WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.41 unr. De Bilt, 13 Februari 1912. Hoogste barometerstand 7U9.7 m.M. te Hermosand, laagste 752.1 to Nottingham. Verwachting tot den avond van 14 Februari 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, weinig regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 mM. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 46 Een plan voor ken nieuwen Godsdienst. De Japanscbe onder-minister van binneu- landsche zaken Tokonami heeft zich gezet aan de uitwerking en uitvoering van een zeer oorspronkelijk denkbeeld: hij wil de beide Japanscbe hoofd-religics, bet Boeddbis me en het Sjintoeïsme, als het ware ver eenigen, samensmelten met het Christen dom, ten einde een eeredienet te verkrijgen, die krachtiger werken kan „ter bevordering van den vooruitgang der natie". Voor een westerling kliokt dat al beel zonderling en allereerst vraagt hij zich af hoe de rcgee ring een plan kan uitwerken over eeD onderwerp, uitsluitend betrekking hebbende op de consciëntie van de inwoners des lands, maar het schijnt dat voor Japan de zaak anders staat. Een grondig kenner van JapaD schi-yft aan de Londensche Observer o.a. het volgende: De Japanners zijn van nature geen gods dienstig volk. Voor zoover men kan spreken van een nationalon godsdienst, staat deze in verband met den naam van Boeddha. De vorm evenwel, waarin het Boeddhisme in Japan optreedt is ongeschikt voor een volk als het Japansche, dat niet naar het verleden, maar op de toekomst het oog gericht heeft. Ter aanvulling van den eere- dienst laat de staat sinds 1890 op de scho len les geven in „moraal" en blijkbaar heeft de regeering gehoopt door dezen maatregel de bevolking te voorzien van een geeste lijk leven, dat in overeenstemming is met de behoeften dezer vooruitstrevende natie. Uit het bericht evenwel, Daar aanleiding waarvan dit is geschreven, volgt dat die hoop bedrogen is, en dat nu de regeering het Christendom te hulp roept om redding te brengen in den cbaos, waarin het gees telijk leven van dit tusBchen Oostersche en Westersche beschaving zwevende volk ver keert. Ziedaar wat de Engelschman schrijft over deze quaestie. Volkomen duidelijk zal het den lezer er niet mee worden, maar wel geeft het licht over de bedoeling van dit in onze oogen zoo merkwaardige plan. De Eerste Kamercandidaat voor 1913. Naar Het Volk meldt, is bij referendum mr. M. Mendels candidaat gesteld voor het district Schoterland. Toepassing van het Tarief van Invoerrechten. De minister van Financiën heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart 1912 allo afzonderlijk ingevoerde schakelaars, control lers, aanloop-, reguleer- en andere weer standen voor electro-techniscke doeleinden, hetzij als „instrumenten," hetzij naar het hoofdbestanddeel, belast zmllen behooren te worden met een invoerrecht van 5 percent dor waarde. Alleen bij gelijktijdigen invoer met van invoerrecht vrijgestelde werktuigen, waar bij zij behooren, zullen zij ook voortaan zonder betaling van rechten zijn toe te laten. Op genoemd tijdstip vervullen allo te dezer zake tot beden gegeven voorschriften, met het vorenstaande in strijd. (St.-Ct.) Openbare Leeszaal. Het gebouw der openbare leeszaal aan de Voetiusstraat te Utrecht zal zeer spoedig in gebruik worden genomOD, vermoedelijk in het laatst van deze of in 't begin der volgende week. Bioscoop Langestraat. Sedert eenige dagen verdringen de menschen zich om een plaatsje te verove ren in het Bioscoop theater op de Langc- straat. Zondagavond moesten zelfs drie voorstellingen worden gegeven en nog moesten vele worden teleurgesteld. Ook gisterenavond was de belangstelling bijzon der groot. Voornaamlijk zal dat wel zjin om het drama „De zoude der jeugd", dat èn om zijn artistieke uitvoering èn om zijn diepe tragiek zeer indrukwekkend is. Dit drama schetst ons het droeve lot van een levenslustig meisje, wier verhoudiog tot een jongmeusch uit hooge kringen niet zonder gevolgen bleef. In het eerste deel maken we kennis met Erich von Strelitz, die op een wandeling Sophia Nielsen ont moet. Erich wordt duor haar verschijning getroffen en weet haar eenige malen te ontmoeten, waarna zij steeds vertrouwelijker met elkaar worden. Prachttooneeltjes komen in dit deel voor welke ons doen zien hoe Erich en Sophia geheel in hun liefde op gaan. Het tweede deel brengt de misère. De gevolgen hunner verhouding zijn Sophia duidelijk geworden en de wanhoop nabij deelt zij Eiich dit mede. Deze toont een man van eer te zijn en wil haar trouwen. Zijn mama zegt haar steun toe, maar papa is onverbiddelijk. Hij stuurt Erich naar zijn oom, den hofjagermeester, ondertusscben zal hij wel alles in orde maken. Papa von Strelitz tracht Sophia met een som gelds af te schepen, welke deze echter weigert. In het derde deel zien we Erich, diep terneergedrukt bij zijn familie. Hij krijgt taal noch teeken van Sophia, die hem echter niet schrijven kan, daar zij niet weet waar hjj is, terwijl Erich's brieven onder schept worden en dus niet in haar bezit komen. In zjjn nicht Lili viodt Erich een bonJgenoote. Zjj helpt hooi ontvluchten en thuiskomende gaat hij dadelijk op zoek uaar Sophia. Hij vindt haar echter niet en lijdt dan ook zichtbaar onder haar gemis. Sophia is in een ziekenhuis opgenomen, Zij ligt in ijlende koortsen, haar einde is nabij. Aangrijpend mooi is dit gedeelte weerge geven en geen wonder dan ook, dat me nigeen naar zijn oogen voelt en een snik tracht te onderdrukken. Eindelijk hoort Erich van Sophia. Juist als zijn nicht Lili ook is aangekomen, ziet hij een oproep in de courant voor de verwanten van de in het gasthuis overleden Sophia Nielsen. Met Lili gaat hij er heen, en neemt hij op diepgevoelde wijze afscheid van de doode, terwijl zijn nicht zich over het kindje ont fermt. Zoo reeds gezegd, de film is van groote artistieke schoonheid, terwijl de verschillende tooneelen treffend mooi zijn weergegeven. Er zijn prachtbeelden bij, welke te zien een groot genot mag genoemd worden. Daarbij is het geheel zeer decent, zoodat de ernst van het kunstwerk geen moment geschaad wordt. En dan is de explicatie zeer verdien stelijk, niet alleen duidelijk.maar de oxplica- teur leeft het stuk mee, hij heeft acteurs eigenschappen, die hem bij de verklaring zeer te stade komen en hem de beelden a. h. w. voor het publiek doen dramatiseeren. Wel jammer dat slechts tot Donderdag dit nummer op het programma blijft. Het is ongetwijfeld een stuk van hooge waarde, dat ten duidelijkste bewijst, dat de directie er erustig naar streeft iets goeds te bieden. Dit stuk levensleed, zoo wondermooi op het doek gebracht, toont, dat haar dat ook zeer wel gelukt. De ^afdeeling Amersfoort van de vereeniging „Oud Katholiek Ondersteu ningsfonds hield gisteren een wel geslaagde en zeer druk bezochte feestelijke bijeen komst in het valkje. Nadat Pastoor Wijker een kort openingswoord gesproken had en door de Oud-Kath Zangveree- niging Mirjam op verdienstelijke wijze eenige zangnummers ten gehoore waren gebracht, werd door den eerwaarden heer H. van Kempen tot voor kort roomsch priester, thans kapelaan aan de i,oud-) Ka- tholioke Paradijskerk te Rotterdam een zeer boeiende en geestige rede gehouden over „Sint Paulus als Journalist, een over zicht van den toestand der r.kath. pers in België" De opgewe'.te feeststemming bereikte het hoogtepunt, toen ten besluite van dezen avond door de jongelingsvereeniging „Neer- ca9sel" het kluchtspel in een bedrijf „Het spreekuur van den dokter", opvoerde. De heer H. G. van de Wcerd, com mies der posterijen le klasse alhier, wordt 1 April a.s. tijdelijk belast met het beheer van het hijpost- en telegraafkantoor „Hob- bemans9traat" te Amsterdam. De 2e luitenants F. von Balluseck en W. van den Hoek van het Iste reg. veld. artillerie, worden 31 Mei ontheven van hun detacheering bg het 3de reg. veld.-art. te Bergen op Zoom en ingedeeld bij de He afdeeling van het korps te Amersfoort. Zaterdagmiddag werd, door den ar chitect, den heer M- Klijnstra onderhands aanbesteed, voor rekening van den heer C. V. Gerritsen, het bouwen van een landhuis aan den Utrechtschen weg hoek Appelweg; ingeschreven werd door: C. Prins f 15.225, H. L. van Eijbergeu f 14.740, G. C. Blanken f 14.465, T. van Daal f 13.930, H. Noorman f 13.247 en F. van Hoogevest f 13.187. Aan den laag- sten is het werk gegund. De kapiteiu D. Ovordiep van het 5e regiment Infanterie en de ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll van het 1ste regi ment Huzaren, die deelnemen aan den tactischen cursus te Arnhem, koeren ultimo Februari in het garnizoen terug. De Amerafoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose houdt Dinsdag 20 Februari a.s. haar algemeeoe vergade ring in Ons Huis. De agenda vormeldt de volgende punten: 1. Jaarverslag. 2. Rekening en Verant woording. 3. Bestuursverkiezing. 4. Mede- deelingen. Baronesse Rengers, die van de oprich ting der vereeniging presidente is geweest, heeft, wegens vertrek naar Haarlem, als zoodanig moeten bedanken. Mej. T. Rauh is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres aan de Meisjesschool. De kapitein J. P Dumont, van het 3e reg. inf. te Bergen-op Zoom, is over geplaatst naar het 5e regiment infanterie te Amersfoort. De le luitenant G. Kuyper, leerling van de Hoogere Krijgsschool, is overgeplaatst van het 5e reg. inf. te Amersfoort naar het 6e reg. inf. te Breda. De algemeene vergadering van Han del en Nijverheid zal worden gehouden op Vrijdag 16 Febr. a.s. Zondag heeft Van Meel te Soester- berg vijf vluchten gedaan, drie zonder en twee met een passagier. Elk der vluchten duurde ongeveer 10 minuten. De heer S. P. Slagter, ter beschik king gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, is benoemd tot onderwij zer 3de klasse bij hot openbaar Europeesch lager onderwijs eu geplaatst bij de 2e ge mengde school te Batavia. Bij Kon. besluit van 15 Januari is, ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwijs, aan mej. J. M. de Bruyo, voor heen onderwijzeres aan de openbare lagere school 2de soort in de Heliestraat alhier, een pensioen verleend van f 778. De heer F. Veldhuizen, on-lerwjjzer aan de openbare lagere school in de Koning straat alhier is benoemd tot ouderwijzer -aan een school voor achterlijke kinderen te Amsterdam. Op 22 April a.s. zal te dezer stede een bloemendag worden gehouden door de Amersf. Ver. tot bestrijding der tuberculose. De opbrengst van het dien dag te ver kappen blaeaipje, de Emmabloeim, zal, evenals vorige jaren, weer besteed worden aan de uitzending van eenige prae- tuber culose kinderen naar een vacantie-koloDie. —Niet Donderdag 15 maar Donderdag 22 Febr. zal voor do afdeeling van den Prote stantenbond dr, H. L. Oort, Rem. Pred. te Utrecht een rede houden over „Het Evangelie en wat er van werd." Bij de gisteren gehouden aanbesteding van wege het Ministerie van Justitie voor het driejarig onderhoud (19121914) van het Rijksopvoedingsgesticht alhier werd het laagst ingeschreven door den heer E. J. Ruitenberg voor f 4977. Hedenmiddag werd op de algemeene begraafplaats aan den Soesterweg ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Koopmans, in leven onder wijzer aan de bijzondere school in de Blan- kenheimstraat. Dat de heer Koopmans niet alleen in de kringen van het Christelijk onderwijs, maar bij allen die hem kenden, in hoog aanzien stond, bleek aan de groeve, waar een buitengewoon groote schare zich had verzameld om hem de laatste eer te bewijzen. Toen de kist in de groeve was neerge laten, trad Ds. H. Teerink naar voren en herdacht in gevoelvolle woorden den over ledene als den bescheiden, ernstigen werker, die zegen in zijn kring verspreidde en zich geliefd maakte, bij allen die met hem in aanraking kwamen. Namens de Vereeniging voor Cristelgke Nationaal Schoolonderwijs, herdacht de heer N. Veis Heyn de verdiensten van den heer Koopmans, die 18 jaar lang met groote opgewektheid en onverflanwden ijver aan de Cristelijke school alhier is werkzaam geweest. Nadat do leerlingen een lied hadden ge zongen, sprak de heer O, F. W. Rietvi.ld, hoofd der school, en schetste wat de heer Koopmans voor de school is geweest en voor zijn collega's. Hierna zongen de leer lingen der Christelijke Normaalessen een lied, waarna de heer Rietveld nog eenige woordeD van weemoed sprak namens de Christelijke Normaallessen, waaraan de heer Koopmans eveneens werkzaam was. Ten slotte kwam een der oud leerlingen getuigen van wat „meester Koopmans" is geweest voor ziji leerlingen en prees hij zijn trouw, ernst en toewjjding, die boven allen lof verheven waren. Diep onder den indruk verliet de schare het kerkhof. Op Donderdag 22 Febr. 1912, zal het Chr. Kinderkoor, directeur: de heer G. G. van Lunteren, een zanguitvoering geven in de zaal van het Valkje. De Amerafoortsche boot van den heer Houtzaager heeft hedenmorgen ge tracht de reis van Amsterdam naar Amers foort te ondernemen. Over het Merwedekanaal is men geko men tot Muiderberg, waar echter zoo'n zware ijsmassa lag, dat van doorkomen geen sprake was, zoodat naar Muiden moest worden teruggekeerd. Morgenoch tend zal opnieuw een poging "worden gewaagd AGENDA. DagelijksBioscoop, Laugestraat. 13 Febr. Nutslezing dr. H, van Capelle in Amicitia. 14 Febr. Bioscoop de Arend, middag- on avondvoorstelling. 15 Febr. Bioscoop de Arend,avondvoorstelling. 15 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Febr. Lezing Suouck in Ons Huis. 16 Febr. Huish. Vergaderiug, afd. Amers foort r. d. Ned. Ver. tot Afscb. v. Alc. dranken in Ons Huis. 17 Febr. Frjsk Selskip Ut en Thus Cafe Otta. De koningin der winkel- dieveggen. De Parij8cho recherche heeft de hand gelegd op madame Georges, de vrouw van een bediende in een groot magazyn. die sinds vier jaren het beroep van winkeldievegge bleek uit te oefenen en met succes. Zij werd door een rechercheur in een winkel op den boule vard Sebastopol betrapt terwijl zij, met een voorwerp onder de sohort verborgen, zon der betalen den winkel wilde verlaten. Bij een gehouden huiszoeking bleek, dat de vier vertrekken van haar woning te Noisy-le-Sec opgepropt waren met gestolen zaken. De rechercheurs moesten eenige kar ren latan komen, om alles naar het bureau te kunnen overbrengen. Er was minstens voor 15.000 fr. aanwezig. Alles was blijk-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2