WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.45 uur. De Bilt, 6 Februari 1912. Hoogste barometerstand 760.2 tu.M. te Riga, laagste 729.9 te Horta. Verwachting tot den avond van 7 Februari 1912. Meest matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk sneeuw of regen buien. Temperatuur: Om het vriespunt. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 26 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uurF. 41 'De Mijnwerkersstaking in Groot Britanniö, De mijnwetker8bond heeft de voorstellen goedgekeurd, welke als grondslag zullen dienen voor de besprekingen betreffende het minimum-loonvraagstuk tusschen de verte genwoordigers der mijndirecties en der ar beiders. Het gevaar van eenalgemeene mijn werkerstaking is hiermede, heet het zooal nog niet afgeweerd, dan toch aanmerkelijk verminderd. De Revolutie ik China Een leger van de revolutionnairen is aan den mond van de Jaloe-rivier geland en heeft het keizerlijk leger, dat uit Moekden was afgezonden, verslagen. Twintig op standelingen en tachtig keizerlijken sneuvel den. De opstandelingen versloegen ook een leger onder bevel van Siang Soeu, den on derkoning van Kwantoeng en Kwangsi, dat door deserties verzwakt was. In dit ge vecht sneuvelden honderd man Een edict is uitgevaardigd, waarbij Yoean Sji Kai gelast wordt een republiek te grond vesten met behulp van de Zuidelijke repu blikeinen. Het edict is nog niet ter kennis van de bevolking gebracht. Men vreest niet dat er ongeregeldheden zullen plaats hebben. De Onlusten in Mexico. Met het oog op de ernstige binnenland- sche onlusten in Meiico, heeft de militaire commandant te San Antonio (Texas) van de Regeeriug te Washington telegrafhisch orde gekregen, onmiddelijk troepen r.aar de grenzen te zenden, wanneer hij dit noodig acht, d.w.z. wanneer de opstandelingen de grenzenmochten willen overgaan. Volgens berichten uit Meiico zelf is de toestand daar vrij ernstig, vooral in Chihua- uha; de winkels zijn daar gesloten, de hui zen gebarricadeerd en do buitenlanders heb ben hun nationale vlag uitgehangen. Te Cuernavaca hebben de opstandelingen een Amerikaanschen mijn-directeur ontvoerd, dien zij, naar zy verklaarden, zouden fusil- leeren. De opstaudsbewegiug heeft ten doel Gomez president te «raken. Kamerverkiezing te Hilversum. De Districtsfederatie Hilversum der S.D. A.P. heeft besloten, by de herstemming te steunen de verkiezing van den heer De Jong, den liberalen candidaat. Militiewet. De Koningin heeft de Militiewet, Don derdag door de Eerste Kamer aangenomen, daags daarna bekrachtigd. Dientengevolge wordt aan het Departement van Oorlog druk gewerkt aan de voorbereiding dei- maatregelen tot uitvoering van de wet, met name aan de samenstelling der nieuwe registers van inschrijving voor do militie. Positieverbetering Officieren. De Min. wijst er in de Memorie van Antwoord op, dat het door hem gedane voorstel om de nieuwe traotementen van af 1 April toe te kennen tot uitgangspunt heeft een beslissing door de Tweede Kamer genomeu ide motie Van Twist c.s.) op een voorstel der Regeering en het thans voor gestelde derhalve alleen dan als precedent voor volgende gevallen kan gelden, indien evenzeer eeu soortgelijk votum zou zyn voorafgegaan. Volkomen gelijkstelling der traktementen voor de verschillende wapens zou te kost baar zijn geweest. Voor den voorsprong der genie-officieren bestaan goede rodenen van practischen aard,o.a. het overgaan naar ruimer bezoldigde burgerlijke betrekkingen. Voorts wijst de Miu. er nog aan de hand vau een becijfering op, dat ook de officie ren van gezondheid verhooging van trakte ment hebben verkregen. Sociale Wetten en Taribfwet. Gisteravond werd in de Keizerskroon een openbare vergadering gehouden, uitgeschre ven door „Patrimonium", waarin als spre kers optraden de heeren C. Smeenk van Arnhem en J. Huizinga van Axel. Do voorzitter der plaatselijke afdeeling, de heer D. Meester opende de bijeenkomst met gebed, en wees er daarna in zijn openingswoord op, dat van „andere zijde" de sociale wetteu van minister Talma als onaannemelijk worden voorgesteld. Daarom acht het Bondsbestuur noodig deze zaken eens uit een te zetten, om te voorkomen, dat de arbeiders eenzijdig worden inge licht. De heer C. Smeenk hierna het woord verkrijgende, zal spreken over de verzeke ringswetten. Hij wijst er op, dat er veel werk is aan den parlementairen winkel. De Commissie van voorbereiding der sociale wetten is ernstig bezig. Ziekie- en Raden- wet zijn gereed voor behandeling, de Invali diteitswet is ernstig iu voorbereiding Mi nister Heemskerk hteft daarbij gezorgd voor een Armenwet, die niet van sociale beteekenis is ontbloot, terwijl minister Talma nog zorgde voor de Bakkerswet. De Ziekteverzekering is voornaauilijk van be lang, maar bovenal vraagt toch de Iovali- diteits- en Ouderdomswet onze aandacht. Twintig jaar geleden vormde de ouder- domsverzekeriog al een punt van parlemen tair debat. Thans kan het tot daden komen, als de Kamer met de regeering wil samen werken. Maar het publiek wordt zeer eenzijdig ingelicht. Deensche en Engelsche stelsel werden zeer geprezen, terwijl tegen de verzekeringswetten van Talma stemming wordt gemaakt. Daartegen moet ernstig wordeu gewaarschuwd. De ultra demokratische elementen vinden steun bij de conservatieven, die er staats socialisme in zien. Nu moet er bij ons volk geestdrift heerschen voor deze wetten, de Regeering moet gesteund worden. Al zoo lang is naar deze wetten omgezien, geen teleurstelling mag het gevolg zijn van een verderfelijke actie. Staatspen8ionneering wordt ijverig ge propageerd. De anti-rev. zijn daartegen; niet uit liefdeloosheid, maar zij achten het staatspensioen gevaarlijk, omdat het mist den grondslag van het recht. Het mag nooit zijn een aalmoes of gift, anders wordt het armenzorg. Het, eenig goede standpunt is, dat de arbeider zijn pensioen krijgt als uitgesteld loon, doordat een deel van zijn loon wordt ingehouden. Staatspcnsionneering daaren tegen is staatsarmenzorg. Het ideaal moet zijn, dat geen bejaard werkman bedeelde van den Staat wordt, hy moet zijn eigen brood eten, uit het rechtens hem toekomend pensioen. De Overheid toch behoort niet te doen, wat der Maatschappij is. De indivi duen moeten door eigen inspanning een behoorlijk bestaan kunnen verwerven. Het particulier initiatief is altijd nummer één, ook hierbij. Het geld voor arbeiderspensioen moet naar recht komen uit den arbeid zelf. Het laden der zorgen op den Staat is een aalmoes aan de bedryven, een onrecht tegen allen die daarbuiten staan. Spr. bestrijdt vorder het praeadvies van den heer F. M. Wibaut, voor de Vereeni ging voor Staatshuishoudkunde en Stati stiek en verdedigt de Verzekeringswet aan de hand van citaten van prof. Treub, Wel is waar is de rento laag, maar er moet velband bestaan tusschen premie en rente en zoo de premie te hoog werd, zou van geen verlichting maar van verzwaring van den arbeid sprake zyn. Het economisch sterker maken van de arbeiders zal medewerken tot versterking der bedrijven en bevorderen een gezonde ontwikkeling van de maatschappij. Staats pensioen nu zal tot gevolg hebben een verwaarloozing der invaliditeitszorg, het sparen zal er zeker niet door bevorderd worden. Bovendien moet het verzekerings wezen met Staatshulp wordeu uitgebreid, terwyl voor onderwijs en verbetering der woningtoestanden veel geld noodig is. Onverantwoordelijk zou het daarom ziju alles te zetten op de ééne kaart van het staatspensioen. Minister Talma nu zet juist de Invaliditeitswet op den voorgrond, ouder toejuiching van alle waarlijk deskundigen. Op dat ontwerp wordt veel gemaald, daar- om zet Spr. de voordeden ervan uiteen. Maar, wordt ook gezegd, het beginsel deugt niet, het is staatssocialisme. Spreker zet uiteen, waarom de overheid hier wel dege lijk moet ingrijpen. De staatsverzekering is z.i. met de anti lev. Cbristelyke begin selen in volkomen harmonie. Ten slotte bespreekt Spr. de motie-Troel- stia. Werd deze motie aangenomen, dan zouden velen zich verzetten tegen een spoedige afwikkeling de Invaliditeitswet. Het ontwerp van Minister Talma moet vóór Juni 1913 door beide Kamers zijn behandeld. Zeer goed mogelijk is, dat in dit voorjaar de ziekteverzekering wordt afgehandeld en in zomer of najaar de Invaliditeitswet De Kamer kan wel snel werken, dat heeft ze getoond bij de Militiewet. Alle kracht moet daarom ge- concenteerd worden hierop, dat vóór 1913 de wetten er komen Laten de arbeiders daarom het Ministerie steunen en zich organiseeren in Patrimonium en de Chris telijke vakorganisatie. De heer Huizinga spreekt daarna over de Tariefwet Hij wijst op het ver band met het vorige onderwerp, voor de sociale wetten moeten gelden aanwezig zijn. Nu is een bezwaar tegen een tarieven regeling, dat den menschen gelden worden afhandig gemaakt, welke ze zelf niet kunuen coctroleeren. Maar zij die zoo praten vergeten, dater een tarievenregeling bestaat, waartegen zij dus feitelijk ook moeten strijden. Onder alle partyeu vindt men voor- en tegenstanders van de Tariefwet. Hierbij kan dan ook geen sprake zijn van rechts en links. En toch is al wat liuks voelt en strijdt tegen de wet van minister Kolkman, zonder dat rechts daar krachtig tegen op komt. De tariefwet van minister Kolkman heeft een fiscaal karakter; Kolkman wil slechts de bestaande wet uitbreiden. Thans zijn reeds 268 artikelen belast, dat aantal wordt uitgebreid tot 490 artikelen. De op breng6t van 10 millioen zal in hoofdzaak noodig zijn voor verzekeringswetten. Dat ook liberale ministers uit het tarief meer wilden halen, blijkt uit de voorgestelde re gelingen van Piersoo en de Meester. Maar het is niet alleen als versterking der finan ciën bedoeld, maar ook als middel van verweer tegen het buitenland, hetgeen Spr. oad. r uiteeuzet. Het doel der regeling is voornaamlijk om de industrie iu eigen land te versterken. Zal men zich tegen de buitenlandsche concurrenten beter kunnen verdedigen, dan moet men de inlaodsche nijverheid versterken. Minister Kolkman wil de grondstoffen vrijlaten, de half fabricaten belasten met 3 tot 6 pet, de ruwe fabricaten met 10 pet. en do geheel fabricaten met 12 pet. Voorbeelden uit de tapijt-, rijwiel- en glasindustrie en de kuiperij toonen aan, dat daar zeer slechte toestanden heerschen omdat de werkgevers niet kunnen concur- reeren tegen het buitenland. De minister nu wil aan die menscben een kans geven een hooger loon te bedingen. Tal van bedrijven verkeeren in hoogen nood. Voor 135 millioen wordt jaarlijks aan bewerkte en half bewerkte stoffen in gevoerd. Met zoo'n cijfer voor oogen be seft men, welk een invloed dat moot hebben op do loonen. Dat men trouwens niet zoo afkeerig is van bescherming loont Spr. aan. Verschil lende groepen vroegen om bescherming van hun belangen. Zoo zijn millioenen uit onze schatkist gegaan tot bescherming van den handel van Rotterdam Gelet daarop, hebben de arbeiders ook het recht bescher ming te vragen om een boterham er by ie verdienen voor hun gezin. Hierna behandelt Spr. enkele bezwaren, zooals: het tarief zal zwaar drukken op de arbeiders; de handel en de industrie zullen er door lijden. Met tal van cijfers weerlegt hij dit. Ook zullen de arbeiders het tarief volstrekt niet moeten betalen. In verschil lende landen wordt een hoog tarief gehe ven en het blijkt, dat daar een bloeiende toestand heerscht. Uit ons land daarentegen gaan de arbeiders naar Duitschlaud uit ge brek aan werk. Ook hierom is niet waar, dat de arbeiders het alleen zouden betalen, omdat tal van artikelen worden belast, die buiten het bereik van de arbeiders liggen, Bovendien zal een groot deel de producent de belasting moeten betalen. De rekening komt dus falikant uit. Wil men dan ook een betere toestand, ook voor de ar beiders, dan moet men mee helpen deze wet tot stand te brengen. Voor het debat geven zich op de heeren Van Mechelen, Hofland, Van den Kolck en Hagelen. Do heer Van Mechelen noemt ver schillende verbruiksartikelen, die zwaarder belast worden en herinnert aan de adres sen tegen de Tariefwet, waaruit wel blijkt, dat verschillende industrieën deze wet niet noodig hebben. Ook uit fiscaal oogpunt is ze overbodig. Voor pantserschepen, Militie wet e.d. was wel geld te vinden en dan moet het ook gevonden worden voor de sociale wetten. Verband tusschen deze wetten en het tarief bestaat daau ook niet. Verder waarschuwt Spr. de Patrimonium mannen om voorzichtig te zijn en zich niet te laten dryven achter Talma. Met tal van stem mingen bij de behandeling der Steenhou- werswet en der Arbeiderswet, toont hij aan, dat bun eigen Bondsvoorzitter, de heer Van Vliet, tegen de kleinste verbeteringen stemde. Daarom zegt hy tot hen: Loopt niet achter de leiders, die uw belang ver doen voor het coalitiebelang en voor de baantjes. De heer Hofland wil tegenover het cijfergegoochel van den heer Huizinga ook eens een cijfer stellen. Zoo zal bijv. eeu arbeidersgezin aan margarine alleen reeds f3.75 per jaar meer moeten betalen. Wel is waar bestaat er al een tarievenregeling, maar ten opzichte van den druk, die het nieuwe tarief zal leggen op do consumonten is het ontwerp veel immoreeler. In Duitschland en Engeland wordt hooger loon verdiend, maar de heer Huizinga hoeft over het hoofd gezien, dat dit te danken is aan de sterke vakorganisatie. Tegenover den heer Smeenk houdt Spr. vol, dat er wel degelijk een fundamenteel recht 70or Staatspensioen bestaat. Geen enkel ouder beschouwt het als bedeeling, als de Staat honderden guldens toelegt op het onderwys van zijn kinderen aan de Hoogeschool. Evenmin zal een der ouden van dagen het als bedeeling beschouwen, als hij Staatspensioen krijgt. De beer v. d. Kolck zegt, als de heer Huizinga meent,dat de industrie in het buiteu- land bloeit door de protectie, dan weet bij er niets van. Duitschland en Engeland had den reeds lang een flinke industrie, toen ons land er pas aan begon. Vorder wijst hij ook op de styging van enkele vctbruiksartikelen en spoort hij de arbeiders aan, zich niet te laten verdeelen maar steun te zoeken bij elkaar. De heer Hagelen wyst er op, dat verschillende belanghebbenden hun bezwa ren hebben ingediend tegen de Tariefwet. Zij schijnen deze wet dus niet zoo nood zakelijk te oordeelen. Verder wijst hij op eenige leemten in de Ziektewet en herin nert hij er aan, dat tegen den zin der anti-rev door het werken der sociaal de mocraten daarin reeds belangrijke verbe teringen zijn gebracht. Verder verdedigt hij do kostelooze verzekering. De sprekers repliceerden eu gingen nog op enkele in het debat gebrachte punten in. Hierna werd de vergadering te ruim Middernacht, op de gebruikelijke wyzege- 6loten. De ingenieur Kricger te Amersfoort heeft aan de bij de totstandkoming van een buurtspoorweg (tramweg) GoudaUtrecht belanghebbende gemeentebesturen vertrou welijk een uittreksel van het ontwerp eu de begrooting dier lijn van Gouda tot den Hommel bij Utrecht doen toekomen met mededeeling zijner zienswijze, hoe die buurt spoorweg tot stand zal kunnen komen. Het gedeelte den HommelUtrecht valt samen met de aanhangig gemaakte doortrekking der lijn GoudaSchoonhoven naar Utrecht en ia voor verschillende oplossingen vat baar, die nog een punt van bespreking met de betrokken autoriteiten uitmaken.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2