DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 8. WOENSDAG 10 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. De Hilversumsche Kamerverkiezing. BUITENLAND. LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Srbaardeultiirg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.-. Franco per post id. £5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.RIIVK UvAfl (i. Telet. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amorstoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uilsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71.78 Amsterdam TWfcOES. De beide vijandige partijen in Tripoli toonen zich nadat zij eenigen tija door verschillende omstandigheden o.a. het 6lechte weer tot gedeeltelijke werkeloosheid gedoemd zijn, weer actiever: Voorstelling rechts boven. De Italiaoen, hebben o.a. een veldspoorwcg van Tri poli naar Ainzara aangelegd, die het transport van de troepen, zoomede van het benoodigde materioal en levensmiddelen zeer zal vergemakkelijken. Voorstelling links boven. Bij de Bchoutwerkcn bij Chirsa is door de Italianen eene prachtige oude en Romeinsche ruïne blootgelegd. Voorstelling onderaan. In het naburige Solum, waarop de Italianen reeds het oog hadden laten vallen, hebben de Engelschen zich thans genesteld. Ten gevolge van het overlijden van baron van Heemstra moet in het district Hilver sum 'n verkiezing plaats hebben voor 'n lid van de 2e Kamer. De datum voor de verkiezing (candidaatsstellir.g) is vastgesteld op 18 Januari, terwijl zoo noodig de stem ming den 3Ien Januari, en de herstemming den 7en Februari zal gehouden worden. Op den vacanten Kamerzetel slaan de 3 coalitiepartijen 'n begeerig oog. Het is alweer het gewone verschijnsel, bij do ver deeling der buit komen de moeilijkheden. Dit gaat nog goed, als de buit gesplitst kan worden; zoo krijgt ieder z'n deel van de „baantjes" baaotjes- cn subsidiejacht is wel het eenige, wat de rechtsche partijen nog samenbindt. Itaar als er slechts één stuk wild ge- Bchoteu is, wordt het gekker. „Hilversum is mijn jachtterrein," zegt de anti, „ik be houd de buit voor mijzelf." „Gekheid antwoordt de roomsche jachtgenoot gij hebt het geschoten maar met mijn kruit." En de derde jager vindt, dat de aDti nu lang genoeg in hot Gooi gejaagd heeft en dat hot langzamerhand zijn beurt is. Reintje de Roomsche krijgt plotseling 'n snuggeren inval. „Weet ge wat, zoo zegt hij, laat ons niet twisten, maar de afspraak maken, dat we ieder op eigen gelegeuheid op stap gaan en wio den beer het eerste aanschiet, behoudt de heele buit". Dat is'u slim voorstel van Reiutje, want hij weet drom- mels goed, dat hij in het bezit van geweer en kruit is, terwijl de ander slechts met 'n ongeladen geweer op jacht gaat en de derde man er niet anders dan 'n strik op na houdt. Het balletje in roomsche kringen opge gooid, om ieder met 'n Neigen candidaat uit to komen onder verplichting, dat de beide minderheden den candidaut, die de meesto stemmen behaald had, bij de her stemming zouden steunen, is niet opgegaan, omdat de c. h. en a. r. zich wel bewust waren, dat de roomschen in het Gooidis- trict het sterkste contingent leveren en dus met de buit zouden gaan strijken. Kunnen de groepen het dus met elkaar niet eens worden, bedenkelijker is 'tdat iedere groep op zich zelf niet tot eenstemmigheid kan komen. Under do roomschen zijn er die met alle geweld 'n eigen candidaat willen stellen, terwijl 'n ander deel om des lieveu vredes wille den a. r. maar wenscht over te nemen. In het u. r. kamp hcerscht ook veel verwarring. Er gaat 'n sterke strooming voor het Hilversumsche raadslid, mr. V. H. Rutgers, maar deze is niet bij allen 'n persona grata. Hij is bijv. 'n ijvenaar voor Openbare Leeszalen cu als zoodanig in roomsche' oogen 'n gevaarlijk niensch. [n z'n eigen paitij iB hij bij de jongste raads verkiezingen do oorzaak vau hooggaande ruzie geweest, welke geleid heeft tot het aftredeu vau het bestuur der a. r. kiesver- ecniging te Hilversum. Ook de c. h. vin den heui niet hun man, omdat hij op zijn manier zeer vooruitstrevend is. Toch schij nen z'n kansen niet ongunstig te staan en het wil ons toeschijnen, dat de keuze geen slechte zou zijn, omdat mr. Rutgers wer kelijk een der weinige sterren aan den a. r. hemel is. Het is wel teekenend, dat iemand, die weikelijk boven het middel matige uitsteekt, zooveel tegenkanting on dervindt, ja zelfs al» verdacht individu be schouwd wordt. Kiots beteekenci.de onbe duidendheden, die zich op den voorgrond weten te dringen, of machinale ledepoppen cn ja-broers worden steeds met blijdschap binnengehaald en ouder gejubel op het ge stoelte der eere gebracht. Zoo wordt ook in Hilversum sterk ge pousseerd de candidatuur van 'n zekeren landbouwer Colijn, die het reeds tot lid van de Provinciale Staten voor een of ander plattelandsdistrict gebracht heeft en daarbij het voorrecht geniet nauw verwant te zijn aan den minster Colijn. En ziet, zijn can didatuur wotdt wèl aauncmelijk geacht en het heet, dat ook roomschen met hem tevre den zullen zijn. Geen wonder, er zal nooit eenige kracht van hem uitgaan, hij zal trouw stemmon, zooals het belang van de coalitie dat eischt, wat wil rnen nog meer? Zoo iemand, is toch verre te verkiezen boven dien andere die het wel eens in het hoofd zoo kunnen krijgen om er 'n eigeu uieening op na te houden en wat nog ongehoorder ie volgens die eigen tneening te stemmen. De Oorlog. De volgende verklaring van de Tanin, het Turksche regeeringsorgaan, zal vermoedelijk aan de loopende vredesgeruchten voorloopig wel een einde maken: De Porte verlaat haar oorspronkelijk standpunt niet, nl., dat zij gceu oplossing zal aanvaarden, welke niet de souvereiniteit van het Ottomaansche Rijk over Tripoli en Benghasi tot grondslag heeft. De vrede is even ver als op den eersten dag van den oorlog, ja op dit oogenblik verder dan ooit. De oorlog zal eeuwig gevoerd worden, tot Italië zijn onmacht inziet en het annexatie- decreet intrekt. Men dwaalt met aan te nemen, dat wij Tripoli zullen verlaten, om i verwikkelingen op den Balkan te vermijden. De Tripolitaansche oorlog verzwakt Turkye geeuszins. Italië mag van een algemeenen krijg voordeel verwachten, maar wij vreezeu niets. Wij zijn op alle gebeurlijkheden voorbereid. Van het oorlogsterreiu ook nu weer geen nieuws. Alleen lozen wij, dat er groote oneenigheid moet zijn tusschen den divieie- comniandaiit Pecori Giraldi en den opper bevelhebber Caneva, omdat de eerste de operatie tegen Bir Tobros slecht zou geleid en niet voldoende voorbereid zou hebben. Verder klugen de Italiaansche bladen, dat de generale staf geuoraal Picori Giraldi naar het oorlogsveld heeft gezonden, terwijl deze toch naar algemeen bekend is zéér doof is! Minister dk Selves afgetreden. In den loop vati de zitting van de senaatscommissie, gaf de Fransche minister president Caillaux cod overzicht van de ondei handelingen betreffende den aanleg van M-irokkaansche spoorwegen in vor- eeniging met den aanleg van een lijn Con go-Cameroun. Vervolgens verklaarde hij zijn woord van eer to geven, nimmer onderhandelingen te hebben gevoerd builen het ministerie van buiienlandsche zaken o:n, noch achter den rug van den ambassadeur te Berlijn. Clemenceau vroeg daarop aau den mi nister van buiienlandsche zaken De Selves, of deze do verklaring vun den premier kon bevestigen waarop de minister van buiteD- landscho zaken het antwoord schuldig bleef. Bourgeois stelde dezelfde vraag. De Selves zeide aarzelend: „Ik kan niet antwoorden, daar ik rekening moet houden met teu dubbelen plicht: de eerbied voor de waarheid en het belang van mijn land." Clemenceau zeide toen: „Het is moge lijk, dat uw antwoord door alle leden van de commissie correct wordt geacht. Ik ben echter niet van die meening, aangezien gij mij zelf het tegendeel hebt verteld." Onmiddellijk daarop verlieten Caillaux cn De Selves de vergadering in gezelschap van Clemenceau, mot wien zij gedurende een half uur confereerden. Minister de SelvoB heeft thans zijn ont slag ingediend. Dit is een zeer merkwaar dig geval van een ministrieele crisis. Een van beideo, óf de minister president, èf de minister van Buiienlandsche Zaken is een leugenaar. Heftige incidenten kunnen hieruit voort komen, als deze quaestie in de een of andere openbare zittiDg van Senaat of Com missie ter sprake wordt gebracht. En het is waarschijnlijk, dat het heele kabinet dezen stoot niet zal te boven komen, daar wel niemand onder de gegeven omstandig heden de portefeuille van buiienlandsche zaken zal accepteeren. De Duitsche Rijksdagverkiezingen*. Het Centrum vecht in den politieken verkiezingsstrijd onder de leuze: Get kruis en het Christendom zijn in gevaar!" Dat ook in katholieke kringen in Duitschland tegen een dergelijk overbrengen van den godsdienst in den politieken partijstrijd wordt geproetstcerd, blijkt uit den oproep, dien de bekende „Kransgesollschaft", dever- eeniging voor den religieuzen en cultu- eelen vooruitgang in het katholicisme,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1