WEERBERICHT. BINNENLAND. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INST1TU UT. Opgemaakt voorm. 11.5 uur. De Bilt, 11 Jaouari 1912. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te KopenbageD, laagste 734.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 12 Januari 1912. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Lichte tot matige vorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 7ti9 m.M. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. lichte kriDgen meent men dat, niettegen staande alle waarschuwingen van bezadigde arbeidersleiders, het referendum onder de mijnwerkers een meerderheid voor een algemeene staking zal geven, om aldus tot de vaststelling van een minimum-loon te komen. De admiraliteit neemt reeds haar voor zorgsmaatregelen voor 't geval van oen staking, en laat op verschillende plaatsen groote kolen voorraden opkoopen. Gkvkcht in Atjeh. Blijkens uit Nederlandsch-Indië bij do regeering ontvangen telegrammen, ontstond bij een huisonderzoek bij Kampong Dah, bij Rondeng (onderafdeeling van Atjeh, gouvernement Atjeh en onderhoorigheden) een gevech', waarbij een militair beneden den rang van officier sneuvelde en zeven kwaadwilligen werden nedergelegd. Door dat de kwaadwilligen de zich in het hui6 bevindende personen vei hinderden naar buiten te gaan, werden door bet vuur der militairen, .'at eerst na herbaalde sommatie werd afgegeven en dat gestaakt werd toen kindergeschrei gehoord werd, bij ongeluk gedood negen kamponglieden, van wie twee vrouwen en drie kinderen en gewond vier kamponglieden, van wie een vrouw en een kind. Sedert hebben zich gemeld 31 kwaad willigen, onder wie de leiders van het verzet en de ondergeschikte bendehoofden. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 41 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 39 ern9t der komende gebeurtenissen. Albanië is opnieuw tot de tanden gewa pend en wordt afgeloopcn door talrijke agents provocateurs; in Macedonië werkt de revolutionaire oiganisatie hard; Bulgaar- sche en Grieksche benden zullen niet stil zitten, terwijl de „Roodo Broeders" heinde en verre schrik en onsteltenis zullen ver spreiden door dynamietaanslagcn. Dit zijn de verwachtingen voor het ko mende voorjaar - en zij zijn werkelyk niet te zwart getint." Vooral de houding van Montenegro opgestookt docr Italië schynt reden tot bezorgdheid te geven. Volgens deu correspondent der Etoile Beige te Saloniki, neemt de regeeiing van dit land een openlijk vijandige houding tegenover Turkije aan. Sinds eeuige dagen aldus deze cor respondent heerscht onder de grensbe volking van Montenegro onrust; |groote troepen Montenegrijnen trekken naar de grenzen, overal incidenten en moeilijkheden veroorzakende. Getrouw aan de traditie tracht da regeering het den Ottomaanschen buurman lastig te maken in Albanië, waar zij een aantal agenten aan het werk heeft gezet. In de haven van Antivari zijn eenige schepen aangekomen met aanzienlijke hoe veelheden levensmiddelen aan boord, waar van slechts een klein gedeelte door de plaat, selijke kooplui was besteld, de rest wordt opgeslagen in de Montenogrijnsche Staats- inagazijnen, waar reeds 30.000 zakken meel liggen. Reeds geruimen tijd is het verkeer over de spoorlijn AntivariVirbazar geheel ten dienste gesteld van de Montenegrijnsche regeering. Verschillende Albaneesche chefs moeten zich te Cettinje bevinden. Vele Ma- lissorcn begeven zich naar Podgoritzal, waar zij groote hoeveelheden repeteergeweren koopen. De algemeene indruk is, dat de komende lente voor den Europeeschen vrede onaan gename verrassingen zal brengen. De stakingen in Engeland. Er schijnt nog maar bitter weinig uit zicht op een spoedigeD vrede iu het katoen- bedrijf. Asquith onderhandelt nog altijd voortdurend met de vertegenwoordigers van beide partijen, doch tot nn zonder succes. De wevers hebben geweigerd de voorwaarden der patroons te aanvaarden en dezen op hun beurt hebben verklaard, dat zij niet op de tegen-voorstellen der wevers willen ingaan. liet eenigste wat Asqnith gedaan heeft weten te krijgen is, dat de onderhandelingen nog niet afgebroken werden. Ook in het mijnbedrijf wordt het uit zicht zeer somber genoemd. In wel-inge- Een Volksuniversiteit. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben een paar niet-officieele Nederlandsche weten- schapsmcnschen het initiatief genomen tot de oprichting van een groot, door het heele land vertakt populair-wetenfchappelijk ge nootschap, een oiganisatie met verschillen de secties. Tegen Maart is een oprichtings vergadering uitgeschreven, waarop o.a. ge discussieerd zal worden over de stichting van een Nederlandsche Volksuniversiteit. Niet Clkricaal, niet Vrijzinnig, maar Socialist. Over bovenstaand onderwerp sprak gis terenavond in de sociëteit „Vereeniging", in een openbare vergadering, uitgeschreven door de afd. Amersfoort van de Soc. Dein. Arb. Partij, de heer L. M. Hermans van Arnhem. Nadat de heer Hagelen de druk bezochte vergadering geopend had, begint de heer Hermans met een verklaring omtrent de yergadering van Maandagavond. De heer Drion heeft toen in zijn laatste woord eru- stig geprotesteerd tegen de beschuldiging, dat hij geen eerbied zou hebben voor de arbeiders en dat het intellect alleen zou te vinden zijn bij de bovenste lagen der bour geoisie. Dat is sprekers bedoeling niet ge weest. Hij heeft den heer Drion persoonlyk niet willen beleedigen. Dat doet hij zijn tegenstanders nooit, allerminst als het tegen standers zijn, die zich zoo loyaal gedragen als de heer Drion tegenover hem. Maar wel heeft hij bedoeld, dat de wijze, waar op de vrije liberalen de wereld bekijken, te goeder trouw natuurlijk, de arbeiders uooit naar boven doet komen, terwijl de sociaal democratie aan de arbeiders de ge legenheid geeft, zich iu hun volle kracht te ontplooien. Om dat te bewijzen vestigt spreker er de aandacht op, dat nooit dooi de vrije liberalen in eenig vertegenwoordigd lichaam een arbeider is gebracht. Wel de vrijz. democraten en de Unie liberalen hebben dal beproefd en aan bun actie is het te danken, dat Held en Nolting in de Tweede Kamer kwamen. Dat feit heeft spr. meeuen te moeten demonstreeren. Hij be doelde dus allerminst een persoonlijken aanval op deu heer Drion, maar de ge- heele politiek der vrije liberalen brengt mee, dat de arbeiders altijd arbeiders blijven, zonder meer. Komende tot zijn onderwerp, wijst Spr. er op. dat bij onder het woord vrijzinnig samenvat de geheele vrijzinnige concentra tie, waarbij men alle nuanceeringen vindt, van rose rood tot hemelsblauw. Dat is geen partij van menschen, die eens denken, maar bet heeft iets van de staalkaart van een manufacturer; alle kleuren welke de klant vraagt kan hij toonen. Die concentratie is mogelijk het laatste redmiddel der vrij zinnigen, want hun partij is gedoemd ten ondergang. De cleiicale partijen zijn verbonden in de coalitie. De anti-revolutionaire is de meest gewichtige en volkomen terecht, om dat ze het meest beteekent in ons vaderland en een schoon verleden heeft. Jammermaar, dat het tegenwoordige daarmee zoo in strijd is. Spreker gaat het democratisch verleden der anti rev. partij na, welke echter nooit getracht heeft een einde te maken aan de ellende der werklieden, iu de tijden, dat ze de macht in handen had. Uitvoerig bespreekt hij het kabinet-Kuyper, dat slechts de dwangwetten bracht eu dan ook, dank zij het werken der soc.-dem., in 1905 naar huis werd gestuurd. Na de periode-Kuyper kregen we een liberaal kabinet, dat na 2jaar lijden is overledeu, door niemand beklaagd. ,Dat kabinet kou niets tot «tand brengen, want de liberale concentratie zat het in de maag. Niemand minder dan mr. Limburg zei, dat het een ministerie was van kraakporcelein, eu by den eersten den besten stoot viel het ook uit elkander en moest het de re geering overgeven aan het ministerie Heems kerk. In plaats van het zuurkijkend Chris tendom van Dr. Kuyper, kregen we een kabinet van jolig Chiisteudom. De Tweede Kamer is dan ook niet meer, zooals onder Kuyper, do kamer van den catechiseer meester, maar gedaan heeft het ministerie tot dusverre nog niets. Wel zullen we misschien krijgen een Tariefwet, maar geen staatspensioen, wel een pensioenbelasting. We krijgen wel tractaatjes maar geen brood. De coalitie geeft slechts praatjes, maar niets meer, omdat ze tot machteloosheid is ge doemd. Want de coalitie is gebaseerd op een leugen, op de zgn. antithese. Het is niet waar, dat de liberale partij de vrijheid van godsdienst zou hebben aangerand. Wanneer de roomsch katholieken dezelfde staatsrech ten hebben als de andere partijen, dan hebben ze dat te danken aan den emi- nenten liberalen staatsman Thorbecke. Wan neer de christ. bist. en de anti rev. echter eens de macht zouden krijgen tegenover de roomschen en zy het staatsleven konden beheeren, dan zou de strijd tegen het katholicisme eerst ontbranden. Want de orthodoxe protestanten en de roomschen ziju eikaars doodsvijanden. De coalitie was het dan ook slechts om de baantjes te doen. Jezus heeft wel gezegdMijn Konink rijk is niet van deze wereld, maar dat geldt alleen in de kerk. De sociaal democraten nu zullen zich nooit laten vinden om hier de regeering mee uit te maken. Groen van Rrinsterer heeft in de dagen der benauwdheid uitge roepen: In ons isolement ligt ouze kracht, en dat fiere woord herhaald de sociaal democratie, welke zal zegevieren tegen de andere partijen in en het niet kan doen met hulp der andere partijen. Komende tot de vrijzinnigen, zegt Spr., dat deze niet willen iets positiefs, maar iets negatiefs. Zij willen geen kerkelijke regee ring. Die nu wil Spr. ook niet, maar men moet toch een ideaal voor de samenleving hebben. Door het gemis daarvan trachten de liberalen de zaak slepeude tc houden, in vereenigingen als „Gemeentebelang" o.a. De namou, de uithangborden zijn altijd heel mooi, maar de waar, die men krijgt is uiot zoo mooi. Zoo heeft hier in de laatste Raadsvergadering de heer Gerritsen gesputterd tegen een artikel in „De Ge meentewerkman", en hij heeft den voor zitter ernstig op het hart gedrukt, daartegen maatregelen te nemen. Als zoo het groene bout is, hoe zal dan het dorre wel zijn. De heer Gerritsen is nog wel vrijzinnig democraat, maar moest dadelijk uit die partij geroyeerd worden. De vrijzinnig democraten in Arohem zouden er niet aan denken, zoo iets te zeggen. Daar werkten zo mee aan het werkliedenreglement, maar hier zegt de heer Gerritsen: ik weet niet of ze er wol rijp voor zijn. Het merk Arnhem kan er nog mee door, maar het merk Amersfoort is van zoo inferieure kwaliteit, dat ge er nooit om moet vragen. Het eigenlijke liberale beginsel, dat elk zijn eigen denkbeelden heeft over de zaken van het land, klinkt heel mooi, maar het zou toch gek wezen, als daarmee de kie zers tevreden zijn. Ze moeten vragen, wat wilt ge en toezien, dat het programma van van „Gemeentebelang" wordt uitgevoerd. Eenheid van program en eenheid van optreden moet er zijn. En als de heeren zeggen, we zullen onze eigen overtuiging volgen, dan moet het de overtuiging der kiezers zijn, dat die menschen er uit moeten. Tegenover die partijen staat de sociaal democratie, waarvan het stroven nader wordt uiteengezet. Uitvoerig staat Spr. stil bij de discipline in de partij, waarna hij de opheffing van het privaat bezit bespreekt en de meening bestrijdt, als zouden de soc. dem. alles willen doelen. Daarna zet hij de beteokenis van den klassenstrijd uiteen, die niet moet worden gestreden met haat, de personen moeten van de be ginselen worden gescheiden. Ten slotte wijst hg op de waarde van het algemeen kiesrecht, dat de soc. dem. willen als een wapen in den klassenstrijd en eindigt dan met het volgende: Toen Richard I op weg naar het Heilige Land was, werd hij ge vangen genomen en in een kerker opge sloten, zonder dat zijn volgelingen wisten, waar hij was. Zijn ridders doorkruisten het land, tot eon arm zanger zijn hulp kwam bicden. Het kende het lievelingslied des konings en trok, dat al zingende, van kas teel naar kasteel. Eiudelgk werd het lied binnen de muren herhaald en door dat weerklank vinden, werd do zoolang ge zochte schuilplaats gevonden ,ou werd de koning weer op zijn troon hersteld. Ook de, arbeid is gevangen en de soc. dein. trekken als zangers het land door. Zij zingen het lied van de bevrijding, zij roepen de prolctareo te wapen. Wanneer een van die zangers komt tot verlossing van de werkers uit de boeien van het kapitaal, gordt U dan aan, laat de lampen branden en trekt op tot bevrijding van het proletariaat. (Applaus). Debat werd niet gevoerd. Bij de sluiting der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de Raadsleden en de redacteur van De Eemlander waren uitge- noodigd om hun beginselen te verdedigen. Dat zij niet verschenen zijn, vindt hij geen bewijs van kracht. En de redacteur van de Eemlander, die wel schrijft onver schrokken te zullen strijden tegen de soc. democratie, schijnt het maar veiliger te vindCD, de z i. minne bestrijding in dat blad te voeren, dan in het openbaar zijn beginsel te verdedigen. De Zedelijkheidswetten. In verband daarmede was gisterenavond door Patrimonium en den Chr. Nat. werk mansbond een openbare vergadering belegd in de Arend. Ds. Teeriuk wees erop in zijn openings woord, dat de arbeid der Middernachtzen ding zeker nog noodig bleef, al waren hare werkzaamheden gewijzigd door de Zedelijk heidswetten. Hot Kamerlid Duijmaer van Twist be sprak het Neo Malthusianisme, hoe geen enkele belofte daarvan in vervulling was gegaan. Frankrijk werd als voorbeeld ge steld en geplaatst tegenover Dnitschland. In 't eerste land wordt de landbouw verwaarloosd, raakt de industrie in banden der vreemdelingen. Duitschland, met zijn groeiende bevol king, ziet afname van het sterftecyfer, ziet in alles verbetering, ziet vermindering van armoe. 't N. M. staat verbetering der sociale toestanden in den weg, want het dient middenstand en rijke klassen; daar vindt het de meeste toepassing. Overbevolking slaat niet op wat bestaat, maar op wat niet te eten heeft. Ook in Engeland is de toestand erg, en in ons land is het erger dan men denken zon. In Noord Holland boven het IJ is het pCt. der R. C. bevolking steeds stijgend, zoodat het belooft te worden, een tweede Brabant. De schuld aan het N. M. onder de modern prot. bevolking aldaar. Spreker brengt hulde aan allen, die ge streden hebben tegen het N. M. De regeering heeft zich met haar wetten een eerezuil opgericht Wel is aan den N. M. Bond de propagande mogelijk, maar door moet tegenover staaD onze propa ganda. De heer Gordeau, directeur vanKinder- zorg, behandelde de gevaren voor het kind op sexueel en zedelijk gebied. Het hart is zwak, en 't hart van een kind is allesbehalve een blad blank papier. Mou moet maar eens opmerken den on- heiligen gloed in oogen van kinderen, 13, 14 jaar oud. Men moet maar eens opletten bij uitgaan van H. B. S. of Gymnasium. Spreker, die omgaat met verwaarloosde kinderen, moet zeggen, dat veel verkeerde dingen geboekt worden op den kant van het abnormale, waar dit kon staan op het Dormale. Heeft men zijn eigen jeugd ver geten? Liep men ook niet een paar straten om, terwille van het zien van een schunnig- heidje? Neem de struikelblokken weg voor het kind. Ook hier in Amersfoort moest een kerel van de openbare straat worden weggetrapt, die in zijn spreken vuiligheden doet ver moeden, die vergif druppelt in de oo'-en onzer* kinderen. De, wet maakt het mogelijk. Eere de groote figuur van ds. Pierson uit Zetten, die 40 jaar lang heeft geroepen: Redden is goed, maar 6topt de bronnen der zonden! En wat moeten wij doen?

De Eemlander | 1912 | | pagina 2