JêÊÊ DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ""stadsnieuws. No. 23. ZATERDAG 27 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. DE KAMPERBINNENPOORT- Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelgen. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per poet id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLF.INK H\V4i 0. Telet. In tere. 183. Prijs der AdvertentiPn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonuement belangrijke korting). Tot plaatsing vauad'vert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Siunen-en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam 9ta i De beruchte inbreker-uitbreker DE VOS die in den nacht van 5 op 6 December 1911 uit de Schevening8che gevangenis ontvluchtte, is thans opnieuw den 25 Jan. 1912 in de handen der Justitie gevallen. Te Parijs vertoevende is hij aldaar gear resteerd. Het verheugt my zeer, dat de heer Van Duinen de weinig-vriendelijke terechtwijzing, welke hy mij in de laatste Raadszitting toediende, thans heeft teruggenomen. Nu het onaangename persoonlijke element op deze wijze uit onze gedachtenwisseling is verdwenen, kunnen wij rustig den zakelij- ken kant van het geval bespreken. Niet minder erkentelijk intusschen dan voor dezen stap tot den vrede, ben ik mijnen geëerden tegenstander voor zijne verwijzing naar het vleiend oordeel, door wijlen Van Rootselaar indertijd over een werk van hem uitgesproken, want ik bemerk daaruit, dat de heer Van Duinen zich ook wel op het gebied der decoratieve kunst bewoog, en dit geeft mij niet alleen goeden moed, dat hij zich ten slotte zal laten winnen voor de zaak der schoonheid, die hier gediend kan wordeD, maar het doet mij ook zien, dat hij in 1898 de Kamperbinnenpoort n i e t te nauw, doch te wijd vond voor het verkeer! Ziehier het curieuse geval. In 1898 vierde Amers foort opgewekt feest ter eere dor inhuldi ging van de Koningin Heel de stad werd met guirlandes en eerepoorten versierd, en een dier poorten, volgens Van Rootse laar de mooiste van alle, was ontworpen door den heer Van Duinen. Deze poort, „van meer dan gewone artistieke waarde", stond in de Kampstraat, op den zelfden weg dus, waarop het verkeer thans, vol- gonB mijnen geachten bestrijder, door de Kamperbinnenpoort zoo hinderlijk wordt belemmerd. En wat deed nu de heer Van Duinen? Hij bouwde een poort dwars over de straat en maakte daarin drie doorgangen: een middenpoort, voor hel vervoer per as, en twee zijpoortjes van 1 M. voor voetgangers. En de middenpoort, die dienen moest voor al wat op die drukke dagen van builen de stad naar Amersfoort stroomde; de middenpoort waardoor meer gerij ging op één eukelen dag dan Amersfoort anders in een week binnen hare wallen ziet komen; die mid denpoort maakte de heer Van Duinen 3 H. (zegge drie meter) breed, terwijl de Kamperbinnenpoort op haar nauwste punt3.605 M. meet!!*) De heer Van Duinen had gelijk met dit te doen. Van ongelukken heeft men niet gehoord, en hij had een decoratief effect bereikt, juist door die nauwheid, door die afsluiting der straat hetzelfde decoratieve effect, dat de Kamppoort nog dagelijks te bewonderen geeft en dat bewaard kan blijven, zonder de lasten eraan verhonden, als men maar, naast die ^afsluiting, oen behoorlijk broeden weg aanlegt. De waaide van dit effect wordt thans ook door den heer Van Duinen met ronde woorden erkend, alleen is hij van meening, dat de Blooping van één der torentjes het schilderachtig aauzien niet zal verminderen, doch eer nog doen winnen. Een oud spreek woord zegt, dat men op één been niet gaan kan. En dat is hier ten volle waar. Het ééne overblijvende torentje zou den indruk maken, van iets onafs, van iets halfs, omdat de plaatsing duidelijk te kennen geeft, dat er hier altijd twee torentjes zyo geweeBt. Eén torentje kan goed doen, wan neer het blijkbaar bet trap torentje van een huis is, gelijk b.v. het torentje in de Muur buizen, waarop men van de Appelmarkt een zoo aardigen kijk heeft. Maar daaren boven zou de afbraak van oen der toren tjes tengevolge hebben, dat Langestraat en Kamp te zeer ineenliepen, dat zij de de coratieve afsluiting zouden missen, welke haar juist de zoo bijzondere bekoring geeft die door den heer Van Duinen in 1898. zóo werd gewaardeerd, dat hij geen betere versiering voor de Kamp wist te bedenken Door den heer Vau Duinen en anderen is wel beweerd, dat de poort slechts 2.90 M. wijd zou zijn, maar dit is een grapje, en zelfs een flauw grapje, want om tot die maat te komen, verminderen zy de poortwijdtc met de breedte der twee daarin geplaatste sehampsteenen, die binnen bet kwartior verwijderd kunnen worden en bij uitvoering van mijn plan volkomen overbodig zijn. dan juist zulk eene afsluiting Maak ik mij illusies als ik meen, dat de decorateur in den heer Van Duinen het al met mij eens is, en dat ik alleen nog maar den praktischen zakenman in bem heb te bekeereo? De argumenten, die daar toe kunnen strekken, heb ik reeds aange geven in mijn antwoord aan den heer Sin nige (zie de Amersfoortsche Courant van 27 j.l.) Ik vrees echter, dat zij hun volle overtuigingskracht niet bereiken, omdat men zich van mijn voorste] blykbaar geene vol doende voorstelling heeft gevormd. Alleen door teekeningen, door de welsprekendheid van afbeeldingen, zou ik mijn pleidooi af doende kunnen toelichten. Ik zal dit ock doen, door in een der architectonische weekbladen een geillustreerd opstel aan deze zaak te wyden. En om de inwoners zelf van Amersfoort in de gelegenheid te stellen met wezenlijke keunis van zaken over deze quaestie te oordeelen, verklaar ik mij bij dezen bereid in eene openbare vergadering mijne bedoelingen met behulp van lichtbeelden uitcpn te zetten, indien bijv. de Vereeniging Fléhite voor een zaal en een goeden projectielantareo wil zor gen. Daar kuonen woord en wederwoord elkander volgen, en aldus kan op verstan dige wijze een eind komen aan een stryd, die schriftelijk gevoerd, van de Amers foortsche dagbladen ten slotte te veel ruimte en van mij te veel tyd zou vorderen. Met groote voldoening zag ik, dat in middels ook een stem uit de Amersfoortsche burgerij bij monde van den heer Van Haselen in De Eemlander van 25j.l. zich uitsprak ten gunste van het be houd der fraaie torentjes aau de Kamper- binnenpoort. De heer Van Haselen heeft echter bezwaar tegen mijne oplossing en staat eene andere voor. Ook dit is uioei- lyk zonder toelichtende teekeniog te behandelen, en in het vertrouwen, dat men op mijn aanbod van bespreking in eene vergadering zal ingaan, verdaag ik ook mijn antwoord aan den heer Van Haselen dus liever tot die gelegenheid. De heer Van Duinen moge dan zyoen invloed aanwenden bij Burgemeester en Wethoudeis, opdat de zaak der Kamppoort niet weder in den Raad worde gebracht vóór bedoelde vergadering gelegenheid heeft gegeven haar van alle kanten te bezien. JAN KALF. 's-Qravenhage, 26 Januari 1912. Bioscooplessbn. B. en VV. van Leeuwarden hebben on- laugs een commissie van hoofden van openbare lagere scholen benoemd, aan wie werd opgedragen een programma op te maken voor eenige bioscooplesscn voor de leerlingen van de scholen. Deze commissie voerde met filmfabrikanten onderhandelin gen over het doen vervaardigen van be paald Nedei landsche schoolfilms, en dit bleek uitvoerbaar bij voldoende samen werking tussohen de gebruikers. Om nu te weten, of het mogelyk is een serie goedkoope films in omloop te bren gen, heeft het gemeentebestuur van Leeu warden de besturen van een aantal ge meenten, o. a. ook van Amersfoort uitge- noodigd, een lid van hun college of een schoolhoofd of wel beiden af te vaardigen naar eeu over de zaak te Utrecht te hou- don vergadering, welke bepaald is op 10 Fobruari. Daar zal oen lid vau het ge meentebestuur van Leeuwarden don stand der zaken uiteenzetten. In den brief geven B en \V. van Leeuwarden te kennen, dat vooral getracht moet worden een serie films te krijgen, dit alle scholen evontueel zullen kunnen gebruiken, en dat het hun daarom wenschelijk lijkt, zooveel mogelijk alle factoren, welke de keuze kunnen be- palfD, te doen samenwerken. Zij diingen er dan ook bij de uitgenoodigde gemeen tebesturen op aan, ook wanneer voorloopig in hun gemeente geen bioscoopleasen in voorbereiding zijn, een afgevaardigde aan de algemeene besprekingen te Utrecht te doen deelnemen. De voor eeu paar weken, wegens onbespeelbaar terrein, uitgestelde propagan da wedstrijd tusschen de Amoref. Veteranen voetbal vereeniging „de Klassieken" en de Haagscbe Veteranon zal Zondag a.s. plaats hebben te half twee op Birkhoven. Bet is te wenschen, dat gunstig weder het publiek zal animeeren tot do wandeling naar Birkhoven en velen dezen wedstrijd zullen bywonen. Dinsdag 30 Januari hoopt de Chr. Oer. Gemeente, vergaderende in het lokaal „de Zaaier", het feit te herdenken, dat al hier voor 75 jaar een plaatselijke afge scheidene gemeente gesticht werd. Als feestredenaar hoopt voor dien avond op te treden Ds. F. Lengkoek van Amsterdam. Het Ned. Werkliedenverbond Pa trimonium heeft besloteu 'n actie te voeren voor de sociale wetgeving en voor de be scherming van den nationalen arbeid. Daar toe zullen in verschillende plaatsen van het land, zoo ook te Amersfoort, vergaderingen belegd worden. De plaatselijke afdeeling zal a.s. Don derdag 1 Februari haar 24 jaarvergade ring houden De heer H. Gordeau zal als feeairedenaar spieken over: Roeping, recht en plicht. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen vau bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks boveudien te eentonig zou zijn, is 't door zijn boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, ,n verhouding tot zijn voedingswaarde er» ^uiverheid, veel goedkooper is. Het tekprt aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten eu de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aaugevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kiD- deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vurige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijk6ok brood is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (als kaf) besiaoddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk^, 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met eeu extract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbruod (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-broodj 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker) 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor blcent. r, Fijne 8 voor 5 cent. Dessei tbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délicieux 28 *.0 cent. Thomasvaer's 30 lOceni. Beschuit en koek zouder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren. De eorste kruideniers- en eomestibles-handelaars in geheel Nederland (alhier Oosterveen, Water schot, Duchatel, Stuurman, van der Werff, J. van Doorn enz] leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels (prinsesse- boonen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zaivere frambozenjam. melkchoco lade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge than6 kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, ouzo brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen ^'eel vermeerderden omzet. Door groote voorraden eu voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren. dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50, werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1