan haar voortreffelijk spel. De Telegraaf zegt: Wij moderne menschen, die op de wereld zyn om elkaar het leven zoo zuur mogelijk te maken, staan tegenover het ouderwetsche van deze harten van goud wat vreemd, doch eenmaal daarmee ver trouwd, komt al ras de bewondering over je voor don knappen bouw van dit stuk en de pakkende dialoog, die op menige plaats aan het beste van onze nieuwere schrijvers doet denken. Er is uitstekend gespeeld. Het Handelsblad laat zich aD volgt uit: In de coulante vertaling van mevr. Anna van GoghKaulbach vlot door enkele leden der Nederlandsche Tooneelvereeni- ging gespeeld is Meneer Alphonse" van den jongeren Dumas zeer door het publiek gewaardeerd. Als solisten zullen bij het concert van Amersf. Mannenkoor op 11 Januari a.s. medewerken: mej. Janna Brandsma (sopraan) to Amsterdam, mej. Jos Stoetzer (piano) te Amersfoort en de heeren: Willem de Hoog (baryton) te Oosterhout en J. Wagenmaker(cello) te Utrecht, Wij mogen wel verklappen, dat de kerstvertelling in ons nummer van heden, van de hand is van 'n stadgenoote; en wij willen de gelegenheid benutten de jonge schrijfster 'n woord van lof te brengen voor haar verdienstelijke en boeiende no velle. Naar wjj vernemen hebbende plaat seljjke afdeelingen van de Evangelische Maatschappij en de Gustaaf Adolf Veree- niging besloten, gemeenschappelijk in de maand Februari 'n openbare bijeenkomst te organiseeren en als spreker uit te noo- digen Prof. dr. H. Y. Groenewegen te Leiden. Tot kastelein in de Sociëteit „Vereeni ging, alhier is benoemd de Heer G. van Zalk thans sociëteit bediende te Alkmaar. - ln een gister gehouden Bestuurs vergadering van het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd tot lid van de Commissie voor de Fröbelschool Mevr. Wolterbeek en als algevaardigde voor het district Gooi- en Eemland de heer J. van der Lijke. OPENBARE LEESZAAL. Door allerlei omstandigheden kon eerst hedenavond begonnen worden met de ver spreiding van de reeds verleden week aan gekondigde circulaire voor de Openbare Leesz. en Bibliotheek. De circulaire luidt als volgt: Op Yrydag 1 December 1911 werd te Amersfoort eene Vereeniging tot herop richten en instandhouden eener Openbare Leeszaal en Biblotheek geconstitueerd. Voor geval het doel van eene dergelijke inrichting U niet bekend mocht zijn, nemen ondergeteekenden de vrijheid U dit in korte trekken uiteen te zetten. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek (waaraan verbonden is een uitleenbiblio theek) weuscht tegemoet te komen aan de behoefte van ontspanning en den drang naar ontwikkeling die gevonden wordt in alle lageu der maatschappij. Zij zal daarom behalve ontspannings- lectuur in zoo ruim mogelijke mate moeten geven de voornaamste couranten van alle richtingen, tijdschriften en vak bladen op allerlei gebied; daarnaast zal zij hebben aan te bieden een verzame ling boekwerken, geschikt om aan iedors geestelijke belangstelling te voldoen; verder handboeken, die op vragen van den meest uiteenloopende aard moeten antwoorden; dit alles bijeengebracht in lokaliteiten, die daartoe geschikt zijn. De O.L en B. zal niet alleen voor ieder, boven een nader te bepalen leef tijd, openstaan, maar zij zal zich als hoogste doel stellen, ieder ook te geven wat hij of zij verlangt. Propaganda ma ken voor de een of andere politieke, kerkelijke of anti-kerkelijke richting zal zy niet; zij zal in waarheid voor alleo zijn. Zij zal niet zyn neutraal in dien zin, dat geen van de daareven bedoelde richtingen op haar gastvrijheid zal kun nen rekenen, maar wel alle en in gelijke mate: absolute onpartijdigheid zal zy nastreven. Om dit te bereiken heeft deVereeni- niging ecu uitgebreid Bestuur benoemd, waarin leden van de meent verschillende richting zitting hebben, allen vervuld van den ernstigen wil voor die onpartij digheid te waken. Zal de Vereeniging tot haar doel ko men, dan mooten allen, die met haar streven sympathiseeren, lid worden. Het spreekt vanzelf, dat, om alleB te geven wat zy wenscht, de Vereeniging voor aanzienlijke kosten zal komen te staan, zoowel voor de eerste inrichting als voor de jaarlijks terugkomende uit gaven. Om het ledental zoo uitgebreid mogelijk te doen zjju, is men voornemens de minimum contributie op f 0.50 te stel len, wie echter grootere finantieele draag kracht heeft, wordt met aandraug ver zocht do jaarlijksche bijdrage hooger, gaarne zelfs belangryk hooger, te stelien. Giften voor de eerste inrichting zyn noodig en zullen dankbaar aanvaard worden. De circulaire is onderteekend door de be stuursleden en de leden van het Stichtings comité, 72 in getal en van allerlei richting. Wjj kunnen hieraan toevoegen, dat dank zij den ijver van het bestuur reeds vele aangiften voor lidmaatschap en toezeg gingen van bijdragen voor do eerste op richtingskosten zijn binnen gekomen, zoo dat het vertrouwen gewettigd is, dat deze inrichting voor Amersloort niet de utopieën behoeft te worden gerekend. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor deelt mede dat het kantoor op Dinsdag 26 December a. s. (2e Kerstdag) geopend zal zijn 89 voor- en 13 namiddag, ook voor post wissels, quitanties, postpakketten en spaarbauk. De r.k. vereeniging „Geloof en Wetenschap schijnt niet op veel be langstelling te kunnen bogen. De Et-rabode meldt, dat ter Dinsdag avond gehouden vergadering dier ver eeniging de opkomst der leden zoo miniem was, dat de spreker van dien avond zijn verhandeling bewaarde voor de volgende bijeenkomst. In de gisteravond gehouden be stuursvergadering van Gemeentebelang werd tot vice-voorzitter benoemd de heer J. van der Meiden en tot 2e secre taris de heer G. Bersma. De heer Drion, secretaris van den Bond van Yrije Liberalen heeft de uitnoodiging van de kiesvereeniging „Gemeentebelang" om bier 'n lezing te komen houden, aangenomen en zal Maandag 8 Januari in het Valkje spre ken over „Evenredige Vertegenwoordi ging"- Ook de heer Mr. W. Werker, lid van den Utrechtschen gemeenteraad, heeft toezegging gedaan in Februari 'n spreek beurt te vervullen. 'n Oude man, woonachtig in de Aldegondestraat alhier, zakte heden morgen in het Beukenlaantje plotseling ineen. Eenige voorbijgangers schoten onmiddellijk toe maar de man bleek op de plaats doodgebleven te zijn. Evenals vorige jaren geeft de N. V. De Eemlander ook thans weer een Adresboek voor Amersfoort uit. Een groote verbetering is aangebracht doordat ditmaal aan het adresboek toe gevoegd is een Jaarboekje, waarin in Amersfoort algemeen behoefte gevoeld werd. Het adresboek zal dezer dagen verschijnen en zoo mogelijk nog voor 1 Januari bezorgd worden bij hen, die reeds exemplaren bestelde of de bon, in dit blad voorkomend, aan het bureau van de Eemlander opzenden. Alhier is aangehouden een lood gietersknecht uit Baaru, betrapt op het vervoer van gestolen looden buizen. Hij was in het Baarnsche Bosch den Rijks veldwachter, die hem aldaar aanhield ontloopen. Bij de vele voord eelen, welke de leden der onderafdeeling VP.N. al reeds van hun lidmaatschap genieten komt thans nog een Cursus over hoenderteelt. Deze cursus zal worden gegeven in een viertal voordrachten, de laatste met lichtbeelden. O. m. zal worden behan deld: Natuurlijk en kunstmatig 1 roeden. Keuze der fokdieren (inteelt, lijnenteelt, enz). Voeding der kuikens, opfokken langs natuurlijken en kunstmatigen weg. Voeding en huisvesting van volwassen hoenders, losloopende eu vastzittende.

De Eemlander | 1911 | | pagina 6