Kinderj uf f r ouw WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Advertentie n. ANTONIUS HASSING Notaris BOLK Nationale Vereeniging tot steun aan MILICIENS. SCHILDER Mandenmaker Behangselstoffen en papieren. L. van Wijngaard MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.9 uur. De Bilt, 3 Februari 1912. Hoogste barometerstand 762.3 m.M. te Seydisfjord, laagste 736.3 te Nice. Verwachting tot den avond van 4 Februari 1912. Matige tot krachtige veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Voorloopig nog strenge vorst. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12^uur 747 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 26 Laagste hedennachtF. 10 Hedenmiddag 12 uurF. 22 De Openbare School in Frankrijk. De Fransche Kamer nam met 401 tegen 138 stemmen de urgentieaau voor een voor stel, strekkende tot verdediging van de openbare school. De regeering had verklaard zich met de urgentverklaring te kunnen vereenigen. Staking te Pabijs. De werkstaking van taxi-bestuurders te Parijs, die nu al een paar maanden duurt, heeft aanleiding gegeven tot ernstige onge regeldheden. Do taxi-maatschappijen lieten 200 auto's met ander personeel uitrijden, onder be scherming van militairen, en de stakers, die verklaard haddon dit met alle middelen te zullen beletten, wierpen jouwend en schreeuwend de soldaten met steenen. Het kwam tot bloedige botsingen. Een politieambtenaar werd door de menigte van zijn paard gesleurd en mishandeld De sta kers maakten zich meester van verscheidene wagens, haalden de chauffeurs er af en staken de auto's in brand. Eerst na verloop van verscheidene uren kon de rust worden hersteld. De Rede tb Belfast. De veelbesproken rede van Churchill in Belfast zal Donderdag a.s. plaats hebben; zijn tegenstanders, dat zijn dus de anti- Home-Rule-vrienden, hebben een week te voren, dus gisteren, van hun kant ecu raonsterbetoogiog georganiseerd. Van alle kanten in Ierland brachten gisteren extra- treinen de Home-Rule tegenstanders in Belfast en vijf bijeenkomsten, gezamenlijk van 10.000 personen, werden gehouden. Men nam een motie aan, waarbq aan de regeering, welker politiek, afgezien van Home-Rule, zoozeer sympathie wekte, werd gevraagd de Iorsche protestanten te be waren voor de rampen, die Home-Rule hun brengen zou. Een spreker zei dat de pro testanten in Ierland eenvoudig zouden weigeren de wetten van een Iersch parle ment te gehoorzamen en dat zij de aan. vragen om geld van zulk een parlement in het vuur zouden werpen. Het Motu Proprio. In de Luzerner Groote Raad heeft de regoeringsraad Sigrist verklaard, dat het jongste pauselijk motu proprio „quantavis diligeutia" niet op Zwitserland van toepas sing was, aangezien het oude privilegium fori der geestelijkheid daar door het ge woonterecht was afgeschaft. Waar is het nu eigenlijk nog wel van toepassing? De Toestand in China. Ohl, de bekende Pekingsch correspon dent van de New-York Herald, bericht, dat thaDS tusschen de keizerin-weduwe, de keizerlijke clan en het kabinet een over eenkomst is getroffen omtrent de aftreding der dynastie en de uitroeping van de re publiek. Do overeenkomst zou bestaaD uit der tien artikelen. Het eerste bepaalt, dat de Kroon afstand doet van al hare macht en bevoegdheden, dat deze afstand echter niet ah gedwongen zal worden beschouwd, maar als geheel uit vrijen wil te. zijn geschied. De andere artikelen hebben betrekking op de leden van het keizerlijke huis en de behandeling van de Mandsjoes. Volgens denzelfden berichtgever zijn de leden van hot kabinet van meening, dat deze' overeenkomst door de republikeinen te Nanking wel zal worden goedgekeurd. Het Motu Proprio. De ofd. 's Gravenhage van de Evang. Mij. heeft gisteravond een protestmeeting gehouden tegen het Motu Proprio. Nadat het woord gevoerd was door Prof. dr. B. D. Eerdmans en den gewezen priester Jos van Veen werd de volgende motie aange- nomeu. -De afil. den Haag en omstreken der Evangelische Maatschappij, gehoord de uiteenzetting betreffende do jongste beslui ten van den Pans, geeft met verontwaar diging hare ernstige én diepgevoelde af keuring te kennen over het drieste en on verantwoordelijk ingrijpen van cene bui- tenlandsche kerkelijke autoriteit in de gewetens van allo Nederlandsche Roomsche ambtenaren; uoodïgt alle Nederlandsche mannen en vrouwen, zoowel Protestant als Roomsch, met den mce6t mogelijken aan drang uit, om met alle geoorloofde mid delen krachtig tegen de strekking dier pauselijke besluiten in 't bijzonder, en alle andere Roomsch inmenging in onze natio nale belangen in het algemeen, op te treden, en zal deze (noodiging) motie ter kennis brengen van het hoofdbestuur en de afdeelingen der Evangelische Maat schappij, van de pers en op officieele wjjze van do leden der regeering en van do leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal." Gouden Vi.tfguldknstukken. In de Memorie van Antwoord op het Eindverslag van de Eerste Kamer over het hoofdstuk Financiën deelt de Minister mede, dat bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig is, waarin o.a. op genomen een voorstel om over te gaan tot aanmunting van gouden vijf-gulden- slukken. Lezing-Prof. Lake. Voor de afdeeling Amersfoort van den Ned. Prot. Bond trad gisterenavond in de Remonstrantsche kerk als spreker op prof. K. Lake van Leiden, met het onderwerp: Oud Christelijke voorstellingen en heden daagsche behoeften. Spreket begon met er op te wijzen, dat de hedendaagsche Christenen niet dezelfde voorstellingen hebben als hun geestelijke voorouders. We mogen niet aannemen, dat de voorstellingen der oude Christenen zou den passen in onzen tijd. Daarvoor zjjn ze ontstaan onder te verschillende omstan digheden, terwijl ook onze kennis er van steeds minder wordt naar gelang we verder in de historie teruggaan. Van het Katholieke Christendom der 2e en 3de eeuw weten we, dat het had de sacramenten en een systeem van ethiek. Ook bij Paulus bestaan reeds de sacramenten, maar ze zijn, voor Paulus althans zelf, niet centraal. Een ethiek heeft b\j ook, maar het oordeel Gods over do wereld, komt bij hem veel sterker naar voren. En gaan we uog verder terug tot Jezus, dan zien we, voor zoover we de documenten kunnen vertrouwen, dat zijn prediking was: Het koninkrijk Gods is nabij. In plaats van de bestaande wereld komt een nieuwe, waarin geen zonde is en waarin de treurigheid van het leven voorbij is. Na den tijd van Jezus dacht men, dat het centrum van het Evangelie was de Christus, maar dat is niet waar, voor Jezus zelf was het het Komnkrijk Gods. De voorstellingen waren alzoo verschillend in de verschillende jaren, naar de verschillende behoeften. Die punten zijn vol problemen en om dat nader te ontwikkelen, gaat Spr. na de be- teckenis van de komst van het Koniokrijk Gods, van het ethische „Bekeert U" en van de sacramenteele leer der Katholieke kerk. Voor de eerste Christenen was het een illusie, dat het Koninkrijk Gods nabij was, maar het was toch iets groots. Die illusie heeft dan ook veel kracht gehad, omdat de idee er van de drijvende kracht was van het oudste Christendom. Ook in de Bergrede wordt veel gezegd, dat niet door voerbaar is. De ethiek van de Bergrede is dan ook niet mogelijk in het leven, zooals het is. Maar veronderstel, dat de wereld voorbijgaat en we krijgen den idealen n.eusch, dan is de ethiek wel mogelijk, want het is de ethiek van Eet Koninkrijk Gods. De vroegere opvatting staat precies tegenovere de onze. "Wy denken evolution- nair, beschouwen de wereld als een lang zaam vooruitgaand proces, en zoo is het ook. Maar dat is alleen waar, als we de geschiedeuis in zijn geheel beschouwen, maar als we wat nader kgken, zien we, dat de geschiedenis ook bestaat in een proces van op en neer. Je krijgt een periode, waarin alles hetzelfdo blijft, dan krijg je in eens een ontploffing, waarin alles niet eens beter wordt. Dusdanige perioden zijn de tyd van Pericles in de kunstgeschiedenis, het Romeinsche keizer rijk in het recht en onze tijd in het mate rieels leven. We zijn heel veel vooruitge gaan, maar dikwijls komt na zoo'n periode een even harde achteruitgang. Met onze evolutionnaire wereldbeschouwing kunnen we recht doen aan de geschiedbeschouwing van het geheel, maar niet aan de nadere beschouwing. We vergeten wel eens, dat het ook mogelijk is, dat we achteruitgaan. De verwachting van het Koninkrijk Gods is dan ook een les voor ons, om niet te optimistisch te zijn. Hoe meer Spr. de oude cultuur bestudeert, boe meer by in onzen tijd ziet iets parallels met het Bo meinsche Keizerrijk en evengoed als daar, kon het in onzen tijd wel eens komen tot een groote catostrophe. Komende tot het ethische gedeelte, wijst Spr. er op, dat de oudste Christenen meer idealen hadden dan andere volkeren. De groote strijd van lien was, dat het uit den booze was een onzedelijk leven te leiden, want niemand leed een zedelijk leven. Bij de Grieken geloofde men het zelf als dwaas zedeljjk te loven. Dat wij verder zijn ge komen in dat opzicht is het resultaat van het oudste Christendom. Zoo ook de eerlijkheid in den handel, die gekomen is, dank zij de pogingen van de ondste Christenen, om den algemeenen standaard van eerlijkheid omhoog te wer ken. En een derde punt, dat de oudste Christenen in acht genomen hebben was: je moet geen kwaadspreken van je naasten. Wel doet het vaak veel meer kwaad, als men de waarheid spreekt omtrent zijn naasten, naar wjj weten tegenwoordig, dat kwaadspreken verkeerd is. Na de pauze behandelde Spr. de toe passing van dn Christelijke begiLselen op de sociale ethiek. De sociale kwestie en de ethiek zijn bij de oudste Christenen van minder beteekenis. Want als men de ge dachte heeft, dat de wereld gauw voorbjj gaat, hecht men er minder aan. Maar voor ons is het geen zaak, de ethiek te beper ken tot on6 persoonlijk leven, maar ook te doen gelden voor sociale kwesties. In de gelijkenis van de talenten, vindeo we de blijvende beginselen, die voor ons be teekenis hebben. Als we die gelijkenis toepassen op ons leven, moeten we vrage» wat is het, dat ons allen is toevertrouwd? Dat is ons leven, en dat moeten we ge bruiken in het belang van Hem, die ons het leven heeft gegeven en in het belang van Zijn vertegenwoordigers op aarde. En dat zijn onze medemenschen. Dat behoort tot de kern van een Christelijke leer om trent ethiek, en moeten we toepassen op ons 6ociale leven. We moeten zien, zoo ver we kunnen en dat moet de maatschappij ook doen, want dat moet erkend worden als een beginsel. In dat geval hebben de Christenen ook hun idealen en visioenen voor de toekomst. Doen ze dat Diet, dan vreest Spr., dat het eiDde van het Christe lijke als een heerschende factor in ons leven nabij is. Zien ze dat visioen echter dan is er wel een toekomst voor een kerk, welke Christelijk is in hoogeren zin en dan verlangen ze naar verandering in de maat schappelijke toestanden. En nu is het groote kwaad onzer hedendaagsche maatschappij, dat we een kleine Klasse hebben van men- sollen die steeds rijker worden en een groote klasse van meDSchen, die armer en armer worden, in vergelijking van zooveel rijkdom. Dat probleem heeft een economi- schcn en een ethische n kant. De Christenen moeten erkennen, dat het niet goed kan zjjn, noch voor de wereld, noch voor het individu, dat alle genot in handen zou komen vso een kleine klasse waartegenover komt een toenemende klasse van behoeftigen. Zij moeten steeds zeggen, dat dit Diet goed kan zijn, totdat eindelijk de kleine klasse de schaamte voelt zoo rijk te zijn en zich verplicht zich iets in de wererd te brengen te verbetering. Ook de macht is in banden der rijken en wanneer ze zeggen: we wil len verandering, dan werken ze in de rich ting der Christelijke ethiek. Doen ze het niet, dan zijn ze auti-Christelyk. De toestanden nu kan men verbeteren door sociale wetten, maar dan moet me* oppassen, niet te zondigen tegen de wet der natuur, dat het de sterkeren zijn, die blijven; wanneer men de zwakkeren sterker gaat maken, moet men oppasseD, dat de zwakken niet do meerderheid vormen, want dan komt de natuurwet in botsing met de ethische beginselen. Dat is een probleem van onzen tyd, een heel moeiljjk vraagstuk, waarvoor Spr. geeu oplossiDg weet. Ten slotte staat Spr. nog stil bij de be teekenis der sacramenten en eindigt by met een opwekking tot studie van deze vraag stukken Voor en na de lezing en tjjdenB de pauze kregen we eenige vioolnummers te hooren van den heer H. E., met orgelbegeleiding van mej. S Da heer E kweet zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak, niet minder twouwens als mej. S. Heden oveileed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echt genoot, Vader-, Behuwd- en Groot vader, de heer na het ontvangen der H.H. Sacra menten der stervenden, in den ouderdom van 71 jaar. Amersfoort, 1 Februari 1912. Arnhemscheweg 24. Uit aller naam, Wed. E. A. HASSING— Janssen. I)e zaak zal op denzelfdeo voet worden voortgezet. Ill I ■■■Will iii i ii Bilt ii— ALLEN die iets te vor deren hebben of schuldig zjju aan de nalatenschap van Mejuffrouw MARIE HILDEGONDE CATHERINE V A L E T O N, overleden te Amersfoort, 31 Januari 1912, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór 1 Maart 1912 ten kantore van SOESTERWEG 7, - AMERSFOORT. Mevrouw BIJL DE VROE, Beukenlaan 3, Amersfoort, vraagt met 1 MEI eene bekwame P. G., niet beneden 25 jaar, wegens ver trek der tegenwoordige, tengevolge van familieomstandigheden. Zich aan te melden des avonds tusschen 8 en 9 uur. Werk gezocht voor een en een die bun betrekking door buD militiediens: hebben verloren. Inlichtingen geeft de Secretaris der plaal seljjke afdeeling, SCHIMMELPENNINCKSTRAAT 41. De monstercollectie voor 1912 weder voor een Ieder verkrijgba Afgaande op de zoo gunstige ontvan in 1911, is een bijzondere voorra van goede soorten voorhanden. Ook Vitrauphanie (glaspapier) en Baguett (goudlijsten). SCHILDER EN BEHANGER ARNHEMSCHEWEG 41 ALHIER Sollede uitvoering van blnnen- bnltenschilderwerken,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2