DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland" No. 46. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.RI2VE H«4fl 6. Telef. Interc. lStt. Prijs der AdvertentiPn Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bnrean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Dc-t^asto^-êov-te t-XctoLt^ f>4s*.dL* J -)-y.y, In tegenwoordigheid Tan den commissaris der Koningin, Mr. Van Leeuwen en den Directeur Generaal van het Departement van Landbouw, den heer v d. Hoek, zoomede andere autoriteiten had Zaterdag den 17 dezer de oponing plaats van de Rijkstuinbouw Winterschool te Lisse. De Directeur dezer nieuwe instelling leidde het hooge gezelschap bij het be zichtigen van het inwendige van het gebouw rond. Na afloop daarvan poseorden de hooge bezoekers welwillend voor den fotograaf van het Persbureau Vaz Dias. Op onze foto staat Mr. Van Leeuwen geheel vooraan. Naar achter rechts de heer Van der Hoek. Geheel rechts de heer Volkersz. Het Pantserschip. Het Hbld. schrijft: Er zijn tienduizenden iu Nederland, die het vaderland liefhebben en zijn gezag in Indië, zijn onzijdigheid in Europa door allen geëerbiedigd willen handhaven. Kun nen zij niet allen gezamenlijk een actie op touw zetten om te beletten, dat „uit poli tieke overwegingen" besloten wordt tot den aanbouw van het nieuwe pantserschip? Slagen zij, dan kunnen zij nog juist bijtyds deze groote ramp voor vaderland en marine voorkomen. Wij hebben in ons blad uitvoerig bewe zen, dat de aanneming van het ontwerp van den minister van marine de bestendi ging zou zyn gedurende een lange reeks van jaren van een wanhopigen, onmogely- ken toestand. Wij hebben getoond en ver klaard hoe en waarom de officieren van onze Koninklijke NederlanSsche Marine vrij algemeen heftig tegen het zwakke, half slachtige, ja ik durf zeggen onwijze plan gekant zijn; dat zij er geen gedragslijn in afkeuren, welke vroeger of later in een on herstelbaar onheil voor vloot en voor Indië moet uitloopen. Dat de officieren niet openlijker en al- geu.eoncr in deze getuigen is helaas! slechts al te verklaarbaar. Sinds geruimen tijd is bij velen een geest van moedeloosheid ge kweekt en heeft van hen vooral ook dank zij dezen minister de overtuiging zich meester gemaakt dat elke actie, elke moeite, elke daad en elk betoog machteloos is tegenover „de politieke overwegingen", die in plaats van beginsel en overtuigiug moeten dienst doen en die als ons volk niet wakker wordt nog even bijtijds ons, dwars tegen de overtuiging der meerderheid van nadenkenden en zaakkundigen, zullen opschepen met pantserschepen, die enkel kunnen dienen tot schietschijven voor den vijand. „Politieke overwegingen!... het pad naar 's lands oudergang wordt met politieke overwegingen geplaveid". Alles moet in het werk worden gesteld om [de Tweede Kamer te doen zien, te doen tasten, te doen gevoelen, dat het voorstel van den minister spelen is met menschenlevens en met 's lands eer en prestige. Dit is geen te krasse uitdrukking! Durft de Kamer het aan voor een schip en, daar het een eersteling is, daarmede voor een eskader van vier schepen te voteereu, dat, als het in gevecht komt, tot ondergang gedoemd is en met al do offi ciereu en manschappen, van verre, door zwaar geschut vernietigd zal worden, waar tegen het niet met één kogel zich zal kunnen weren? 1 Gy, ouders van zeeofficieren, adelborsten, ingenieurs, manschappeu, wilt ge niet bij tijds ter wille van uw kinderen ons helpen te bclotten, dat zy allen ten doode zullen zijn opgeschreven, zoo ze ooit in den archi pel met het schip van minister Wentholt een Japansch oorlogsschip te weren hebben van de kusti_ ~'-'- LeeBt toch wat in geheel de pers door deskundigen ernstig en bezadigd geschreven is om te waarschuwen tegen dat ellendige halfbakken plan, dat, „uit politieke overwe gingen" moet worden aangenomen. De Oorlog. De Italiaansche regeering spreekt tegen, dat er 500 soldaten op het eiland Farsan in de Roode Zee zijn geland: geen soldaat en geen matroos is er aan land gezet. De Italiaansche regeeriog spreekt ook tegen dat haar troepen een nederlaag ge leden hebben bij Derna. Geen sprake van! Er is niet eens gevochten! Wij zullen dus maar weer wachten op belichten van de Italiaansche regeering om iets over den gang van den oorlog te weten te komen. Maar sinds weken zwijgt het officieele Italiaansche agentschap en dat zal wel zijn goeden grond hebben: dat de Italianen geen duim breed vordoren in Tripoli! Kort geleden deelde een officieus Itali- aansch bericht mede, dat Tandsjoer door do Italianeu genomen was, na een gevecht dat 5 uur duurde. Nu seint de oorlogscor respondent de Félice echter uit Tripolis, dat het de Turksch-Arabische bczettiugop Tandsjoer gelukt is zich via Sfax en Gerba 5 kanonnen en 20 machinegeweren te ver- schaffeu, zoodat de verwachte aanval blijkbaar is dus de officieuse bericht onjuist geweest waarschijnlijk op krachtigen tegenstand zal stuiten. De Italiaansche Kamer heropend. De Ministers werden bij hun komst in de Italiaansche Kamer die gisteren heropend werd, met toejuichingen ontvangen. De president bracht een groot aaD le ger en vloot, waarvoor de ministers van oorlog en marine hun dank betuigden. De Kamer nam bij acclamatie een motie aan van den volgenden inhoud: „Wij zenden een heilgroet en de betuiging onzer bewon dering aan leger en vloot." Minister-president Giolliti diende een wetsvoorstel in tot bekrachtiging van het besluit van 5 December, waarby de sou- vereiniteit van Italië over Tripolis en Cy- renaica werd goproclameerd. Dit voorstel werd in handen van een commissie van 21 leden gesteld. De minister gaf daarna een uiteenzetting van de motieven voor do annexatie van Tripolis en Cjranaica on zeide dat Italië niet tot den oorlog overgegaan zou zyn, wanneer een andere oplossing mogelijk ware geweest. Tydeus het verloop van den oorlog is eetracht alle internationale com plicaties te vermijden. In den Senaat had een soortgelijke vaderlandslievende manifestatie plaats als in de Kamer. Een Duel Verboden. De Paus heeft graaf Pccci, neef van wijlen Leo XIU en commandant der pauselijke garde verboden te duelleeren met graaf Altieri, met wien hij onlangs in twist was geraakt. I)e Fransch-Spaansche Marokko-Onderhandelingkn. Omtrent de onderhandelingen wordt uit Madrid gemeld, dat Spanje thanB definitief de volgende voorwaarden heeft aangenomen: lo. Beslissing van eventueel latere ge schilpunten door arbitrage; 2o. instelling van een algemeen scheidsgerecht voor alle met het toekomstige verdrag in verband staande vraagstukken; 3o, Eenheid van tol tarieven; 3o. Spanje verplicht zich om zyn rechten op de zóne, welke het thans ten deel jzal vallen, aan niemand, zij het ook slechts tijdelijk, af te staan; 5o. Revisie van het Madridsche verdrag van 1885 be- troffende de bescherming aan de inboor lingen. In zake den spoorweg van Tangcr naar Fez stelt de Spaansche regeering voor, dat de directie van het Fransche baanvak 30 procent harer inkomsten aan de Spaan sche Spoorwegmaatschappij zou overlaten, terwijl deze laatste evenzeer 30 procent aan de Fransche Maatschappij zou afstaan. De Temps merkt op, dat dit een belaDg- ryk nadeel voor Frankrijk zou vormen, wyl het Fransche baanvak veel grooter is dan het Spaansche, De quaestie van compensaties in grond gebied werd nog niet aangevoerd, daar Spanje om een nauwkeuriger omschrijving der Fransche aanspraken heeft verzocht. De dreigende staking. Overeenkomstig de uitnoodiging van den eersten minister Asquith heeft gistermiddag een vergadering plaats gehad van dezen en een aantal andere ministers met vertegen woordigers der mijnwerkers. Op deze ver gadering volgde een andere van dezelfde ministers met de eigenaars van kolenmynen. De werkzaamheden waren van voorberei denden aard. Officieel wordt medegedeeld, dat de mijn eigenaars op aandringen van Asquith een commissie hebben benoemd, die verder met de regeering zal onderhandelen. De vertegenwoordigers der mynwerkers zullen Dinsdag a.s. opnieuw vergaderen. Naar bericht wordt, is de internationale mijnwerkerscommissie, die gisteren te Lon den bijeen is gekomen, het eens geworden over een internationale actie voor het geval in Engeland een mynwerkersstaking mocht uitbreken. Bijzonderheden omtrent de over eenkomst zyn niet medegedeeld.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1