WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.49 unr. De Bilt, 24 Januari 1912. Hoogste barometerstand 764.7 m.M. te Ilorta, laagste 746.7 te Portlandhill. Verwachting tot den avond van 25 Januari 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meeat zwaar bewolkt, waarschijnlijk eukele regenbuien. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 44 trokken heeft, is, schrijft de „Köln. Ztg". grootendeels daarin gelegen, dat het verlies of het winnen van Keulen van bijzonder groote beteekenis was, omdat de partij verhoudingen daar zoo geheel anders zijn dan elders in Duitschland. De linksche bladen begroeten met groote vreugde het feit, dat de hooge vesting van het Centrum, het heilige Keulen, gevallen is. Ook de „Vorwarts" beschouwt de over winning te Keulen, als een der belangrijk ste der zegepralen en zegt dat thans, met Keulen, een machtige bres in den Cen- tiummuur is geschoten. Overigens is een der meest opmerkens waardige resultaten der verkiezingen, de met een ineenstorting gelijk 6taande neder laag der anti-semieten. Deze partij is in den nieuwen Rijksdag nagenoeg verdwenen; ook zijü de bekende anti-semieten Latt- man en Raab niet herkozen. Eek Spion. Hot Duitsche rijksgerechthof te Leipzig heeft den jongsten spion, M. Holst, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeel, Holst heeft plannen van versterkingen in Kiel /aan Rusland, Frankrijk en Engeland wil len verkoopen. Voor dezen man was spion- neeren zijn gowoon beroep: hij had zqn vermogen opgemaakt en voorzag door spionnage in de behoefte van zijn gezin. De Belgische Verkiezingen. Ook van liberale zijde begint men thans op een vervroeging van het tijdstip der algemeene verkiezingen aan te dringen. Het Journal de Mons houdt er een plei dooi voor en wel op de volgende gronden: In de komende maanden het wordt ook van katholieke zijde erkend zal door de verkiezingsagitatie alle parlemen taire arbeid toch zoo goed als verlamd worden. Het ministerie de Broqueville, in schijn een overgangsrainisterie en zaken kabinet, dat geen enkel ontwerp van be lang kan doen aannemen, is aan den an deren kant toch ook weer niet anders dan een soort doublure van het kabinet-Schol- laert. Bovendien vertrekken er alle jaren kort voor den 2den Juni van clericale zijde is voorgesteld om de verkiezmgen een week uit te stellen (omdat de wette lijke verkiezingsdag op Pinksteren 26 Mei valt) duizenden landbouw- en andere arbei ders naar Frankrijk om daar te werken; dezen zouden dus, werd de verkiezingsdag op 2 Juni gesteld, voor het alternatief worden geplaatst: een financieele opoffering of hun kiesrecht niet uit te oefenen. Vooral ook om deze reden meent 't Journal dc Mons, dat het aanbeveling verdient den verkiezingsdag te vervroegen, en wel min stens met een week, dus op 19 Mei te stellen. Het verschacherkn yan KoLONiëN. Volgens Engelsche bladen is Portugal bereid aan Duitschland Angola met de eilanden San Thomé en Principe af te staan; het Engelsche Departement van Buitenlandsche Zaken zou privatum reeds zijn toestemming hebben gegeven. Dk Vkrdeeling van PERZlë. Een afdeeling infanterie met twee machi negeweren en een half escadron-kozakken, zijn volgens het Peterburger telegraaf- agentschap naar Maragoe opgerukt. Toen de Engelsche Minister van Buiten landsche Zaken Sir Edward Grey, onlangs een rede hield in Northumberland, werd hem door een der aanwezigen gevraagd, welke stappen door de Engelsche Regee- riug waren gedaan, om de annexatie van Perzië door Rusland te verhinderen. Grey antwoordde, dat het Perzische vraagstuk slechts in een lange redevoering kon worden uiteengezet. Thans wilde hij alleen maar zeggen, in de eerste plaats, dat Rusland Perzië niet zou aunexeeren(l) en in de tweede plaats dat, indien hij het Engeland's plicht achtte, de onafhankelijk heid te garandeeren van al zulke landen als Perzië. men Engeland daarmede zwaar dere lasten zou opleggen, dan het kun dragen, en dat de Staat dan veel meer geld zou moeten uitgeven, dan thans. Men zou zoo zeggen, dat het eerste ge deelte van s'Ministers antwoord in flagran- ten strijd is niet het tweede. De Presidentsverkiezingen in Amerika. Dc politieke toestand in de Vereenigde Staten is bijster verward. Er worden nu als candidateu voor het presidentschap voor de verkiezingen in November a.s. genoemd Taft, Roosevelt, Bryan, La Follette en CuminiDs. De beide laatsten zijn de leiders der zoogenaamde Insurgenten onder de republikeinen in den Senaat. Roosevelt's positie blijft ouzeker: van alle kanten komen teekenen dat de bewegiDg voor zjjn caodidatuur wassende is. Al moge het vreemd schijnen, men zegt algemeen dat de beweging o. a. ook gesteund wordt door sommige trusts, natuurlijk uit haat tegen Taft. Zoo zou Roosevelt steunen op een radicale en op een conservatieve groep in do republikeinsche partij. De Revolutie ik China. Naar een telegram uit Washington op nieuw verzekert, zouden de groote mogend heden thans definitief overeengekomen zijD, de Chineesche republiek niet te erkennen, omdat zij er van overtuigd zijn, dat zoo danige erkenning in Peking alsmede in geheel Noord-Chtna een chaotische verwar ring zou veroorzaken. De Amerikaansche gezant te Peking, houdt een diplomatiek ingrijpen der mogendheden onder de hui dige omstandigheden voor noodzakelijk, wil later een gewapende tusscheDkomst vermeden worden. De regeering te Was hington is echter minder pessimistisch ge stemd en rekent er nog altijd op, dat tusschen Joean-tsji-kai en de revolution- nairen een vergelijking zal kHnneu getrof- worden. De Amerikaanscho regeering wil middelerwijl liever een streng-neutrale hou ding in acht blijven nemen, dan in ver houdingen in te grijpen, welke nog veel te onbestemd zijn, dan dat zij door tus- schenkomst zouden gebaat kunnen zijn. TWEEDE KAMER. Van betrouwbaren kant werd aan de Tel. medegedeeld, dat bij de leiders der rechterzijde het plan bestaat, de beide groote verzekeringsontwerpen in dit jaar door de Twesde Kamer te doen afhandelen, nl. de ziekteverzekering in het voorjaar en invaliditeits-verzekeriug in October. Zeer stellig wordt op aanueming van deze ont werpen gerekend. Het schijnt bovendien vast te. staan, dat iu Maart allereerst de Armenwet zal worden behandeld. Yerkeniging van Neder- lancsche Gemeenten. De commissie tot voorbereiding van de oprichting van een vereeniging vau Neder- landsche gemeenten zal met do afgevaar digden van de voorloopig toegetreden ge meenten op 28 Februari ten Raadhuize te 's-Gravenhage vergaderen. De agenda bevat de volgende punten: a. verslag van de voornoemde commissie over haar werkzaamheden; b. voorstel van die commissie om tot de oprichting van de vereeniging over te gaan; c. resumptie van de statuten der vereeuiging; d. benoeming van bestuuisleden; e. regeling van de sa larissen van de hoofden en het verdere personeel der bureaux. Agitatie-comité tegen de duurte. Als vervolg op de Vrijdag 12 Januari houden voorloopige bijeenkomst had Zon dag 21 Jan. j.l. te Amsterdam d» consti- tueerende vergadering plaats van een plaat selijke actie-comité tegen de duurte. Vertegenwoordigd waren 46 vak- en poli tieke vereenigiogen, omvattende ruim zes duizend leden. Besloten werd een 25 a 30 tal wijkver gaderingen te beleggen, terwijl op elke vergadering minstens twee sprekers het woord zullen voeren, voornamelijk om het groote publiek op te wekken front te maken tegen het opdrijven der huurprijzen; ver der zullen die vergaderingen dienstbaar worden gemaakt aan de propaganda voor de opheffing van de gemeentelijke bepalin gen, die beletten den invoer van goedkoope visch en goedkoop rundvleesch welke be palingen nog steeds door B. en W. van Amsterdam worden gehandhaafd. Aange nomen werd een voorstel, om vijftig duizend exemplaren te betrekken van het door het Nationaal Comité uit te geven vlugschrift. Verder werd het program van actie in onderdeelen besproken en uitgewerkt, waar uit voortvloeiden besluiten, die nog niet geschikt zijn voor publiciteit. Ongezegelde Sollicitatiebrieven. Het persbureau van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren schrijft ons: Onlangs berichtten wij, dat volgens den minister van financiën sollicitatiebrieven waarbij men zich als sollicitant aanmeldt, zonder uitdrukkelijk verzoek om benoemd te worden, vrij van zegel zijn, iodieu het benoemingsbesluit van den brief geen melding maakt. Koninklijke besluiten tot benoeming van burgemeester doen dit niet Toch ontving naar aan de Residentiebode werd medegedeeld iemand zijn ongezegel- den sollicitatiebrief voor burgemeester vaD het Kabinet der Koningin terug, met de opmerking: Omdat dit verzoekschrift ('t was echter geen verzoekschrift) ongezegeld is mag volgens artikel 8 der wet van 3 Oct. 1843 (Stbl. no 47) daarop geeoe beslissing genomen worden. „Naar ons oordeel moet hieruit niet worden afgeleid, dat men voor burgemeester nu toch bij gezegeld adres zal moeten solliciteeren. De gevolgtrekking ligt geheel voor de hand, dat het Kabinet der Koningin in het bewuste geval nog niet ambtelgk van de ministerieele uitleg ging had kennis genomen. Zoodra dat zal zijn geschied zal men zich er natuurljjk ook aan het Kabinet der Koningin aan houden. Iets anders ware het, indien de sollicitatiebrief ware teruggezonden met de mededeeling, dat hij uiet voldeed aan een voor burgemeesters-sollicitatiën bepaal delijk verlangden vorm. Maar het behoeft natuurlijk niet gezegd, dat men in ons land vrij is zijne sollicitaties voor burgemeester in te richten zooals men wenscht. Actie der vrouwen -■ tegen de Tariefwet. Tienduizenden handteekeningen zijn reeds verzameld op het adres door het Vrouwen comité van Actie tegen de Tarief te rich ten tot de Tweede Kamer. Het adres wordt einde Februari verzonden. Een assistent vermoord. De ongehuwde assistent Hollman is in Bila vermoord door een Javaan. Jubileum Ds. De Meyere. In het Haarlem's Dagblad lezen wij om trent het jubileum van ds. de Meijere: Vanmorgen om halftwaalf ontving ds. De Meyere het verzoek, met zijn echtge- noote in de nieuwe consistoriekamer der Luthersche kerk alhier te komen. Dat ver zoek werd gedaan namens de leden van den Grooten kerkeraad on regenten en regentessen van het Weeshuis. In de met groen en bloemen rijkelijk versierde con sistoriekamer waren velen ojjeen, toen de jubilaris werd binnengeleid door de heereu D. N. Gebhard en II. M. E. van Dobben. Ds. De Meyere werd door zijn ambtsge noot ds. Schade vau Westrum toegesproken en gelukgewenscht in hartelijke bewoor dingen. Do spreker wees er op, dat men in Haarlem uit eerbied voor den persoon en het karakter van ds. De Meyere bij zijne huldiging niet had willen achterblijven. Hij uitte den wen6ch, dat de jubilaris nog vele jaren hier zou blijveo om zijn ambt te vervullen, en bood hem ten slotte namens allen een geschenk aan, bestaande uit een Westminster klok met speelwerk en twee koperen vazen. Nog werd de jubilaris toegesproken door den beer F. Lod. Heil, namens regenten en regentessen, en door den heer H. Stol als nestor van den kerkeraad. Ds. De Meyere antwoordde, en drukte zijn dankbaarheid uit. Dat meD hern uit Amersfoort en Bodegraven blijken van be langstelling zond had spr. wel kunnen ver wachten, maar zeer aangenaam getroffen voelde hg zich door de ontvangst, die men hem ook hier waar hij eerst korten tijd vertoeft op zijn jubileumsdag bereidde. Behalve de bloemen, die Ds. De Meyere reeds in de consistoriekamer had ontvan gen, kwamen er in don loop van den dag nog meerdere bloemstukken, waaronder een van den kerkeraad van Alkmaar (waar de jubilaris consulent is). Tal van brieven eD kaartjes gaven verder bljjk van de hoogachting en sympathie, die inen ds. De Meyere algemeen toedraagt. De hedenmiddag te zijnen huize gehou den receptie werd druk bezocht; vele pre dikanten, ook van andere kerkgenootschap pen, kwamen den jubilaris de hand druk ken. A.s. Zondag hoopt ds. De Meyere zijn jubileum kerkelijk te herdenken. Ds. A. D. Wempe, Evang. Luth. predikant te 's Gravenhage zal Zondag 28 Januari a.B. den dienst lijden in de Evang. Luth. Kerk alhier. Op de receptie van Ds de Meijere te Haarlem, die gisteren, gelijk onze lezers weten, zijn 25 jarig jubileum als Luthersch predikant herdacht, is door Dr. H. J. Toxopëus namens den Luth. kerkeraad van Amersfoort overhandigd een keurige wandelstok met zilveren knop, waarin gegraveerd: 23.1.12. Te Utrecht is plotseling overleden onze vroegere stadgenoot Jhr. Mr. J. B. Coenen van 'sGravesloot, griffier bij het Kantongerecht te Woerden. Na gisteren tevergeefs aangewende pogingen heeft heden de firma Houtzager en van Veen den stoombooidienst Amers- foort-Amsterdam weder hervat. De 2e luii. J F. B. Webcr, van het 5e reg. inf. wordt 15 Fob. gedetacheerd te 's-Gravenbage tot het volgen vau een cursus in gymnastiek, schermen en zwem men. De tot instructeur bij de rijschool te Amersfoort benoemde ritmeester der huza ren J. R. de Joncheere heeft wegens lichaamsgebreken zijn bestemming niet kunoen volgen. De heer J. van 't Slot onderwijzer aan de openbare lagere school in de Koning straat alhier is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Haar lem. 't Vijfde ontvangt Zondag op haar terrein aan de Koninginnelaan Quick alhier tot hot spelen van een vriendschappelgken wedstrijd. Het plan om ook in de Prov. Utrecht, een openlucht bijeenkomst van Vrijzinnig Godsdienstigeu te houden, neemt vasteren vorm aan. Op de gisteren in Utrecht ge houden vergadering 7an genoodigde Kerk genootschappen en vereenigingon, waaron der van hier de Doopsgezinde Kring, Remonstrantsche en Luthersche Gemeente en de Afd. van den Protestantenbond, is besloten, de bijeenkomst te doen plaats hebben op Hemelvaartsdag en wel op het buitengoed van den heer Blooker te Huis ter Heide. Wij herinneren n«g even aan een zelfde bijeonkomst voor Gelderland, verleden jaar op Doorwerth bij Arnhem gehouden, waar zesduizend zevenhonderd personen bijeen kwamen. Kerkconcert. De Amersf. Vereeniging tot bestrjjding der tuberculose moge een zeer sympathieke vereeniging zijn, het blijkt telkens weer, dat dit nog niet algemeen wordt ingezien, Anders zou het toch niet noodig zijn, dat telken jare weer naar middelen wordt om gezien, om de financiën te versterken, daar aan de aanvragen van de vele lijders aan de gevreesde ziekte, niet kan worden vol daan. Dit zal zeker voor het bestuur niet

De Eemlander | 1912 | | pagina 2