WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. BINNENLAND. MEDEDEELINUEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 17 Januari 1912. Hoogste barometerstand 78G.7 id.M. te Hernosand, laagste 745.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond tan 18 Januari 1912. Meest matige tot krachtige Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht tot half bewolkt, droog weer. Temperatuur: Matige tot strenge vorst. Baromelerstand le AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uurF. 21 maar dezo laatste weigerde. Nadat de ministers, die inmiddels ook ten paleize waren verschenen, van hun functies waren ontheven, sloten ook zij zich bij het gratie verzoek aan Toen aan den ter dood veroordeelde Cuqueta die reeds naar de kapol was gebracht, van waar zij, wier gratie-verzoek verworpen is, naar het schavot worden gebracht de beslissing dee Konings werd medegedeeld, barstte hij in traneu uit en verzocht den Koning te danken voor diens edelmoedigheid. Onmiddellijk daarop werd hij weer mar zijn cel geleid. De beul van Valencia heeft het schavot, dat reeds op het Cullera-plein stond opge richt weer afgebroken en de bevolking trok door de straten, luidkeels juichende over de gratie en den Koning prijzende voor zjju goede daad. Perzische Zaken. Er is in Londen een groot betooging gehouden tegen Rusland's optreden in Per- zië. Engeland dat was het devies der betooging mocht niet werkloos bij de schending van het verdrag van 1907 toe zien, waarbij immers Perzië's onafhankelijk heid wordt erkend. Natuurlijk was een nevenbedoeling der betooging: te prote steeren ook tegen pogingen, die Engeland mocht wagen om Zuid-Perzië te nemen, evenals Rusland het noorden van dat land. Telkens als Sir Edward Grey's naam werd genoemd, ging een gesis op in de zaal en de plannen om een deputatie van het Britsche parlement, met den Speaker aan het hoofd, een officieel bezoek aan Rus land te laten brengen, werden met grooten afschuw begroet. Te Teheran is het verwachte conflict tusschen Mornard, den nieuwen controleur der financiën en de door Shuster aange stelde Amerikaansche ambtenaren terstond uitgebroken. De Amerikanen willen den Russen-vriend niet gehoorzamen. De voorbereidingen voor de parlements verkiezingen in Pcrzië zijn gestaakt. Rasjid el Moelk, die door de regeering verbannen was omdat hij voor den oud- Sjah gewerkt had, is met 200 man bij Enzeli binnen Perzië gedrongen. De Rus sen hielden hem niet tegen. Wanneer zou de oud-Sjah weer op den troon geplaatst worden? Men zegt, dat de regent geen lust heeft langer Perzie te blijven besturen en dat hij de volgende week naar Europa zal vertrekken. De Bachtiaren, die door Rusland begun stigd worden, hebben het arsenaal bezet. De val van het Keizerschap in China. Men moet, na al hetgeen daarover is ge meld, thans wel als zeker aannemen, dat de monarchie in China heeft afgedaan. i Te Peking, hot hart van het keizerrijk de residentie van het Keizerlijke hof, hebben de Mantjoes zelveu, zoowel de burgerlijke bevolking als de soldaten besloten om zich bij de revolutie aan te sluiten. Nu er dus geen officieel gezag is, dat de revolutie bestrijden kan, bestaat er feitelijk geen revolutie meer. Het revolutionnaire gezag is nu het officieele gezag geworden. De Keizerin-weduwe heeft Joean tsji Kai opgedrugen om te onderhandelen over de voorwaarden voor den afstand. Deze ouderhandelingen zijn reeds aan den gang en hot schijnt, dat zij reeds een goed eiud zijn gevoiderd. Het gaat waarschijnlijk hoofdzakelijk ooi de viaag, welke pensi oenen en uitkeeringen aan dn Keizerlijke familie en haar beambten zullen worden gedaan. Volgens de Times zou het vooral onder den invloed van aanzienlijke handelshuizen te Sjanghai zijn, dat het thans zoover is gekomen. Dezo handelshuizen oefenden te Peking een sterken aandrang uit tot het erkennen van de Republiek. Wanneer de burgeroorlog opnieuw zou uitbreken dan zoo voorspelden zij zou de buitenlandscbc handel van China geheel verloopen. Zoodra do overeenkomst tusschen de dynastie en het revolutionnaire bewind tot stand is gekomen, zal de Keizerin-weduwe Joean-teji Kai machtigen om het regeerings- gezag op zich te nemen, totdat in een natiouale conventie over den definitieven vorm der regeering is beslist. Hiermede treedt Joean om zoo te zeggen op als liquidatcur van het Keizerrijk. Iu hoeverre hijzelf onder den nieuwen staat van zaken nog een gewichtige rol zal vervullen, blijft af te wachten. Toen Yoean Sji Kai gisteren terugkeerde van een bezoek ten paleize te Peking, werd er een bom naar hem verworpen. Hij zelf bleef ongedeerd. De drie aanran ders zijn gearresteerd. Het blijkt, dat zij tut de revolutionnairen behooren. Een politieagent en een soldaat werden door de ontploffing gedood, twaalf soldaten en drie burgers werden gewond, terwijl verscheidene werden. De paarden gedood en gewond De Rijksmiddelen. Bij verleden jaar vergeleken is do op brengst over het geheele jaar 1911 met 1'7,622,000 toegenomen, een stijging welke wij nagenoeg geheel mogen aanvaarden als ruimer vloeien van bestaande middelen. Slechts een klein deel van de hoogere succeissën opbrengst van de maand Decem ber behoeft als resultaat van belastingver- hoogiog te worden beschouwd. Ten ininBte f 7,550,000 is er meer ge vloeid uit de belastingen golijk ze reeds 1910 golden. Tot die groote som een recordcijfer droegen bijna alle middelen iu ruime maten bij; slechts de zout en de geslachtsaccijnzen daalden met espectievelijk f128,000 en 106,000 terwijl de gedistillcerdaccijns door een décrcs van f 9000 net heuglijk feit aantoonde, dat het voornaamste gevolg van de verhooging a dien accijns aan het einde van 1909 blijft: afnemiug van jenevergebruik. Staatscommissie voor de Ned taal. De Staatscommissie ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlansche taal zal binnenkort met haar rapport gereed zijn. Toonkunst. naasting der Ameri- kaansche telegraaflijnen. Uit New-York wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat het voorstel van den minister van posterijen Hitchcock tot naas ting van alle telegraaflijnen in regeerings- kringen te Washington groot opzien ge baard heeft. Hitchcock had omtrent zijn plan niets aan Taft of de andere ministère medege deeld. Men vermoedt dat Hichcock, die be vriend is met Roosevelt, Taft heeft willen bruskeeren, hetgeen echter tegengesproken wordt door de vrienden van den minister van posterijen. De democraten schijoen wel ge neigd het voorstel aan te nemen, do repu blikeinen echter niet. H. M. de Koningin. Naar het Persbureau Vaz Diaz ons bericht, loopen in 's Gravenhage geruchten om trent teleurstelling in de hoop volle verwachtingen, welke do afwezigheid van H. M. de Ko ningin bij de hoffeesten en andere gelegenheden alomin den lande heeft gewekt. De blijde gebeurtenis. Naar het „Dev. Dagbl". uit doorgaans goed ingelichte kringen te Den Haag ver neemt, zou de blijde gebeurtenis in het Koninklijk gezin reeds in Mei a.s. worden tegemoetgezien. Kamerverkiezing Hilversum. In de gisteravond te Bussum gehouden vergadering van den centralen raad der vrijzinnige kiesvereenigingen, is de heer W. de Jong (U. L.) te 's-Gravenhage met 26 sterpmen tot candidaat gekozen Op mr. Hingst (V. D.) waren 14 stem men uitgebracht. Mr. H. Th. s'Jacob, burgemeester van Bnssutu heeft de, hem door de Christelijk- historische kiesvereeniging aangeboden candidatuur aanvaard. Hoewel het oratorium vau Franz Liszt, „Die Legende von der heiligcu Elisabeth door de zaugvereeniging van Toonkunst in hot laatst vau April 1909 ook is uitge voerd, mag het een goede gedachte wor den genoemd, dat dit prachtwerk nog eens op het programma is geplaatst. Niet het minst zeker ook, omdat thans ons de ge legenheid werd geboden het werk te hoo- ren met de prachtige begeleiding van het Arnhemsche orkest, waardoor een geheel werd verkregen, dat aan de velen, die naar Amicitia waion opgegaan, een hoog genot moet hebben verschaft, te meer, daar de orkestratie van het oratorium schitterend is. Den hoer Petri, die met deze uitvoering veel eer heeft ingelegd, dan ook een woord van hulde en van dank voor de uitstekende wjjze waarop hij het werk heeft ingestu deerd en ten uitvoer gebracht. Na een prachtige inleidiug van het or kest, waarin o.a. eenige zeer mooie trekjes voorkwamen voor violoncel, die met glans vollen toon werden gestreken, viel het koor met een krachtig welkomstlied in. De go»de samenzang en het mooie klaukeffekt, hierin verkregen, gaven aanstonds eeD goeden indruk van bot machtige werk niet alleen, maar ook van de uitstekende krachten, die de Toonkunstzangvereeniging worden aangetroffen. En thans waren het niet alleen meer alten en bassen, die volkomen voor hun taak berekend bleken, maar lieten ook sopranen en tenoren hooren, dat ze in klanksterkte zeer zijn toegenomen. Vooral de tenoren ontwikkelden in menig koor een uitBtekend geluid, zoodat het vroeger we! eens hinderlijke van de onevenredige be zetting van de verschillende stemmen, thans vrijwel geheel bleek overwonnen. Vooral het slotkoor van het eerste deel en de koren vaB het tweede deel. kwam dat zeer goed uit. Met bijzonder veel genoegen hebben we dan ook ditmaal de zaugver eeniging gehoord. Wat de solisten aangaat, had de keuze moeilijk beter uit kunnen vallen. Hun taak is in dit werk geen gemakkelijke, daar veel van hen gevergd wordt, waar door ze echter tevens zooveel beter de gelegenheid krijgen, om zich in bun volle kracht te doen hooren. En dat ze dat gisterenavond hebben gedaan op een wjjze die zeer prijzenswaard is, bleek het beste uit den merkbaren indruk, welken zij op het talrijke publick maakten. De sopraan, rnej. Joh. v. d. Linde, be schikt over buitengewono stemmiddelen en weet daarbij haar partij met veel gloed te zingen. Vooral in het tweede deel boeide haar dramatiseerend talent in hooge mate. Haar geluid is van een zeer aange name timbre en spreekt gemakkelijk aan, zoodat ze het klankschoon van het werk wonder wel weet te doen uitkomen. En de mezzo-sopraan, mej. Anke Schicr- beek, met een diep, vol klinkend geluid, zingt eveneens met veel gevoel, en dit, gepaard aan haar forsch en mooi ontwik keld talent, maakt haar tot een zangeres van meer dan gewone boteekenis. Bram v. d. Stap, die thans, geheel onvoorbereid, de taak overnam van Hendr. Kubbinga, is hier niet alleen geen onbe kende, maar ook een zangpr, die in Amers foort zeker veel- vrienden heeft. Steeds weet hij toch een ongemeene bekoring te doen uitgaan van zjjn zang, zoodat het oen genot is hem te hooren. Op waardige wijze zong hij ook nu weer de lang niet gemakkelijke bas- en baryton partijen uit dit werk, zooals dat slechts een talentvol zanger kan doen. Zijn krachtig geluid kwam prachtig tot uiting en deed menig gedeelte heerlijk klinken. De begeleiding van de Arnhemsche orkestvereeniging was, als altjjd, buitenge woon mooi. Maar ditmaal zal de heer Petri wel dubbel voldaan zijn geweest over het orkest, waut geheel het werk door bleef het prachtig in toon en het moeten dan ook wel uitstekende krachten zijn, die er deel van uitmaken, anders zou het zeker niet mogelijk zijn, op zulk een meesterlijke wijze het instrumentale ge deelte uit te voeren. Dat zoo'n pracht- begeleiding in niet geringe mate mede werkt, tot het verkrijgen van een volmaakt geheel, spreekt van zelf en zekei mogen de Arnhemsche musici dan ook voor een niet gering doel aanspraak maken op het succes, met deze uitvoering verkregen. In de Nieuwe Arnh. Courant vinden we het volgende verslag over den wedstrjjd O.D.O.Quick, te Arnhem. t Was drukker dan gewoonlijk bij O. D. O., dat ditmaal niet de concurrentie had van een eerste klas wedstrijd op het nabij gelegen veld. Wanneer scheidsrechter Götz v. d. Yet beginneu fluit, stellen 10 O.D.O.spelers (le Sueur liet op zich wachten) tegen een zoo goed als volledig Quick team op. De roodhemden missen slechts hun keeper, die evenals bij de laatste wedstrijden van de Quickmenschen vervangen wordt door den veteraan van Goethem. Quick heeft het volgende elftal: van Goethem; Marin en Keetell; Frohn, de Boer en de Bru|jn; "Valk, de Bruijn, Marin, Wolterbeek en Mingels. Het begin is voor de thuisclub, die hoewel met 10 man, direct in de meerder heid is eu woldra uit een opbrengen van Wenneke8 door Sprenger de leiding neemi. Quick valt goed aan, de O. D. O.-goal wordt in gevaar gebracht, maar de te weinige activiteit der roodbaatjes stelt de O. D. O. verdediging, die gehinderd wordt door de zon, in staat den aanval af te slaan. Aan weerszijden levert een hoekschop niets op. O. D. O., inmiddels voltallig geworden, bedreigt van Goethem no°- eenige malen eens ontkomt Quick, doordat Sprenger kort bij goal uitglijdt en eens moet gestopt worden als Stern, die de onmogelijkste ballen kan omhalen een toeloopende Quickspeler tegen zijn Deus trapt dan doet Quick een goeie aanval geleid door Valk, waarbij Jeekel met moeite wegwerkt. Nadat Sprenger bij een vluggen aanval ver naast gekanjerd beeft, brengt Wennekes inloopend met een tam schot den stand op 20. Kort daarop gaan de vijf roodbaatjes op Jeekel af. de zwak spelende O. D. O. middenlinie wordt overrompeld, de backs gepasseerd en Wolterbeek geeft met een goed schot Jeekel geen kans (2- 1). Aangemoedigd door het publiek pakt O. D. O. flink aan, een hoekschop wordt verkregen, waarna een verwoede doelwor- steling ontstaat, totdat Valk wegwerkt en wanneer deze speler heeft opgebracht, fluit de scheidsrechter half time. Quick speelde voor rust niet doortastend genoeg, de voorhoede had beter gebruik kunnen en moeten maken van jhet feit dat keeper en backs door de laagstaande zon gehinderd werden, zoodat zoowel Costermaus als Te Groen een enkele maal leelijk misten. Na de rust is O.D.O. absoluut sterker. Buiten spel staan, naast en overschieten maken dat de roodgelen hun overwicht niet in doelpunten uitdrukken, zoodat "net weinig scheelde of een doorbraak van Quick, dat luide werd aangemoedigd door eenige V. V. O. enthousiasten, had den gelijkmaker opgeleverd. Een harde kaDjer stuitte echter van de bovenlat weer in het veld en weldra geeft SpreDger na goed opbrengen van Lubberts den bal aan Stem, die een schot inzendt, dat de keeper houdt, maar direct er op ligt keeper en bal in het net (31.) Het duurt niet lang of weer brengt eeu voorzet van Lubberts den O. D. O. spelers een fortuintje. Stern en Wennekes toch loopen id eu de laatste zorgt dat de bal in het net komt (4—1). Quick protesteert tegen deze goal, daar Wennekes den bal met de hand bewerkt zou hebben, en hoewel we niet zeker zijn van bet tegendeel, zijn we wol overtuigd dat dit protest vat) de hand gewezeo zal

De Eemlander | 1912 | | pagina 2