DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 14. WOENSDAG 17 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. NABETRACHTING OVER M GEMEENTERAAD. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.ü0. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KT.RINK H*A«J Telef. Interc. ISS. Prijs «Ier Advertentiën Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van bniteu bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buiteniandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Prof. Vale ton. f De bekende boogleeraar in de Theologie aan de Utrechtsche Universiteit Prof. Dr. J. J. P. VALETON is Zondag overleden. De Geheime Raad van Adj» r9foort heeft gistermiddag, na 'n langdurige vergadering, gedurende enkele minuten 'n openbare zit ting gehouden. Met deu meest mo^ulijken spoed, zonder vijven of zesseu, zijn toen eenige belang rijke zaken afgedaan en daarna kon het profanum vulgus de gewijde muren weder verlaten. binds de gemeenteraad bij 'n vorige ge legenheid nummer één van do voordracht van B. en W. passeerde, is het gevaarlijk zich aan voorspellingen omtrent benoemiu gou te wagen; en zoo werd met spanning afgewacht, op wien de keuze zou vallen tor vervulling van de betrekking van Di recteur der H. B. S. Ditmaal keerde de Raad weer tot de aloude gewoonte terug eu wees met groote meorderheid van stem meu (16 van de 17) do. 1 van de aanbe veling van B. en \V. aan, dr. P. G. Tid- deus te Breda. Waar de nieuwe directeur ons [en veleu in deze gemeente 'n onbe kende 16, spreken wij de hoop uit, dat de keuze moge blijken 'n goede te zijn. Moge onze H. B. S., welke thans reeds bekena staat om het hoog peil van het ondeiwijs, onder de directie vao dr. Tiddens die eere plaats weten te handhaven en ook in alle andere opzichten 'n model-inrichtiug in den lande worden. Het heeft ons in hooge mate verbaasd dat het voor&tel van de Yereeniging „Ver gunning" betreffende het maken van mu ziek in café's e. d. zonder eenig debat en zonder eenig protest goedgekeurd is. Het betrof hier de strenge toepassiug van de verordening, welke kortweg ver biedt het bespelen of laten bespelen van muziek instrumenten in inrichtingen waar voor verlof of vergunning verleend is. Wij kunnen ons voorstellen, dat de „lawaaiachtige muziek", welke in enkele van die inrichtingen tot laat in den avond doorrammelde, de buren helsch maakte en dat het b\j den commissaris van politie klachten regende. Maar waarom moeten nu de goeden voor de kwaden lijden? Niet in alle inrichtingen was dc muziek zoo hindoilijk voor de omwonenden. Wie in 'n drukke winkelstraat woont, staat du eea- maal bloot aan allerlei geluiden en kan niet de stilte verlaugen, die in dc buiten wijken heerscht. Zoolang 'n muziekinstru ment niet al te hinderlijk is, zullen de be woners moeten berusten en mag ook de over heid niet ingrijpen. Met evenveel recht zou anders aan bewoners van 'n boven of benedenhuis verboden kunnen worden, hun kinderen den godganschelijken avond de piano en de ooren van de buren tc laten mishandelen. De Burgemeester heeft z'n afwijzend voorstel op het verzoek om mildere toe passing van de verordening dan ook u.aar verdedigd als maatregel tot bestrijding van drankmisbruik. Wij prijzen de bedoeling maar betwijfe len of op deze wijze het draukgebruik tegengegaan wordt en tegengegaan mag worden. Het eigenlijke drankmisbruik treft men uiet in dio inrichtingen, die er automatische muziekinstrumenten op na houden en waar het kwast- en huiouade-drmkond publiek de meerderheid vormt. De holen van den drankduivel vindt men eerder in de obscure kroegen in stecgen en sloppen. Doelmatiger zou men het drankmisbruik bestrijden zoo men begon het sluitingsuur te vervroegen. Het muziek-verbod treft niet het drank misbruik maar wel de personen, die zich dure instrumenten aangeschaft hebbeu, welke thans geheel waardeloos voor hen geworden zijn door 'u maatregel, waaraan niet het minste uut verbonden is. Zeker, de verordening |bcstaat nu een maal en moet dus toegepast worden. Maai de Verceniging „Vergunuing" verzocht niet om afschaffing, doch slechts om 'n zekere mildheid in de toepassing van de verorde" niDg. De Oorlog De Constantinopolitaanschc correspondent van de Frankf. Ztg. seint aan ziju blad: „Volgens door dc Porte ontvangen me- dedeelingen heeft Rusland aan de mogeud- heden. die het verdrag van Berlijn onder- teekendcD, een voorstel gedaau tot beëin diging der vijandelijkheden tusschen Italië en Turkije. Eerst wanueer de mogendheden dit voorstel hebben aangenomen, zal Turkije er mede in kennis worden gesteld. Aange zien de Russische vredesbemiddeling in hoofdzaak hierop neerkomt, dat Turkije van zijn Tripojitaanschc provincies volko men afstand moet doen, is de mogelijkheid, dat dit Russisch voorste) door de Porte wordt aangeuomen, van te voren uitge sloten." Het bericht ziet er, iu dezen vorm, nog al onbegrijpelijk uit. Wanneer werkelijk het Russiche voorstel van dien aard is dat er niet de minste kans bestaat op de aanvaarding er van door de Porte, dan heeft het weinig zin er mee aan tc komen. Want de porto te dwingen tot een vrede, dien zij niet .wil de Rusischc diplomatie zal zich zeker niet vleien met dc hoop, dat een gemeenschappelijke actie der groote mogendheden daartoe verkregen kan worden. Misschien heeft men hier echter woer te doen met een proefballonnetje van een Russisch diplomaat, die, als bij do jongste heropening der Dardanelleu-quaestie, weer gedesavoueerd kon worden, zoodva blijkt, dat het ballonnetje niet opgaaat. De Italiaansche minister vaD marine heeft van den bevelhebber van de zeemacht in de Roode Zee een uitvoerig rapport ontvangen betreffende het gevecht nabij Kaïfonda, dat eindigde met de vernieling van zeven Tnik che kanonneerbooten. Het Liberalisme in Duitschland. Volgens de blauw zwarle persorganen zou uit den uitslag der eerste stemming zijn gebleken, dat het liberalisme zoo goed als "vernietigd" was. Do Rhein. Westf. Ztg. wist zelfs van „algehecle verplettering" te spreken. Daar tegenover mogen de volgende cijfers gesteld worden, die duidelijk genoeg de dwaasheid vau dit beweren aantooncn. In Brandenburg Berlijn niet medege rekend is het aantsl liberale stemmen van 148.000 op 204.000 dus mot 37' pCt gestegen. Eu Oost-Pruisen, dat tientallen van jaren de burcht van liet conservatisme is geweest, en waaruit de conservatieven vau bun 50 tot 55 afgevaardigden er al dion tijd 12 tot 13 betrokken, zal na de herstemmingen waarschijnlijk slechts acht conservatieven naast 2 nationaal-liberalen, 3 vrijzinnigen, L sociaal democraten en 2 Centrummaonen naar den Rijksdag zenden. In ditzelfde Oost-Pruisen weiden in 1907 nog slechts 59000 vrijzinnige en nationaal- bberale stemmen uitgebracht, tegen thans 120.08G een vermeerdering dus van ruim houderd procent. De Rijksdag verkiezingen. Van regeeringrwege is een verbeteidc opgave van den einduitslag der verkiezingen bekend gemaakt. De Pool, die als gekozen werd genoemd, komt in herstemming met een sociaal-demo craat. Er moeten dus 190 herstemmingen plaats hebben, die op den '20sten, den 22sten n den 25sten zullen worden gehouden. Hkt motu proprio in Bklgic. In antwoord op een vraag befreffendo het motu proprio van 9 October 11. zeide de minister van Builenlandsche Zaken, dat de kardinaal-staatssecretaris verklaard had, dat het motu proprio niet op België van toepassing was. Het Fraxschk Ministerie. In de gisier gehouden zitting der Kamer las de minister-president Poincaré de mi— nisterieele verklaring voor, welke reeds in groote trekken is aangewezen. In de ver- klariug wordt geconstateerd, dat allo frac ties der republikeinsche partij van het zelfde nationale gevoelen bezield zijn, daar het land als immer onverschillig tegenover de qnaeslies vau persoonlijken aard, zich in moeilijke uren weet te verheffen tot een grootsche opvatting van het algemeen be lang. Wat Spanje aangaat, zal het protec toraat over Marokko toestaan, dat daar mede een loyale entente in een ornstig vrcdelievenden geest opgevat kan wordon. De verklaring legt or den nadruk op, dat do Regeering besloten ia het gezag zonder- zwakheid te handhaven; dc Regeering zal niet alleen de openbare rust en vrede hand haven, maar zij zal ook, onder toezicht van Sonaat en Kamer, haar taak van sociale opvoeding eu bestier vervullen. Vrouwenkiesrecht. De Zweedsche Rjjksdag is plechtig door den koning geopend. De troonrede verklaart, dat de regeering het billijk acht, dat ook aan vrouwen het recht om te kiezen en verkozen te worden wordt verleend en kondigt aan, dat een desbetreffend voorstel zal wordon ingediend. Portugal kn het Vaticaan. De regeericg wacht nog steeds op het door het Vaticaan aangekondigde ultimatum. Mocht dit ultimatum inderdaad komen, aan zal zij, naar zij reeds bekend heeft gemaakt, dit niet aannemen, en niet op haar tot dusver gevolgde politiek tegen over do Kerk terugkomen. Tech heeft zij het uitstel voor de op lichting der dooi do Scheidingowet geëschte godsdienstige organisaties met een jaar verlengd. Sedert het ultimatum-dreigement van het Vaticaan is de rc-geering weer tegen een tweede hooggeplaatst geestelijke opgetre den, en wel tegen den coadjutor van het bisdom Coïmbra, die eveneens geschorst en verbannen is, wijl hij evenals de pa triarch van Lissabon een circulaire tegen de Scheidingswet had gepubliceerd. Yan het schavot gered. Ziehier ouder welke omstandigheden door Kooiug Alfonso het besluit werd ge nomen, om ook Chato Cuqueta, den zevende ter dood verooi deelde, gratie te verleenen. De moeder en de vrouw vnn Cuqueta, gezeten op een bank op het Oriente-pleiD, vlak tegenover het koninklijke paleis, wachtten het resultaat af van dc laatste poging, die nog werd gedaan, om gratie te verkrijgen. Zij waren omringd van een groep mcnschen, die, vol eerbied voor hun smart, geen woord spraken. De Koning kon van uit zijn veneter het aandoenlijke schouwspel volgen. Hij wildo niet uitgaan, zooals dit ziju gewoonte was op dit uur; hij bleef binnen omdat hij de beide ongelukkige vrouwen niet wilde ontmoeten. Toen hij ten slotte, mede onder invloed van het aandringen der Koningin, niet lapger weerstand kon bieden aan zijn gevoel van medelijden, liet hij Canalejas komen en deelde deze mede, dat hjj be sloten had om gratie te verleenen. Cana lejas antwoordde, dat dit het aftreden van het kabinet beteekende. Hij, Canalejas, moest als roensch de humane daad van den Koning toejuichen; maar als leider der regcciing moest hij het vonnis der rechtbank eerbiedigen. Canalejas bood daarna den Koning te gelijkertijd het verzoek om ontslag van het Kabinet en bet gratie-besluit ter tee- kening aan. De Koning verzocht CanalejaB eerst de ontslag-aanvrage in te uekkep

De Eemlander | 1912 | | pagina 1