Ingezonden. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 uur. De Bilt, 19 Januari 1912. Hoogste barometerstand 786.3 id.M. te Riga, laagste 754.6 te Valentia. Verwachting tot den avond van 20 Januari 1912. Meest matige Zuid-Oostelyke tot Oostelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Lichte tot matige vorst. Barometerstand t. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 32 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 36 en dat alle maatregelen genomen zullen worden om haar te beletten. De geheele Engelsche liberale pers de unionistische zwijgt om begrijpelijke redenen is eenstemming in haar ver ontwaardiging over deze brutale poging om met geweld de vryheid van spreken aan andersdenkenden te willen ontnemen. De Westminister begrypt met name niet hoe een man als Lord Londonderry, oud-Lord Luitenant van Ierland, en lid van den Ge heimen Raad als bestuurslid van de Ulster Unionist Council een dergelijke motie mede voor zijn verantwoording heeft durven nemen. Staking in het Katoenbkdrijf. Het eind der staking in het katoenbe- drijf schynt naby. Morgen zullen de vak- vereenigingen der stakers beslissen over de volgende voorwaarden: Het strijdpunt betreffende het samenwerken van wel en niet-aangeslotenen blijft de eerste zes maanden onopgelost. Na afloop van dien termijn zal Askwith (van den Board of Trade) met voorstellen komen, die dan, indien de werknemers dit wenschen, be sproken kunnen worden; kan een regeling op dien grondslag niet verkregen worden, dan zal geen staking of uitsluiting wegens het niet aangesloten zyu van arbeiders geproclameerd worden zonder een opzeg ging van zes maanden. Het, heet dat de aanneming van deze voorwaarden zoo goed als zeker is; de arbeid zal dan onmiddellijk hervat worden. Het conflict zal dan juist drie weken hebben geduurd, en naar een blad uit rekent, het land 72 millioen gulden hebben gekost. De wevers zullen 7.200,000 gulden aan loon hebben verloren, de spinners 162.000 gulden en de kaarders 1.296.000 gulden. Aan hel ondersteuningsfonds der vakvereeniging zal 450.000 gulden ont trokken zijn. Incident in de Belgische Kamer. Een heftig incident had in de heden gehouden zitting plaats. In den loop van het debat over de interpellatie ter zake van het duurder worden der levensmidde len, maakte het recbtsche Kamerlid Dubus de Wernaffe, in antwoord op het aan het adres der rech'erzijdc gerichte scheldwoord; „armoedzaaiers", een toespeling op de groote inkomsten welke sommige socialisten hebben, waarop de socialistische afgevaar digde Vandevelde den spreker voor lafaard schold en zich uiet gebalde vuist op hem wilde werpen. Vandevelde werd met moeite door collega's tegen gehouden, onderwijl leden der rechterzijde en socialisten met opgeheven vuisten tegenover elkander stonden, waarbij over en weer heftige schimpredenen geuit werden. De president der Kamer moest de zitting opheffen. Nadat de zitting hervat was, werd op Vandevelde, met 54 st. tegen 49 st. (rechts tegen links) de censuur toegepast. De Kamerontbinding in Turkije. De Senaat heeft gisteren in geheime zitting het debat voortgezet en zich ten slotte uitgesproken ten gunste van Kamer ontbinding, met 39 tegen 5 stemmen. In de Kamer heeft de minister van justitie een irade voorgelezen, waarbij de ontbinding van de Kamer werd uitgesproken. Rusland en Finland. Finland gaat een donkere toekomst tege moet. Onlangs heeft de Russische Doeina een wetsvoorstel aangenomen, waarby in strijd met de Finsche grondwet, Russen en Finnen worden gelijkgesteld en thans zijn wederom een aantal andere wetten in voor bereiding, die blijkbaar geen andere bedoe ling hebben dan om aan Finlands voortbe staan als staat langzamerhand eeu einde te rnakeD. Een dier wetten stelt o. a. voor om de Russische taal tot officieele taal in Finland te verheffon, hetgeen voor de vrij heidlievende Finnen natuurlijk uiterst grie vend moet zijn. Verder is den Finnen een onaangename verrassing bereid door het besluit van den Senaat, dat de Landdag eerst den eersten Maait zal bijeenkomen en niet den eersten Februari, zooals bet reglement voor den Landdag voorschrijft. De Senaat kan nl. niet tijdig genoeg gereed komen met die wetsvoorstellen, i'ie bij den Landdag zullen worden ingediend, waaruit wederom blijkt hoe traag de regeeringsmachine onder de tegenwoordige, geheel uit Russen bestaande landsregecring werkt. Ook op de beschaving en ontwikkeling vau het land zal het nieuwe bestuur van noodlottigen invloed zyo, daar in de be grooting voor het volgende jaar voor volks scholen, wetenschappelijke doeleinden enz. slechts de helft, voor sommige posten zelfs slechts eoD derde, wordt gevraagd van het geen op vorige begrootingen daarvoor werd uitgetrokken. Voor Russische scholen daar entegen worden de subsidiën verhoogd. Verder worden spoorwegplannen beraamd, die ook in Zweden eu Noorwegen een niet zeer gunstigeu indruk zullen inaken. De bedoeling is n.l. om zoo snel mogelyk directe lijnen tusschen Petersburg en de Finsche grens aan te leggen. En bovendien wil men Kajana, het eindpunt der bij Kotha aan de Finsche Golf beginnende en midden door Finland loopende liju met Uleaborg, dat vrijwel aan het noordelijk einde van de Bothnisehe Golf ligt, ver binden. Op deze wijze zoude, daar thans ook de Zweedsche noorderspoorweg de Finsche grens nadert, een directe verbin ding tusschen Petersburg en de we=tkust van Noorwegen in het leven worden ge roepen en tevens de mogelijkheid om gemakkelijk troepen naar de Zweedsche grens en de Bothnisehe Golf te vervoeren, hetgeen allesbehalve geruststellend voor Zweden is. De Revolutie ik China. Peking verkeert in een staat van pani- schen schrik sinds den aanslag op Joean Sji Kai, en er loopen geruchten dat er ook pogingen ontdekt zyn om do Keizerin weduwe te vergiftigen. Mede vertelt men dat het bewezen is dat er tusschen de belagers van Joean en de revolutionnairen verstandhouding heeft bestaan. De dader is een jonkman van 22 jaar. De opstandelingen io Sjanghai hebben den ouden Chineeschen kalender, die met het maandjaar rekende, vervangen door den Europeeachen. De drie bij den aanslag op Joeansjikai betrokken en in hechtenis genomen personen zyn gisterenmorgen te Peking door wurging ter dood gebracht. Zondagswet. Do ambtenaar vaD het O. M. bij het kautongerecht te Breda, mr. F. Couvée, heeft gemeend de wegens het werken in het openbaar op den tweeden Kerstdag ge rei baliseerden niet te moeten vervolgen, wijl z.i. de Zondagswet niet meer toepas selijk is op den tweeden Kerstdag, nu deze voor de r.katholieken niet meer als feest dag geldt. Lijkverbranding. Blijkens de berichten en mededeoliugen der Vereeniging voor facultatieve lijkver branding, is de bouw van het crematorium op Westerveld te Haarlem den 12en Jan. 11. door het hoofdbestuur gegund aan de firma Gebr. Koolhaas, te Amsterdam. Padvinders. De afdeeling Haarlem van de dioc. vereeniging van r.k. bijzondere onderwij zers hoeft besloten de padvindersbeweging niet te steunen en de toetreding van r.k. jongens tot de padvinders-organisatie niet te bevorderen. Aan deu Raad der Gemeente Amersfoort is het volgend adres verzonden: Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij bet Middelbaar Onderwijs, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, laat- stelyk van 7 Januari 1908 no. 46, geeft met verschuldigden eerbied te kennen: dat, Daar aanleiding van de „Verordening tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar Onderwijs", vastgestold in Uw vergadering van 29 September 1911, twaalf leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, leden van bovengenoemde Vereeniging, zich gewend hebben tot het Hoofdbestuur met het ver zoek een onderzoek in te stellen naar de redenen, die tot genoemde wijziging van hot Reglement hebben geleid; dat het Hoofdbestuur, op grond van Artikel ib van de Statuten der Vereeni ging, zich verplicht gevoelde aan dit verzoek te voldoen; dat het Hoofdbestuur, zich daartoe om inlichtingen heeft gewend tot deu heer Wethouder voor het Ónderwys te Amers- fooit, tot den heer G. J. Buys, tot 1 Decem ber jl. directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort en tot verschillende leeraren van genoemde school; dat hot Hoofdbestuur, na zooveel mogelijk kennis genomen te hebben van de gebeur tenissen, die in de laatste jaren en vooral in deD zomer van het vorige jaar aan de Hoogere Burgerschool te Amorsfoort zijn voorgevallen en die tot de wijziging in het Reglement hebben geleid, na langdurige en ernstige overweging tot de overtuiging is gekomen: dat de door Burgemeester en Wethouders en door den Raad der Ge meente Amersfoort genomen maatregelen door de feiten Biet gerechtvaardigd worden eD op het leerarencorps onveidiend een blaam hebben geworpen; dat het Hoofdbestuur het zijn plicht acht tegenover het leerarencoips aan de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, maar ook in het belang r an het Middelbaar Onderwijs, U beleefd te verzoeken, een Reglement op het Middelbaar Onderwijs te Amersfoort vast te stellen, dat, in de mate als overal elders, getuigt van vertrouwen in het leerarencorps. Het Hoofdbestuur van de Ver eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs (w.g.) E- Jensema, Voorzitter (w.g.) G. Bolkestein, Secretaris. Op alle opeobare scholen hier ter stede was, met het oog op het ijsvermaak, hedenmiddag vacantie gegeven. Onze stadgenoot, do heer W. Lieth, heeft zich opgegeven als detlnenrer aan den door de Frieschen Elfsteden-vereeniging georganiseerden Elfstedentocht, welke mor gen zou plaats hobben doch uitgesteld is tot Dinsdag. Vrijdag 2 Februari zal de afdeeling Amersfoort van den Ned Protestanten bond weder eeD openbare bijeenkomst houden, waarin als spreker zal optreden prof. Kirsopp Lake, hoogleeraar in de Oud- Christelijke letterkunde en uitlegging van Nieuwe Testament aan de Universiteit te Leiden. Maandagavond wordt in Amicitia een Openbare vergadering gehouden door de Afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Ge- heelonthoudersbond, waarin als sprekers zullen optreden Ds. N. J. C. Scbermerhorn van Nieuwe Niedorp over „geheelonthou ding de eenige uitkomst" en de heer II. Gordeau Jr., directeur van Kinderzorg alhier, over „alcohol en onthouding". De voorstelling van „Het Spook- hotel", die gisterenavond in Amicitia zou worden gegeven, kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Er waren slecht een twintigtal kaarten genomen. AGENDA 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond in Amicitia. 24 Jan. Cursus Hoenderteelt van de V. P. N. in café Otte. 24 Jan. Concert in de St. Joriskerk ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 28 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. 31 Jan. Louis Bouwmeester in Amicitia. 2 Eebr. Rem. Kerk. Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. Lake. 15 Maart Kiesvereeniging .Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuizen. De Burgemeester van Bunschoten. In verband met de aanhangige rechtzaak contra den burgemeester van Buschoten, hebben enkele ingezetenen eeu adresbe weging op touw gezet, waarby wordt aan- gedrongen op zijn ontslag. Een groot aantal ingezetenen echter, dat, ondanks het voorgevallene, dankbaar gestemd is voor datgene, wat de burge meester in het belang van Bunschoten heeft tot stand gebracht, teekent thaDs een adres, waarvan de strekking is het hoofd der gemeente te mogen behouden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Prof. K. Lake in Amersfoort. Reeds stond eenige dagen geleden in De Eemlander vermeld, dat de Leidsche Hoogleeraar voor de Oud-Christelijke vak ken, hier ter stede een spreekbeurt zou komen vervullen voor onze afdeeling van den Ned. Prot. Bond. Omdat toen even wel Prof. Lake nog in Engeland was, kon moeilijk over den datum worden gesproken. Nu evenwel heb ik bericht ontvangen, dat hij uit Engeland teruggekeerd is om hier op Vrijdagavond 2 Februari te komen lezen. Ongelukkig evenwel is nu nog het onderwerp niet bekend. Daarover kan ik dus niets zeggon, maar wel kan ik u iets zeggen over den persoon van den spreker, mij nogal goed bekend. Prof. Lake is in ons land gekomen om de plaats in te nemen, open gevallen door het ziek worden en later overlijden van den Hoogleeraar Van Manen. Ik meen, dat dit gebeurd is onder het ministerie Kuyper. Bedenkt men dat, on weet men dan ver der, dat diezelfde man in 't vorige jaar zijne schitterende rede hield over de oor spronkelijke bestanddeelen van het oudste Christendom op do vergadering van Mo derne Theologen, dan begrijpt men, dat en waarom juist die mau ons vrijzinnige Chris tenen zoo na aan 't hart ligt. Prof. Lake is van huis uit streng conservatief, en is dat nog in de critiek der Oud Christelijke geschrifton. Maar aan de Leidsche univer siteit, vooral door zijne intieme aanraKing met een man als Prof. Eerdmans, is hij meer en meer partij gaan kiezen voor de linkerzijde, tot wier superieure woord voerders hij tbanB behoort. Deze man moet een goed, een uitstekend gehoor hebben hier. Waar de beide vorige lezingen in de Remonstrantsche kerk zoo schitterend bezocht waren, daar moet en mag Prof. Lake niet te klagen hebben. Bovendien, hij verdient zijn publiek, daar hy er altijd op uit is het zijn gehoor zoo gemakkelijk en duidelijk mogelyk te maken, en niet schroomt de dingeo tweemaal te zeggen, als hij bang is, dat het gezegde niet goed begrepen is. Sympathiek als spreker, als geleerde, is hij misschien nog sympathieker als mensch, gelijk zij kuunen getuigen, die het voor recht bevitten hem persoonlyk te konnen. Men vergeve my daarom deze lange aanbeveling. TOXOPëUS. Amersfoort, 18-1-12. I J s. Op het Pampus heeft het ys zich in uitgestrekte velden vastgezet. De stoom vaart van Amsterdam naai de Zuiderzee is gestremd. Binnen de Oranjesluizen op het IJ is nog maar weinig ijs. Op de schaats van Bremen naar Groningen. Woensdagavond ongeveer 6 uur arriveerde te Sneek uit Bremen een gezelschap Duitschers, 2 dames eu 7

De Eemlander | 1912 | | pagina 2