WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAK HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 uur. De Bilt, 29 Januari 1912. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Shields, laagste 752.4 te Riga. Verwachting tot den avond van 30 Januari 1912. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordwestelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaar bewokt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laagste hedennachtF. 23 Hedenmiddag 12 uurF. 39 Hedenavond en Donderdag avond van 8 tot 10 uur houdt het Bestuur van de Kicsver- eeniging „Gemeentebelang" zitting in Ons Huis, tot het geven van inlichtingen om trent plaatsing opdekiozers- 1 ij a t. Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize, onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig was, wegens ziekte, de heer H. Meursing. Na opening der vergadering, leest de socretaris de notulen van 16 Dec. 1911, die worden goedgekeurd. De Voorzitter heet de heeren hierna welkom in de eerste vergadering van dit jaar. Hij zal echter geen beschouwingen houden over het afgeloopen jaar, daar er weinig is voorgevallen, dat tot een be schouwing aanleiding kan geven. Geen groote ongelukken hebben in den Amers- foortschen handel plaats gehad; alles is bij het oude gebleven, tot zolfs de bevaarbaar heid van de Eem. Mededecling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken. 1. De gewono periodieken, zooals sta tistiek van in-, uit- en doorvoer; geschrif ten van het Centraal bureau voor de sta tistiek; verslagen van den Centralen Ge zondheidsraad en van enkele Nederland- sche Kamers van Koophandel in het bui tenland. 2. Van de Minister van Waterstaat de statistiek van het vervoer op spoor- en tramwegen in Nederland. 3. Statistiek van het Rgnvaartverkeer van 1892 tot 1911 naar Amsterdam. Deze stukken liggen bjj den secretaris ter inzage. 4. Een schrijven van den Minister van Waterstaat, naar aanleiding van het ver zoek om directe telefoonverbinding tusschen Amersfoort en Rotterdam. Wegens het betrekkelijk geringe verkeer bestaat er bezwaar aan dat verzoek te voldoen, maar maatregelen worden getroffen, om in het verkeer verbetering te brengen. 5. Verslag van de Centrale commissie voor de Rijnvaart over 1910. Zal worden rondgezonden. 6. Missive van den Minister van L., N. en H., mededeelende, dat bij besluit van den koniDg van Italië een bgzonder tarief is vastgesteld voor in dat besluit ge noemde goederen uit Turkge ingevoerd in Italië. In verband daarmede is ook aan de Amersfoortsche Kamer het recht gege ven certifikaten van oorsprong uit te geven, waarvoor belanghebbenden zich bg den secretaris kuonen vervoegen. 7. Missive van het Gemeentebestuur, waarbij, ingevolge art. 146 der Gemeente wet, verzocht wordt, om een verslag van den toestand van de Kamer van Koophandel en Fabriekon. Aan de orde is hierna de rekening van de Kamer. De inkomsten bedroegen: saldo 1910 f 20, subsidie van de Gemeente f 180. totaal f 200. Uitgaven: Staatsalmanak f4, drukwerk f 1.75, verschotten secretaris f 21.75, bode f20, secretaris f 100, totaal f 147.50. Er is alzoo een saldo van f 52.50, voornaamlijk ontstaan, doordat de Gemeente het verslag voor haar rekening neemt. De rekening wordt nagezien door de heeren Eysiuk en D. H. G. Kleber, en nadat ze met de bescheiden in orde is bevonden, aldus vastgesteld. Van de vorige vergadering is nog ter behandeling gebleven het adres van de Kamer te Zutphen, om in gemeenten boven 10.000 zielen de telegraafkantoren des Zondags tusschen 7 en 8 uur geopend te houden. De heer Van Vollenhoven vindt, dat het adres moet gesteund worden. Nu zijn de kantoren alleen tusschen 1 en 2 uur open en vooral in ernstige gevallen kan het zeker wel noodig zijn, 's avonds- tog te kunnen telegrafoeren. Voor zaken zal dat wel niet veel voorkomen, maar voor personen wel. De heer E y s i n k is het er mee eens, dat het voornaamlek voor particulieren is, maar ook voor zaken is het dringend noodig, dat de kantoren s'avonds open zgn. De heer Van Haselen gelooft, dat het niet voor zaken noodig is, maar wel in ernstige omstandigheden. Als er in het geheel geen Zondagsdienst was, zou hij dezen niet gaarne in het leven roepen. Maar nu is de tyd tusschen 2 uur s'mid- dags en den volgenden dag te lang. De Voorzitter vindt, dat, nu men gewoon is alle dagen spoedberichten te kunnen verzenden, het wel gewenscht is ook Zondags wat ruimer gelegenheid te geven om voor dringende zaken te tele- grafeeren. Besloten wordt adhacsie te betuigen. Dan is nog blijven liggen het adres dei- Kamer te Wageningen inzake de gepro jecteerde Rijnhaven aldaar, in verband met het kanaal door de Geldersche Vallei. De Voorzitter gelooft, dat die haven voor Wageningen wel nuttig zal zijn, maar ineent, dat ze de Amersfoortsche belan gen weinig raakt. Als het kanaal er komt, zal wel gezorgd worden, dat het aan de haven uitkomt. De heer Van Vollenhoven meent, dat de verschillende belanghebbende ge- meenten toch werkzaam zijn voor het kanaal. De Voorzitter stemt dat toe, maar meent, dat, dat meer is voor een klein scheepvaartkanaal en niet voor een groot kanaal. De heer Van Haselen acht het kanaal nog ver weg, 't zal nog wel een tijdje duren voor het er is. De haven is, dus van zuiver plaatslijk belang en hot- plan van Wageningen te steunen zou zijn, een vooruitloopen op de toekomst. De Kamer kan dan ook veilig het veizoek voor kennisgeving aannemen. Op voorstel van don voorzitter wordt het verzoek voorloopig voor kennisgeving aangenomen, terwijl de Kamer attent op deze zaak zal blijven. Nog ingekomen is een uitnoodiging tot ondersteuning van de oprichting eener Opeu- bare Leeszaal en Bibliotheek. De Voorzitter gelooft, dat de zaak voldoende bekend is. De commissie vooi de Leeszaal is reeds in werking en tal van personen hebben zich bij die commissie aangesloten. De heer Van Haseleu vraagt, of het wel direkt op den weg van de Kamer ligt daar een voor of tegen over uit te spreken. Hij acht het althans geen handelsbelang. Hoewel hij de zaak zelve is toegedaan, vooral voor jongelui, die daar hun kennis kunnen verrijken, kan hij een direct handel- belang er niot in vinden. Do heer Van Vollenhoven ge looft, dat er ook wel werken, betreffende den handel aanwezig zullen zijn en als zoodanig is het eeu handelsbelang te steunen Maar mag de Kamer wel steunen? Dan toch zou feitelgk de Gemeente het geld geven. De Voorzitter: Juist en dat is ook mijn bezwaar. We zouden ge bruik maken van een gemeentefonds en daarop wel gewezen worden. Wel gaarne wil ik de zaak persoonlijk bij de heeren warm aanbevelen. Maar, ook de verwijding van de Kamperbinnenpoort is in het be lang van den handel en zoo zouden we dan meerdere zaken moeten steunen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag herinnert de heer Van Haselen er aan, dat het al enkele jaren geleden is, dat hij in de Kamer de vraag ter sprake bracht, om evenals in België postzegels in den handel te brengen, met: „Niet bezorgen op Zon dag." Toen is er niets van gekomen. Tot zijn groote verrassing zag hij nu onlangs, dat die zegels waren uitgekomen. Hij ver- blgdde zich daarover, daar onder de clien tele er altijd zgn, die Zondags liever Diet ontvangen. En nu leent de Zaterdag zich juist zoo goed voor het verzenden, daar mea dan gewoonlijk niet op reis gaat. Het bezwaar wa9 steeds, dat die stukken dan op ZoDdag worden bezorgd. Nu kwam de legeering daaraan te gemoet. Maar tot zijn groote bevreemding zijn de zegek weer ingehouden. Gaarne zou hij van den voor zitter weten of hem daaromtrent ook iets bekend is. De Voorzitter heeft er Diets van gehoord en wist niet, dat de zegels weer zijn ingehouden. Hg verzoekt den heer Van Haselen zich nader van de zaak op de hoogte te stellen, dan kan hij in de vol gende vergadoring er op terugkomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Veteranen. „De bedoeling van het Veteracen-voet- balspcl is, althans zoo vat ik het op, om te doen zien, dat deze spelen volstrekt niet behoeven op te houden bij het 26ste jaar, maar doorgevoerd kunnen worden tot het 55ste jaar. U hebt het aan mij, ik zelfben 47 jaar, vanmiddag kunnen zien". Aldus de heer Mulier, die ons gisteren middag, na den Veteranen-voetbalwedstrijd op Birkhoven, even te woord stond. En zoo opgevat, mogen we constateeren, dat de wedstrijd volkomen geslaagd is. Want al was het geen eerste klas voetbal, dat we te zien kregen, wc hebben ons toch kunnen overtuigen, dat bedaagde en zelfs vrij cor pulente heereu, het nog heel goed in het veli' kunnen uithouden. En dat daarvoor niet eens zoo heel veel oefening uoodig is, bewezen de Amersfoortsche veteranen „De Klassieken," die in dezen, hun eersten wedstrgd, lang geen kwaad figuur hebben gemaakt. Wel waren de sporen van ver moeidheid niet te onderdrukken en was het in de tweede helft heel goed merkbaar, dat de heeren op waren, maar dat komt bg jongere voetballers even goed voor en door oefening is dat euvel voor een goed deel wel te verhelpen. We gelooven dan ook, dat de wedstrijd als propaganda voor het veteranen voetbal, wel geslaagd mag heoton. Als ^de heer Harterink beginnen fluit, stellen de elftallen zich als volgt op: Haagsche Veteranen: Doel: Meyer. Achter: Perk Vlaanderen en G. J. Boelen Middem J. H. v. d. Slooten, A. Bakker en Erkelens. Voor: Dollee, A. v. Dorssen, W. J. H. Mulier, v. d. Lek en v. Hooven. Amorsf. Veteranen „Da Klassieke n": Voor: Ebell, v. d. Weide, Huygens, de Vries en v. Drooge. Midden: J. v Dorssen, Ittmano en Boellaard. Achter: Koopman en v. d. Waal. Doel: Van Goethem. De rechts-binneD dor Hagenaars was verhinderd, waarom de oud Quickspeler van Dorssen voor hem inviel. Het begin is Yoor Amersfoort. Wel ken merkt het spel zich aanstonds door groote weifeling, maar de midden-voor der Klas- rieken is nog al doortastend en brengt spoedig een bezoek aan het Haagsche doel, maar zonder succes. Nog vele malen wordt dat herhaald, Huygens, v. d. Weide, de Vries en Ebell breken nog al eens heel aardig door, maar het schot kunnen de heeren niet krijgen. Het is er steeds naast, een enkole maal gaat het er over. De Amers- foorters behouden hun overwicht, maar hebben verbazend veel pech. Het gelukt hun dan ook niet het net te vinden, boewei ze heel wat goede kansen krijgen, die echter Diet voldoende benut worden. Ook de Hagenaars weten voor rust niet te doel punten. Zoo af en toe brengen ze een be zoek aan van Goethem, die echter gemak kelijk werk heeft. Rust komt alzoo met 0—0. Daarna zijn de Haagsche Veteranen ge lukkiger. Hun spel is trouwens over het geheel beter dan van Amersfoort, vooral de vonrlinie weet, heel aardig combinee rend, op te brengen. Het duurt dan ook niet lang, of den Haag krijgt de leiding. De hoop, dat de Amersfoorters gelgk zullen maken, wordt niet verwezenlijkt. Wel bren gen ze het Hnagêche doel in gevaar, maar de doelman werkt goed. Ook weten Ebell en v. d. Weide vaak goed door te breken, maar het net vinden ze niet. De Haagsche verdediging verplaatst het spel daarbij vrij vlug, zoodat nog eenige malen v. Goethem aan het werk wordt gezet. Na een alge meen opdringen, waarbij twee Amersfoor ters hun doelman vrgwel in den weg loopen, komt het tweede punt voor den Haag. „De Klassiekon" trachten nog wel een tegenpunt te halen. Van Drooge en do Vries geven laDg geen onverdienstelijk spel, maar hun voorzetten worden niet vol doende benut of bijtgds door de Haagsche verdediging gekeerd. Met dezen stand 20 voor den Haag, komt het einde. De Haagsche Veteranen speelden met twee invaliden, Boelen en Bakker. De in valler van Dorssen leverde voor hen vaak heel goed werk. De voorlinie was vrg goed, terwgl ook de verdediging uiet mis was. Het samenspel was beter dan bg de Amers foorters, die zich een beetje vreemd voel den in het veld. Wanneer er echter wat meer durf in komt, kunnen „de Klassieken" nog een aardig elftal vormen. Een harde werker bleek Boellaard te zgn, terwijl Koop man, v. d. Weide, Huygens, van Drooge en de Vries het Bpel nog niet verleerd zgn. Ebell liep vaak goed met den bal weg, jammer dat zgn voorzetten zoo weinig ge nomen werden. Middenlinie en verdediging hadden ook goede momenten, maar de heeren zallen wat steviger op den bal moeten zitten, om succes te hebben. 't Vijfde—Quick 1—3. Op het terrein aan de Koninginnelaan werd gisterenmiddag de wedstrgd gespeeld tusschen de Amersfoortsche clubs 't Vgfde en Quick. Zooals altgd voor een plaatse lijke ontmoeting, was ook nu de belang stelling zeer groot. Jammer, dat de wed strijd niet belangrijker was en dat er over het geheel slapjes werd gespeeld, zoodat het talrijke publiek maar weinig moois te zien kreeg. Quick had Knoppers weer in het doel maar miste daarentegen: Wolterbeek, Marin, Frohn en Valck, terwijl bij 't Vijfde Jan de Boer ontbrak. Voor rust waren de militairen in de meerderheid. Het goede samenspel ontbrak bij Quick te veel, zoo dat 't Vgfde nog als eens een doorbraak kon forceeren. Knoppers was echter op zijn post. terwijl ook de verdediging zich goed weerde. Toch gelukte het 't Vijfde den doelman eens ie passeeren, terwijl Quick geen kans kreeg. Rust giDg alzoo in met 10 voor 't Vgfde. Daarna was Quick iets beter, maar de militairen hielden vrg goed Btand ofschoon ook door hen wel eens steviger werk is geleverd. Het gelukte hun echter geruimen tijd de leiding te behouden tot Quick krachtiger begon aan te pakken en met goed succes wist door te breken. Tot driemaal toe werd de doelman van't Vijfde verschalkt, terwgl de militairen bgna voor- durend werden ingesloten. Gevaar voor het Quick-doel kwam er dan ook niet meer, 't Vijfde moest zijn heil meer in ver dedigen, zoeken. Met dezen stand, 31 voor Quick, kwam het einde. Het derde elftal van H.V.C. speelde gisterenmiddag op het terrein achter Rust oord tegen „Aies" uit Utrecht. Hoewel de Amersfoorters sterker waren, konden ze hun meerderheid niet in punten omzetten. Ook den Utrechtenaren gelukte het niet het net te vinden, zoodat het einde kwam met 00. In de jaarvergadering der ëfdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partg werden de heeren Hagelen, Van Mechelen en Noordewier resp. als voorzitter, secre taris en penningmeester herkozen De heeren J. Hofland en G. van Wijland wei- deo niet herkozen, in hun plaats werden benoemd de heeren H. J. v. Kolck en M. Kraagenhof. Maandag 26 Februari spreekt in een openb. vergadering van de afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. partg in „Het Valkje" de heer A. B. Kleerekoper van Amsterdam over: „Het eerste Staatspen- sioentje." Donderdag 15 Februari spreekt in Ons Huis de heer J. C. Snouck gymna- stiekleeraar alhier over: Lichaamsont wikkeling en gezondheid. Deze openbare vergadering is kosteloos toegang- kelgk voor leden van vakvereenigingen, en hun vrouwen. Aanvang 8 uur. Het ge sprokene zal door lichtbeelden worden ver duidelijkt. Het bezoek aan de bioscoop de Arend was gisteravond enorm. Lang voor don aanvang was de zaal reeds geheel gevuld, zoodat tal van personen afgewezen moesten worden. A. s. Dondordag zal er een élite-voor stelling tegen verhoogde prgzen gegeven worden. De voorstelling zal dan om half negen aanvangen. Op het geheel nieuwe program, dat Woensdag gegeven wordt, komen o.a. de volgende fraaie cummers voor: het Spook huis, detectieve geschiedenis, film Eclips; Romeinsche trouw, gekleurd beeld (conredi©

De Eemlander | 1912 | | pagina 2