WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.46 uur. De Bilt, 23 Januari 1912. Hoogste barometerstand 762.6 m.M. te Nice, laagste 746.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 Januari 1912. Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Zelfde. Barometerstand h AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 al. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 41 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 39 Partyeo. stand v. hed. vor. Rijksd. Vrijzinnigen 36 49 Nationaal-liberalen en Boerenbond 35 51 Soc.-democraten 98 53 Centrum 89 103 Conservatieven 41 59 V rij-con8ervalieven 12 25 Antisemieten en Ec. Vereeniging 14 21 Welfen 5 1 Polen 16 20 Denen 1 1 Elzassers 5 5 Lotharingers 2 3 Wilden 3 6 De conservatieven wonnen heden 2 zetels, verloren ei 4, vrij-conservatieven resp. 0 en 9, antisemieten en Ec. Vereeniging 1 en 5, nationaal-liberalen 7 en 13, vrijzin nigen 5 en 7, centrum 4 en 1, Elzassers 0 en 1, Lothariogers 0 en 1, Welfen 3 en 1, soc.-democraten 26 en 2. De nationaal-liberalen, vrijzinnigen en sociaal-democraten wounen dus gezamenlijk 16 zetels, de conservatieven, vrij-conserva tieven, het centrum en de antisemieten Terloren er 18. Enorm is dus de winst door de sociaal democraten behaald, dio zeer geprofiteerd hebben van de houding der conservatieven welke door van de stembus weg te blijven de liberalen indirect tegenwerkten. De herstemmingen zijn, dus meldt de part. corr. van het Hbld. „een ontzettend fiasco voor de regeering, die sedert 12 Ja nuari bijna dag aan dag in do „Nordd. Allg. Zeit." alle burgerlyke partijen op het hart gedrukt heeft vooral tegen de soc.- democraten eensgezind te ageeren. Dit beroep op de nationale gevoelens heeft tot resultaat gehad eeD schitterende overwinning van de soc.-democraten. Zóó schitterend, als zelfs de meest optimistische socialisten niet hebben durven droomeD. De belangstelling in de stad was nog tot laat in den nacht buitengewoon groot, nog grooter dan by de eerste stemming en bij de herstemming van Zaterdag j.l." Donderdag worden de laatste herstem mingen gehouden. Een zeer merkwaardig feit is, dat Keu len, dat steeds door een lid van het Cen trum werd vertegenwoordigd, thans met een meerderheid van wel 4000 stemmen een sociaal democraat naar den Ryksdag zendt. Kiesrechthervorming in Frankrijk. Zaterdagmiddag heeft dë Minister-presi dent Poincaré voor de kiesrecht-commissie uit de Kamer, het standpunt der Regeeriog met betrekking tot de kiesrechthervorming uiteengezet. Poincaré verklaarde, dat de Regeering vast besloten was met deze her vorming zoo snel mogelijk voortgang te maken, en zich daarbij op den grondslag zou stellen van de dooi de Kamer en de commissie reeds genomen beslissingen be treffende den scrutin de liste met verte genwoordiging der minderheden, het kies- quotient en do onderverdeeling der depar tementen, die meer dan zeven vertegen woordigers hebben. Geen Chef van den Generalen Staf. De Fransche ministerraad heeft besloten de betrekking van chef van den generalen staf voor het leger af te schaffen en den chef van den grooten generalen staf ver antwoordelijk te stellen voor „het tot den oorlog gereed zyn". Men weet dat over deze quaestie 'n paar maanden geleden nogal wat to doen is geweest, en dat het ministerie-Monis er op is gevallen. Mijnwerkbrsstaking in BELQIë. De mijneigenaars in de Belgische Bori- nage hebben geweigerd op het door de stakers gedane voorstel betreffende de in stelling van een scheidsgerecht in te gaan. De Toestand in China. De crisis iu China, zoo seint de Herald- correspondent, heeft haar hoogtepuut be reikt. Velen zijn van meening dat het oognnblik voor de mogendheden om in te grijpen gekomen is, wanneer men geen gevaar wil loopeD, dat later een gewapend optreden driDgend noodzakelijk zal wezen. De opstandelingen in Nanking fcebbeu Joean Sji Kai een soort van ultimatum ge zonden, waarin wordt geëischt dat ingeval van troonafstand der Mandsjoes er geen voorloopig bewind in Peking gevestigd zal worden. Dat maant den toestand nog veel hachelijker dan hij reeds was, want zonder sterke regeering in Peking zal heel China ten noorden van de JaDgtse, waar de revolutiounaire regeering niets te vertellen heeft, iu een toestand van anarchie gaan verkeeren. Daarom meenen velen, dat de mogendheden er een stokje voor moeten steken. De Times verneemt uit Peking, dat de staat van zaken plotseling in een ernstig stadium is gekomen, doordien Soenjatsen onver wachts het overecugekomene verloochende. Eergisteren zond hij een beleedigend telegram aan Joeansjikai, waarin hij eischt, dat Joeansjikai in Noord-China geen voor loopig bewind zal vestigen en ook geen deel zal hebben in het republeinscho be wind, voordat de mogendheden de repu bliek zullen hebben erkend. Dit optreden van Soenjatsen schijnt het gevolg te zijn van zijn argwaan, dat Joean sjikai heimelijk streeft naar een dictatorrol. Volgens geruchten uit gezaghebbende bron zal de Chineesche regeering den 18en Februari d. i. op den Chineeschen Nieuw jaarsdag bekendmaken, dat het rijk bank roet is. mln'isterieele conferentlën met de Koningin. Evenals in de vorige, zijn ook voor deze week conferentiën van ministers met H. M. afgezegd. Uitoefening tan het Kiesrecht. De Minister van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst vau de commis sarissen der Koningin, den burgemeesters verzocht te willen niededeelen, of in hunne gemeente kiezers wonen die door afwezig heid uit hoofde van hun beroep veelal in de feitelijke onmogelijkheid verkeeren aan de periodieke verkiezingen deel te nemen, zou ja, welke beroepen zij uitoefenen, hoo hunne verdeeling is over die beroepen, en gedurende welken tijd van het jaar die fei telijke verhindering voor de onderscheide ne beroepen valt en tevens of er wel eens pogingen zijn aangewend, zoo ja welke, om trent het doen ophouden van die verhinde ringen. Gisterenavond werd in Amicitia een openbare vergadering gehouden, uitge schreven door de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Goh. Onth. Bond. Nadat de heer H. J. v. d. Hengel de vergadering ge opend had, sprak de heer H. Gordeau, directeur van Kinderzorg alhier, over: Al cohol en ontaarding. Spreker herinnerde aan de groote sommen elk jaar voor alco holhoudende dranken uitgegeven, terwijl het materieel verlies nog wegzinkt bij het verlies aan kracht, energie, liefde en zelf opoffering. Dat alcohol schadelijk is voor het lichaam toout Spr. aan met een viertal fle8chjes met alcohol, waarin hij suiker, aalbessen, brood en vleesch heeft. Reeds acht jaar heeft hij deze iu zijn bezit, maar niets is nog opgelost, alles is bewaard en verhard. Alcohol heeft dan ook een slechten invloed op de maag. Maar Spr. wil de zaak van een anderen kant bekijken, en nagaan, welken invloed alcohol op het innerlijk zijn vau den niensch heeft. Hij schetst den zedelijk gezonden mensch, bij wien geheugen, verstand, wil, gevoel en hart in evenwicht zijn. En stelt daar tegen over den drankzuchtige, die langzaam maat zeker zijn geheele persoonlijkheid verliest. Zijn verstand wordt teu slotte vernietigd en niet zelden gebeurt het, dat zijn kin deren imbecilen zijn. Maar het ergst is nog niet, dat het verstand verdwijnt, veel erger is, dat de alcohol de lust in waarheid doodt en het geweten, het roer vau ons leven, tot zwijgen brengt. Na do eerste roes spreekt veelal nog wel het geweten, maar later is daarvan geen sprake meer. Hoe verder de alcoholist dan ook komt, hoe moeilijker hij te redden is, En de wil? 't Is waar, by aanvallen iu den oorlog, bij brand, bij operaties kan een borrel den wil ver sterken, maar 't is feitelijk zoo, dat de alcohol geeft een wil boven den wil. Duide lijker blijkt dat bij misdaden door den wil van den alcohol, zoodat niet zelden de daders later vragen: „Heb ik dat gedaan? 't Moeilijkste bij het redden van dronkaards is juist, dat er geen wil meer is, ze kunnen geen neen meer zeggen. En hoe is met de toegenegenheid, met de liefde? Hoe menigmaal wordt er niet gezegd: „Mijn man is eigenlijk zoo goed, maar als er een borrel in hem is, is er geen huis mee te houden. Dat zegt alles. Ten slotte gaat Spr. uitvoerig na den invloed van den alcohol op de kinderen. Herediteit speelt hierby een groote rol en idiotisme, achterlijkheid, gemis aan energie en zelfbeheersching zyn de kenteekeuen der kinderen van dronkaards. Men vergote daarbij niet, dat „Wijntje en Trijntje" veelal samengaan. En geen verbetering in al dat kwaad is te wachten, zoo de alcohol niet geheel op zijde wordt gezet. Hierna was het woord aan Ds. N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp, die sprak over: Geheelonthouding, de eenige uitkomst. Spreker zegt, dat de menschen leven in een sleur en niet vragen, kan ik die of die gewoonte wel rechtvaardigen als ernstig mensch. Hij wil die vraag, ten opzichte van don alcohol beantwoorden en daartoe het kwaad der drinkgewoonten bespreken als economische schade, als kwaad aan het lichaam en als kwaad aan het zedelijk wezen. Wat het eerste betreft, acht Spr. al het geld aan alcohol besteed, weggesmeten, terwijl lal van families er door ten ondergaan. Dat is echter niet zoo erg, ak het kwaad, dat de alcohol aan het menschelijk lichaam doet. Het lichaam raakt er door defect, de alcohol maakt van den sterksten mensch een ruïne, veroorzaakt een lichamelijke dege neratie. Geen dokter zal dan ook tegen woordig meer oen glas cognac bijv. aan raden, en duidelijker blijkt nog de ver woestende invloed op het lichaam uit het feit, dat levensverzekeringen reductie geven voor geheelonthouders. Bijna alle menschen zijn echter in de wieg gelegd voor advo caat vau kwade zaken en trachten goed te praten, wat in zich zelf verkeerd is. Maar laten we eerlyk zijn en tegenover ods zelf bekennen, dat alcohol nergens goed voor is, allerminst voor onze ge zondheid. Het zedelijk kwaad is echter het aller ergst. Dat is het verschrikkelijkste, dat de alcohol ons schade doet als geestelijk mensch. Zoodra we gaan drinken missen we iets van onze zelfbeheersching. De controle centra van de hersenen worden het eerst door den alcohol aangetast en als men dat bedenkt, voelt men, dat er een onverbre kelijk verband moot bestaan tusschen alco hol en misdaad en krankzinnigheid. Men voelt reeds dat verband, als men komt op een feest, waar wat gedronken is. Als men er zoo broodnuchter inkomt, valt het op, hoe mal de menschen zich aanstellen en eerst als men ook iets gebruikt heeft, doet men precies hetzelfde. Dan is men afge daald tot die menschen, men controleert zich zelf niet meer. En naarmate de mensch meer drinkt, daalt het gehalte van de ge sprekken. Dat is het groote kwaad, dat de alcohol doet aan den meosch, dat hij hem zedelyk doet dalen en hem doet sjpotten, met wat heilig is en groot. En erger is het natuurlijk nog, in die kringen, waar gebruik tot misbruik is gewoiden, waar duidelijk het verband tusschen dronken schap en misdaad in het oog springt. Wij leven nu in een maatschappij waar de li chamelijke degeneratie door den alcohol bevorderd wordt, een maatschappij met een reusachtige alcohol-ellende, en dan vraagt Spreker aan ieder: Wat doet gij? Ieder moet vragen, hoe sta ik tegenover dat kwaad? Sta ik als mensch daar rein tegen over? Mag ik daar langer aan meedoên Die vragen komen over elk mensch, als hij ziet welk een verwoestine de alcohol teweegbrengt, welk een zee vau ellende, welk een zee van verdriet. Nu sust menigeen zijn geweten met de matigheid. Maar matigheid is zeer rekbaar, een b> grip, dat we niet kunnen definieeren. Met de prediking daarvan zijn we gekomen in een verschrikkelijk moeras. Er bestaan in onze maatschappy drinkgewoonten en juist daardoor bestaat een soort drinkdwang. En de zwakken onder on3 moeten dan ook vallen en ten onder gaan. We zien dat, eu met den dronkaard gaat zijn gezin ten onder door hem wordt het leven van vrouw en kinderen versomberd. En nu komen we met een aanklacht tegen de maatschappij en zeggen: „Het is uw schuld, dat die men schen ten ondergaan." Want in onze maat schappij worden een massa menschen ge dwongen om te drinken, er bestaat een drang, waaraan ze geen weerstand kunnen bieden. En als we zelf drinken, helpen we mee aan dien drang. Spreker ziet dan ook geen aodere uitkomst dan geheelonthou ding, de prediking der matigheid heeft altijd gefaald en zal immer falen. Het eenige middel bestaat in volkomen uitban ning van de drinkgewoonten. Daar is alles voor en uiets tegen te zeggen. De meeste menschen kunnen zich echter niet losmaken van de sleur en missen den moed dat mooie woordje: neen te spreken. Wie zijn bor rel prys geeft verliest echter niets en wint alles. Hij verliest niets, omdat hij prys geeft wat hem tot niets dient en wint alles, om dat hy dan in zich voelt de lust om ineo te werken om de maatschappij gelukkiger te maken. Hierna werd de vergadering met een woord van dank aan de sprekers en een opwekking tot aansluiting by een geheel onthouders vereeniging gesloten. Bioscoop „de Arend". Morgenavond zal de |openingsvoorstelliDg plaats hebben van de eerste vaste bioscoop iu Amersfoort, in den Arend aan den Arn- hemschen weg. Wij zijn in de gelegen heid geweest een kijkje te nemen in de nieuwe inrichting en willen onze lezers een en ander, wat hen interesseeren zal, inedc- deelen. De oude zaal van de Arend is bijna niet meer te herkennen, de zitplaatsen zijn zeer gemakkelijk en zeer ruim geplaatst, het projectie doek is geprepareerd met alu minium, hetgeen een zilverachtigen gloed over het dook geeft en de beelden zeker beter zal doen uitkomen. De cabine is tegen den achterkant van het gebouw aan- gemetseld. zoodat brandgevaar vrijwel uit gesloten mag heeten. De installatiën zijn van de meest gerenommeerde fabrieken, de dynamo komt uit de fabriek Beugen, de electrische installatiën uit de fabriek Deufz en aangebracht onder toezicht van de Am- sterdamsche firma Groenevelt en Co. Het is de bedoeling der ^onderneming driemaal in de week veste voorstellingen te geven en wel op Woensdag-, Donderdag en Zondagavond, terwijl Woensdag- of Zaterdagmiddag kinder-matinées gegeven zullen worden. Wat het program betreft, wij kunnen onzen lozers geen beteren raad geven dan zelf eens te gaan kijken en gezien de gun stig bekende merken der films twijfelen wy niet, of zij zullen tevreden zijn en het bij dit eerste bezoek niet laten. Bij den j.l. Zondag te Utrecht ge houden Schermwedstrijd op floret, uitge schreven door den Kon. Ned. Amateurs Schermbond, werd door de H. H. van Os en Coster, beide leden van de schermzaal de Jong alhier, resp. den len en 3en prijs behaald. Onder presidium van Mr. F. D. Graaf Schiuimelpenninck is de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden, der afd. Amersfoort van den Ned. Mil. Bond. Na op de gebruikelijke wijze te zijn geopend, bracht Ds. A. M. Donner 't jaarverslag uit, waaruit bleek dat 't Tehuis zich in bloeien- den staat mag verheugen. In 't bestuur is een vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. v. d. Werf, officier vaD ge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2