DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. VRIJDAG 5 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KLFJNK HlAG 6. Telei. Interc. .18». - Abonnementsprijs: Per jaarf4-- Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentii'n Vau 1 tot 5 rogcis f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binneii-011 Buitenlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Twee Maten. Het Handelsblad schrijft: ln Het Huisgezin wordt weer eens ge mopperd, omdat bepaalde gevolgtrekkingen worden gemaakt uit de statistieken omtrent het kerkgenootschap van misdadigers. In de gewone strafgevangenissen bedroeg het percentage dergenen die tot geen kerk genootschap behooren (5 pCt. der bevolking) 0.4, dat der katholieken (35 pCt. der be volking) 43.3. Zij die daaruit afleiden, dat de katho lieken zoo slecht en de buiten een kerk genootschap staanden zoo braaf zijn, ver geten o.a., dat de groote meerderheid der gevangenen terecht hebben gestaan voor kleine vergrijpen, en dat het indien juist is wat niemand zal tegenspreken: dat zij, die tot geen kerkgenootschap behooren, grootendeel8 deel uitmaken van de betere standen vanzelf spreekt, dat voor hen het criminaliteitscijfer aanmerkelijk lager is. Dit is volstrekt geen verdieoste, zegt het genoemde R. K. orgaau. Dat is grootendeels volkomen juist. Maar daarmede vervalt ook de beteekenis van de statistieken, waarmede b.v De Tijd zoo ijverig colporteer', en waaruit blijkt dat in verhouding weinig Katholieken in velerlei betrekkingen gevonden worden, statistieken waarin verdedigd wordt de politiek-christelijke baantjesjagerij, het stelsel om de politieke christelijkheid met staats betrekkingen te belooncu. Immers, het is natuurlijk dat hoogleeraren, rechters, schoolopzieners enz. uit de .betere standen" gekozen worden, d' w. z. uit de standen waarin een goede opvoeding en behoorlijke geestelijke ontwikkeling regel zijn en niet uit de standen, die, zooals Het Huisgezin meent, natuurlijkerwijs een buiten verhouding hoog percentage misda digers moeten leveren. Men kan het niet tegelijkertijd zeer gqed veiklaarbaar achten, dat de Katholieken zufk een hoog percentage van de bevolking onzer gevangenissen leveren en onverklaar baar, dat zulk een klein deel van onze rechters en professoren katholiek ia. Trouwens, wij hebben vroeger reeds ge zegd: de kans voor een Katholiek meester in de rechten, om rechter te worden en carrière to maken is veel grooter dan de kans van niet-Kathoheken. In verhouding tot het aantal Katholieke gestudeerden, is het aantal Katholieke rechters zeer groot. Toch gaan De Tijd en de heer De Stuers maar steeds door met van achterstelling van Katholieken te spreken. De Oorlog. Uit Tripoli wordt aan de „Temps" ge meld, dat een Turksch-Arabische troepen macht Woensdagavond de Italiaansche loop graven bij Benghazi aanviel. De aanval werd afgeslagen. De aanvallers lieten tal van dooden achter. Aan de „Liberté" wordt uit Rome ge meld, dat de verliezen door de Italianen in Tripolitanië door geweer- en kanonvuur, tot 31 Dec. 1911 geleden, 1800 man be dragen hebben. Centrum-nood. De Januari-afleveriDg van de Zuid Duit- sche Monatshefte, bevat een kerkelijk-poli- tieken brief van den bekenden medewer ker van dit maandblad, Spectator novus, die reeds in de December-aflevering door een opzienbarend artikel over de Katholieke vakbeweging in Duitschland had bewezen met de Centrum-moeilijkheden in deze goed vertrouwd en een uitnemend ingelicht zegsman te zijn. Wat hij in de jongste af levering onthult, werpt opnieuw een scherp licht op de groote moeilijkheid, waarin het Centrum, dat een confessioneele partij is en het toch niet heeton wil, verkeert. Spectator novus onthult allereerst een geheim rarport, dat door den Romeinschen vertegenwoordiger der Köln. Volkszeitung (het Katholieke blad, dat de z.g.n. Keulsche richting vertegenwoordigt) eind 1909 aan zijn blad is gezonden ever het standpunt van het Vatikaan tegenover den vakver- eenigingsstrijd (confessioneel of inter con fessioneel) in den boezem van het Centrum. In deze onthulling, vestigt deze correspon- o.a. de aandacht op een hoofdartikel van de Yatikaaoech-ufficieuze „Osservatorc Ro mano", en schrijft daarvan: „Het spreekt op zeer oaïve wjjze de politieke grondgedachte van de tegenwoor dige curie uit: geenerlei zelfstandige deel name van Katholieken aan de politiek, zij moeten zich blindelings ter beschikking stellen, en gehoorzamen al naar iu elk geval afzonderlijk de k e r k e I ij k e autori teit hu tl bevoelt! Daarvoor kan men echter noch een politiek onafhankelijk Cen trum, noch inter confessioneele vakvereeni- gingeo gebruiken. Daarom kan men ook met verzekeringen der curie, dat bepaalde uitlatingen of maatregelen niet direct op Duitschc toestanden van toepassing waren, niet voorzichtig genoeg zijn." Spectator novus onthult echter nog meer. Hij publiceerteen tweeden brief van denzelf den correspondent gedateerd 24 Mei 1910, waarin de aanklacht van modernisme wordt behandeld, welke tegen de Köln. Ztg. was ingebracht. „Ik weet op 't oogenblik ten opzichte van de stemming van het oogenblik in do Romeinsche Curie geen anderen raad, dan de ziekte want het is feitelijk een ma nie te laten uitwoeden. Gij weet ook, dat wij daar niet alleen geen vrienden hebben, maar dat integendeel zeer invloed rijke factoren tegen de Köln. Yolks Ztg. ageeren. Wanneer wij bijv. op dit oogen blik de Correspondance de Rome eens ronduit zegden, waar het op stond, dan zouden wij weldra bij het Vatikaan onmo gelijk ziju. En wij moeten ons den toegang daar vrij houden. Ongetwijfeld, wanneer men mij de verzekering gaf, dat men mij onder geen omstandigheden zou loslateo, dan zon ik ook niet terugdeinzen om de dingen bij hun waren naam te noemen. Daar het echter nergenB toe dient, zich zonder noodzaak bloot te geven, is het in elk geval beter, wanneer onafhankelijke personen vgn buiten af, de kat de bel aanbinden. Verbetering in den toestand kan echter niet intreden, voor men de macht hebbers hier eeDS onbevreesd en zonder er doekjes om te winden heeft duidelijk ge maakt, wat er voor de Curie in Duitschland op het spel staat, wanneer zij op den thans gevolgden weg voortgaat. Maar wie is daarvoor... robust genoeg?" Zoo schreef de Romeinsche vertegen woordiger van de Köln. Volksztg., het blad, dat geldt als vertegenwoordiger van het officieele standpunt van het Centrum, d i. van de z.g.n. Keulsche richting. En liet laat geen twijfel meer over of het Vaticaan staat, met name ten opzichte der vakvereenigings-quaestie, confessioneel of interconfessioneel, lijnrecht tegeuover deze richting, die het interconfessioneele stand punt bepleit. Zjjn oproep heeft intusschen alle uitwer king gemist. Want, zooals Spectator Novus meedeelt: de Paus spreekt nog altijd van het Centrum, nooit als Centro of Centro tedesco, maar als Centro catholico; d.w.z., hij gebruikt den naam dezer partij nooit, zonder liaar program te verwerpen! Eu wat de vakvereenigingsquaestie betreft: de schrijver van het boek „De waarheid over don vakvereenigingsstrijd in Duitschland", Raimund Rayard, waarin deze op kracht dadige wijze de zuiver katholieke vakver- eenigings-idee verdedigde, mocht van Z.H. een bijzonderlyke dankbetuiging en den apostoli8chen zogen ontvangen De Duitsote Rijksdauverkiezingen. .De rijkskanselier is voor de tweede maal aan de wenschen van het blauw-zwarte blok tegemoet gekomen. In den Rijksdag heeft hij, voor eenigeu tijd, in een rede, die moeilijk anders dan als een verkieziugs- rede op te 7atten' was, de „bescherming van den nationalen arbeid", de groote inzet van den rijksdagsverkiezingsstrijd verklaard. En nu heeft hij. via het regeerings-orgaan, de Nordd. Aligem. Ztg., overeenkomstig het verlangen van conservatieven en Centrum als verkiezingsleus het: „tegen de sociaal democratie" aangegeven. Zoo treedt de regeering op, die „boven de partijen" heet te staan. Dat het blauw-zwarte blok den heev Von Bethuiann Ilollweg voor den openlijken steun, dien het hierdoor van regeerings- zijde ontvangt, dankbaar is, spreekt vanzelf. Hoe de vrijzinnige linkeizijde or over oordeelt, blijkt duidelijk genoeg (uit wat do Münchener Neueste Nachrichten, een blad, dat als nationaal liberaal zeker van al te sterke sociaal democratische sympa- thiën moeilijk verdacht kan worden, schrijft. Dit blad noemt veel van wat in het offi- cieuse artikel tegen de sociaal democratie is bijgebracht, en hetgeen daarin gezegd is over den Rijksdag, zooals hij zijn en werken moet, over 't algemeen juist en zelfs sympathiek, maar in dit aitikel wordt slechts de helft der waarheid gezegd en daarom is dc conclusie, waartoe het komt, onjuist. „Wij hebben, gaat het blad dan voort, „een Rijksdag van noode, zooals de Nordd. Aligem. Ztg. hem eikent. Zeer zeker! Maar het lijdt geen twjjfel of wij zullen zulk een Rijksdag ook hebben, hoe de verkiezingen ook mogen uitvallen. Een meerderheid voor de tot nu gevolgde economische politiek, voor handelsverdragen en bescherming, voor socialen hervormings- arbeid, voor leger en vloot zal er in elk geval in den nieuwen Rijksdag te vinden zijn. .Aan deze eischen kan dus geen verkiezingsparool, geen woord, dat de geesten scheidt, ontleend worden. Doch de Nordd. Aligem. Ztg. zwijgt geheel over wat ons volk sedert twee en een half jaar beroert, over de groote, in alle kringen doorgedrongen verbittering over de politiek van het blauw-zwarte blok, waarvan de verderfelijke uitwerking op elk gebied van het openbare leven voldoende bekend is. Wie in een vrije ontwikkeling, in een gezonden vooruitgang het heil van het Rjjk ziet, moet vöór alles wenschen, dat bij de verkiezingen van den 12n Januari aan de conservatief-clericale meerderheid in den Rijkedag etn einde wordt gemaakt. De Yergjftiging te Berlijn. Een handelaar, die met den reeds gear resteerden drogist Scharnach in relatie stond, en voor dezen den jenever, die methijlalcohol bevatte, aan de tapperijen Icvorde, is thans ook in hechtenis genomen. In het asyl werd gister één nieuw ziekte geval geconstateerd; van de patiënten is na nieuwjaar geen enkele meer gestorven. Socialisten en de eed van. trouw. De eerste bijeenkomst van den den Brus- selschen gemeenteraad in het nieuwe jaar, eergisteren, heeft zich door een niét onbe langwekkend incident gekenmerkt. In deze zitting moesten do, in het eind van het vorig nieuwgekozen leden beëedigd worden, en onder hen bevonden zich ook eenige socialisten. Deze legden du, eveuals de vertegenwoordigers der burgerlijke, partjjen den eed van trouw aan den koning af, doch, nadat dit was gebeurd, verklaarde hun woordvoerder, dat zij dit „onder voor behoud" hadden gedaan. Do burgemeester,. Buis, verklaarde echter een dergelijk voor behoud niet te kunnen aanvaarden cnwei- gerde eveneens in het protocol aautecke- ning van de socialistische manifestatie te doen. De socialisten beantwoordden deze weigering niet een „leve de republiek",- doch berustten verder in 't geval. Hun eed van trouw aan den koning bleef gezworen. De Uitsluiting in Engeland. In de uitsluiting in het katoenbedryf is. men thans zoover, dat Askwith met de ver tegenwoordigers van beide partijen vop.tr loopig nog met elk afzonderlijk, onderhan delt. De mogelijkheid schijnt niet uitgcslo-_ ten, dat men tot een schikking komt op dezen grondslag: toekenning van een kleine loon6veihooging, waartegenover dan de ar beiders zich bereid verklaren zich niet langer tegen het samenwerken met tiiet- aangeslotenen te zullen verzetten. De opstand in China. - Uit Shanghai wordt gemeld, dat Maan dagavond Soenjatsen in triumf de repubh- keinscho hoofdstad binnengetrokken is en dat hij op dien dag het presidentschap der voorloopigc regeering heeft aanvaard. Een ander telegram uit Shanghai meldt, dat 't nieuwe voorloopige republikeinsche minis terie thant definitief gevormd is. Uit Peteraburg wordt aan de LoEal An- zeigor geseind, dat in Mongolië een hoogst verwarde toestand dreigt te zullen ontstaan daar Zuid- en West-Mongolië zich naar het voorbeeld van Noord-Mongolië ouaf- hankeljjk willen verklaren. Men verwacht, dat tusschen deze drie nieuwe onafhanke- lijke gebieden spoedig oneenigheid en oor log zal uitbreken. Het Berliner Tageblatt teekent hierbij aan: „Het oinde zal dan natuurlijk inter ventie van Rusland zijn!" De Russen in Perziö. Volgens een telegram aan den Herald uit Teheran, zyn te Tebriz de Sikal-ul-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1