DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN MEURSING'S machinale fabrieken van gebak, Amersfoort No. 71. ZATERDAG 23 MAART 1912 9e JAARGANG, Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. iiooi<lre<la«-teur: Mr. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. {5.60. Per 3 maanden id. 1.Franco per post id. 1)1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINE HaAO Telef. Intere. 18». Prijs der Advertentién: Vau 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-eu Buitenlandseh Advert.* bureau D, Y. ALTA, VVarmoeastr. 7'3-78 Amsterdam Openlucht Meeting van VrIJZ. GoDSDIENSTIGEN. Dezer dagen zal aan de Yryzinnig Gods- dienstigen ity,de provincie Utrecht en het Gooi 'n circulaire vao den volgenden in houd toegezouden worden: Waarde Geeetverwachten Do tijd is aangebroken, dat gelijk elders, ook in onze provincie eene openlucht- samenkomst dient te worden gehouden tot opwekkiDg en versterking der vrije vroom heid. Immers, zulke samenkomsten worden thans door vele partijen en richtingen met succes toegepast tot vetbroidiog hunner gedachteo; laten wij daarom niet schromen, hen op dezen beproefd gebleken weg te volgen. Natuurlijk blijft de gewijde ruimte onzer kerkgebouwen de plaats by uitne mendheid voor gemeenschappelijke gods dienstoefening en juist daarom heeft wel licht menig christen bezwaar tegen zulk eene religieuze meeting. Maar niet waar in onze kerken is het op enkele uitzonderingen na toch telkcus maar weer een „prêchor les convertis", een spreken tot wél-overtuigden, tot meegevoelonde geestverwanten eu er blijven duizen den over, die geen kerk ooit bezoeken, die ons woord nimmer bereikt, maar die niettemin behoefte hebbeo, iets te hooren, dat hunne gedachten kan verheffen, hunne gevoelens kan veredelen. Doch daar be staan maar al to vaak bij hen ongemoti veerde bezwaren tegen het kerkgaan; hoe- velen worden' niet door valsche schaamfe daarvau weerhouden, waar hunue omgeving weet, dat zij in jaren niet ter kerke gingen! Laten wij hun hierin tegemoet komen! En is er nu een betere gelegenheid, dan hen iu do schoone natuur en ouder Gods vrijen hemel tot ons te roepen, om te luisteren naar een vroom en bezielend woord? In Noord Holland, Friesland, Groningen en Gelderland zijn deze openluchtsamen komsten uitstekend geslaagd. Talrijke scha ren hebben zich daar laten stichten door de hagepreeken in duin en veld en hebben met blydo verrassing ontdekt, dat onze vertolking van het evangelie hun veel goeds te zeggeu had. Welnu, wat ginds mogelijk was, kan en moet ook beproefd worden bij ons. Het is ons daarom aangenaam, U te kunnen tnededeelen, dat ook in de pro vincie Utrecht een godsdienstoefening in de open lucht zal plaats vinden. Hiertoe zijn bereids een hoofdbestuur en meerdere regelingecommissies uit mannen en vrouwen van verschillende kerkgenootschappen sa- mongcsteld Yan alle zijden werd mede werking ontvangen en veel voorbereidende arbeid is reeds verlicht Tot dag van sa menkomst werd gekozen 16 Moi, Hemel vaartsdag, 1912 en de Weledelgeboren Heer J. Blooker heeft zijn schoongelegen landgoed „Zandbergen" te Huis ter Heido bij Zeist tot onze beschikking gesteld. De zaak marcheert dus, maar zal deze schoone onderneming mot haar zegenrijke gevolgen voor kerk en maatschappij ten volle slagou, dan dient ieder naar de mate zyoer krach- ten ous te helpen. Grooto belangen toch staan op het spel: mislukking bezorgt ons den spot der tegenpartij; 6teuut ons dus Gij kunt ous steunen door een gelde- l'y'ko bijdrage te zenden als blijk Uwer sympathie aau den Penningmeester van het Hoofdbestuur, de heer C. D. Sax, Oude Gracht Westzijde llbis (Bczembrug), waarvoor wij zoo vrij zyD, een postwissel iu te sluiten. Gij kunt ons steunen door belangstelling voor deze openlucht-samenkomst te wekken in Uwe omgeviüg. Gy kunt ons steunen door onder Uwe vrijzinnige kennissen jongelieden aau te sporen tot het organiseeren van gezamen lijke fietstochten naar dit gewijde doel, door reisgezelschappen en spaarvereeni- gingen in het leven te roepen, opdat zoo wel arm als rijk er heen zal kunnen trek ken. Bestemt nïi reeds Uwen Hemelvaartsdag voor oen bezoek aan onze godsdienstoefe ning in de vrije natuur. Wij vertrouwen, dat gij iu dezon zoo krachtig mogelijk zult medewerken, want het gaat om de groote beginselen der Vrije Christelijke vroomheid, waarvoor wy aller toewijding noodig hebben! Zelfs niet het kleinste dorpje mag onbewerkt blyven Duizenden en nogmaals duizenden moeten op Hemelvaartsdag samen3troomen naar de heerlijke schoone plaats van bijeenkomst, om iu den „tempel van ougokorven hout" mede te getuigen van nieuw leven, dat ontwaakt Hoofdbestuur te TJtrechi. Prof. Dr. T. Cannegieter, Yoorz. Ds. J. H. Kruseman Aretz, Secr. C D. Sax, Peuuingm., Oude Gracht, Bezembrug. Dr. H. L. Oort. Ds. P. J. Glasz. J. P. Zoloer. W. H. van Marle. Sprekers- en Zang-Commissie. Prof. Dr. T. Cannegieter, Voorz. Dr. H. L. Oort, Secr. Ds. P. Oosterbaan, Hilversum. W. G. Servaas, Directeur Postkantoor, Maarssen. Terrein Commissie. J. Blooker, Voorz., „Huize Zandber gen", Huis ter Heide (Utrecht). W. H. van Murle, Secr. Utrecht. H. M. J. Sark, Kapt. Gener. Staf, Utrecht. A. van Dijk, Amersfoort, Q. Greup, Zeist. Propaga nde-Comm issie. Ds. P. J. Glasz, Voorz., Utrecht. A. C. Rochat, Redacteur Utrechtsch Dagblad, Secr., Utrecht. J. P. Zolner, Penningm., Utrecht. Mej. J. W. Beijerman, Zeist, Moj. Cor. Schippers, Breukelen. J. W. Krom, Onderwijzer, Amersfoort. K. Westerling, Hoofd O. L. S. Hilversum. Hieraan is toegevoegd een lange naamlijst van personen, die instemming betuigden met bet doel. Aaü den Raad der Gemeente Amers foort is door de afd. Amorsfoort van den Bond van Ned. Gem. Werklieden het vol gende adres verzonden: Edelachtbare Hecren. Geef- met verschuldigden eerbied te ken nen, de Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afdeeling Amersfoort, goedge keurd bij Kon Besluit van 4 December 1906, govestigd te Amersfoort Aruhem- scheweg 135; dat zij Uwen Raad beleefd maar drin gend verzoekt, wel te willen besluiten eene verodening, regelendo de pensioncering van Gemeente werklieden ambtenaren en hunne weduwen en weezen, vast te stellen, zonder do bijdragen, welbe nu verplichtend zyn gesteld, zyndo 4°/0 van het loon, te ver- hoogen; dat hij ter nadere motivcering van dit verzoek zoo vry is te verwijzen naar bij gaande memorie van toelichting. 't Welk doende enz. w.g. H. Veenondaal, Voorzitter C. Wijuen, Secretaris. Memorie van toelichting, be hoorende bij bet adres van Bond van Nederlandsche Gemeente-werklieden, af deeling Amersfoort van 25 Maart 1912. Volgens het verslag in „De Amersfoort- ache Courant'1 zeide de Edelachtbare Heer Rijkens iD de Raadszitting van 20 Febr. 1912 o.m. bet volgende: „Er is bovendien nog zooveel werk voor den boeg: pensioen-iegeliDg, werklieden reglement enz. Daaruit maken wij op, dat een verorde ring reglement, regelende do pensioneering van Gemeente-werklieden-ambtenareu- en huDne weduwen en weezen in voorberading is, en dat deze verordening den Raad woldra zal bereiken. Natuurlijk wordt een dergelijke verordening, wanneer reeds lang met groote belangstelling is uitgezien, door het perso neel in dienst der Gemeente Amersfoort, met groote instemming begroet. Het zal bij de leden van Uwen Raad echter gocn verwondering weaken, wenneer van de zijde der belanghebbenden eenige wenschen kenbaar gemaakt worden, waarmede Uwe Raad wei zoo goed zal zijn rekening te willen houden. Op dit oogenblik moet het personeel in dienst der Gemeente voor eigen pensioen een bijdrage storten van 4% vanhetlooD. Deze bijdrage is een zeer hoogc te noemen. Bijna geen enkele plaats in Nederland vor dert een zoo hooge bijdrage van hare werElieden. Tal van Gemeentebesturen hebben besloten, dat van de werklieden voor eigen pensioen geen bijdragen zullen worden gelieven, terwijl er zelfs zijn, dio vastgesteld hebben, dat noch voor eigen, noch voor weduwen en weezenpensioen ook maar eenige betaling zal geschieden. Om slechts enkele te noemen: De Gemeente besturen van Enschede, Haarlem, Den Haag, Kampen, Meppel, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Zaan dam, hebben bepaald, dat voor eigen pen sioen geen bijdragen zullen worden ge heven, terwijl de besturen van de Gemeen- ton: Zutpben, Zoetcrwoudo. Zeist, Hilver sum en 's Hertognnboscb verorderinsen hebben vastgesteld, waarby den werkliedeu, hunnen weduwen en weezen pensioen is gewaarborgd, zonder eenige bijdragen hun nerzijds. Verder kan er nog op worden gewezen, dat verschillende Gemeentebesturen ver- orderiugen maakten, waarbij een zekere aftrek wordt toegestaan, waarvan geen pre- mie behoeft te worden betaald. Wij noemen hier slechts: Amsterdam, Zaandam on Arnhem. Hieruit blijkt wel voldoende, dat do re geling, welke op dit oogonblik te Amers foort bestaat, een der slechtste uit ons land is te noemen, zelfs wanneer Uwe Raad ons zeer bescheiden verzoek inwilligde om de bydragen van 4% van het loon to laten bestaan, ook wanneer weduwen- en weezen peneioen zal worden ingevoerd, dan nog is de regeling niet buitengewoon voordeolig voor het personeel in dienst der Gemeente Amersfoort. Daarbij komt nog, dat het loon, het welk aan de werklieden in dienst der Ge- meonto wordt uitgekeerd niet toereikend is een hoogere premie te betalen. Hiermede is het verzoek naar onze meening voldoende gemotiveerd en wij zijn vol ver trouwen dat Uwen Raad, de bescheiden heid er van erkeuende, het wel zal willen inwilligen. Eindexamens H. B. s. De Commissaris der Koniogin :n de provincie ütrecht heeft benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, be last met het afnemen van de eindexamens aan leerlingen der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht, den heer Dr. J. W. Doyer Jz., directeur der Gem. H.B.S. te Utrecht; tot ltd en plaatsvervangend voorzitter dier commissie, deu beer Dr. P. G. Tiddens, benoemd directeur der H.B.S. te Amersfoort; tot leden, de hoeren: Dr.P.K. Drossaart Lulofs, Dr. Th. Weevers, Dr.E.J. Bcumer, F. Wesseling, S. de Vries, J Hovens Greve, J. M. Thiel, I. M. J. Hoog eu B. D. Best, leeraren aaD do n. B. S. te Aineisfoort; Dr. H. F. Jonkman, directeur der R.H.B S. te Utrecht; Dr. P. v. Mourik, Dr. J. L. Hoorweg, I. Stibbe, W, Pik, B. E. Bouw man eu J. L. Hogeweg, leeraron aan de R. H. B. S. te Utrecht; Dr. A. Kijlstra, Dr. J. A. Vreeswijk Jr., Dr. D. M. Kooy, M. ten Bouwhuys, F. P. Viseer, J. A. Th. Lublink Weddink en J. de JoDg Czn., leeraren aan de Gem. H. B. S. te Utrecht: T. de Munnik directeur en Mr. H. J. v. Noppen, J. J. Vermeulen, H J. Makkink leeraren eu mej. J. M. de Waal leerares aan de bijzondere H B. S. te Utrecht. Het mondeling examen wordt afgenomen te Utrecht. Chr. Openbare Leeszaal. Aau de Stichtsche Courant wordt uit Amersfoort gemeld, dat op uitnoodiging van een comité, bestaande uit de heeren D. Ruis, H. P. Gooseus en H. Niezen al hier sprak de heer Dam uit Hilversum met 't doel te komen tot oprichting van een Chr. openbare Leeszaal. In de eerste plaats ontwikkelde Spr. bezwaren tegen de openbare leeszaal.Ze zijn van practischen en principieelen aard. Spr. vindt 't practisch onmogelijk om alle lectuur aan te schaffen, voorts is 't ondoenlijk alle richtingen op te nemen. Ook vindt Spr. dat 't bestuur 't recht niet De afdeeling „Broodfabriek'" levert prima brood, beschuit eu koek tegeu zeer billijke prijzen eu geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden al« dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1