weerbericht. "stadsnieuws. binnenland. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorat. 10.37 uur. De Bilt, 12 Maait 1912. Hoogste barometerstand 774.9 m.H. te Haparaoda, laagste 742.9 te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 13 Maart 1912. Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Kans op nachtvorst, over dag zachter. Baromelerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m M. Vorige stand te 12 uur 763 ui.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 53 Laagsto hedennachtE. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 50 proc., in Dortmund III 41,82 proc. in Noord- Buchnm 15 proc., in Zuid-Bnchum echter weder 24,38 proc. In het Duisburgerbekken loopt het per centage der stakers van de verschillende mijnen zeer sterk uiteen, bij de meeste echter is het voorloopig nog onder de helft van het aantal arbeiden gebleven. Bij de mijn „Hibernia" hebben zich 40 procent van de mijnwerkers gisteren niet aan den arbeid begeven, in Gelsenkirchen 21,57 procent. In de buurten van Essen is volgens de laatste berichten het aantal stakers hier en daar belangrijk toegenomen, ten deeleook ten gevolge van samenscholingen van vrou wen en kinderen bij de wisseling van de ploegen. Het Spaansche Ministerie. Wegens oneenigheid in het ministerie over de conversie der staatsschuld heeft Miuister-president Canalejas den Koning het collectief ontslag van het kabinet aan geboden en van dezen de opdracht gekre gen het ministerie te reconBtrueeren. Enrico IFerri afvallig. Uit Rome wordt gemeld, dat Enrico Ferri, de beroemde hoogleoraar in het staatsrecht aan de universiteit aldaar, zijn mandaat als sociaal-democratisch afgevaar digde heeft neergelegd. In de „Avanti" heeft Bcbel een heftig artikel tegen Ferri gepubliceerd, waarin hij o.rn. schrijft, dat hij den hoogleeraar al lang niet meer als een sociaal democraat beschouwt. De Chineesche Republiek. Joean Sji Kai die thans officieel gekozen ie tot President, heeft het zoozeer ver langde geld gekregen! De Amerikaansche, Engel6che, Fransche en Duilsche groep hebben hem 32,000 taëls verstrekt, willen hem dezer dagen 600.000 taels erbij geven, en dan de regeering des lands mogelijk blyven maken door elke maand zeven millioen taels te verstrekken (een taël is ongeveer f 1.65). De leening waarop dit alles een voorschot is bedraagt 720 millioen gulden en wordt verstrakt door de vier reeds genoemde groepen, benevens naar alle waarschijnlijkheid die van Japan en Rusland. In Peking schijnt meer en meer de rust hersteld te worden: eken dag hebben er zoowel daar al3 in Tientsin terechtstellingen plaats en dat brengt er den Bchrik in. Een deel van den geroofden buit is gevonden en aan de eigenaars teruggegeven. In het manifest tot officieele instelling der republiek worden den gevangenen vrij stelling van straf gegeven, behalve moor denaars en roovers. Achterstallige grondbe? lasting wordt kwijtgescholden. Het manifest kondigt voorts aan dat tijdelijk de oude wetten in stand blyven, voorzooveelzijniet strijdig zijn met den geest van het repu blicanisme. Ten slotte worden alle ambte naren aangemaand om samen te werken tot bevordering van de welvaart der repu bliek. Roosevelt. Volgens de New York Herald is de beweging voor Roosevelt de vorige week een kreeftengang gegaan. De „kolonel'' is geheel terneergeslagen geweest door een lawine van slecht nieuws, maar hij bereidt zich nu voor op het gebruik van zyn krachtigste wapenen tegen zijn vijanden. Zijn vrienden hebben als partij-embleem gekozen: een zwart vierkant op een wit veld, en te laat tot hun schrik bemerkt dat ditzelfde teeken door het meteorologisch bureau gebruikt wordt om slecht weer te voorspellen. Taft wint meer en meer. Hij heeft een schitterende rede gehouden tegen Roose velt's denkbeeld om het volk de bevoegd heid te geven rechterlijke vonnissen te vernietigen. De uederlaag, die Taft in den Senaat geledeu heeft, waar de scheidsrechtverdra- gen met Frankrijk en Engeland dusdanig werden gewijzigd, dat er niets belangrijks overbleef, wordt algemeen opgevat als een demonstratie der democraten en insurgente republikeinen tegenover Tuft, die nogal onverwachts kwam omdat senator Dixon, Roosevelt's kampioen, die de verdragen ton val bracht, vroegor er steeds vóór had gesproken. Sommige zeggen dat de houding der democraten en iusurgenten in deze zaak Taft slechts goed kan doen, omdat het volk voor de arbitrage tractemeuten iB. Sergeant-majoor' by aanstelling 800 70O na 4 j. d. als zood. 900 S00 na 8 j. d. als zood. 1000 900 Adj. onderofficier: bij aanstelling 1100 1000 na 4 j. d. als zood. 1200 1100 na 8 j. d. als zood. 1259 1150 Bovendien aan de gehuwde onderofficie ren toe te kennen voor woninghuur f 200; aan een adj. oud. f 230. Verder wordt voorgesteld le. om den rang van vaandeldrager en sergeant le klasse te doen vervallen. 2e. Enkele sergeant-majoor instructeurs te bevorderen tot adjudant-onderofficier-in structeur. 3e. De bevordering tot sergeant-majoor en adjudant-ouderofficier te doen geschieden over het geheele wapen en niet, zooals thans, korpsgewyze. 4e. Sergeant-majoors bij aanstelling als zoodanig een vaste aanstelling als onder officier te verleeoen. 5e. De standpensioenen der onderoffi cieren te verhoogen. 6o. Onderofficieren na 4 jaar dienst als zoodanig en bij een leeftijd van minstens 24 jaar toestemming te verleenen tot het aangaan van een huwelijk. 7e. Bij het in werking treden dezer voorstellen alle sergeanten le klasse te plaatsen in den raug van sergeant. 8e. Alle tot dusver genoten vergoedin gen als: kleeding, geld, brood enz. te doen vervallen. Patrimonium. Volgens het jaarverslag is het werklieden verbond „Patrimonium" niet in ledental toegenomen. Het aantal afdeelingen is 215. leeraar voor deze provincie, de eindles van den tuinbouwwintercursus worden gehouden. Het Dagelijksche Bestuur dezer gemeente, het voorloopig Comité tot oprichting van een rijksp roeftuin te Amersfoort zyn o. a. tot by woning uitgenoodigd. De Weleerwaarde heer P. J. van Buuren, prefect aan oud-Katholiek seminarie alhier, is door den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot provisor van de Oud-Kath. gemeente te Ainhem. De le luit. A. M. Geesink, van het le reg. veld-art., benoemd tot adjudant van den commt. der 4e divisie te Amersfoort, is in verband daarmede overgeplaatst bij den staf der artillerie. De afdeeling Amersfoort van „Ons Belang" houdt Maandag 18 Maart a.s. een vergadering in de Arend waarin als spreker zal optreden de kapitein G. C. A. Fabiu6 van het Se reg inf. met het onderwerp „Het leger als opvoedingsinstituut." De le luitenant G. J. C. Zimmerman, leerling van de Hoogere Krijgsschool, isop zijn verzoek overgeplaatst vau het 5e regiment infanterie te Amersfoort naar het 6e regiment te Breda. Wy ontvingen een exemplaar van het Reglement der Internationale Gas-ten- toonstelling te Amsterdam te houden in September en October van dit jaar, bene vens de plattegronden der beschikbare ruimten en een schema van den catalogus. Yoor belangstellenden ligt een en ander op ons bureau ter inzage. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 13 Maart. Bioscoop de Arend. 14 Maart. Bioscoop de Arend. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang* Spr. de heer Roodhnyzen. 17 Maart. Bioscoop dc Arend. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 19 Maait. Lezing Nederlandsche Protestanten bond. 28 Maart. Ver. v. Vronwenkiesr. Prop. avond in het Valkje. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Yereeniging „HANDEL en N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zyn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 21 tot en met den 27 Februari 1912. GEVESTIGD. Wilko Emmens, v, Groningen n. Muurb. 3 Peter Gerardus Coenen, v. Keeteren naar Scherbieretr. 13. Teunis Buitenhuis, van Leusden naar Anhweg 143. Denijs van Roon, v. Ede n. Langstr. 129. Alida van den Bold, van Leiden naar Westerstr. 49. Joh. Hendrikus Schuiten, v. 2e Kazstr. 10 n. Groenm. 20a. Aaltje van de Bunt van Hoevelaken naar Berg8tr. 9. Magdalena Maria Ruigrok, wed. W. G. Peperzak, v. Nijmegen n. Tolstr. 19. Johanna Hendrika Sprnt, v. Amsterdam n. AschvWijckstr. 7. Hendrik van Leeuwen, v. Rysenburg, n. StJorisBtr. 2 Frederikus Leeuwerke, van Emme naar Stationsstr. 15. Rika van Veldhuizen v. Ede n. Regentes- selaan 19. Izaak Hoogendoorn, van Apeldoorn naar Langestr. J03. Gysbertus Zekveld, van Apeldoorn naar Langestr. 103. Anna Chiistina Jacquelina Wiegman, van Rotterdam n. Bergstr. 27. Ane Dionijsius de Vroom, v. Ermelo naar Heilbweg 23. Jannetje Kasteel, van Hoevelaken naar Heilbweg 25. Aaltje Verhoef, van Doorwerth n. Heilb.- weg 25. Berendina Jansen, van Zwolle naar Heilb.- weg 25. Evertje Osuabrugge, v. Stoutenburg naar Soe8terw. 308. Jacoba Maria van Schaik, v. Nijmegen n. Langestr. 101. Jan Jacob Paarlberg van Soest n. Scbim- melpstr. 14. Evertje van Kouswyk, van Hoogland Daar* Lavendelstr. 4. Arie Dys, v. Leusden d. Utrweg 35. Geertruida Muller, van Lensden paar HvViandenstr. 15. De invloed der Mijnwerkersstakinq. Naar de „N. R. Ct." meedeelt, zyn te Rotterdam de voorraden aan de gasfabriek en in dc verschillende detaildepots van dien aard, dat gedurende eeDige wegen in de behoefte zal kunnen, worden voorzien. Het milde weer werkt gelukkig mee. De aan wezige steenkolen worden gereserveerd voor de plaatselijke ny verheid,de gemeentedien sten, veerdiensten, sleepbooten, enz. Ook in het havenbedrijf begint de toe stand te spannen. Zoo groot is de aanvraag om kolen, dat naar de „N. R. Ct." ter oore kwam, j.l. Zaterdag de voorraad van de Steenkolen Handelsvereen. met ruim 28.000 ton verminderde: deze is thans tot beneden de normale geslonken. De Steen- kolen-Handelsvereen. levert bunkerkolen aan alle stoomschepen, die vóór het uit breken van de staking aankwamen en de benoodigde kolen Zaterdag besteld hebben; verder acht zij zich van hare verplichtingen Buiten den Hoek van Holland doet deze maatschappij de voor haar bunkerstation Rozenburg (Vondelingenplaat) bestemde schepen waarschuwen, dat op kolen niet gerekend kan worden. De geregelde stoomvaartlijnen te Rotter dam, hebben zich zelf voor geruimen tijd van kolen voorzien. Id de Rotterdamsche haven liggen op het oogenblik ongeveer 40 stoomschepen op het innemen van kolen te wachten. Nu er in Engeland staking is en in Duitscbland de toestand spannend is te noemen, profiteeren de mijnen in Limburg daarvan. Dc vraag is CDorm toegenomen, zoodat de gewone goederentreinen alle wagens niet kunnen vervoeren. Zaterdag en Zondag passeerden het Centraal StatioD Utrecht reeds eenige extragoederentreinen inet steensolen van Limburg voor Amster dam. Onderofficierstractementen. De door den Minister van Oorlog be noemde commissie tot het doen van voor stellen tot herziening der soldijen enz van de onderofficieren is thans met haar taak gereed. Aan die voorstellen ODtleent de Ass. Ct. het volgende AaD de onderofficieren een jaarwedde toe te kennen en wel: Sergeant: Van alle wapens. Schrijvers, by aanstelling 500 na 4 j. dienst 550 550 na 8 j. dienst 650 650 na 12 j. dienst 700 700 na 16 j. dienst 750 750 N.V. Bioscope Maatschappij „de Arend". De Directie van bovengenoemde Bioscope Maatsch. verzoekt ons te willen mededee- len, dat bij haar plannen bestaan om ge regeld eiken dag voorstelling te gaan hou den.Dit met het oogop de vele aanvragen van het gegoede publiek, dat dan uiet genood zaakt is op een bepaalden avond de Bioscoop te moeten bezoeken. Ook zullen, als gevolg van het enorme succes, dat de Bioscoop de Areud zich vermocht te verwerven, eenige veranderingen ten goede aangebracht wor den waaruit het publiek zal zien, dat het een streven van de Directie blijft, zooveel mogelijk aan dc billijke wenschen vau het publiek gehoor te geven. Een en ander zal intijds bekend gemaakt worden. Het nieuwe programma, dat Woensdag 13 Maart voor het eerst gaat, bevat na tuurlijk weder de gebruikelijke series Ko mische films, drama's,komedies, actualiteiten enz. enz. Onder deze komen voor: De Ijverzuchtige, dramatische komedie; Max loopt 'n rijk huwelijk mis, komische scène gespeeld door den wereldberoemden Pathé Komiek Max Lindner; Het vaandel der Compagnie, soldaten-Komedie, RegaJin heeft 'n dubbelganger, gespeeld door den komiek Prince, Kiodag en Gadaije, de be roemde acrobaten, gekleurd beeld enz. enz. Een bezoek aan „De Arend" is dan zeer zeker de moeite waard en kan ten zeerste worden aanbevolen. Gisterenavond vergaderde de afdee ling Amersfoort van deD Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren waarbij tegenwoor dig was de Algemeene Voorzitter. Tot voorzitter der afdeeling werd geko zen de heer A. v. Oijen. Tevens werd tot bestuurslid gekozen de heer Vink en weid de secretaris de heer Krook in zijne functie gehandhaafd. iJAan het einde der vergadering werd door het adspirantlid Schollen een poging aangewend om de leden van boveDgenoem- den bond te bewegen zich aan te sluiten bij de coöperatieve verbruiksvereeniging van de Mil. vcreenigiog „Ons Belang" welke poging weinig of geen gehoor vond. De heer van Ede, bestuurslid, verzette zich op krachtige wijze tegen de Militaire coöperatieve en betoogde dat aan de ne ringdoende burgerij bij wie de kamaraden bij het verlaten van den dienst door de zorg van den Bond van Oud-Onderoffieren moeten worden in betrekking geplaatst, geen nadeel moet worden toegebracht door het biedeD van ongewenschto concur rentie. Vrydag 15 Maart, 'saTonds van 78',j uur zal in het lokaaal Koestraat in tegenwoordigheid vsd den Rykstuiobouw-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2