DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 24. MAANDAG 29 JANUARI 1912. 9e JAARGANG, BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha.AG 6. Telef. Intere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. fBg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinuen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Oorlog Uit Italiaansclie bron wordt gemeld, dat in den nacht van 27 op 2S dezer de Tur ken een aanval deden op Gargoresch. Zij weiden echter teruggeslagen. Op hetzelfd oogenblik rukten 3000 Tur ken tegen Aiti-Zara op. Togen den morgen werd de aanval door gezet maar de Italiaansclie artillerie dwong den vijand naar het Zuiden cn Zuid-Westen terug te trekken. Aan Italiaansclie zijde vielen 2 dooden en 8 gewonden. Het FraNsch-Italiaansche Incident. Uit Rome wordt geseind: „Het stoom schip Tavignauo is, nadat te Tripoli een onderzoek was ingesteld, vrijgelaten. Er was geen oorlogscontrabande aan boord." Al dergelijke gevallen werken echter do goede verstandhouding Diet in de hand en als Italië voortgaat met dergelijke ondoor dachte aanhoudingen, kunnen hieruit voor den vrede van Europa zeer bedenkelijko gevolgen ontstaan. De Duitsche Rijksdagverkiezingen. De Duitsche conservatieve bladeu-wer pen de schuld van het gebeurde 110 sociaal-democraten in den Rijksdag ua- tuurlijk op de liberaleo, schrijft de Kölu. Ztg.tevens beweren zij, dat de uitslag een zoo groote nederlaag voor dezen beduidt, dat men hen nauwelijks meer als een ern stige partij kan aanvaarden 1 Dergelijke beweringen bewijzen hoe zeer de cooscrvatieven zich geslagen voelen. En in hun nood kouien zij dan ook met allerhande bedenkelijke redmiddelen aan dragen. Zoo schrijft g. oeraal graaf von Roon in de „Kreuzztg.", dat voor alles het algemeen kiesrecht onverwijld moet worden afgeschaft, omdat meer dan ooit aan het licht getreden is, dat het Duitsche volk daar nog lang niet rijp voor is. Blijkbaar stelt de generaal zich deze grondwetswij ziging als zeer gemakkelijk en eenvoudig voor. Doch boveodien beveelt graaf von Roon een beperking der vrijheid van druk pers aan, eu verlangt ook, dat vrijheid van vestiging zal worden afgeschafl. Wie naar een stad verhuist, moet eerst op voldoende middelen van bestaan kunnen wijzen en tevens in 't bezit van eenige geldmiddelen zijn. Het spreekt vauzelf, aohrijft de „Köln. Ztg." dat men 's graven uitingen niet al te ernstig moet opvatten, doch zij zijn zeer teekenend voor de diepe ontgoocheling, die de verkiezingen den conservatieven gebracht hebben. Een vraag, die thans in de bladen veel vernomen wordt, is deze, of het wel eigen- Igk mogelijk is, met den Rijksdag in zijn tegenwoordige samenstelling te arbeiden. Van rechtsche zrjde, is deze vraag rond weg ontkennend beantwoord, eD wordt reeds de eisch gesteld, den Rijksdag zoo dra mogelijk naar huis te zendon om als dan opnieuw een beroep op de kiezrrs ie doen. IndieD er al, schrijft de Keulenaar, geen groote gelijkgezinde meerderheden in den Rijksdag zijn, dan is toch de moge lijkheid aanwezig, dat er arbeidsmeerder- heden zullen zijD, die bij voorkomende ge legenheden zich vereenigen kuunen. Det bij zulk een situatie de nationaal-liberalen voor bgzonder belangrijke problemen zul len komen te staan, en aan hen, in som mige gevallen een beslissende stem toe komt, ligt voor de hand en zal ook onge twijfeld door de tegenstanders moeten wor den ingezien. Keizer Wiliielm's Verjaardag. Keizer Wilhelm herdacht Zaterdag den 53en verjaardag zijner geboorte. Naar aan leiding van dit feest schrijven de liberale bladen, dat de keizer de liberale strooming moge begrijpen, gelijk deze door do jongste verkiezingen aan den dag is getreden. De Voss. Ztg. zegt dat aller oogen op den keizer zijn gericht en dat men van hem verwacht, dat hij behulpzaam zal we zen aan de verwezelijking der hoop van den dag. Het Berliner Tageblatt schrijft, dat de monarchie enkel bevestigd kan wor den door de uitbreiding der parlementaire rechten. Men kan dus enkel hopen dat de keizer geen hinderpalen zal opwerpen aan den vooruitgang der natie. De Kölo. Ztg. zegt dat hoo verbitterd de burgerlijke partijen elkander ook be vochten mogen hebben in den laatsten ver kiezingsstrijd, in trouw en liefde tot dcD keizer zij allen hand in hand gaan. De meeste leden dor keizerlijke familie en vele Duitsche bondsvorsteu, onder andere de koning van Sakseu waren te Berlijn aangekomen om den keizer op zijn ver jaardag geluk te wenschen. Een Leugen achterhaald. Naar aanleiding van het oolangs door de Prankf. Ztg. medegedeelde bericht uit Keuleu, dat de godsdienstoefeningen van Jatho niet konden worden voortgezet, om dat alle zaalhouders weigerden hun lokalen voor dat doel af te staan, wordt uit Keu len geschreven uao het Protestantenblatt: „Wie met de toestanden te Keulen maar een weinigje vertrouwd is, weet, dat deze berichtOD ten eenenmale onjuist zijn. Wij zijn in staat, op grond van nauwkeurige inlichtingen, te verklaren: 1. dat de grootste -zaal van Keulen, de Victoriazaal ten dienste blijft van de Jatho-godsdienstoefeningen en voor langereo tijd bij overeenkomst is gehuurd; 2. dat eDkel met het oog op do carna- valsbijeonkomsten in Januari, de welke maaod noch de Victoriazaal, noch een an dere zaal in Keulen des Zondags tijdig voor een godsdienstoefening in orde gebracht kan worden, de „Verein für evangelische Frei- heit" aan het stadsbestuur heeft verzocht, aao die vereeniging voor een godsdienstige voordracht van Pfarrer Jatho op 14 Jan. de groote zaal van hot Gürzenich af te staan. Dit verzoek is zODder verwijl ingewilligd. Vao Februari af zullen dan de godsdienst oefeningen weer in de Victoriazaal plaats vinden; 3. dat dientengevolge de werkzaamheid van Pfarrer Jatbo in Keulen volkomen op de bestaande wijze wordt voortgezet„. Bloedige onlusten in Luxemburg. Bloedige mijowerkersonlusten hebben in Luxemburg plaats gehad, naar aanleiding van een manifestatie door do mijnwerkers op touw gezet als protest tegeo den loon- aftrek voor de pas ingevoerde ouderdoms- en ongevallenverzekering. Kantoren werden door hen vernield eD schoten gelost op de gendarmerie, die daarop terugschoot. Drie arbeiders, waaronder één Franschman wer den gedood. De werklieden waten 500 in getal. Volgens de laatste berichten uit de Luxeiaburgsche hoofdstad, is de toestaud ernstig. De autoriteiten hebben een verga dering van de stakers bijeengeroepen in de open lucht. De arbeiders verlangen een loousverhooging van 1 mark per dag. De vergadering waariu o.a. ook do Italiaaosche consul sprak, had geen resultaat. De mani festanten trokken na afloop van de bijeen komst naar de mijnen, om de ploegenwis- seling te verhinderen, hetgeen echter niet gelukte. Een arbeidswillige werd doodge schoten. Hij trachtte over een muur te klimmen, die de mijn afsluit. De burge meester i9 gewond door een steen, hem naar het hoofd geworpen. Uit Luxemburg zijn 50 man der vrijwilligors-comp.igoie en 45 gendarmen naar Differdingen vertrokken. De Staking in Belgiö. Daar de mijneigenaars in de Borinage het door de stakende mijuwerkers voor gestelde scheidsgerecht ook Vrijdag in weerwil van de bemiddelingspogingen van den minister van arbeid opnieuw hebben afgewezen, beeft de Kamer op voorstel van de socialisten een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de regeeriDg op een spoedige oplossing van het conflict zal aandringen. De „Zwarte Hand" in Serviö, Iu vervolg op ons bericht in het vorig nummer omtrent „De Zwarte Hand" in Servië, deelen we het volgende mee uit de Neue Freie Presse omtrent de samen zwering der officieren in Servië: In den laatsten tijd kwam er een scheuring onder do samenzweerders, dio do bloedige ge beurtenissen van 1903 te Belgrado op bun geweten hebben en de vereeniging de „Zwarte Hand" werd opgericht. Deze kreeg grooten aanhang en wist door terrorisme invloed uit te oefenen op de persoonlijke aangelegenheden van de Servische officieren Het doel van samenzweerders waaraan bij na alle jonge officieren van 1903 deelne men, is in de eerste plaats do opheffing van het radicale régime. Ook tegen den koning was de beweging gericht. Do minister van oorlog neemt de samen zweerders, waartoe het geheele garnizoen van Belgrado behoort, io bescherming. Te genover den minister staat de inspecteur van het Leger, kroonprins Alexander, met een klein aantal officieien van de hoofd stad. Priüs Alexander heeft, ochter wegens verschil van meeniDg met den minister van oorlog, reeds onlangs ontslag genomen als inspecteur. Onwettige Bmediging? Men meldt aan de Rottcrd. Een eigenaardig geval doet zich in de gemeente Aalsmeer voor. Eenige weken geleden werd dn heer P. KapiteiD, destijds ambtenaar ter secretarie aldaar benoemd eu beëedigd als gemeente secretaris. Deze beeediging geschiedde door den voorzitter van der, gemeenteraad, echter Daar wij vernamen in de omgekeerde volgorde als is voorgeschroven bij de wet. Yolgens art. 100 der gemeentewet toch wordt de secretaris niet tot het afleggen van den voorgeschreven eed toegelaten, dan nadat door hem do zgn. zuiveringsced is afgelegd, terwijl hier eerst de ambtseed en daarna de zuivering6eed is afgelegd. Er gaan dan ook reeds stommen op, dat de plaats gehad hebbende beöediging on geldig en mitsuien onwettig zou zijn. Mocht deze meeniog juist blijken, dan zou dezo gemeeDto reeds eenigeu tijd zon der secretaris zgn en wellicht tal vau offi- cieele stukken als onwettig moeten worden beschouwd. Pensioenverbetering Staatsspoorpersoneel. De uitslag van het referendum, gehouden onder- het personeel van do Staatsspoor inzake de voorstellen van den minister van waterstaat tot peusioenverbetering, is als volgt: Yau de ruim 1S.600 leden van het pensioenfonds hebben er 17,590 aan de stemming deelgenomen,van onwaarde waren 200 stemmon, 592 biljetten waren blanco ingeleverd. Er verklaarden zich 601 leden tegen de voorgestelde wijzigingen, o.a. inhoudende do ophefliDg van de commissie vau beheer vcd het pensioenfonds. De overige 16,197 leden verklaarden de nieuwe regeliog te aauvaardeu. Van dezen hadden er 7699 alleen met „ja" geant woord; 145 met „ja" benevens con of an der bijschrift, en 8253 leden hadden het advies van de gezamelyko spoorwegor ganisaties gevolgd door de gestelde vraag met „ja" te beantwoorden en tevens leed wezen er bij uit te spreken, dut de com missie van beheer niet gehandhaafd blijft. Kleine Kapitalistjks. Tusschen 1 en 15 Februari is de tijd dat ieder die nog voor dit jaar door eigen aangifte kiezer kan worden, zich daartoe behoort aan te melden. Er is echter zegt De (aoti rev.) Rot terdammer nog een bijzoudere groep staatburgers, die voor 1 Februari op poli tieke verovering uit moet. Het zijn de spaarbaukkiczers. Volgens de wet is kiesgerechtigd ieder, die sinds 1 Februari van het voorafgaande jaar ten minste f 50 als zijn eigendom in de spaarbauk heeft belegd. Wie dus in 1913 het groote verkiezingsjaar wil meestemmen als spaarbankkiezer, moet zorgeu dat hij voor 1 Februari van dit jaar zijn spaarduitjes heeft weggebracht. „Onze kleine kapitalistjes vooral„ zegt het blad „behooren thans waakzaam te zijn". „Laat, wie uit anderen hoofde geen kiezer is, voor 1 Februari vijftig gulden breugeu op de Rijkspostspaarbank, de gemeentelijke spaarbank of een bijzou dere spaarbank van een rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging. Laat hg dit dan tot 1 Februari 1913 staan, dan treedt hij straks volgerechtigd in den strijd mee op. „Geen dag mag verzuimd! Elk die in termen vult telle zijn spaarpen ningen na, onderzoeke de kous of slachte het varken. Ontbreekt er eeu rijksdaalder aan de f 50, dan suiker ooms en suikertantes een bezoek ge bracht! Vóór 1 Februari naar de spaar bank! „En in 1913 spreken wij elkaar nader." V

De Eemlander | 1912 | | pagina 1