DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 57. DONDERDAG 7 MAART 1912. 9e JAARGANG, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. i 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KliflINE HiiO'C. Telef. Inferc. 1S3. Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Baitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Wat zij er niet bij zeggen! Wie de eerste genieuse uitvinder is, of het 'n oorspronkelijke zet van minister Heemskerk is dan wel van 'n ander, weten wij niet, maar 'n feit is het, dat het als'n relletje door de heele anti-revolutionnaire pers gegaan is. Gretig heeft men zich er opgeworpen en triomfantelijk uitgeroepen „nu hebben wij toch ook oens 'n argu ment, dat hout snijdt Jullie, libcralon, zegt altijd, dat do subsidieering van het secte-onderwijs allerlei kleine schooltjes doet ontstaan en dat is nu ook het krach tigste argument tegen het bouw-wetteke, dat ons, arme verdrukte christenen staatsgeld wil geven voor den bouw van onze scholen; maar weet gij wel, dat er veel meer kleine openbare schooltjes zijn in den lande dun bijzondere? Nou, wat zegt ge daar van Is nu niet het pagauisteudom in eenen het zwijgeu opgelegd „Laat men van links nu toch zoo ver standig zijn, maar over die kleine school tjes te zwijgen", zegt de Stichtsche Cou rant, na haar lezers voorgerekend te heb ben dat het aantal kleine openbare school tjes dat der bijzondere schooltjes verre overtreft. Och arme, de onnoozele begrijpt niet eens, dat deze rekening op haar eigen debet komt. Het klinkt nu heel overtuigend, als de minister ons voortelt dat er slechts 70 bi- zondere tegen 272 openbare schooltjes zijn met minder dan 40 kiuderon, maar hij verzwijgt wijselijk, dat er in 1890 resp. 30 en 16 waren. Hetgeen wil zeggen dat het aantal kleine schooltjes in 20 jaren geste gen is van 46 tot 342 Aan wie de schuld In 1890 was er slechts 1 openbaar on derwijzer op wachtgeld, thans zijn er 107. Aan wie de schuld 'i Waarlijk, er behoort wel 'n enorme dosis anti rev. brutaliteit toe om tegen de liberalen te durven uit 6pelen het groote aantal kleine openbare schooltjes. Want wat is hiervan anders de oorzaak dan de leegpomp-taktiek der clericalen De Oorlog. De te Weenen verschijnende „Neue Freie Presse" verneemt van diplomatieke zijde dat Oostenrijk eu Duitschland zicb tegen het voorstel van Engeland verklaard hebben, om van Italië te verkrijgen, dat het allé actie ter zee tegen de Turksche krijgsmacht in Europa en Azië zal staken. De Engelsche Mijnwerkersstaking. De bosprekingen over de crisis in de Engelscho mijnindustrie worden thans hoofd zakelijk door den Industrieraad, de „Indus trial Council" gevoerd, die sedert Maandag een reeks zittingen gehouden heeft en ook een commissie uit zijn midden heeft be noemd om met de Ministers te beraadsla gen. Het uitvoerend comité der mijnwer kers is Maandag weder bijeengekomen en Woensdag zouden de mijueigenaren weder te Londen samenkomen. Men hecht nog al waarde aan het feit, dat de mijneigenaren van Zuid-Wales, die het principe van minimum loon tot dusver bestreden hebben, telegraphisch verzocht zijn naar de Engel- sche hoofdstad te komen. Ook werd gisteren een nieuw bemiddelingsvoorstel der regee ring verwacht. Bekend is gemaakt, dat het spoorwegpersoneel noch de transportarbei ders tot eenigerlei sympathie-staking zul len' overgaan. Inmiddels neemt het aantal arbeiders in andere industrieele bedrjjven, die door de staking tot stilstaan gedoemd zijn, hand over hand toe en wordt dit nu op ruim 400.000 man begroot, terwijl het totaal aantal thans zonder werk zijnde ar beiders wordt geschat op 1", millioen. De „Daily News" weet te verzekeren dat tus- schen de mijnwerkers eonerzijds en de ar beiderspartij alsmede de overige vakver- eenigingen anderzijds, demeeningsverschil- len gaandeweg grooter worden. Dat de mijnwerkers de regeeringsvoorstellen bobben verworpen, wordt door de andere afgekeurd. Zij beschouwen toch de erkenning van het principe van minimum-loon als een groote overwinning en verlangen dringend dat de mijnwerkers zich tot onderhandelingen ever de looutabellen bereid verklaren. De Engelsche Suffragettes. Het is niet alleen de politierechter in Mansion House die revolutionnaire suffra gettes tot dwangarbeid heeft veroordeeld; ook in de politiehoven van West-Londen, Bow Street en Westminster kreeg een aantal deze verscherpte straf, allen twee maanden In alle hoven werd deze uit spraak door het aanwezige publiek onder duidelijke teekenen van instemming ont vangen. Intusschen 6chijut deze strenge berechting althans op de leidsters nog niet veel uit werking te hebben. Miës Christabel Pank- hur8t althans verklaarde gisteren op een meeting, dat als deze strenge straffen aan hielden, de vrouwen hun toevlucht zouden nemen tot brandstichting en „den heelen boel zouden terroriseeren". Mevrouw Lawrence en haar echtgenoot, alsmede do dames Pankhurst en Tuke zijn gister in Bowstreot verschenen, beschuldigd van samenzwering. De aangeboden borg tocht werd geweigerd. Duitsche Mijnwerkers. Te Essen a. d. Koer heeft gisteren een buitengewone algemeene vergadering van de Christelijke mijnwerkersvakveroening voor het Roergebied, plaats gehad. Mot algemeene stemmen werd besloten niet deel te nemen aan de, door den sociaal- democrati6chon mijnwerkersbond voorge nomen werkstaking. De weerbaarheid van Duitschland. De „Berliner Localanz." schrijft: Gelijk wij in onze avondeditie van gisteren meld- don, heeft het ministerie zich Maandag met de beide leger- en vlootontwerpen bezig gehouden, en zullen deze in de eerst volgende dagen aan den Boudsraad worden voorgelegd. Officieus wordt medegedeeld, dat het vloot-wetsontwerp een derde actief eskader voorschrijft, hetwelk word gevormd uit het reserve-vlaggcschip, de reserve schepen, en door den aanbouw van 3 linie schepen en 2 kleine kruisers. De uitgaven vangen aan met een bedrag van 15.000.000 mark en stijgen in vijf jaar op 43.000.000 mark. De Rijkskanselier heeft zich eerst heden met de ministers van finantiën der verschillende bondsstaten in verbinding ge steld. Omtrent het vraagstuk betreffende het dekken der kosten verkeert men der halve uog geheel in het onzekere. Naar de Köln. Ztg." meldt zullen Zaterdag do ministers der verschillende bondstaten tor conferentie te Berljjn met den Rijkskanse lier en den staatssecretaris van financiën bijeenkomen. Officieel wordt hierover niets medegedeeld. Dreigende Staking in Bohemen. In Bohemen vragen de mijnwerkers der N. W. districten 25 proc. loonsverhoogiDg. Bij niet inwilliging zullen 12.000 man staken. Het Vijfde Wapen. De Fransche minister van oorlog heeft bij de Kamer zijn wetsontwerp inzake de militaire luchtvaart ingediend, waarbij voor het „vijfde wapen", geljjk het in het wots- ontwerp wordt genoemd, een afzonderlijke organisatie wordt voorgesteld. Er zal een luchtvaartregiment worden gevormd, dat niet alleen een aantal com pagnieën zal bevatten, doch ook afdeelin- gen, die elk onder een afzonderlijke admi nistratie zullen komen. Verschillende van deze afdeelingen zullen tot groepen kunnen worden vereenigd, die dan een corps kun nen vormen. In tijd van oorlog worden de groepen of onderdeelen van zulke groepen by de ver schillende legercorpen ingedeeld. Er zulleu 20 groote luchtschepen van hot grootste type worden gebouwd. De vliegtuigen zullen worden ingericht voor 2 of 3 personen. Vliegtuigen voor één persoon zullen iD den oorlog slechts worden gebruikt voor verkenningen en voor het vervullen van gemakkelijke op drachten. Het voor dit jaar aangevraagd crediet bedraagt 22V< millioen francs. De nieuwe Schoolwet in Belgis. De liberale pers stelt in 't licht, dat het nieuwe schoolontwerp van Minister-presi dent De Broquevillo, in dou grond al heel weinig verschilt van het ootwerp-Schollaert, omdat al is dan hierin de schoolbon afge schaft, de beloofde millioenen toch aan de kloosters ten goede zullen komen door de wettelijke gelijkstelling van het confessio neel kloostoronderwijs met de „officieele" opeubaro scholen. Tegen deze gelijkstelling komt de liboralc pers met kracht op. Haar leiders hebben wel in de Kamer herhaaldelijk verklaard, dat zij onder bepaalde waarborgen niet principieel gekant zijn tegen het subsi dieeren van bijzonder onderwijs, doch te- geljjfl ook, dat van gelijkstelling met het openbaar onderwijs geen sprake kon zjjn: er mocht 6lechts één openbaar onderwijs in België bestaan, en dit moest hel onderwijs zjjn, zooals het in de Staatsscholen door officieele onderwijskrachten onder toezicht der regeering gegeven werd. Of. zooals de Vlaamsche Gazet het uitdrukt; „Men kome aan het volk niet vragen met eigen centen, de pieken en houweelen aan te koopen, die de officieele school moeten neerwerpen ten voordeele en profjjte van de klooster scholen". In gelijken zin schrijft de Indép. Beige, die haar beschouwing aldus eindigt: „alle overwegingen, welke de groote actie tegen het ontwerp-Schollaert bepaalden, blijven van kracht ook tegonover het ontwerp-De Broqueville, en de oppositie zal goed doen de regeering duidelijk te laten gevoelen, dat een uiterlijke wijziging niat voldoende is om een beginsel ingang te doen vinden, waarvan het land tot geen prijs wil weten". De R.Katholieken en het Vrouwenkiesrecht. „In België is de eerst te-verwachten wjj- ziging dor grondwet, invoering van het kies recht voor vrouwen, Eéu man, één stem. Eén vrouw, één stem. Ik geloof in het kiesrecht der vrouw. Ik geloof aan het aanstaande invoeren ervan. En ik zal al doen wat in mijn vermogen is om ertoe te komen." Dtzc duidelijke verklaring komt van den Belgischen R.Katholiek Cyriel van Over- bergh, oud-sekretaris-generaal van den pas afgetreden minister Schollaert. Zij is een afwijking van de in het officieele Belgische kamp dusver algemeen gehuldigde opvatting, die zich zelfs tegen het enkelvoudig alge meen kiesrecht, geproprageerd door sociaal- dcmokralen en liberalen, verzet. Evenredige vertegenwoordiging in Bulgarije. De Kamer nam het voorstel tot invoe ring van evenredige vertegenwoordiging aan De Toestand in China. Gisteren meldden wjj, dat zich een nieuwe troonprentendent heeft opgedaan. Hjj heet Tsjoetengtoe, en beweert een rechtstreeks afstammeling te zjjn vau een der keizers Uit de Ming dynastie. Hjj zou zeer intelligent en letterkundig outwikkcld zjjn en in een paar provincies reeds eenigen aanhang hebben verkregen. Mocht hij de muitende troepen op zijn hand kunnen krjjgen, dan zou hij nog veel moeite kunoen geven, en dan zou China wel eens, in plaats van tot kalmte te komen na de vestiging der Republiek, een tijd perk van bloedige burgeroorlogen tegemoet kunnen gaan. De Times verneemt uit Nanking, dat de voorloopige revolutionnaire regeeiiug aldaar een telegram gestuurd heeft aan de buiten- landsche gezanten te Peking, waarin zij do jongste gebeurtenissen betreurt en aankon digt, dat maatregelen zullen worden geno men om Joenantsjikai te steunen, door het zenden vau rcpublikeinsche troepen uit Zuid China, aan welke troepen de soldjj betaald is. Maar blijkbaar zullen die troepen niet in staat zijn om Peking Bpoedig te bereiken, tenzij de spoorwegen weer behoorlijk Iudc- tionneeren. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de telkens inkomende berichten het buiten twijfel stellen, dat er in de Kansoe- provinciën en in Sjensi en Sjansi volledige anarchie beerscht.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1