WEERBERICHT. 7oo Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.37 uur. De Bilt, 22 Februari 1912. Hoogste barometerstand 770.4 m.H. te Muncheu en Riga, laagste 747.9 te Horta. Verwachting tot den avond van 23 Februari 1912. Toenemende tijdelijk krachtige Zuide lijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt lot betrokken, waarschijnlijk regen buien. /I Ti ^nl y) J Temperatuur: Tets zachter. barometerstand te AMERSFOORT- KttkW n| |Al$T »tï rVJf Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.H. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 48 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 49 slechte gevangenissen. Zelfs al zqn ze schuldig, dan mocht de regeering de lang durige preventieve hechtenis wel in aan merking nemen. Eigenlijk zou een alge- raeene amnestie het verstandigst zijn. Aldus de Britsche gezant, Sir Arthur Hardinge. nlelriwlearto Inaw -ntiunisi Ja Italiaansche Banken ik Turkije. De te Saloniki wonende Italiaanschc advocaat Salem, die thans te Rome i8 aange komen, heeft daar met den Minister van Buitenlandsche Zaken San Guiliano een onderhoud gebad over den toestand der Italiaansche banken in Turkije. Hij ver zocht daarbij den Minister dat de Italiaan sche regeeriug de banken, die groote schade door den oorlog hadden geleden, zou te hulp komen. De bladen hadden eerst het gerucht ver spreid, dat Salem door de Jong-Turken gezonden wus om vredesonderhandelingen aan te knoopeu. Maar dit wordt door Saiom ten sterkste octkend. De Nieuwe Hilitiewet. Stbl no. 21 bevat de wet vau 2 Febr. 19,12 tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van de militie. Muntwezen. Blijkens het verslag, opgemaakt door de commissie voor het Muntwezen, betreffen de hare werkzaamheden over het jaar 1910, werden gedurende 1910 aangemunt. a. 1.000.000 guldens (voor Ned.-Indië); b. halve guldens, tot eon bedrag van f 2.000.000 (voor Ned. Indië); c. 25-centsfukken f220.000; d. 10 centstukken f 225.000; e. 7. guldens N.-I. f 1.500.000; f. 1/10 guldens N.-l. M.5ÓÖ.0OO; Voorts werd voor particuliere rekening 421.447 stuks gouden dukaten vcrvaatdigd en van 's Rijks Munt afgeleverd. Ambfsf. Ver. tot bestrijding der Tuberculose. Dinsdagavond hield de Amersf. Ver. tot bestrijding der tuborculose een algemeene ledenvergadering in Ons Huis, onder voor zitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag. Na opening der vergadering, leest de 2de secretaris de notulen van 24 Eebr. 1911, welke worden goedgekeurd. Hierna brengt de heer W. C. Oosterman bet jaarverslag uit, waaraan we het vólgende ontleenen Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de door mevr. PiepersBauduin ge organiseerde soiréé in Jan. 1911, welke een saldo van f 216.50 opleverde. De bloemen dagen op 30 en 31 April en 1 Mei brachten f519.771/., op, waarvan i 93.60 moest wor den afgodragen aan het Centraal Genoot schap, terwijl er voor-onvermijdelijke on kosten f22.50 afging, zoodat er f400.671/, overbleef, waarvoor 8 kinderen werden uit gezonden naar Egmond aan zee. Do ge wichtstoename der kleinen varieerde tus- scheu 1.7 KG. en 2.9 K.G. In herinnering wordt gebracht de ten toonstelling van het Tuberculose-museum, dat in niet geringe mate zal hebben mee gewerkt, om juistere bogrippen omtrent de tuberculose en haar bestrijding hier te ves tigen. Ook leverde het Tuberculose-museum eenig tastbaar nut, blijkbaar uit de toetre ding van een 30-tal nieuwe leden. Het ledental bedroeg in het afgeloopen jaar 258, tegen 232 in 1910. Versterking der inkomsten is dringend nöodig, daar steeds meerdere patiënten de hulp der Voreeniging inroepen. Gedurende het jaar 1911 werden 57 ge zinnen door de enquétrice geregeld bezocht, waarbij door haar, in overleg met den be- handqlenden medicus, die maatregelen wer den genomen, welke de kans op besmet ting der andore huisgenooten konden ver minderen. Het tweede vertrek, dat de meeste onzer arbeiderswoningen bevatten, werd gewoonlijk als ziekenkamer ingerioht, een ledikant of ligstoel verschaft, zoodat de patiënt in staat gesteld werd voor het ge opende raaui zooveel mogelijk frissche buitenlucht te ontvangen. Gedoogde zijn ziektetoestand het, dan begaf hij zich dage lijks naar de twee lighalletjes aan deu Leusderwpg, waar hij in een gezonde om geving, in de nabijheid van groote open terreinen, met eikenhout of dennen beplant, met grooter kans op succes zijn kuur kon doormaken. Mej. Terpstra, in wier tuin deze lighalletjes zjjn geplaatst, zorgde, op kosten der vereentging, dat warme pap of melk, al naar gelang van het jaargetijde, hun bovendien verstrekt werden. Zelf werd in den regel voor het twaalf uurtje gezorgd. Voor patiënten, die niet in staat waren den vrij grooten afstand naar den Leusder- weg af te leggen, en die bij hunne woning oen doelmatig open terrein bezaten, wa6 een derde verplaatsbare lighal disponibel. Yooi\ nog anderen was alléén een ver blijf in bun ziekenverliek, na door de zorg der enquétrice zoo doelmatig mogelijk te zijn ingericht, weggelegd Vijf mannelijke en twee vrouwelijke pa tiënten Hebben een ligkuur op het terrein aan den Leusderweg doorgemaakt. Twee patiënten werden met financieele hulp van andero vereenigiugen, bij geschikte families in de buurt der lighallen uitbesteed, om van daar uit bunne dagelijksche open- lucbtkuur te volbrengen. Een van ben, lij- lijdende aan long- en keeltuberculose, moest wegens voortdurenden achteruitgang in het Ziekenhuis worden opgenomen. Het Consultatiebureau, dat éénmaal in de twee weken in het St. Elisabeth's Gasthnis wordt gehouden, ondervindt nog te weinig belangstelling. Voor eeu deel is dit hieraan te wijten, dat het zoo zelden geopend is, en bovendien vindt de tuberculoselijder, die ge woonlijk reeds ouder medische behandeling is, het niet noodzakelijk zich tot het bureau te wenden. Zonder dat kan h(j immers de hulp der vereeniging krijgen, indien de me dicus zich rechtstreeks tot do enquétrice richt. Een vqftal malen kwam het voor, dat een gezinslid van een tuberculose patiënt zich op het Bureau aanmeldde, met het verzoek eens te willen onderzoeken of hij ook aan die gevreesde ziekte lijdende was. Bij het bestuur der vereeniging zijn dan ook planoen aanhangig, om in 1912 de leiding van het Bureau aan één persoon op te drageo, die daarvoor eene geldelijke belooning zal genieten en genegen zal zijn een paar malen per week zitting te houden. Wij hopen dat door hem het Consultatie bureau zich mag ontwikkelen tot een in- atelling, die, zooals in vele andere 6tedeu van ons land, van groot nut kan worden. In den loop van het jaar werden 12 nieuwe patiënten ingeschreven, terwijl 11 overleden, waarvan 6 vrouwelijke 5 man nelijke. Vijf patiënten waren in den loop van het jaar zoodanig verbeterd, dat zij hunne ge wone werkzaamheden weder konden her vatten. In zulke gevallen is een onderzoek op bet Consultatiebureau om den twee ol drie maanden beslist noodzakelijk, omdat bij eene schijnbare genezing dikwijls tubercu lose haarden verborgen blijven sluimeren, die later eeu recidief der ziekte kunnen veroorzaken. Het aantal der woning-ontsmettingen be droog 14. Uit het magazijn der Vereeniging werd uitgeleend: 14 ledikanten met toebehooren, 17 ligstoelen, 21 sputabakjes, 7 thermome ters, 6 spntaflacons, 9 waschketels, ter ont smetting, 2 bedzeiltjes, 3 raamhorren, eenige dozijnen zakdoeken,5 matrassen voor ligstoe len, 1 vleeschpers voor het gebruik van rauw vleeschsap. Op verzoek van don medicus werd hier voor ook dagelijks vleeach verschaft. Aan negen gezinnen werd toeslag op de huis huur gegeven; 3 hiervan verhuisden naar eene ruimere woning, terwijl de overige 6 gezinnen zonder dien steun gedwongen zou den zijn geweest naar eeno goedkoopere en minder goede woning te verhuren. Bo vendien werd voor een bedrag van f 217 aan molk besteed. Het verslag brengt verder dank aan allen, die het werk der vereeniging steunden, in het bijzonder san de enquétrice. mëj. N. Stoppendaal, die dit jaar weer met groote nauwgezetheid haar taak waarnam. Het jaarverslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Aan de orde is hierna de rekening en verantwoording over 1911. De inkomsten bedroegen: saldo 1910 f 666.61, opbreugst soiree f 216.50, giften f 6, gift voetbalclub H.V.C. f 11.15, Rijkssubsidie f 810, gemeen te-subsidie f 2cO, contributie f 386.05, op brengst t.b.c.-bloem f519.771,, entrée'B t.b.c -museum f 72 06, totaal f 2968.141/,. De uitgaven bedroegen f 2646.721/,, zoo dat er een batig saldo is van f321.42. De voorzitter wijst er op, dat do uitga ven de gewone inkomsten dus weer met ruim f 300 overtroffen. Namenb de commissie tot nazien der rekening en verantwoording brengt mevr. Warnsinck verslag uit en stelt voor de penningmeestore8 te dechargeeren. Aldus wordt besloten, waarna de begrooting voor 1912 in ontvangst en uitgaaf wordt vast gesteld op f 2057.96. Voor de commissie, welke de rekening over 1912 zal nazien worden gekozen: mevr. "Warnsinck en de heeren P. J.Fre- deriks en L. van Dommelen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden her kozen, de heeren: Vrijdag, dr. Scbreuder en Oosterman en gekozen mevr; Louman Duijs, mevr. Stenfert KroeseBakhuis, mej. N. Stoppendaal en dr. J. J. Snel. De voorzitter brengt aan Baronesse.Ren- gera, die wegens vertrek als bestuurslid moest bedanken, een woord van dank voor al hetgeen ze voor de voreeniging heeft gedaan. Van af de oprichting is mevr. Rcngers presidente geweest, en dat de ver eeniging zooveel heeft kunnen doen is voor een niot gering deel aan haar te danken. De voorzitter deelt nog mode, dat het consultatiebureau komt te staan onder leiding van dr. J. J. Snol, terwijl het voortaan tweemaal per week zal worden gehouden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft, de kolonel A. J. P. Metelcrkamp, comman dant van het 4de reg. huzaren te Deven ter, zjjn voornemen te kennen gegeven eerlang den dienst met pensioen te ver laten. rr- De kapitein J. L. H. van Holk, van het wapen der genie, wordt, naar wij vernemen in den loop van dit jaar bevor derd tot majoor. Met Stct. No 44 zijn verzonden afdrukken van de statuten vandenNeder- landschen Roomscli Katholieken Bond van Onderofficieren „St. Martinus" te Amers foort. Voorts wjjziging in de statuten van de vereeniging „Roomscb Katholieke Spaar kas voor Amersfoort en omstreken." De Nederl. Slagersgezellenbond zal Zondag 25 Febr. baar 10e jaarvergadering houden in de Keizerskroon, alhier. Op verzoek van een der betrokken kerkbesturen heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan do Israëlitische militairen der landmacht, die niet aan de gestrengere krijgstucht onderworpen ziju en hun aan staand Paaschfeeet ten hunnent wensehen te vieren, daartoe de gelegenheid zal wor den gegeven op de gewone voorwaarden. Een wielrijder uit Hilversum reed f Dinsdagavond vrij onzacht tegen een wagen op den Leusderweg, zoodat de man geheel buiten westen raakte. Overgebracht naar bet St. Elizabeth's gasthuis bleek echter, dat bij er vrij goed was afgekomen, zoodat hij gisteren weer naar huis kon terugkeeren. Door den heer S. J. van Duinen, voorz. van de Vereen. Handel en Nijver heid is onslag genomen als lid van het bestuur, ingaande 17 Febr. 1912. De vereeniging „Handel en Nijver heid", houdt Donderdag 7 Maart a.s. in het Valkje een vergadering, waarin als spreker zal optreden, de heer J. Frijda Lzn., van Utrecht, met het onderwerp: Het [cheque- en giroverkeer, een belang voor den indu- striëelen en hndeldrijvenden middenstand. Ook voor niet-ledon is deze vergadering toegankelijk. Men deelt ons mede, dat de Amers- foortsche voetbalclub H. V. C. door den Utr. Prov. Voetbal Bond geschorst is tot 1 Maart. Van andero zijde vernemen we echter, dat deze schorsing, welke op een misver stand berustte, weder is opgeheven. Wij ontvingen het Jaarverslag van de Remonstr. Geref Gemeente over 1911. Het aantal vertiokken en overleden leden oveitrof dat der nieuw geveBtigden, zoodat het aantal lidmaten van 131 daalde tot 119. Het aantal catechisanten steeg echter van 79 tot 82. Kerkelijke huwelijksinzege ning had één maal, Doopsbediening vijf maal plaats. Ook ten opzichte van de inkomsten viel eenige vermindering waar te nemen. Het bestuur onderging geen verandering en bestaat nog uit de heeren: Ds. I. Hooykaas, voorz. T. W. de Tourton Bi'uyns, seer. A. G. van Os, boekb. W. J. Fortuyn Drooglever, L van Wijngaarden en H. A. de Groot. De oudheidkundige vereeniging ,Flebite", te Amersfoort, heeft van den bekenden beeldhouwer August Falise ten 'geschenke ontvangen, diens model voor hot groote borstbeeld van Johan van Olde- barnevelt, om dat te plaatBen in het mu seum der Vereeniging. Gelijk men weet, vervaardigde de heer Falise het gedeükteeken voor Johan van Oldcnbainevelt, dat verleden jaar in diens geboorteplaats Amersfoort is onthuld. Zomerdienst N.C.S. Het dezer dagen verschenen eerste ont werp van de a.s. zomerdien6tregeling der Nederlandsche Centraal-Spoorwegmaat- schappij, geeft tegenover de thans van kracht zijnde dienstregeling o.m. de vol- gendo wijzigingen: UtrechtZwolle, Trein 803 B komt te vervallen en blijft alleen trein 801 A, dan trein 801, Deze trein zal dan eiken dag, dus ook des Zondags, loopen. Treiu 803, thans ten 7.20 vertrekkende van bier (Utrecht") naar Harderwijk, is 5 minuten later gesteld en zal niet meer stop pen aan de stopplaatsen iusschen Utrecht en de Bilt. Trein 143 is een nieuwe sneltrein. Deze vertrekt ten 7.40 v.m. van Utrecht, aan komst Amersfoort 8.01, vertrek 8.05, aan komst Zwolle ton 9.00 v.m. Een mooie verbetering dus, waar vroeger de eerste sneltrein eerst ten 11 u. v.m. te Zwolle aankwam. Trein 145, de 2e sneltrein, thans ver trekkende ten 9.35, zal 35 min. later, dus ten 10.10 v.m. van Utrecht vertrekken. Sneltrein 147, de laatste trein n. Zwolle, is 5 minuten later gesteld en vertrekt das ten 9.50 nam. van Utrecht. Deze trein stopt niet meer te Soesterberg. ZwolleUtrecht. Trein 802, tbans trein 802 A, loopt niet op Zondag, Hemelvaarts dag en 2en Pinksterdag. Trein 10.40 is een nieuwe sneltrein. Deze trein vertrekt ten 8.40 v.m. van Zwolle, aankomst Amersfoort ten 9.35 v.m., vertrek 9,39 v.m., aankomst te Utrecht ten 10 uur v.m. Trein 806 van Harderwijk naar Utrecht, is tot Amersfoort 8 min. later gesteld. Op bet baanvak Amersfoort —Utrecht ongeveer een half nur. De sneltrein van 9.20 v.m. uit Zwolle zal eerst ten 11.10 v.m. van daar vertrek ken, komt te Amersfoort aan ten 12.05, vertrekt van daar ten 12.09 en komt ten 12.30 n.m. te Utrecht aan. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 22 Febr. Bioscoop de Arend, middag en avond voorstelling. 22 Febr. Uitvoering kinderkoor Prinses jnliana in het Valkje.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2