DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 20. WOENSDAG 24 JANUARI 1912. 9e JAARGANG, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Bureuu: KI,KINK Htift Telel. luiere. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels t 0.4Ü. Voor iedoren rogel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinneii-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78*78 Amsterdam Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. ran Meliaardeiihurg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco pei post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. inoig was die vriendschap echter niet of nadat Frederik de Groote bemerkt had, dat Voltaire hom bedroog door de werken van 'sKonings eigen hand, zonder zjjn voorken nis in Zwitserland uit te geven, hij alle relation met heui afbrak. Op het gebied van kunsten, wetenschappen en godsdienst betoonde hij zich een zeer vrijzinnig vorst. Be- krot) is zijn uitspraak „in mijn staat kan ieder op zijn wijze zalig worden". Niettegen staande hij op werkelijk groote eigenschappen als mcnsch zou kunnen bogen, was hjj in weerwil van zijn hooge positie toch nederig. Niets vreemds is het dan ook uit zijn mond te hooien, dat de Koning de eerste dienaar van den Staat is. Van de tegenwoordige grootheid van Pruisen, kan hij met recht de grondlegger geuoemd worden. Bekend is ook de kwestie [die hij met den molenaar van San Souci had, het door hem aangelegde lustoord. Uit do houding, die hij toen aannam, blijkt voldoende zijn rechtvaardigheidszin. Den 17en Augustus 1780 stierf hjj gelaten en tevreden in het bewustzjjn, zijn plicht tegenover zijn volk gedaan te hebben. De verslageuhoid onder het volk en de vereering van zijn onderdanen was zoo groot, dat iemand het gerucht vau zijn dood hoorende, zeide: „wie zal nu de wereld regeeren?". Dk Oorlog. Volgens een mededeeling van de Tanin was het jongste gevecht bij Gargaresj op den 18en dezer een groote overwinning voor de Turken. De Italianon werden tot aan de stadsmuren teruggedreven en ver loren 150 dooden en een groote hoe7ecl- hcid ammunitie, wapens en voorraden. Aan de zijde der Turken en Arabieren werdcu 18 man gedood en enkele gewond. Dit is de Tnrksohe lezing van het ge vecht, een heel andere dan de Italiaansche. Men zal het best doen met bet gemiddelde van beide lezingen te nemen. Het Italiaansch-Fransche Incident. Het Italiaansch-Fransche incident is, zoo als meer en meer blijkt, een aaneenscha keling vergissingen en toevalligheden. Gisteren maakten wij reeds melding van de mededeeling omtrent den voorgenomen reis van de 29 Turksche ziekenverplegers, welke vanwege het Fransche ministerie van buitenlandscho zaken aan den Italiaanschen gezant te Parjjs zou zijn gedaan, terwijl deze laatste plechtig verklaart nooit zulk een mededeeling te hebben ontvangen. De Temps, die natuurlijk niet twijfelt aan de juistheid der verklaring van den Italiaan schen gezant, meent dat door slordigheid bij het Fransche departement van buiten- landsche zaken veroorzaakt door de verwarring tijdens de jongste ministerieels crisis do voor den gezant bestemde mededeeling niet aan het juiste adres is gekomen. Een andere omstandigheid, die tot mis- verstaud aanleiding gaf, is het telegram dat door het Fransche ministetic van buiten- landsche zaken rechtstreeks werd gezonden aan den Franschen vice-consul te Cagliari. lu dit telegram werd den consul opgedragen om zich namens de Fransche regeering tb verzetten tegen de gevangenneming van de Turksche passagiers der Manouba. Maar hot telegram was gesteld ic eeD cijferschrift, dat do consul niet ontraadselen kon. Hij seinde naar Parijs om nadere opheldering. Doch toon deze opheldering kwam en de consul begreep wat er van hem verlangd werd, was het te laat. De Manouba was reeds vertrokken, en de Turken waren gevangen. Ook hebben we gisteren melding ge maakt van een bericht uit Engelsche bron, sprekende van plannen welke de Franscho regeering zon koesteren, om haar eischen aan Italië kracht bij te zettten door een vloot-demonstratie. Aan de betrouwbaarheid van dit bericht valt moeilijk te gelooven. Er is waarschijnlijk geen enkel lid van het kabinet Poiticaré, die ook maar in de verte de mogelijkheid zou aannemen, dat het Fransche volk, welk9 vredelievendheid toch in de laatste jaren bij elke gelegenheid is gebleken, genoegen zou nemen met een dergelijke demonstratie, die zou kuunen uitloopen op een oorlog tegen het geest en stamverwante Italië. In de redevoering welke door Poincaré gisteren in de Kamer naar aanleiding der interpellatie over het incident werd ge houden, komt dan ook geen enkele toe- spoling op een dergelijk voornemen voor. Voorloopig zjjn wij dus geneigd het be richt eer aan een beursspeculatie, dan aan iets anders toe te schrijven. Ook schijnt de bewering, als zou de Fransche regeering onvoorwaardelijk de uitlevering der Turksche passagiers en wel binnen vier en twintig uur eiscliOD, onjuist. Integendeel de onderhandelingen zouden, volgens de inlichtingen van bladen, die goede relaties met 't Fransche ministerie van buitenlaudsche zaken hebben, nog steeds worden voortgezet. Waarschijnlijk zal de Fransche regeering den uitslag afwachten van 't onderzoek, dat thans door de Ita liaansche autoriteiten wordt ingesteld naar de mdentiteit der Turksche passagiers. Eerst wanneer door dit onderzoek niet de over tuigende bewijzen konden worden geleverd, dat de Turken in werkelijkheid offioieren en geen ziekenverplegers zijn zou Frank rijk hun uitlevering blijven eischen. Wordt het bewijs door Italië echter wel geleverd, dan is het waarschijnlijk, dat Frankrijk in zal gaan op het voorstel der ltaliaaoschc regeering om de geheele zaak te onderworpen aan het Hof van Arbitrage. Een Havas nota meldt, dat het onder zoek heeft uitgewezen, dat het cijfertele gram door den Minister van buitenlandsche zaken aan den Franschen codsuI te Ca gliari gezonden, tot aan Rome is doorge seind, zonder dat in de volgorde der cijfers verandering was gebracht. In een gisteren gehouden onderhoud stelde de Fransche zaakgelastigde aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken den eisch tot vrijstelling der Turken, die thans te Gagliari gevangen worden gehouden. De minister verklaarde heden te zullen antwoorden. Naar het schijnt zullen de verdere be sprekingen in vnendschappelijken geest worden gevoerd. De Rmksdagverkiezingen. De buitengewone belangstelling, welke de uitkomst der Keulsche herstemming ge- y-- FREDERIK DE GROOTE, Koning van Pruizen, en zijno gemalin. De wieg van Frederik den Grooten en de stoel, waarin hij stierf. Den 24sten Januari 1912 is het 200 jaar geleden, dat Frederik de Groote, de Pruisische KoDing geboren werd. Als zoon van Koning Willem I had hij een zeer strenge opvoeding. O.a. bedreigde de vader van dengeen, die later de Groote Frits werd genoemd hem met den doodstraf, omdat hij uit de vesting, waar hij op last van zijn vader gevangen gezet was, ontvluchtte. Zoo onvermurwbaar was echter het hart van den soldatenkoning niet, of hij gaf gehoor aan de voorspraak, die verscheidene toondertijd levende staatshoofden, o.a. onze Stadhouder Willem III ten zijnen gunste deden. Door den oorlog met Oostenrijk, die een einde nam met den slag bij Rosbach, waarbij de reusachtige soldaten van ziju lijfgarde den doorslag gaven en den krijgers van Keizerin Marie Theresia den nederlaag toebrachten, verhoogde hij niet alleen zjjn roem en die van het Pruisische leger, aan welke krachten zijn vader zooveel ten koste legde, breidde hij het toenmalige nog niet zoo omvangrijke koninkrijk aanzienljjk uit door do toevoeging van de veroverde provincie Stlczië, waarbij hjj zich echter als een zachtaardig overwinnaar toonde. Hij liet de verwoeste streken weer voor staatskosten bebouwen. Bekoud is zijn groote vriendschap met Voltaire, den voorvechter der in de 18e eeuw voor den dag komende attbeistische denkbeelden, die ook h|j aanhing. Zoo

De Eemlander | 1912 | | pagina 1