DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MPs!®» IHEEI» No. 37. DINSDAG 13 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. De laatste dag. BUITENLAND. DE EEMLMDER. Hooldredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KI.GIUfli Hl.lO 6. Telet. latere. ISlt. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentièn: Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Een President die slechts twee dagen zijn ambt vervulde. Dr. P. SPAHN, de bekende Centrumleider, die tot Yoorzittei van den Duitsclien Rijksdag gekozeD,eerst aannam en naderhand verklaarde dit ambt weer te zullen neerleggen. Morgen, Woensdag, is hel de laatste dag om zich aan te geven voor plaatsing op de nieuwe kiezerslijst. Een ieder, die voor plaatsing in aanmerking kan komen en tot dusver verzuimd heeft zich te gaan aanmelden, zoeko dus morgen nog gele genheid zulks te doen. Nog eenmaal geven wij hier eenige aanwijzigingen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijst geplaatst wenschen te worden. De aangiften, die noodig zijn oui op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te worden, moeten geschieden ten gemeentehuize vóór 15 Februari a.s. Ie. "Voor of op 15 Mei 25 jaar oud zijn; 2e. Aan een van de volgende verei6ch- ten voldoen: a. "Voor 1 Maart hetzij, grondbelasting van miustens een gulden hetzij zijn aan slag in de Vermogens-, Bedrijfs- of Per- soneele belasting betaald hebben; (rijwiel belasting rekent niet mee); b. Of van 1 Augustus tot 31 Januari een huis in de kom der gemeente bewoond hebben van f P50 weekhuur, of buiten de kom van f 1.weekhuur; c. Of van 1 Januari tot 31 December een loon, pensioen of lijfrente van gemid deld f 8 per week binnoo de kom of f 6 per week buiten de kom genoten hebben (vrije woning mag men voor f 1,50 per week in rekening brengen, of zoo men buiten de kom woont voor 75 cent in de week; voor vrije kost mag per week f4 in de kom, en f 3.25 buiten de kom rekenen. d. Of van 1 Februari tot 31 Januari f 100 op het Grootboek of f 50 op de Spaarbank gehad hebben; e. Of met goed gevolg afgelegd hebben een in de kieswet genoemd examen, bijv. voor politieagent, onderofficier enz. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn, moet men bovendien: 3e. Van 1 Januari tot 31 December 7an het vorige jaar in de gemeente gewoond hebben 4e. Voor 1 Maart gemeentelijke belas ting van minstens f 1.50 hebben betaald: Wie eenmaal kiezer is, blijft kiezer, uitgezonderd: a. Wie voor 1 Maait zijn belasting niet betaalt, verliest zijn kiesrecht voor het ge heele jaar. b. Woningkiezers, die verhuisd zijn, en loonkiezers moeten zich elk jaar opnieuw aangeven. Dk Prksidentscrisis in den Rijksdag. De nationaal-liberale fractie, die in de quaestie van het presidium van den Rijks dag de meening is toegedaan, dat zij noch uit sluitend met de rechterzijde, noch uitslui tend met de linkerzijde, een presidium kan vormen, verklaart, dat na het besluit van Spahn, om zijn verkiezing in uieuw ge kozen presidium niet aan te nemen, de na- tionaal-liberale party r.u verder geen deel kan uitmaken van dit presidium. Prins v. Schonaich- Carolath heeft daar om verklaard zich geen candidatuur voor de betrekking van eersten president te zul len laten welgevallen en de fractie hoeft dr. Paasche verzocht het ambt van tweeden vice-president niet te aanvaarden. Deze besluiten worden gemotiveerd met beweringen, dat de toestand volkomen ver anderd is na het bedanken van Spahn en dal de nationaal-liberalen blijven staan op het standpunt, dat rechts ook vertegen woordigd moet zijn. Of het waar is, is iets anders. Thans bljjft alleen de mogelijkheid van een presidium van vryzinuigen en socia listen. De toestand is hopeloos verward, doch volkomen naar genoegen van de reactie. Het Ministerie in Beieren. Het ministerie von Hertling in Beieren is tot stand gekomen. Het is een waar achtig centrumsministerie: drie zijner leden Hertling, Soden, Seidlcin zijn zuivere partij mannen van het Centrum, de andere diic, van Thelemann, von Seidlein en baron Kress von Kressenstein,kleurloozen,die geen tegenwicht zullen bieden tegen de collega's. Men ziet hieruit dat de consequenties der verkiezingen zijn aanvaard: het centrum al verloor het behield de meerderheid, de parlements-out'oinding is dus niet gerecht vaardigd door den uitslag der verkiezingen, bijgevolg treedt het oude kabinet af en wordt er een centrums-ministerie gevormd. Dat is volkomen volgens het parlementaire stelsel zóó zuiver als nog zelden is geschied in een Duitschen staat. Wanneer men nu maar een stap verder ging en de kieswet zoo wijzigde, dat het parlement werkelijk een beeld des volks giDg geven, dan zou waarlijk met Beieren het parlementairisme zijn intree doen in Duitschlaud. Het eerste liberale orgaan in BeiereD, de Liberale Landtags-Correspondenz verheugt zich op zijn manier, want het ziet in de benoeming van von Hertling zeer te recht den overgang tot den parlemen tairen regeeringsvorm in Beieren. „Daaraan doet de omstandigheid niets af aldus dit blad dat het nu toevallig de cleri- cale reactie is. die het eerst van dezen nieuwen staat van zaken in Beieren voor deel trekt, en voor den toestand des lands is het zeer wenschelijk, dat de olericale bij-regeering van vroeger voor de toekomst ook de volle verantwoordelijkheid op zich neemt voor hare tegen volk en staut ge richte politiek." spmbaht over het zionisme. Prof. Werner Sombart, die gelijk men weet, vooral bekeur! is geworden, door de objectieve wijze, waarop hij groote maat schappelijke bewegingen, als bijv. het socia lisme, wist te behandelen, heeft thans te Berlijn ook een lezing gehouden over „Joodsche Politiek", waaronder hij voorna melijk bleek te verstaan de politieke ge dachte nn het Zionisme. Sorab rt bekende zich een voorstander van de Zionistische beweging. Hij betoogde, dat de Joden in Oost-Eu ropa geen middelen van bestaan meer vindec, dat het daarom noodzakelijk waa hun een land aan tc wijzen, waar ze onder normale verhoudingen kuunen leven. En Palestina het voor de emigratie uitgekozen land was nabij en de praktische arbeid, aldaar ge durende 30 jaar verricht, leverde een uit stekende waarborg voor de toekomst op. Sprekende over de houding van de Wes- torsche Joden tegenover het Zionisme, zeide S., dat onder deze de scherpe tegenstelling bestaat tusschen assimilanteu en hen die vooi behoud van het Jodendom zijn. Hij is sterk voor het laatste zooals hij in het algemeen is voor instandhouding van elke afzondeilijke men9chengroep. Hij wa9 ver der overtuigd, dat de ontwikkeling dei- nationaliteit leidt tot veredeling van het men9chenras. Hij acht het nóch waarschyn lijk, dat alle Westersche Joden, Zionisten geworden, naar Palestina zouden gaan, nóch dat de Staten waarin zij wonon zulk een uittocht gedoogen zouden, maar hij is over tuigd. dat zoo'n algeheele exodus niet nood zakelijk is, daar het behoud van de Jood sche nationaliteit voldoende verzekerd zal zijn door de vestiging van een Joodsche kolonisatie op gro ten schaal iu Palestina en door den geestelijken invloed die van dit centrum zal uitgaan ook op de Joden, die in de Diaspora achterblijven. Prof. S. ver klaarde met nadruk, dat ten slotte alle Sta ten aan de Jor' n het volledige burgerrecht zullen geven en hij was er van overtuigd, dat de Joden wijsheid en takt genoeg zullen bezitten deze rechten goed te ge bruiken. Een opstootje te Parijs. Eenige revolutionaire organisaties namen Zondag te Parijs deel aan de begrafenis plechtigheid van den in de gevangenis over leden revoliitionnair Aernoult. Bij het ver laten van het kerkhof PèrcLachaise kwam het tot een opstootje, waarbij verscheidene personen gewond werden onder wie twee agenten. Een onder-brigadier kreeg een straatsteen tegen het hoofd, zijD toastand is erstig. Bij de manifestatie hadden twintig arre staties plaats, die alle gehandhaafd bleven. Aernoult was als jong arbeider lid van zijn vabvereeniging en werd wegens een stakingsdelict tot gevangenisstraf veroor deeld. Dientengevolge werd hij, toen hij zijn dienstplicht moest vervullen, bij het straf- bataljon in Algiers ingedeeld, en daar is hij tengevolge van de zware mishandelingen, welke hij er heeft ondergaan, overledeu. Naar aanleiding van de onthullingen, die hierover in de socialistische pers verschonen, werden de superieuren van Aernould voor den krijgsraad gebracht, doch vrijgesproken. Het Franschs Vakvorbond liet nu, met toestemming van Aornoult's familie, het lyk opgraven, on naar Parijs vervoeren, waar het bondag aankwam en door de leden der vakveroenigingen van het station naar het crematorium op Père Lachaise word geleid. De tocht naar Père Lachaise, werd door de groote menigte arbeiders, die er aan deel namen, tot een indrukwekkende manifesta tie. De botooging was hoofdzakelijk gericht togen de krijgsraden en tegen het bestaan van het strafbataljon. De Staking in de Borinaqe. In ons blad van gisteren, is reeds mel ding gemaakt van de jongste goweldadig- heden, waaraan de stakers in de Borinage zich hebben schuldig gemaakt. Ook dezen waren terug te voeren op den hongersnood, waaronder ten gevolge van de staking die thans 6 weken duurt, de gezinnen der stakers lijden. De socialisten zullen nu in de Belgische Kamer een voorstel indienen om een crediet van 500.000 fres toe te staan tot leniging der ellende. Staking der Dokwerkbrss ge0ikdigd. De stakende dokwerkers te Manchester besloten gister den arbeid te hervatten, wijl de „Ship Canal Company" beloofd heeft hunne eischen te onderzoeken. Russische Toestanden. Kolonel Koeljabko, do chef der ge heime politie te Kief ten tijde van den al daar gepleegden moord op Stolypin die nu gevangen genomen is, moet niet minder dan een millioeu roebels hebben verduisterd op een hoogst eenvoudige manier: hy liet zich altyd quitanties geven voor het dubbele van do som, wolke hij uitgaf en kreeg dat vervalschte bedrag uit Petersburg vergood. Zijn geld staat op een bank in het buiten land. Men zegt dat Koeljabko na zijn in hechtenisneming tweemaal een poging tot zelfmoord heeft gepleegd. Priesters veroordeeld. Het gerechtshof te Warschau heeft een zeer streng vonnis geveld over twee Roomsch Katholieke geestelijken, den in Polen zeer populairen Bisschop Roesjkie- wits en den prieBter Jepliski. Zij stonden terecht iu verband met het nietig verkla ren van een door Maria vitische geestelijken gesloten huwelijk en wegens het gebruik van de Poolsche taal bij het kerkelijk be stuur. Zy werden ieder tot 16 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Republiek China. Gister zijn te Peking drie edicten uitge vaardigd. In het eerste wordt de Republiek door den Troon erkend. In het tweede worden de voorwaarden aangenomen, welke tusschen Joean-tsji-kai en de Republikeinen zijn overeengekomen. In het derde wordt aan de Onderkoningen en Gouverneurs kennis gegeven, dat de troon zich uit de politieke macht terugtrekt, ten einde aan de wenschen van het volk te voldoen, en wordt aan de provinciale bestuurders opge dragen te zorgen voor de handhaving der orde onder de bevolking.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1