WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.3 uur. De Bilt, 10 Januari 1912. Hoogste barometerstand 765.2 m.H. te Christianannd, laagste 746.2 te Valentia. Verwachting tot den avond van 11 Januari 1912. Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: In het Noor den nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, in het Zuiden betrokken met kans op sneeuw. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. en bureaucratische bedilzucht, dat in Duitsch- land „zijn roemvolle daden bedrijft, en aan hetwelk, naar verwacht mag worden, het Duitsche volk den 12n Januari een aller- krachtigsten voetschop toe zal dienen." „Met ijver, aldus Wollf, maar met recepten uit den tijd van 't rookverbod, bcheerscht Von Jagow een grooto stad, en elke week opnieuw richt zijn geest zich op een nieuw probleem, dat blijkbaar oplossing van noode heeft. Hij regelt de hoofdbedekking der dames in het theatergebouw, hij stelt, als was er niets beters te doen, de kleur der automobielen vast, en alleon het aanzienlijk getal der nog niet gearresteerde roovers'en moordenaars is het eenige, dat aan zijn scherpen blik ontgaat." De staking in de Borinaqb. zijn geen Zuidelijke, maar Noord-Weste lijke piovincies rukken op naar de stad Honan (niet te verwarren met de provincie van dien naam) aan de Hoang-Ho (de gele rivier) gelegen. Misschien is het wel de bedoeling, dat zij daar samentreffen met de opstandelingen die uit het Zuiden op rukken, om zoo gezamelijk naar Peking te trekken. De regcering zendt er solda ten been. Een opzienbarende ontvoering. De Russische gezant te Peking, die vóór 14 dagen de 16-jarige dochter van den Franschen post ambtenaar Piricr ontvoerde, heeft, naar aan de „Lokal-Anzeiger" uit Petersburg wordt geseind, zijn ontslag uit den staatsdienst gekregen. uit het spel van Percy Grainger, dat ten volle de kenmerken draagt van gedegen kunst. Onder zijn krachtigen aanslag ruischt het klavier dan ook in majestu- euzen opklank, welke een fascinerenden invloed oefent op de hoorders, zoodat zij gedwongen worden in ademlooze stilte te luisteren tot de laatste toon is weggestorven. En nog lang daarna blyft de indruk van het grootsche, een indruk, welke slechts kan worden teweeggebraclit door kunst, welke roert en treft, door de innige ver fijning, waarmee ze tot uiting komt. Een kunstenaar als Percy Grainger, een reus in en door z\jn kunst, staat te hoog, dat we ons aan een beoordeeling zouden wagen. Het past ons slechts eerbiedig' hulde te brengen aan zijn onvolprezen talent. Door den officier van juBtitie is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vrij sprekend vonnis, gewezen tegen den bur gemeester van Bunschoten, die voor de rechtbank te Utrecht terechtstond voor oplichting en verduistering. Ds. J. L. F. de Meyere, de vorige Luthersohe predikant alhier, herdenkt 23 Jan. a.s. den dag, dat hij 25 jaar geleden z'n loopbaan als predikant begon. Het Haarlem's Dagblad, heeft den jubilaris geinterviewd en het zal ook velen te dezer stede wel interesseeren een en ander te vernemen van het vraaggesprek dat inge leid werd met de drooge, officieele bizon- derheden van elk jubileum: de data. U wilde weten waar ik gestudeerd heb? Aan de Hersteld Evangelisch Luthersche Kweekschool in Amsterdam, waar mijn vader predikant was. In October 'S6 deed ik proponentsexamen. Waar werd u 't eerst beroepen? In diezelfde maand werd ik beroepen in Bodegraven en in Tiel, en 'k heb het eerste aangenomen. Bodegraven had voor mij oude herinneringen, want daar was mijn grootvader al veertig jaar predikant geweest. Ja, die was een man van den ouden stempel hij gaf zelf z'n zoons les, om hen voor de studie klaar te makeu! Uw gemeente wa6 daar zeker wel klein, in Bodegraven? Ja, 't is een kleine gemeente, daar. Daarom heb ik er ook méér werk op mij kunnen nemen. Steeds heb ik mij bijzonder aangetrokken gevoeld tot socialen arbeid en in Bodegraven ben ik dan ook voor zitter van het Nut geweest en heb er mij ook voor andere instellingen geïnteresseerd. Bent u daar lang geweest. Zestien jaar. De 23sten Januari '87 deed ik er mijn intree, en daarna ben ik zeker meer dan tien maal naar andere gemeenten beroopen. Maar ik bleef gaarne in Bodegraven. Eerst iu 1903 heb ik een beroep naar Amersfoort aanvaard, en daar deed ik toen in Mei van dat jaar mijn intrede. En heeft u ook aan Amersfoort aan gename herinneringen? Dat zeker. Ook daar heb ik veel bewjjzen van sympathie mogen ontvangen. Dadelijk toen ik er kwam heb ik mij den kerkeljjken toestand in Baarn aangetrokken. Kerkelijk behoort dat onder Amersfoort, en ik heb er een maandelijkschen dienst voor georganiseerd, die nu nog steeds voortduurt. In Amersfoort heb ik ook gelegenheid gehad voor arbeid op sociaal gebied. Toen 'k er kwam, bestond daar geen wijkver pleging - maar we hebben er een Groene- Kruis-afdeeling opgericht, waarvan ik zes jaar voorzitter ben geweest. De afdeeling had toen al tweeduizend leden 'k Ben er ook lid van de School commissie en voorzitter van het Nut geweest. Hier bent u immers pas kort? Op welken datum was dat? Nu een anderhalf jaar geleden, op 23 April 1910. Dadelijk na mijn komst hier ben ik voor den ring Haarlem tot lid der Synode gekozen, als opvolger van ds. Ternooy Apèl, die overleed. Tijd voor socialen arbeid heb ik hier niet, het werk voor de gemeente neemt mijn tijd al in beslag, temeer omdat ik hier vreemd was toon ik kwam, en een vacature nevens mij vond, die langen tijd open is gebleven. Ook kwam er nog de waarneming van het consulentschap in Alkmaar bij. Juist dezer dagen ben ik consulent ge worden in Bodegraven de plaats waar ik 25 jaar geleden mijn predikantsloopbaan aanving. Nu, bij mijn jubileum zal ik daar ook den dienst vervullen. Den 21 sten Januari zal dat zijn. Do kapitein N. G. van Gemert, van het 10e reg. inf. te Hoorn, wordt overge plaatst naar het 5e regiment te Amersfoort. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m M. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 39 publiceert, en waarin de katholieken open lijk tot den strijd tegen het Centrum wor den opgewekt. De leus „Het kruis en het Christendom zijn in gevaar", is een volkomen valsche leus, heet het daarin. Geen enkele der an dere partijen in ons vaderland wil het Christendom bestryden. Slechts van de sociaalderaocratie zou men dit misschien kun nen vreezen, maar hiermee heeft het Cen trum reeds herhaaldelijk een bondgenoot schap gesloten! Doch de macht van het Centrum wordt bedreigd en het is al leen om uw stemmen te winnen, dat zij u trachten wijs te makoD, dat het thans gaat om 't heiligste, wat u aan 't hart ligt, en u op de brutaalste wijze te bedriegen. De leus is ook een beleediging voor vele duizenden medeburgers en katholieken, die het evengoed met den godsdienst meenen, maar in politieke vragen anders denkeu dan de leiders der Centrum-partij. Zij is verder een huichelarij, want zjj, die zich als verdedigers van den Verlosser en van den godsdienst der liefde opwerpen, zoeken niets anders dan hun heerschappij en naam, en treden daarbij het voornaam ste gebod van Jezus, van de liefde tot den naaste, met voeten. Die leus is een misdadig misbruiken van het heiligste, wat wij bezitten; deze man nen gebruiken ons geloof, onze liefde tot Christus, om ons tegen de regeeringen, tegen alle andere partijen, tegen onze eigen medeburgers op te hitsen, en door onze stemmen hun macht in het parlement te behouden. Kleine Middelen. De Berlijnsche politie-president von Jagow heeft aan het Berliner Tageblatt verboden om, als andere jaren, op den verkiezingsavond den uitslag der stemming bekend te maken door groote projecties op een doek. Als beweegreden wordt het belang van het verkeer opgegeven. Het besluit geeft den redacteur van het blad, Wolff, aanleiding tot het schrijven van een zeer fijn en scherp stukje, waarin aan dit verbod als het ware een symbolische beteekenis wordt gegeven: Waarom vraagt hij verhindert men heden wat in 1907 op dien „nationalen" verkiezingsavond werd gewild? Ómdat men vreest, dat dezen keer de elcctri6che projectie-iantaarns een gansch ander beeld zullen belichten dan toen! Na geconstateerd te hebben, dat volgens een jurist van naam Jagow absoluut niet het recht had de gevraagde toestemming te weigeren, hekelt Wolff in een hoofd artikel op geestige wijzo dit eigenmachtig optreden van den politiepresident, hetwelk hij slechts een klein en nietig voorbeeld noemt van het politic-regime van chicanes De mijnwerkers in de Belgiseh Boriuage stemden voor de voortzetting der staking. Op het oogenblik zijn ongeveer 30.000 arbeiders in staking. De voorraden steen kool raken uitgeput, in verschillende fa brieken in de omstreken moest het werk worden stop gezet. Oostenrijk en Italic. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Bozen in Tirol geseind, dat Oostonrijksche reizigers melding maken van anti-Oosten- rijksche ongeregeldheden in eenige grens steden in de buurt van Venetië Daar wer den Oostenrijkers openlijk aangevallen en mishandeld en enkelen hunner gewond. De doktoren weigerden, gewonden te behan delen, en hun opneming in de ziekenhuizen werd eveneens geweigerd. Andere Oosten rijkers werden aau de stations geslagen, met steenen geworpen en van hun bagage beroofd. De Venetiaansche pers zou op be vel van de autoriteiten over deze gebeurte nissen het stilzwijgen bewaren. Vier Presidenten in Ecuador! In Ecuador schijnt volslagen anarchie te hoeschen niet minder dan vier gene raals betwisten elkaar het presidentschap! In de hoofdstad heeft generaal Leonidas Plaza, minister van financiën en oud-pre sident, zich van de macht meester gemaakt. Te Guayaquil heeft generaal Montero zich tot president uitgeroepen en daarna de spoorwegverbinding met de hoofdstad verbroken. In de noordelijke provincies heerscht generaal Flavio Alfaro, een neef van den oud-president Eloy Alfaro, terwijl in het binnenland een vierde generaal Julio An- drade, zich zelf benoemd heeft tot eersten burger. De handel in do voornaamste havens ligt geheel stil. De toestand is zeer ernstig. Te Guayaquil wordt een Amerikaansche kanon neerboot verwacht, terwijl de buitenlanders bij hun vertegenwoordigers aandringen op het ontbieden vau oorlogsschepen. In Troebel Water. Rusland gaat iu het tioebele Chineesche water visschen. Het heeft blijkbaar nog niet genoeg aan het stuk Perzië, dat het bezig is in te slikken: voor het stillen van zijn gebiedshonger is ook Mongolië noodig. Want dat de reeds gister door ons ver melde aankondigiging aan de ChiDeesche regeering, dat deze de onafhankelijkheid van Mongolië te erkennen heeft, en dat Rusland de oide er zal helpen bewaren en een spoorweg zal aanleggen van de Siberische grens (Kiachta, ten zuiden van het Baikal meer) naar Oerga, de hoofd stad van Mongolië, en voorts dat China geen troepen meer houden mag in dit deel van Mongolië, dat alles heeft natuur lijk niets auders te beduiden dan dat Ruslaod voornemens is, zich van dit deel van het Chineesche rijk meester te maken. Vandaar dat Rusland's eerste daad zal zijn: het zenden van troepen naar het Mm- goolsche gebied. Wat den toestand in China zelf betreft, het schijnt nu gedaan te ziju met alle onderhandelingen, en Joean Sji Kai heeft bovendien, door de millioenen der Keizerin aan te nemen ter voortzetting van den oorlog, zich geheel en al tot beschikking der Mandsjoes gesteld: het heeft er dus allen schijn vau, alsof nu de oorlog op leven en dood zal moeten beginnen. Er is ook een bericht dat de revolutionnairen van Hankou uit naar het Noorden opruk ken en de keizerlijken zich op Peking terugtrekken. De republikeinen zouden 160.000 man hebben, 80.000 in Hankou en 80.000 in Nanking, en de keizerlijken zouden over 100,000 beschikken. Intus- schen dreigt er voor de regeering gevaar van een nieuwen kantde opstandelingen uit de provincies Sjensi en Sjansi dat IIM. de Koningin. Men meldt uit Den Haag aan de O.H.Crt. Het kan blijkens mededeeling van een onzer hoogste autoriteiten in beperkte krin gen als zeker worden aangemerkt, dat de blijde gobeurtenis in het Koninklijk gezin tegen begin Juli kan worden tegemoet ge zien. Algemeene Kiesrecht. Als vlugschrift no. 3 over „Algomeen Kiesrecht", uitgegeven door de Liberale Unie ia, onder den titel „Grondwether- zieuing eu Algemeen Kiesrecht" de rede verschenen, op Woensdag 15 November 1911 in de Tweede Kamer gehouden door mr. H. Goeman Borgesius. Niet bestellen op Zondag. Naar het „Vad." verneemt, zullen van Maandag 15 Januari af aan de postkanto ren strookjes verkrijgbaar gesteld worden, waarop gedrukt staat: „Niet bestellen op Zondag". Brieven, voorzien van deze strook jes, worden dan 's-Zondags op de postkan toren niet behandeld en blijven liggen tot Maandagochtend. De strookjes zijn heel goedkoop: een vel van 50 stuks koBt slechts 1 cent. Tijdschriften in den trein. Zooals bekend is,wordt het tijdschrift „Der Weltcourier" iu een groot aantal sneltrei nen der Staatsspoor ter lezing gelegd. Bin nenkort zullen in dezelfde coupés waar nu „der Weltcourier" ter leziug ligt, doozen geplaatst worden met een zestal verschil lende tijdschriften. Het Geluksbloempje. Het centraalbestuur vau de Yereeniging tot bevordering der gezondheid in de Gra fische Vakken in Nederland, dat den ver koop van dit bloemekc ten voordeele van het tuberculosefouds organiseerde, heeft zeer veel succes op zijn streven gehad. De opbrengst was: te Amsterdam f5000 's-Gravenhage f 2000, Leiden (410.70, Assen f29.57, Meppel f185, Haarlem f 666.85, Sneek f 160.81, Zaanstreek f231.89 Edam f 95, Arnhem f 330, Weesp f 121, Almeloo f230, Wagcoingen f 31.!8. Voorts werden verkocht te Winschoten 470 bloem pjes, Zwolle 2450, Zalt Bommel 1000, Groningen 10,500, Gouda 2000, Den Helder 2250, Amersfoort 2200 en Schiedam 2000. Percy Grainger. Het was wel te verwachten, dat Percy Grainger, die vorig jaar zoo'n groote bewon dering afdwong door zijn geniaal spel, thans weer een enthousiast publiek zou trekken, nu hij voor de tweede maal in Amicilia een concert gaf. En in nog hooger mate dan vorig jaar, heeft hg allen weer gebracht onder de machtige bekoring van zijn verheven kunst, en heeft hij geboeid door de buitengewone klaarheid, welke hij in de vertolking der verschillende stukken weet te leggen. Geen wonder dan ook, dat hij herhaaldelijk geestdriftig werd toe gejuicht, zoodat de kunstenaar zich eenige malen genoopt zag een extra nummertje te geven, waaraan hij blijkbaar met groote bereidwilligheid voldeed. Vooral na het laatste nummer bereikte de geestdrift een, vooral voor Amersfoort, ongekende hoogte en werd in een hartclyke ovatie de dank te kennen gegeven van die allen, die vol op hadden genoten van hot zeldzaam prachtige spel van dezen jongen meester. Meesterschap in alle opzichten straalt

De Eemlander | 1912 | | pagina 2