WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINUEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.40 uur. De Bilt, 13 Maart 1912. Hoogste barometerstand 773.8 m.M. te Clermont, laagste 751.4 te Yestmanoer. Vervjachting tot den avond van 14 Maart 1912. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 Laagste hedennacht.F. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Roosevelt en Taft. Roosevelt's kansen om door de republi- keinschc party, waarbij hy nog altijd is aangesloten, caodidaat te worden gesteld voor hot presidentschap, schijnen er niet grooter op te worden. Op dit oogenblik zijn er in 't geheel 103 gedelegeerden voor de republikeinsche conventie gcKozen, welke de officieele party-candidaluur zal procla- meeren en van deze 103 zijn er, naar de Morning Post uit New-York verneemt 99 die Taft, en slechts twee, die Roosevelt zullen stemmen; van twee wist men nog niet welken kant zij kiezen zouden. Volgens denzelfdeu zegsman heeft Roose velt gegronde reden om zeer teleurgesteld te zyn over het Westen. Het heette altijd, dat de Far West, waar men den ouden rough- rider bijzonder sympathiek gezind was, als één man voor den oud-president zou opko men. Dit echter schynt geenszins het geval te zijn; de tot nu daar gekozen gedelegeerden zijn voor 't meerendeel Taftianen. Ten slotte lezen wij, dat van de 99 New- Yorksohe afgevaaardigden ter conventiezeker 90 op Taft zullen stemmen. Hiermede zal dan volgens sommiger berekening het pleit beslecht zyn. En Taft's managers" becij feren reeds, dat deze 700 stemmen d.i. onge veer 7/10 van het totaal getal der conventie zal halen. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp betreffende pension- neeriDg wegens zoogenaamde „zijdelingsche diensten" (diensten die indirect aan den Staat zijn bewezen, b.v. door klerken of boekhouders van Staatsambtenaren) word gister zonder hoofdelijke «temming aange nomen. Alle aandrang tot het vermeérderen van de categorieën der personen, die van het ontwerp genot zullen hebben, is door den Minister beslist afgeweerd, ook wat de uitbreiding tot de „tydelyke" diensten be treft. En alle daartoe strekkende amende menten werden verworpen. Hetzelfde lot onderging een amende ment Smeenge Ter Laao, dat de terug werkende kracht van 1908 wilde uitstrek ken tot 1904. De behandeling van de wijziging der Indische Comptabiliteitswet waarmee daar na nog even werd aangevangen, gaf den heer Lobman gelegenheid om zijn weinige ingenomenheid met de financieele scheiding uit te spreken. Indie's fioancieele zelfstan digheid is, zoo betoogde hij, een fictie en al bepaalt men nu, dat Indië rechtspersoon ykheid heeft en dat het zelfstandig leenon kan, daarmee blyft Indië's feitelijke fiuan- cieele afhankelijkheid van het moederland toch bestaan. Want de inkomsten van In dië zijn Staatsinkomsten. Heden wordt de behandeling van dit ontwerp voortgezet. Militaire Strafvordering. De Regeering is voornemens zich bij de behandeling van de ontwerpen tot her- zieuing van de militaire strafvordering in de Staten-Generaal door een regeerings- commissaris tc laten bijstaan. Naar verluidt, zal als zoodanig worden benoemd de heer mr. H. C. Drcsselhuys, secretaris-goneraal aan het departement vau Justitie. Promotie vertraagd. Wij vernemen dat de promotie in hoogere officiersrangen die met Mei verwacht werd, eenige vertraging zal ondergaan, in ver band met de wijziging der pensioenwet, die binnenkort aauhanging zal worden gemaakt. Strengere Krijgstucht. Do Minister van Oorlog heeft nader be paald, dat, in verband met de opheffing van het Algemeen Depót van Discipline, zy die aan strenge krijgstucht worden onderworpen, zullen worden ingedeeld: indien zij behooren tot een der korpsen infanterie, de hospitaal-compagnieën of de administratie compagnie, bij een der com pagnieën van het 5e regiment infanterie te Amersfoort; indien zij behooren tot een der regimenten huzaren bij eon der eskadrons van het le reg. huzaren te Amersfoort ;.in- dii n zij behooren tot een der regimenten veld artillerie of do rijdende artillerie bij een der batterijen van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort; indien zij be hooren tot een der regimenten vesting ar tillerie bij een der compagnieën van het le regiment vestingartillerie te Utrecht; indien zij behooren tot het regiment genietroepen bij een der compagnieën van dat regiment te Utrecht. Raad van State. Bij. K. B. is met ingang van 1 April aan mr. J. E. Henny, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als lid an den Raad van State, met dankbetuiging voor de ge wichtige diensten door hem in die betrek king bewezen. Verklaringen van Huwelijksvoltrekking. Naar de meening van den Minister van Financiën bestaat er geen twijfel, dat een verklaring van huwelijksvoltrekking, afge geven door een ambtenaar van den Burger lijken Stand behoudens het geval van gebleken onvermogen op zegel behoort te worden geeteld, zelfs al wordt zulk een verklaring afgegeven in den vorm van een onderteekend bericht. Bij de wijziging der zegelwet zal worden overwogen, of voor het in art 136 B. W. bedoelde bewijsstuk een vrijstelling in het leven kan worden geroepen. Zoolang de tegenwoordige zegelwet bestaat, behooren haar bepalingen evenwel te worden nage leefd, zoodat door ovengenoemde Minister dan ook reeds last is gegeven om een ver volging in te stellen tegen ambtenaren van den Burgerlijken Stand wegens het afgeven der meergemelde verklaringen op onge zegeld papier. De Kolenstaking. Men meldt uit Rotterdam: De staking onder de mijnwerkers in West- falen doet zich moer en meer hier gelden. Er liggen thans in de haven meer dan 40 schepen, die op kolen wachten. Over eenige dageD kan men een beter overzicht hebben over de hoeveelheid kolen, die zich in Rotterdam bevindt. Op het oogenblik is de voorraad zeer gering. Het stoomschip Glasgow van den dieuBt RotterdamDun dee kan nic-t uitvaren wegens gebrek aan kolen. De prijzen voor bunkerkolen zijn heden te Rotterdam gestegen tot 35 shilling per ton. Op de rivier bevindt zich in de Rijn schepen nog een voorraad van 50 ladingen. Aan de fabrieken, gemeentebedrijven en schepen wordt nog geregeld- geleverd, aan particulieren niet. Enkele speculanten die zich voor de staking van kolen voorzagen trachten zich thans van de kolenmarkt meester te maken en vragen 45 shilling. Naar wy vernemen is de invoer [van steenkolen uit het Duitsche kolengebied in de laatste dagen zoo aanzienlijk verminderd, dat de Holl. Spoorwegmaatschappij maat regelen heeft genomen het aantal kolen- treinen van uit Winterswijk in te krimpeD. Te beginneD met heden worden reeds een drietal speciale kolentreinen uit den dienst geschakeld. Zooals bekend is, heeft de koleninvoer van uit Duitschland, voor zoover die aan voer per wagoD plaats heeft, hoofdzakelijk over Winterswijk plaats. De aanvoer voor de hoofdstad is reeds tot de helft van het gewone quantum ingestonken. Het vervoer van Limburgsche kolen ook naar Amsterdam neemt zeer toe. Het heeft hoofdzakelijk via Venlo —Den Bosch plaats, doch is toch nog niet zoo belaegrijk dat de Staatsspoor speciale koleu- treineu laat loopen. Wel blijkt echter uit de toename van het aantal aangevoerde wagons, dat tal van handelaren hier ter stede ernstig pogen zich vao Limburgsche en ook van Belgische kolen te voorzien. Ned. Heidemaatschappij. Gisterenavond hield de heer W. H. Wi8selink, hoofd van den cursus van de Heidemaatschappij, in de Arend een voor dracht met lichtbeelden over: Het doel en het werk der Nederl. Heidemaatschappij. De bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, werd geopend door Jhr. den Beer Poortu- gael, waarna de heer Wisseliuk er op wees, dat het zijn nut kaD hebben, een|en ander mede te deelen, aangaande het werk der Heidemaatschappij. Want al jboopt deze het volgend jaar haar zilveren feest te herdenken en al heeft ze overal ge toond, wat ze kan, een feit is het, dat de Maatschappij op vele plaatsen nog weinig bekend is. Ook in Amersfoort en omgeving zijn nog niet veel persoDeD, die met het werk op de hoogte zijn, immers haar kennen is haar steunen en het ledental is hier nog gering. Het Nederland6che volk steunt de Maatschappij niet voldoende, en dat ze dien steun waard is, blijkt uit haar geschiedenis. Op de agenda voor de in Juli 1886 ge houden vergadering van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij tot bevordering van den landbouw, kwam deze vraag voor: Welke maatregelen zouden genomen kun nen worden tot omginning van woeste gronden De aanleiding tot deze vraag, was de invoering der Markenwet en het gevolg er van, was de oprichting van de Ned. Heidemaatschappij in het begin van 18S8. Het doel der maatschappij is, "in Nederland de ontginning van heidevelden, duinen en andere woeste gronden te be vorderen. Van verschillende zyden ontviDg de maatschappij btwijzen van instemming, terwijl de Beschermheer Z. M. Koning Willem ni een som geld voor de vereeni- giog beschikbaar stelde. Maar dat was niet voldoende om een krachtige vereeniging te vormen. Daarvoor moest gewerkt wor den. Aanvankelijk wist men echter niet, welke richting men moest gaan het ont brak aan technische hulp. Er werden uit sluitend adviezen gegeven, |maar het was met recht sukkelen. Al spoedig had de maatschappij wel een directeur en een ad junct-directeur, maar dezen werden bijge staan door slechts éen boschwachter, daar er weinig te doen was voor de maatschappy. Dat is veranderd, door haai werk is de Maatschappy groot geworden. Het eerste werk, dat haar werd opge dragen kwam van stedelingen. De heeron v. Waterschoot van der Gracht en Ogterop te Amsterdam hadden gronden in Noord- Brabant ter bebossching. Toen dat niet lukte, werd de hulp iogcioepen van de Heidemaatschappij. Dat was het begin van een beteren toestand. Wel vond het veel bezwaar, dat 6 ploegossen naar de Peel wer den gezonden, daardoor werd den landarbei ders het brood ontnomen. Maar tegenwoor dig heeft de maatschappij 72 osseD, 20 paarden en 2 stoomploegen in dienst en in plaats van den landarbeiders het brood uit don mond te stooten, verschaft ze alom welvaart. In 1911 werden 2472 H.A. met den ploeg bewerkt en 800 H.A. met de schop. Het te werkstellen van den ploeg heeft niet de werkloosheid bevorderd, maar juist tegengegaan, daar de onproductieve heidegrond, productief is gemaakt. In de Peel nu is geregeld doorgewerkt en thans beslaan de houtvesterijen een oppervlakte van 3500 H.A Thans zijn er flinke boerderijen, uitgestrekte weiden, waar eertijds woeste gronden waren. De levensverzekering maatsch. Utrecht" droeg ook de ontginning van heidegronden aan de Heidemaatschappij op en thans beslaat het land der „Utrecht" een opper vlak van 250Ó H.A. Ook hier is armoede gevlucht en welvaart binnengekomen. En wie schat de indirecte voordeden Wsnt de Heidemaatschappij werd een leerschool voor geheel het land. Tal van gemeenten in Limburg en Noord Brabant lieten woeste gronden ontginnen, waardoor de inkomsten toenamen. Zoo is het overal gegaan, de Heidemaatschappij heeft den stoot gegeven tot ontginning van andere gronden. "Verder is van Rykswege aan de maat schappij opgedragen een rapport uit te brengen over de bebosschiDg der duinen. By Schoorl en op Texel is een proef ge nomen en thans werken velo particulieren in die richting, 't Is tc hopen, dat in do toekomst alle duinen bcboscht zullen zijn, hetgeen de welvaart zal bevorderen. Reeds dr. Staring zei in 1868 „Want eenmaal zullen onze zeeduinen beboscht zijn, even als onze landduinen. Zyn wij te onbekwaam om daartoe over te gaan, onze kinderen eD kindskinderen zullen verstandiger zijn." Ook is de Heidemaatschappij werkzaam ter beteugeling van de zandstuivingen. In 1897 is men bij Kootwijk onder leiding der Maatschappij begonnen. Tot heden is men daarmee voortgegaan. Dit werk is echter overgedragen aan het Staatsbosch- beheer, evenals de bebossching der duinen. Op initiatief van H. M. de Koningin- Moeder werd verder aan de Heidemaat schappij opgedragen het onderhoud der beplanting laogs de rijkswegen. En dat voorbeeld is gevolgd door provincies, ge meenten, waterschappen en particulieren. Ook voor andere bezigheden, als: zuivering van stedelijk afvalwater drainage, ruilver kaveling en bevloeiing, bezit de maat schappij geschoold personeel. Zoo zijn in de laatste jaren niet minder dan 500 H.A. godruineerd. En voor zuivering van stede lijke afvalwater zijn velden aangelegd te Hilversum en te Tilburg. De eertyds woeste grond wordt thans in Hilversum reeds ver huurd voor f 100 per H.A. Verder zijn tal van bevloeiingsvelden aangelegd, vooral waar door botorfabrieken het water ver ontreinigd wordt. Weder op aanwyzing van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij tot bevordering van den landbouw is de afdeeling Zoetwa- tervis8cherij opgericht. Die afdeeling doet alles om het bedrijf te verbeteren. De Regeering steunt dat streven krachtig en niet ten onrechte. Voorgelicht door de Heidemaatschappij, heeft ze dan ook de nieuwe Visscherijwet tot stand gebracht, waarvan veel wordt verwacht voor de via- sobers. De vischvijvers te Vaassen enEmst beslaan ongeveer 50 H.A. waarvan 37 H.A., in eigendom zyn der maatschappij. In Vaassen worden verschillende visschen ge kweekt, o.a. karpers en zalmen. Het doel is bijv. een paar millioen jonge zalmen te kweeken, die in onze rivieren worden los gelaten. Verder wijst Spr. nog op de afd. hout- sorteering en bouwkunde en deelt dan een en ander mede over den cursus. Deze is de Btichting van den heer Nengerman, onder wiens directoraat do maatschappij met reuzenschreden is vooruitgegaan. Se dert 1903 zijn tal van jongelui, opgeleid op den cursuB, werkzaam ter bevordering van den bodemcultuur. Uit een en ander meent Spr. te mogen besluiten, dat do Maatschappy veel heeft gedaan ter bevordering van de welvaart van het platteland, waardoor voorkomen wordt de trek van het platteland naar de groote steden en het tegengaan van dien trek kan niet genoeg geprezen worden. Dat is veel beter, dan het brengen van den werkloozen stedeling naar het platte land, waar deze zich toch niet thuis ge voelt. Door toe te treden tot de Heide maatschappij bestrijdt men riu6 de armoede door het verstrekken van werk, dat weder ander werk ten gevolge heeft. Nog deel van ons land ligt woest en wie mee helpt dat productief te maken, helpt het heele laod. Na eenige oogenblikken pauze, gaf Spr. een paar grepen uit de practijk, en deelde hij een en ander mede over den bouw van rogge, waarbij hy vooral Petkuser rogge aanbeval, aardappelen en graB. Daarna werden een aantal lichtbeelden vertoond, betrekking hebbende op het door den heer Wisselink gesprokeue, terwylten slotte een film werd afgedraaid, betreffende den oogst van kokosnoten. Sara Burgerhart. Ofschoon het aantal kaarten, welke tot du toe genomen zijn, nog niet voldoende kaD genoemd worden om de kosten van de opvoering van opgenoemd blyspel door de Kon. Vereeoiging „Het Nederl. Tooneel" te dekken heeft het bestuur van Amicitia

De Eemlander | 1912 | | pagina 2