DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 31. DINSDAG 6 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. II. J. van Kcbaardeuburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.KINR U. Telef. luiere. 183. Prijs der Ad vertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7S- 78 Amsterdam forftind JOarfmoufh Ijl Hierbij geven wij een voorstelling van de onderzeeboot A.3. welke Vrijdag middag op de kust van het eiland Wight door de torpedoboot „Hazard" in den grond werd geboord. Aan boord bevonden zich 14 man, waaronder 4 Officieren, die vermoedelijk allen omgekomen zijn. duurtetoeslag en l'hotectie. Het Vad. schrijft: Het belangstelling hebben wij kennis ge nomen van een der redenen die het Eerste Kamerlid prof. Woltjer bewogen tegen de Duurte-voorstellen te steunen. Voor klachten over duurte zeide dat a.-r. lid was hier te lande geen reden. Zij kwamen uit Duitschland en Oostenrijk, waar aion er wèl van te lijden heeft. Maar in Nederland is van algemeene duurte geen sprake. Wij danken prof. Woltjer voor dezen steun aan... den vrijhandel. Hij bevestigde met bovenstaande woorden nl. het feit, waarop do vrijhandelaars voortdurend wijzen, dat in landeu m'et beschermende rechten het volk lijdt onder de duurte der levensmiddelen en dat tijdelijke verhoogin gen ten gevolge van voorbijgaande oor zaken, er sterker worden gevoeld dan in landen met vrijhandel (zooals Nederland). Een ernstige waarschuwing. Onder boveustaanden titel lezen wij in De Visscherij Courant het volgende: De Friesche edelman Galema wandelde door zijne landerijen en vond oen klein zcevischje. Hij verkocht dadelijk zijn land en kort daarop werd het Zuiderzee. Op het sportterein aan het waterver- schingskauaal te Scheveningen, een half uur van het strand, boorde uien in 1910 een put welke zout water gaf. De water leiding van Den Haag heeft een onrust barende hoeveelheid zout in haar water; te Oudewater, 7 uren van het strand, pompt men garnalen op. Is dat alles niet een waarschuwing? Door het schelpenvisschen wordt de zee onder de kust dieper, de banken verdwijnen, de zee ondermijnt de zeewaringstukken en zoutwater en zeedieren komen het land binneu. Waarom neemt men toch niet ecDS een proef met het staken der schelpvisscherjj, welke bovendien, daar de schelpen het voedsel voor de platvisschen inhouden, mede een der redenen is, dat deze viscb van onze kusten verdwenen is. Dat menschen- werk wel degelijk invloed uitoefent vertelt dr. Redeke toch duidelijk in zijn maand blad. Kleine oorzaken hebben soms groote ge volgen, het schelpenvisschen kan een zeer, zeer groot en ernstig gevaar voor ons land blijken. Een nieuw Incident. Wij hebben reeds met enkele woorden melding gamaakt van een nieuw incident in den Italiaansche-ïurkschcn oorlog, dat de gemoederen in Frankrijk weer in be- roerig brengt. Te Ras el Kotib, een plaatsje gelegen enkele kilometers ten noorden van Hodeida, aan de Arabische Roode zee-kust, nogal dicht bij de Bab el Mandeb, was een Fran- sche maatschappij bozig met het aanleggen van een'haven en een spoorlijn van Hodeida naar het meer inlands gelegen Sanaa. Hen weet dat een dag of tien geleden Italië besloten heeft de Arabische kust juist op die hoogte, ter wperzijdeu van Hodeida, te blokkeeren. Den 27en Januari nu heeft d« commandant der Italiaansche vloot aan de Fransche maatschappij, die de haven en den spoorweg aanlegt, aangezegd dat bin nen vijf dagen haar personeel de etablisse menten der maatschappij te verlaten had, bij gebreke waarvan het bombardement zou volgen, ingevolge artikel 2 van de Haag- sche Conventie van 1907. Vrijdag, den 2en dezer, was die termijn afgeloopen zonder dat aan het bevel was voldaan, en daaiop is terstond de beschieting gevolgd Do schade, door deze aangericht, bedraagt volgens sommige Parijsche bladen een zes tal milliocn guldens, maar naar her Jour nal des Débats meedeelt is zij veel geringer, omdat het materiaal voor den haven- en spoorwegbouw nog voor het grootste deel op weg waB tusscheu Suez en Hodeida. Tot zoover do feiten, het volgende ter verklaring. De Italianen zijn overgegaan tot de blokkade van dit stukje Arabische (dat is dus Otlomaausche) kust, omdat z(j vermoeden dat van uit deze haven booten met mannen, officieren, wapens, munitio eu levensmiddelen de Roode Zee oversteken, met bestemming naar Tripoli, via Egypte. Nn verbiedt artikel 1 van de hierboven aaugehaalde Haagsche Conventie het be schieten van steden, dorpen, havens gebou wen enz., die niet versteikt zijn; maar ar tikel 2 dier conferentie zondert biervan uit „die inrichtingen, welke kunnen benut worden voor de vloot of het leger van den vijand," en het veroorlooft den com- maudant van leger of vloot om na behoor lijke sommatie en het verstrijken van een behoorlijken termijn zulke inrichtingen te beschieten. Blijkbaar hebben nu de Itali anen de haven en den spoorweg, dien de Fransche maatschappij in Hodeida aunlegt, beschouwd als zulk een inrichting, en daar er een termiju van vijf dagen in acht ge nomen, is vóór men lot de beschieting overgiug, is er, indien indordaad de opvat ting der Italianen juist is, tegen hun han delwijze van volkenrechtelijk standpunt niets in te brengen. Een andere vraag is, of het goede tactiek is van Italië om de Fran8chen nu opnieuw te grieven. De Beierschk Verkiezingen. De verkiezingen voor den landdag heb ben tot resultaat gehad, dat gekozen ziju: 87 leden van het centrum, 35 liberalen en leden van den Duitschon boerenbond, 30 sociaal democraten, 4 leden vau den Beier- schen boerenbond en 7 conservatieven en leden van den Buud der Landwirte. De winst- en vorliescijfers zijn voor het centrum ^resp. 2 pn 18, voor de liberalen 13 en 2, voor de sociaal-democraten 9, voor den Bcierscheii boerenbond 3 en 2, en voor de conservatieven en den Bund der Landwirte, 2 en 12. De verliezen van het Centrum ziju dus wel enorm, maar nog niet groot genoeg om aan de linkerzijde de meerderheid in den landdag te verzekeren. Heden heeft het ministerie zijn ontslag ingediend Op die aanvrage is echter nog geen beslissing genomen. Wat de oorzaak van de ontbinding van den Lauddag is geweest, herinnert men zich: het Centrum had in 't bewustzijn van zijn overmacht den mioiatet van verkeers wegen, Frauendorfer, tot een vernederend scliuldbekeonen willen dwingen, dat door dezen werd geweigerd, waarop het geheele kabinet zich met hem solidair verklaarde. In den daaropgevolgden verkiezingsstrijd, heeft do geheele linkerzijde van sociaal democraten tot nationaal-hberalon het „blok" van Bebol tot Basserinan zich tegen de ook in Beieren bestaande blauw zwarte coalitie verhouden, en was vol goe den moed, dat het thans eindelijk gelukken zou het Centrum uit zijn oppermachtige positie in den Landdag het beschikte hier over 98 van de 163 mandanten, hoe wel het naar stommenaantal slechts op 72 aanspraak zou kunnen maken: ook hier de onrechtvaardige kiesdistricts-indeeling te verjagen. In dezen strijd stond dus feitelijk de regeering togeuovcr het blauw-zwarte ver bond, en moest een overwinning van zijn tegenstander, dus ook van do sociaal-demo craten wenschen. In dit verband verdient de bewering van den Hünchener corres pondent van bot Berl. Tageblatt de aan dacht, volgens welke een lid der konink lijke familie verklaard zou hebben: „dat het hoog tijd was, dat er in de Pranger- 8tra6ze" (waar het Landdaggobouw staat) eindelijk eens een frissche wind ging waaien." Ed ook deze in een officieuze beschouwing over de verkiezingen, dat de regeering na tuurlijk niet de ambtenaren had opgewekt om sociaal-democratisch te stemmen zooals haar verweten vfas doch „dat zij er ook niet aan dacht op de een of andere w(jze de stemrechtvrijheid van de ambte naren of beambten te verkorten, of zelfs het Centrum te bulp te komen." Duitschland en Engeland, Bevriende stemmen hebben in Engeland over Duitschland geklonken. Stemmen, die culmineeren in dezen zin, in een artikel van de „Daily News": De tijd is rijp voor een daad. Wij gelooven, dat het oogen- blik niet ongebruikt voorbij mag gaan, dat wij integendeel in beide landen het hoofd stuk van misverstanden, panioken en weder- zjjdsche concurrentie in uitbreiding van weermacht moeten sluiten en dat wij moeten uitzien naar een nieuw tijdperk van vriend schappelijke betrekkingen en gemeenschap pelijk streven." Noch do jongste redevoering van Lloyd George, noch dit artikel van de „Daily News", noch do voor Duitschland vriend schappelijke woorden van Harold Spencer in de „Morning Leader" hebbeu echter in Duitschland bijzondere belangstelling ge vonden, om niet eene te spreken van eenige geestdrift. De „Yoss. Zeit." schrijft zelfs, dat Duitrchlaud terughoudend moet zijn in de appreciatie vud de merkbare verbetering van het Engelsche humeur en dat Duitsch land niet6 heeft aan dergelijke lokstemmen. Doch er schijnt iets gaande te zjjn Want de „Yoss. Zeit." heeft van vertrouwbare zijde veruomen, dat tusscben Berlijn eu Londen tegenwoordig belangrijke onderhan delingen gevoerd worden en dat binnen enkele weken de publicatie van het resul taat het karakter zal aannemen van een politieke gebeurtenis van den eersten rang. Is er een Duitsch-Engolsche entente op handen? De Ongevallen- en Ziekteverzeke ringswet in Zwitserland. De ongevallen- en ziekte-verzekeringswet, is aangenomen iu Luzern, Obwalden, Nid- walden, Uri, St. Gallen Zurich en Basel. Het kanton Geneve, Neueuburg en Fieiburg spraken zich bij het referendum tegen het ontwerp uit. In bet geheele land bedroeg het aantal voorstemmers 286,000, het aantal tegen stemmers 237,OOo, zoodat de wet aange nomen is. De aanneming wordt een zegepraal voor de sociaal-politieke meening van het Zwit- serscbe volk, een goedkeuring van de par lementaire radicaal-vrijzinnige meerderheid en een votum van vertrouwen in de Zwit- sersche bondsregeering genoeilld,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1