DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. NIMMERDOR. No. 301. MAANDAG 27 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG, /DP NIEUWJAARSWENS». BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KI.KIXF. lltiO 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. flFranco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. VMC Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandüch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Evenals vorige jaren zullen ook than* weer In ons Oudejaar»- avoudnummer Nlenwjaarswen- schen geplaatst hunnen worden tegen 25 cents, voor hoogstens 6 regels en bij vooruitbetaling. Deze advertenticn zullen Vrij dagavond 29 December aan ons bureau moeten bezorgd zijn. De beslissing van Gedeputeerde Staten heelt de quaestie-Nimmerdor weer britlant gemaakt. Na maandeulang wachten - meer dan 31/3 maand is verstreken 9inds de gemeenteraad met 10 tegen 7 stemmen tot den aankoop besloot is eindelijk de boodschap van Gedeput. gekomen: „wij keuren uw besluit niet goed." Wat de oorzaak wel mag zijn, welke dc beslissing zoo lang deed uitblijven, is onna speurlijk. Men zal misschien veronderstellen, dat de heeron Gedeputeerden nog eens 'n zeer grondig onderzoek ingesteld, de zaak rijpelijk overwogen of er 'n geheel nieuw licht op hebbeD lateu vallen. De resultaten van dat „rijp beraad" zijn dan wel miniem; want in hun motiveering geven Gedep. niet anders weer dan dezelfde oubakken argu menten, die wij in de jongste Augustusdagen uit den treure hebben moeten aanbooren van menschen, wier blik niet iu de toekomst reikt en die zich blindstaren op het beden. Indien Ged. St. niet door andere over wegingen geleid zijn dan door die, welke zij neergelegd hebben in hun moliveeriug, had de beslissing zoowaar reeds daags na het besluit van den gemeenteraad, gegeven kunnen zijn. Drie en 'n halve maand heeft Amersfoort moeten wachten om dezelfde oude kost, die men in Augustus niet lustte, thans in Utrecht opgewarmd, opnieuw op gediend te krijgen. Wij zullen kortelijks nagaan dc argu menten, door Ged. St. aangevoerd om huu beslissing te motiveeren: veel woorden be hoeven wij er niet aan te verspillen, omdat er geen enkel nieuw gezichtspunt geopend is. Uit de overwegingen van Ged. maken wij op, dat ons gemeentebestuur in do memorie van toelichting op bet raadsbesluit, twee aigumenteD vóór don aankoop ont wikkeld beeft: lo om door zelf-exploitatie de regeling der grondspeculatie uit handen van particulieren in de macht der gemeente over te brengen; 2o om met het oog op eventueele grenswijziging tusschen Amers foort en Leusden in het nieuw te verkrijgen gebied over nitgestrekten gemeentegrond te kunnen beschikken. Deze 2 argumenten nu trachten Ged. St te ontzenuwen- Tegen bet eerste voeren zij aan: dat er geen gevaar bestaat voor bouwspeculatio van particulieren, omdat er nog voldoende bouwterrein beschikbaar is en er op 'n sterke bevolkingstoename niet te hopen valt. Gedeputeerde Staten zijn wel zeer boud in hun uitspraak. H u n is het niet geble ken, dat bouw-speculanten het oog op Nimmerdor gericht hebben en dus is het niet zoo. Maar als er nu toch wel eens bouw-speculanten waren, die op de loer lagen, zou de apodictische verklaring van Gedep. ben dan van hun vermetel plan doen afzien Er is nog voldoende bouwterrein, beet het. Zeker, er is nog heel wat bouwterrein maar niet tegen zoo lagen prgs in zoo schoone omgeving als Nimmerdor biedt. Dat de stad, on met name bot villa kwartier, zich thans niet naar den kant van Nimmerdor uitbreidt, is zeer verklaar baar. De Arnbemsche weg lokt op het oogenblik niet tot villabouw eD do „trek" naar dezen kant zal ook nooit groot zijn, zoolaDg do bosschen in de omgeving in privaat eigendom zijn. Maar dan gaat bet niet aan, nu de gemeente dit bezwaar uit den weg wil ruimen, hiertegen uit te spe len den tegeuwoordigen toestand, waaraan men juist 'n eind wenscht te maken. Sterke bevolkingstoename is niet te ver wachten. Volkomen waar, nu Ged. Staten aan alle plannen, die juist ten doel hadden nieuwe inwoners naar Amersfoort te lokken, den bodem inslaan. Tegen het 2e argument van ons Ge meentebestuur merken Ged Staten op, dat het niet wenschelijk is op 'n grenswijziging vooruit te loopen en veel minder om deze uit te lokken, terwijl voor ongewenschte bouwtoestanden nog geen gegronde vrees bestaat. Zekereerst moot het kalf verdronken zijn, voordat de noodzakelijkheid van bet dempen der put algemeen erkend wordt. Zoolang het ongeval niet heeft plaats ge had, zullen er altyd nog menschen gevon den worden, die zemelen: „maar als er nu eens geen kalf naar de pat toeloopt, dan kan hij toch ook niet verdrinken; wacht daarom liever totdat er een verdronken is, dan zullen wij graag gelooven, dat het noodig is de put te dempen". En of het al dan niet wenschelijk is 'n grenswijziging uit te lokken, kan men toch inoeielijk van Utrecht uit decreteeren, zonder zich op d« hoogte gesteld te heb beD, of er misschien ook andere redenen zijn, die bet noodig maken de grenswijzi ging te bespoedigen. Tot zoover do armzalige ontzenuwing van de argumenten van ons gemeente bestuur. Daarnaast stelleu Ged. 'n argument, dat de deur moet dichtdoen: de koopsom voor Nimmerdor is te hoog, zoodat er gerechtvaardigde twijfel bestaat, of het landgoed voor die prijs ooit weer van de band gedaan zal kunnen worden. Hier tegenover kunnen wij dit stellen, dat de deskundigen van oordeel zijn, ja dat zelfs tegenstanders vau den aankoop erkennen, dat de gevraagde koopsom zeer billijk is. En dan komt weer de oude bangmaker: de belastingen zullen verhoogd moeten worden. Dit is nn eenmaal het gewone lied, dat men zoo vaak boort zingen, als 'n nieuwe maatregel wordt voorgsteld. Onjuist is het, „dat de opbrengst der ge mcentelijke belastingen bij golijke helfings- factoren geen betoekenende stijging (zon) vortoonen." De cijfers kunnen bewijzen, dat de styging meer betcekent dan het „vermits" van Ged St. doet vormoeden. Ook wij zijn van n.eening, dat belasting- vorbooging niet bevorderlijk zal zijn om nieuwe inwoners naar Amersfoort te lokken. Belastingverhooging zou juist voorkomen worden, indien het gelukte dc gegoede bevolking te doen toenemen. Wij weten niet of Vreemdelingon Yerkeor zich niet voldoenden yver hier op toelegt Amer9- fooit's gunstige ligging en overschoone, voor velen nog te onbekende omstrekeu maken het overigens gomakkelijk genoeg maar de aankoop van Nimmerdor en '11 flinke propaganda, niet alleen voor dit landgoed maar voor Amersfoort in het algemeen, kar. niet nalaten nieuwe inwo ners hierheen te lokken. En bet is meer dan 'n vermoeden, dat wij hier neerschrijven; ons zyn dan ook reeds eenige plannen omtrent Nimmerdor bekend. Zoo zon juist de aankoop van Nimmerdor de belastingver hooging kunnen voorkomen. De kunst van vooruitzien scbynen Gede puteerde heereu niet te verstaan. Dat getuigt ten duidelijkste hun houding in dezen. Zwaartillendheid is nu eenmaal 'n eigen schap van ouden van dagen maar de toe komst is aan de jongeren. Het raadsbesluit 19 waarlijk niet licht vaardig genomen. De toekomst, die nog nooit 7waartillenden en angstvalligcn in het gelijk stelde, zal ook in dit goval den dank van het nageslacht brengen aan den ruimen blik en doortastendheid van het huidig gemeentebestuur; en over 40 jaar zal de kortzichtige politiek van Ged. St. even streng betreurd worden, als wij thans afkeuren do handelwijze van Amersfoort's gemeentebestuur in den jare 1871, toen, gelijkonze Langs den-Weg schrijver onlangs oog in herinneiing bracht, de berg voor 'n destijds misschien zeer hooggeachte som verkocht werd. Het lijdt voor ods geen twyfel, of de gemeenteraad zal in de beslissing van Ged. St. niet berusten. Wel is de constellatie van den raad, sinds het besluit tot aankoop genomen is, gewijzigd en zijn er 4 nieuwe leden bijgekomen, maar de goede gewoonte brengt mee, dat, zelfs bij wijziging der partijverhoudingen, 'n genomen raadsbesluit gehandhaafd blijft en ook de tegenstenlmers medewerken aan deszelfs tenuitvoerlegging. De Oorlog. Eiken dag wordt het vermoeden be vestigd, dat de Turken, nu zij gedwongen zijn in Tripoli dc insluiting der Italianen op te heffen, al hun kracht concentrceren op Barka (of Cyrenaica), het oostelijk deel van Tripolitanië. Er gaat bijna geen dag of nacht voorby, of de Italianen staan bloot aan aanvallen van vereenigde Turken en Arabieren, hetzij in Bongazi, hetzij in Derna of Tobroek. Natuurlijk luidt altijd het Italiaansche bericht over degevechton: dat de aanvallers zijn (afgeslagen met groote verliezen aan vijandelijken kant fmon schijnt daar altijd zeer goed van op de hoogte te wezen!) en een gering aantal dooden en gewonden by de Italianen. Toch is het duidelijk, dat de Turken het den Italianen in die plaatsen geducht lastig maken. Van al deze gevechten schijnt het belang rijkst geweest te zijn de aanval der Turken en Arabieren op het Italiaansche garnizoen in Tobroek. Dezo heeft Vrijdag plaats gehad, terwijl in den nacht daarvóór de vijanden de ItnlianeD in Bengazi hadden aangevallen. Vrijdagmorgen zijn do Italianen in Tobroek, terwyl zij workten aan de versterkingen, aangevallen door een vyan- delgke macht tusschen de 1000 en 2000 man sterk. Het gevecht duurde den ganschen dag, maar de Italianen hadden niettemin slechts 7 dooden en 16 gewocdon. Het slot was natuurlijk dat de Turken en Arabieren teruggeslagen werden, 't Is zeer goed te begrijpen dat de Turken het vooral op Tobroek voorzien hebben, want dat is de beste haven van heel de Tripolitaansche kust, en de Italianen droomen zich daar hun groot vlootstation, het Italiaansche Bizerta. Maar toch zullen ook de Turken zelf moeilijk kunnen denken dat zij deze haven ooit zouden kunnen behouden, daar iedor oogenblik het vuur der Italiaansche scheepskanoDDen hen verdrijven kan. Naar verzekerd wordt, hoeft de Turkscho regeering de sluiting gelast van de Italiaan sche banken en andere soortgelijke Ita liaansche instellingen. De Tauin bevestig dit bericht. De Turkscbe Kamer heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij de invoer rechten op Italiaansche goederen op 100 °'0 worden bepaald. De staking te Dundee geëindigd. Dc onderhandelingen tot bijlegging vau de staking der dokwerker» en karrevoerders, die te Dundee onder leiding van Sir George Asquith zijn gevoerd, werden gisterochtend beëindigd. De arbeiders krygen eenige loonsver- hooging. De Duitsche Verkiezingen. Algemeen wordt de opmerking gemaakt, dat er van de voorbereidingen voor de' algemeene rijksdagsverkiezingen in Duitsch- laud, die den 12rn Januari e.k. gehouden zullen worden, al bijster weinig te bemerken valt. En dat, hoewel een ieder toegeeft en het ook moeilijk <tegen te spreken valt, dat zelden de stembusstrijd in het Duitsche rijk zoo vérstrekkende gevolgen hebben

De Eemlander | 1911 | | pagina 1