mm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. jiSSis No. 29. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. j^éêêl. Bij dit nummer bshoort 'n BIJVOEGSEL. Reorganisatie van het Lager Onderwijs Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I). J. vau Schaardenburg. Bureau: liI.KI VK H t iGli. Telef. Interc. IS». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentién: Ber jaarf 4.Eranco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam ii. Nog eenigo opmerkingen naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot reor ganisatie van ons L. O. In de toelichting lezen wij: „de scholen 2e soort zullen ieder bevatten 6 leer jaren met 1 jaarlijksclie toelating". Wij gelooven, dat ook hieraan niet al te streng de hand zal kunnen en mogen gehouden worden. Gaarne geven wij toe, dat het onderwijs er onder lijdt, wanneer telkens nieuwe leerlingen in de klas komen; maar het kan niet anders of er zal 'n uitzonde ring gemaakt moeten worden voor kinde ren uit die gezinnen, die zich in den loop van het jaar in onze gemeente vestigen, liet kan toch niet in de bedoeling liggen die kinderen te laten wachten tot de vast- gestelde termijn voor de toelating daar is. Wy missen in het voorstel de toezegging van B. en W., dat de eerste 6 klassen van de meisjesschool derwijze ingericht zul len worden dat zij opleiding geven voor Gymn. en H. B. 8. Al zullen niet alle meisjes „studeeren" gaan, zelfs al betwist men de weuschelijkheid van studie voor meisjes, er dient toch rekening gehouden te worden met het feit, dat in onze dagen het vrouwelijk contingent aan Gyatn. en H. B. S. zich gestadig uitbreidt. De ge legenheid mag hun dus niet onthouden worden om zich onder even gunstige om standigheden en in even korten tijd hier toe te bekwamen, als de jongens. Wil men de meisjesschool hieraan niet dienstbaar maken, dan zou de nieuw te slichten Jongensschool ook voor meisjes opengesteld moeten worden. Wat wij in het voorstel van B. en W. ook met eenige teleurstelling gemist hebben, is het voorbereidend onderwijs. Hierover wordt zelfs niet gerept en het was toch zoo'n goede gelegenheid geweest om dit meteen op te nemen, Mocht bij B. en W. de over weging voorgezeten hebben, dat de regeling van het voorbereidend onderwijs de eigen lijke reorgauisatie zou vertragen, dan was het toch 'n geringe moeite geweest, het althans in vooruitzicht te stellen. Het meest gewichtige punt in het re organisatie-voorstel is voor ou3 wel de evenredige schoolgeldheffing, waaraan wij juist de vorige week 'n artikel wijdden. Dat ook in Amersfoort weldra deze nieuwe regeling zal geldon, verdient natuurlijk alle toejuiching, maar daarom behoeven wij nu nog niet prat te gaan op deze „novi teit". Want wel is het wat nieuws voor onze gemeente maar 'n „noviteit" is het volstrekt niet. Amersfoort komt weer verre achteraan en is reeds lang voorgegaan door tal van kleinere gemeenten, in onze pro vincie en in ons heele land. Maakten wij nu van de nieuwe regeling te veel ophef, onze achterlijkheid zou er maar te open lijker door worden. Niettemin, wij rekenen het den wethouder van onderwijs gaarne tot 'n verdienste aan, dat hij eindelijk ook Amersfoort met den ouden sleur doet breken. Progressief schoolgeld, zoo luidt de gang bare teim en zoo heet het ook in het voor stel en de toelichting; beter ware het mis schien te spreken van degressief schoolgeld. Het mag immers niet den schijn hebben door steeds hooger opvoering van het schoolgeld voor hooeere inkomen, de meer- gegoeden steeds zwaarder te treffen. Niets is minder de bedoeling dan dit; du regeling geldt niet tegen de rijken, maar voor de mindergegoeden; hot schoolgeld wordt niet steeds verhoogd, getuige het waarlijk niet overdreven maximum, maar wel tel kens verlaagd, tot geheel kosteloos toe. Wy betreuren echter, dat over het al gemeen te weinig rekening gehouden is met liet aantal kinderen. Wel heeft voor het tweede en volgende kinderen, die de school bezoeken 'n zekere aftrek plaats, maar dtze moet als veel te gering be schouwd worden; voor de scholen E., P. en G bedraagt deze aftrek 2a voor de andere slecht6 20 terwijl de aftrek thans 33',, bedraagt. In verband met de vrij snel stijgende progressie zal dit voor menigen huisvader 'n onaangename verrassing kunnen opleve ren. Vooral op do scholeD (J en D. kan dit zeer ernstige en ongewenschte gevolgeB hebben. Vergeleken bij den huidigeu toestand zal 'n vader van 'n talrijk kroost aanmerkelijk dieper in de beurs moeteD tasten. Nemen wij geheel willekeurig tot voorbeeld iemand met 'n inkomen van f 1401 en gezegend niet 3 schoolgaande kinderen, die allen de school D. (Hellestraat) bezoeken en voor wie dus thans 'n schoolgeld van (7.50 -j- 2 X f 5 f 17.50 betaald wordt. Volgens de nieuweregeling zal het schaol- voor het le kind dan klimmen van f 7.50 tot f 12, voor de 2 volgende tot f 12 f 2.40 f9.60; voor alle 3 te zamen dus f 12 -)- f 19.20 f41.20. 'n Verhooging du6 van f22.50 tot 141, voor 'n gezin dat het toch waarlyk niet al te breed beeft. Zij, tot wier ont-lasting de nieuwe regeling eigenlijk moest bedoeld zijn, worden inder daad dus juist op zwaardere lasten gebracht. We vreezen, dat de meeste ouders dit vooruitzicht lang niet aangenaam zullen vinden. Hoezeer dus iD beginrol de nieuwe hef fing toejuichende, gelooven wij toch,- dat aan de voorgestelde regoling de volgende gebreken kleven: le te weinig rekening is gehouden met bet feit, dat allen die 'n zelfde inkomen hebben, niet over één kam geschoren kun nen worden; niet het inkomen maar het belastbaar inkomen moest aan de progressie ten grondslag liggen; p 2e de aftrek voor volgende kinderen is te gering; 3e de progressie is, vooral in vergelijking met den tegenwoordigen toestand en met name voor de scholen 2e soort te sterk of de gaping russchen de ten grondslag ge nomen inkomens te gering. Bij deze reorganisatie van het Lager Onderwijs, konden wij natuurlijk niet ver wachten de invoering van progressief school geld voor Gymn. en H. B. S. Toch ware 'n toezegging in dien zin niet misplaatst geweest. Progressieve heffing, niet uitge breid tot Gymn. en H. B. 8., is slechts half werk en schept het gevaar, dat ouders, die hun kiuderen 'n voorbereidende op leiding hebben gegeven, zich op 'n ge geven oogenblik door den tolbooui van het hooge schoolgeld den verderen weg afge sneden zien. Naklanken der DuitscheVkkkiezinoen, Zooals men weet zal de Duitsche rijks dag den zevenden dezer geopend worden. De Keizer zal de troonrede uitspreken in de witte zaal van hot koninklijk paleis te Berlijn. Wat zal zij bevatten? Bij de beraadslaging over do begrooting iu den Pruisischen landdag blijft zich de geprikkeldheid uiten, die de verkiezingen gewekt hebben. De vrijzinnige Gyssling hoeft gisteren geantwoord op de zoo ge peperde redevoering van minister Dallwitz, ten betooge dat een ambtenaar geen socia list kan wezen, of de sociaal democratie niet kan steunen zonder zijn ambtseed te schen den. Dat is onwaar, zegt Gyllsing, de vrij heid van het kiesrecht is absoluut en geldt ook voor den ambtenaar. Het verwijt, tot de liberalen gericht zoo ging hij voort als zouden zij de anti-monarcbalc sociaal democratie gesteund hebben, treft evengoed de conservatievenwant stcmonthouding kan evengoed steun zyn als het uitbrengen van stemmen. De socialist Strobel liet zich nog heel wat sterker over do eerste quaestie uit en zeide tau Blotte dit: „Ook minister Dallwitz heeft een diensteed gezworen, namelijk op de grondwet, en deze waarborgt het vrije kies recht. Ontneemt de minister dat den ambte naren, dan heeft hij het teekeu van do eedbreuk zichzelf op het voorhoofd gedrukt". Natuurlijk riep do voorzitter den sociaal democraat wegens die woorden tot de orde. Wat ook zeer getroffen heeft op de ver gadering van gisteren is de opvallend vyan- dige houding, die de vrij-conservatieve spre kers aannamen jegens de conservatieve partij. De Staking in de Borinage. De verwerping door de mijneigenaars in de Borinage van hot bemiddelingsvoorstel 1 der regeeriog, heeft bij de mijnwerkers groote verbitteting gewekt. Over het ge- I heele stakingagebied hebben talrijke ver gaderingen der werkstakers plaats gevonden, terwijl ook te Brussel het stedelyk comité der Belgische myuwerlcersbonden bijeenge komen i6, om over het verder voeren van de staking te beraadslagen. De socialistische vereenigingen hebben zich verklaard voor dc doorvoering van de algemcene staking in al de mijndistricten. Het is echter niet waarschijnlijk dat het zoover zal komen, daar het de vereenigingen aan de noodige middelen ontbreekt, terwijl ook de geldmid- dolen der mijnwerkers in de Borinage, door de reeds ruim eeu maand durende staking, sterk zijn verminderd. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzeu van bijna alle onze voedings middelen, maar wij weuschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door ziju boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, m 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar bi ood, in verhouding tot zijü voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts eeu gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten eu de gewooulijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zouder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kiD deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame ^als kat) bestauddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige. bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon jneel met een extract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood] 9 cent Verpakt. Zoet Roggebrood [met rietsuiker) 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild rotrgeraeol], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Talelbeschuii, 7 voor 5 cent. Fijne n 8 voor 5 cent. Dessei tbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 ceut, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délieieux 28 10 cent. Thomasvaer's 30 10 ceni. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-haudelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveen, Water schot, Duchalel, Stuurman, van der Werff, J. van Doorn enz-] leveren onze beschuit. biscuits, gevulde fantasiewafels (prinsesse- boonen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melkchoco lade enz.] en# andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in eukele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden eu voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedarende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50, werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabnek van Gebak Amersfoort,'

De Eemlander | 1912 | | pagina 1