WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. ME DEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 unr. De Bilt, 15 Februari 1912. Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Vlissiugen, laagste 747.6 teHorta. Verwachting tot den avond "jan 16 Februari 1912. Meeat zwakke winden uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Botrokken, later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Zachter, Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laag6to hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. SS nastie in China afstand doet van de poli tieke macht. Het stuk is geteekend door de Keizerin-Weduwe en begint aldu9 „Van het oogenblik af dat bet republi- keinscho leger zijn beweging begonnen is, hebben alle provinciën sympathie gevoeld voor deze actie. Heel China verkeert in wanorde en het volk is ongelukkig. De handel ligt stil en de soldaten zijn in het veld. Er komt geen overeenstemming tus- scbcn zuid en noord. Dat alles geschiedt alleen wegens de quaestie van den regee- ringsvorm. Zoolang die quaestie niet opge lost is, zal er geen rust, komen. Nu gaat de neiging van het ovorgrooto deel des volks naar den kaut der republiek. Het zuiden en het centrum van China hebben haar reeds geproclameerd en nu hebben de legerchefs uit het noorden er ook om gevraagd. De hemel wil dus blijkbaar China een republiek geven. Ik wil niet voor den roem van één familie strijden tegen den wil des volks". Vervolgens zegt de Keizerin, dat zij om deze redenen en om het volk gelukkig te maken, afstand doet van de politieke macht. Want, zegt zij, de Keizer is er voor het volk en niet het volk voor hem. Zoo staat het in de heilige boeken geschreven. „Ik en de Keizer", zoo gaat de Keizerin voort, „wij trekken nn6 terug en zullen een loven van zoete rust genieten. Ik hoop en verwacht dat ik de sympathie des volks zal behouden. Ik ga met de zekerheid dat China op weg is naar de beschaving en vooruitgang en dat het altijd machtiger en roemrijker zal worden". Joean Sji Kai heeft door bemiddeling van Tang Sjao Ji een telegram van ge- lukwenscb aan Dr. Soen Jat Sen gezonden van dezen inhoud: „Het doel waarvoor gij zoo vele jaren hebt gestreden is nu bereikt. De dag waar op de absolute monarchie sterft, is die waarop de republiek geboren wordt. Ik begroet deze verandering met vreugde. De monarchie heeft nu vooi altijd opgehouden te bestaan. De republiek zal blijven". Voorloopig zjjn de twee leiders het nog niet eens. Joean-tsji kai heeft van dr. Soenjatsen, als vertegenwoordiger der republikeinsche legeering te Nanking een schrijven ont vangen, waarin hij hem de ontvangst be richt van het edict, en van het schrijven van Joean, waarbij instemming betuigd wordt met de republiek. Echter, schrijft dr. Soenjatsen, kan de republikeinsche Unie niet de benoeming erkennen van een orga- nisator der republiek door een keizer uit de dynastie Chïng; weshalve hg Joean-tsji- kn verzoekt onmiddellijk naar Nanking te komen of een gevolmachtigde te zenden. De Chineesche gezant in Berlijn heeft het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin rnede- dceüng gedaan wordt van de republiek China. Deze nota is uitgegaan van het ministerie van buitenlandsche zaken in Pekiug. In de nota wordt melding gemaakt van het kei zerlijk edict, waarin de keizer zijn besluit mededeelt, afstand te doen van den troon, en Yoen Sji Kai erkent als president van de voorloopige regeering der republiek. Beperking van bewapening in Amerika. President Taft heeft gisteren aan een feestmaal te New-York het woord gevoerd en daarin o a. ook het voorstel der demo craten naar men weet in hun partijver- gadering onlangs aangenomen betref fende beperking der vlootuitrusting bespro ken. Taft verklaarde zich met beslistheid tegen zulk een bewapeningsbeperking. Ik beschouw, aldus de president, dit voorstel, met het oog op onze groote ver antwoordelijkheid in verschillende deelen der wereld, als een groote fout. Ongetwij feld zou een vermindering van onze vloot- versterking niet overwogen kunnen worden, voor het Panamakanaal gereed is- Referendum over Drankverkoop. In Nieuw-Zeeland is een referendum ge houden over de drankkwe9tie. Voor een algeheel verbod van den verkoop van sterke drank verklaarden zich 259.943 stemmen, ertegen 205.661, blanco stemden er 19 345. De Paleis-Raadhuis-quaestie. In de gisteravond gehouden Raadszitting werd met 23 tegen 19 stemmen aangeno men het voorstel Vliegen c. 8., waarbij B. en W. worden uitgenoodigd zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met do vraag te willen bevorde ren, dat het Koninklijk Paleis op den Dam weder ter beschikking der gemeente worde gesteld. De voordracht van B en \V. en het amendement-Lambrechtsen vervielen door deze beslissing De Moeilijkheden op Timor. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Marees van Swinóeren, deelde heden in de Eerste Kamer mede, dat onze gezant te Lissabon een in allo opzichten bevredigende nota van de Portugeesche regcering heeft gekregen, in antwoord op de Nederlaudsche nota. Het nil nog bestaande twistpunt in zake de grensregeling zal nu eerlang geregeld zijn. De Minister uitte het volle vertrouwen, dat de moeilijkheden weldra tot de ge schiedenis zullen behooren en dat het trac- taat van 1904 weldra in werking zal kun nen treden. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1912, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1911, door hot departement van Financiën open baar gemaakt. 1912. 1911. Directe belast, f2.008.296,— f 1.733.153, Recht, op den invoer f 1.274.524,f 1.093.338, Accijnzen. f 5.179.4-56,f 5.464.72S, Waarb. en bel. der goud en zilv. werken f 51.257,f 40.971,— Indir. belast, .f2.002.515,— f2.098,199,— Domeinen .f 76 184,f 47.S70, Posterijen f 1.398.247,—f 1.359.839,— Rijkstelcgr f 495.S08,— f 414.6S5,— Staatsloterij f 17.027,f 17.005, Akte v. Jacht en vi9scberij f 269,f 227, Loodsgelden f 286.250,— f 260.625,— Totaalf 12.789.837,— f 12.530.419,— Plan 1913. In de tweede vergadering der Centrale Commissie voor Plan 1913, te Utrecht ge houden, heeft men besloten, de volgende inededeeling openbaar to maken. „Het Uitvoerend Comité, der Centrale Commissie voor Plan 1913 ontving den volgenden brief van het bestuur der Carne- giestichting: „In de dagbladen is opgenomen een mcdedeeling van het Uitvoerend Comité van „Plan 1913", waarin voor de te maken reclame als hoofdaanleiding aangewezen wordt opening van het Vredespaleis. „Met het oog hierop meent het bestuur der Carnegie-stichting u te moeten doen opmerken, dat het, ofschoon krachtig aan sturende op een opening van het Vredespa leis in Augustus 1913, vooralsnog en waar schijnlijk nog gedurende geruimeu tijd geen zekerheid daaromtrent kan geven en dus alle verantwoordelijkheid dienaangaande moet afwijzen." „De Centrale Commissie begrijpt volko men, dat thans nog geen zekerheid is te geven omtrent het tijdstip der openiog, daar op de voltooiing van een grooisch bouwwerk verschillende onberekenbare factoren invloed kunuen oefenen. „Het beseft echter eveneens, dat, moest zij wachten op die zekerheid, er geen tjjd meer zou zijn om nog iets bijzonders voor te bereiden voor het jaar, dat het Vredes paleis zal zien voltooien. „Zij meent dus te mogen vertrouwen, dat, waar het bestuur der Carnegie-stichting verklaart: krachtig ean te sturen op de opening van het Vredespaleis in Augustus 1913", het werkelijke tijdstip wel niet veel van het begroote zal verschillen. „En in dit vertrouwen vindt zij de aan leiding om een ieder op te wekken, er aan mede te werken, om Nederland in 1913 den vreemdeling zoo te toonen, dat deze getui gen moet: „dit land is de eer waard van te mogen bezitten het eerste menument der internationale rechtspleging". KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. G. v. W., Hilversum f 10 of 10 d. Straatschenderij. VV. v. d. G., te Spakon burg f 10 of 3 d. en P. K., te Huizon f2 of 2 d. Zouder verlof van het bevoegd gezag op een openb. landweg 't verkeer belemmeren. E. v. H., te Baarn f 2 of 2 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. G. de M. f5 of 3d. G. de M. f 5 of 3 d. W. v. D. f 5 of 3 d. A A. V. f 5 of 3 d. C. V. f 5 of 3 d. J. V. f 5 of 3 d. J. v. E. f 5 of 3 d. allen te Amersfoort. Valschen naam opgeven. A. R. te Amers foort f 15 of 15 d. Dronkenschap. W. F. v. P. f 3 of 3 d. G. J. H. v. d. A. 4e herh. 3 w. W. D. 2e herh. 7 d. alleen zwervend. H W. v. 't R. f3 of 3d. J. de R. f 3 of 3 d. J. v. E. f 3 of 3 d. A. E. f 10 of 3 d. alleen tcA'foort. A. R. 13 of 3d. C. do B. f3 of 3d. W. V. f 3 of 3 d. alleen te Baain. E. J. te Harder wijk fó of 3d. A. B. f3 of 3d. A. B. f3 of 3d. beiden te Nijkerk. A. v. R. te Soest- dijk f 5 of 3 d. Op bezaaiden grond loopen. M. M. te Maarn f 10 of 3 d. Op verboden grond loopen. W. v. E. f 15 of 3d. A. v. W. f 10 of 3d. beiden te A'foort. D. v. V. f 10 of 3d. A. v. B. f 10 of 3 d. M. S. f 10 of 3 d. alleen te Soest. W. v. d. B. f 10 of 3 d. H. v. d. K. f 10 of 3 d. beiden te Leusden. J. H. te Baarn f 5 of 3d. M. M. f 10 of 3d. H. v. d. H. f 10 of 3 d. beiden te Maarn. B. v. d. B. f 3 of 3 d. J. v. d. K. f 3 of 3 d. beiden te Hoevelaken. Overtreding jachtwet. E. N. te Hoogland Vrijgesproken. T. W. te Soest Vrijge sproken. Overtreding Jachtwet. P. H. te Soest, 2x7 d. en f 3 of 3 d. en verbeurdverkl. geweer, met last tot uitlevering of betaling van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. H. v. d. E. te Amersfoort, 5 d. en vernieling strik. H. J. v. _d. H. 7 d. en vernieling lantaarn. M. M', 7 d. en verbeurdverkl. geweer, beiden te Maarn, W. B. te Laren 2x5 d. en verbeurdverkl. geweer. J. G. B., 2xf 5 of 2X4 d. en verbeurdverkl. geweer D. B. 2X15 of 2X4 d. en ver beurdverkl. geweei, beiden te Barneveld. P. G. te Eemnes, 2X7 d. en verbeurd verklaring geweer. Overtreding Leerplichtwet. J. v. K. te Soest, f 3 of 3 d. Ov«r spoorweg loopen. H. v. d. E. te Amersfoort f 10 of 10 d. Wielrgden zonder licht. L. H. f 2 of 2 d. W. L. A. Th. 15 of 5 d. W P. f2 of 2 d. C. S. f 3 of 3 d. allen te Baarn. Niet op vorderiDg stilhouden met rijwiel, C. S. to Baarn, f 5 of 5 d. Wielrijden zonder licht. J. S te Soest, f 2 of 2 d. Op hondenkar zitten. E. v. d. B. te Amersfoort, f2 of 2 d. Overtreding Visscherijwet. J. R. f5 of 5 d. H. de G. f5 of 5 d. J. de G. f5 of 5 d. en verbeurdverkl. zegen, allen te Spakenburg. Politie overtreding. A. K. te Amersfoort f 3 of 2 d. D. S. te Hilversum f6 of 3 d. Wielrijden zonder licht. A. J. te Leus- den, f 2 of 1 week tuchtschool. Hondenwagen besturen door iemand be neden 16 jaar. G. J. M, te Baarn. Terug ouders. Wielrijden zonder licht. J. v. d. B. te A'foort. Terug ouders Overtreding trekhondenwet. G- J. H. te Baarn, 2Xfl of 2X1 w. tuchtschool. Zondag den 18 Februari a.s. zal in de Lnthersche Kerk alhier optreden Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Czn., Evangelisch Lutersch predikant te Haarlem. De muziekvereeuiging „Harmonie" bracht gisteren avond een serenade aan iemand in do Westerstraat, die 25 jaar in dienst trad der H. S. M. was. Bjj het teruggaan, werd tevens naar de woning van den agent Enkelaar gemarcheerd, ten einde hem evens een serenade te brengen. Naar wjj vernemen heeft Mej. N. Stoppendaal ontslag gevraagd als enquêtrico der Amersfoortsche vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Timmerliedenbond heeft beslo ten een adres te zenden aan de Tweede Kamer, met het verzoek de motie-Troelstra, betrekkelijk art. 357 van het Ontwerp- Invaliditeitswet, aan te nemen. Met Stct. No. 38 zijn verzonden de statuten van de volgende vereeningingen: Ons Belang, YereenigiDg van Onderofficieren en Militaire geëmployeerden in den rang van Onderofficier, behoorende tot de Ne derlaudsche Landmacht, vroeger gevestigd te Utrecht, thans gevestigd te Amersfoort; Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning," te Amersfoort. Wegens het groote succs en ter geleeenheid van de Koninklijke goedkeu ring door de tooneelvereeniging „D.I.TJ," zal in de Sociëteit het Valkje op Zon- dag 18 Februari 1912 voor de derde maal worden opgevoord: „De Fabrieksbaas," groot volksdrama in 4 bedrjjven, door Arthur Jonas. Op do voorloopige lijst van caDdida- ten voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-brabant, kiesdistrict Heusden. heeft de. anti-revol. kiesvereeniging te Werkendam, volgens de Stand., geplaatst den heer Groote Balder- haar ten Velde, thans burgemeester van Werkendam. Naar wij vernemen zal begin Juni in de Sociëteit „Vereeniginng" een natio naal kegelconcours worden gehouden. In het begin van Maart zal Piof. Dr. B. D. Eerdmans uit Leiden voor de plaatselijke afdeeling vaD de Evangelische Maatschappij en Guètaaf-Adolf-Yereeniging alhier komen spreken over „de jongste Pauselijke besluiten." De kapitein V. A. J. Bloem van het le reg. veld-art. te Amersfoort is gedeta cheerd bij de oefeningsbatterjj te s'Graven- hage tot het volgen van een cursus. Voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. School 3e soort in de Puntenburgerlaan: 1. Mej. A. G. van den Berg. 2. Mej. G. Vonk. 3. Mej. J. G. Salomons. Benoeming van een learaar in de Nederlandsohe taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Aanbeveling 7an Burgemeester en Wet houders. 1. S. Algera te Leeuwarden. 2. B.H. Peteri te Warfum. Aanbeveling van het College van Cura toren van het Gymnasium. 1. S. Algera te Leeuwaideu. 2. A. C. van Waveren te 's Gravenhage. De heer Houtzager, ondernemer van den stoombootdienst AmersfoortAmster dam schrjjft ons: Het ijs dat Maandag een gezichtver van den wal bij Spakenburg en voor den mond der Eem was weggedreven, is gisteren, onder den drang van den kajmen Noord-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2