WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.28 uur. De Bilt, 25 Maart 1912. Hoogste barometeKtand 770.1 m.M. te He d'Aix, laagate 745.2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 26 Maart 1912. Meest matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 53 Frank Lascelles geloofde thans op een kentering te kunnen wgzen, waarvan hij met vertrouwen meende te kunnen ver wachten, dat zij tot een overeenstemming omtrent hetgeen voor de belangen van beide landen het boste was, zou leiden. Dk uitsluiting in het Kleedermakers- bedrijf. De Duitsche minister van Binnenlandsche zaken heeft geconfereerd met den Alge- meenen Duitschcn Weikgeversbond voor het kleermakersbedrijf. Daarna had hij een conferentie met de werknemersorganisatie. Er is kans, dat beide partijen in deze week onderhandelingen beginnen en dat een bemiddeiing tot stand komt, waardoor een eind gemaakt wordt aan de thans reeds zoo lang durende uitsluiting van tiendui zenden kleermakersgezellen. Hok Rusland geregeerd wordt. De octobrist en voormalige president van de Rijksdoema Goetsjkof, heeft in de Rijksdoema een rede gehouden, die grooten indruk gemaakt heeft. Goetsjkot besprak uitvoerig de geheimzinnige zaak-Raspoetin. Deze Raspoetin is een Russische boer, wiens buitengewone invloed sedert geruimen tgd in de hoogste politieke kringen als een alle» overheerschende ten zeerste geducht wordt, Goetsjkof weeB er in z\jn rede op, hoe de Russische kerk en het geheele rijk govaar loopt, wanneer lieden van het slag van de zen Raspoetin, in do allerhoogste kringen de oud president doelde daarmede op 't Hof zooveel te zeggen krijgt, dat er de benoeming of de val van hooge ambtenaren van afhangt. Vervolgens wendde Goetsjkof zich tot den in de vergadering aanwezigen opper procu rator der Heilige Synode, voor wien dit optreden blijkbaar uiterst pijnlijk was, met de woorden: En nn vraag ik n, mijnheer de opperprocureur de Heilige Synode, waar waart gij al dien tgd? Gij waart druk bezig met uw tegenstandera eu zag het gevaar dat dreigde geheel en al voorbg. Over de jaren 1911 en 1912, zal de geschiedschry- ver van Rusland moeten boeken: Indezen tgd zonk de Russische kerk onder leiding van den opper-procurator Wladimir Karlo- witsj von Sabler in een nimmer gekende vernedering terug. Dat het geheele Russi sche volk wete, dat deze leider der Russi sche kerk in dezen moeilykeu tijd zijn plicht niet gedaan heefr." Op deze, op hartstochtelijken toon geuite woorden, volgde stormachtige bijval van 't centrum en van de geheele oppositie. De rechterzijde floot. Met een van ontroering bevende stem verzekerde von Sabler, dat Goetsjkof's woorden hem niet deerden, doch alleen de kerk beleedigdcn. Hij wist wat zijn plicht was tegenover den Tsaar en het rijk, en zou zich daarvan niet door Goetsj kof's rede laten afbrengen. Veel indruk maakte deze rede niet, de oppositie beantwoordde haar met hoonge lach. Tot beter begrip diene, dat naar al gemeen verzekerd wordt, von Sabler zyn oppcr-procuratorschap juist aan den „hei ligen" Raspoetin te danken heeft. Moord op den vorst van Samos. Do vorst van Samos werd Zaterdag op het eiland, dat hij bestuurt, door con Griek met een revolver doodgeschoten. De vorst van Samos, die door dezen aanslag om het leven gebracht werd, heette Andreas Kopassis Eficndi. Hij werd in 1856 geboren en in December 1907 door de Porte tot vorst van het eiland benoemd. Volgens het Londensche protocol van 1S23 moet de vorst van Samos van Grieksche nationaliteit zijn en is hij verplicht ieder jaar een schatting van 200.000 piasters aan do Porte op te brengen. Chineesche Suffragettes. Een telegram uit Shanghai's meldt,dat een groote schare Chi eesche suffragettes, die over het besluit der nationale vergadering in zake het vrouwenkiesrecht genomen, Diet tevreden wareu, in het gebouw der vergadering zijn binnen gedrongen. Zy° wierpen de vensters in, mishandelden den wacht en terroriseerden de vergadering dermate, dat deze, ofschoon inmiddels mi litairen gereqnireerd waren, beloofde het vraagstuk van hot vrouwenkiesrecht weder in behandeling te nemen. TWEEDE KAMER. Het plan is om do Tweede Kamer a.s. Vrijdag met Paaschreces te doen uiteen gaan en de vacantie niet langer te doen duren dan tot de tweede helft van April of begin van Mei ten einde na hervatting der werkzaamheden voort te zetten het debat over de Bakkerswet, indien dit de volgende week mocht kunnen aanvangen en verder te behandelen het pantserschip-voorstel en de Ziektewet, welke laatste vermoedelijk de Kamer tot dicht bij het zomerreces zal bezig houden. Vrouwenkiesrecht. De Nederl. Bond voor vrouwenkiesrecht houdt zijn vijfde algemeene vergadering op Zondag 5 Mei, te Arnhem. Daarin zal ook worden beslist, of de bond zal meedoen aan een eventueel te houden optocht voor vrou wenkiesrecht. Lichtbeelden op de lagere school. Naar wij vernemen zullen van gemeente wege een vijftal sciopticons werden aange schaft teneinde daarmee op de lagere scho len lichtbeelden te vertoonen. Deze beelden zullen worden geprojecteerd op een wit gemaakt deel van den wand van een der lokalen. Volkstelling en Kerkelijke gezindten. Volgens de volkstelling van 31 Decem ber 1909 waren in de onderstaande jaren op 10.000 inwoners Nederdnitsch Roomsch Beh. tot de Hervormd. Katholiek Ger. KerkeD 1849 54,57 3S,15 1859 54,94 37,14 1869 54,67 36,53 1879 54,50 35,86 1889 48,65 35,39 4.01 1899 48,41 35,07 7,08 1909 44.18 35.02 8,42 Israël. Overige Zonder (Ned. en Port.) kerkgez. kerkgez. 1819 1,92 5,36 1859 1,93 5,99 1869 1,90 6,90 1879 2.04 7,29 ~"ÓJ31 lï-89 2,05 8,32 1,48 1899 2,04 5,14 2,26 4,67 1909 1,81 5,60 KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. A. B., Ede f 2 of 2 d. Een vuur aanleggen op zoo korten af stand van gebouwen dat daardoor brand gevaar kon ontstaan. J. K-, Baarn f 2 of 2 d. Het verwekken van nachtlgk burenge rucht 1. C. 8., 2. T. B., 3. L, H., allen te Baarn, 4. H. K5. W. v. B. No. 1, 4,5 ieder f 3 of subs. 3 d. No. 2 en 3 ieder f 5 subs. 3 d. J. v. d. B., Baarn f 5 of 3 d. C. H., Soesterburg f 5 of 3 d. Dronkenschap. C. H., Soesterberg f 5 of 3. Wielrijden zonder licht. G. v. S. f 3 of 3 d. J. V. f3 of 3. beiden te Baarn. M. K., Emnes f V2 of 1 d, K. I., A'foort f 2 of 2 d. B. B., Soe9terberg f2 of'2d. A. H. Nieuw- veen f 2 of 2 d. Valschen naam opgeven. A. H., Nieuw- veen f 10 of 10 d. Op verboden grond loopen. L. M. f 3 of 3 d. L. M., f 15 of 3 d. beiden te A'foort. M. M., Maarn f 15 of 3 d. J. B., Bavneveld fn of 3 d. A. V., Maarn f 5 of 3 d. Overtreding Leerpl. wet. W. v. R., A'foort f2 of 2 d. A. de L., Leusden ontslagen van rechtsvervolging. Overtreding IJkwet. C. S., Hoogland f2 of 2 d. en verbeurdverklaring gewicht. R. v. E., Oud Leusden 7 X f 0.50 of 7 X 1 d. en verbeurdverkl. maat en gewichten. F. V., 10 X f 0.50 of 10 X 1 d. en verbeurd verkl. 14 gewichten. R. v. d. H-, f 1 of 1 d. en verbeurdverkl. gewicht. C. D., 2 X f 1 of 2 X 1 d. en verbeurdverkl. 2 gewichten, allen te Lensden. M. de Z., 2X11 of 2 X 1 d. en verbeurdverkl. 2 maten. M. v. II. f 2 of 2 d. eu verbeurdverkl. strijker, beiden te Soest. W. W. E., Hoogland f 1 of 1 d. en verbeurdverkl. gewicht. Overtreding Jachtwet. L. M., A'foort 7 d. en vernieling strik. M. M Maarn 7 d. cd vernieling 6trik. D. v. Y., Soest 7 d. en verbeurdverkl. konijneD. Overtreding Trekhonden wet. E. II A'foort 2 X f 2 of 2 X 2 d. Te Amersfoort op straat muziek maken. \V. J. de K., Utrecht 2 X gepleegd en bij herhaling 2 X f 5 of 2 X 4 d. Te Baarn met ongekeurde visch venten. M. H., A'foort f 3 of 3 d. Te Amersfoort op straat met voetbal spelen. W. P, f2 of 2 d. A. P. f'2 of 2d. G. J. S., f 1 of 1 w. tuchtschool. W. v. 't W., f 1 of 1 w. tuchtschool. G. II., f 2 of 1 w. tuchtschool. C. V., Terug aan ouders zonder straf. Overtreding Trekhonden wet. J de G.. Bunschoten f'2 of 1 week tuchtschool. Trekdier onbeheerd laten staan. E. H. A'foort f 2 of 1 w tuchtschool. J. S. Em nes f '/v 1 w. tuchtschool. Te Baarn met woonwagen verblijven. W. H., f5 of 5 d. H. D., f5 of 5 d. J. S., f 5 of 5 d., allen zwervend. Te "Woudenberg met woonwagen ver blijven. J. H. S., f 5 of 5 d. J. II. S.. f 5 of 5 d. J. H. S., f 5 of 5 d., allen zwervend. De Minister van Oorlog heeft hedenmid dag een bezoek gebracht aan de Infanterie kazerne alhier om dc oefeningen van de Landweer bij te wonen. Bij Koninklijk Besluit d.d. 21 Maart 1912, no. 24 is aan de Yereeniging Am bachtsschool voor Amersfoort en Omstre ken toestemming verleend tot het houden eener verloting van door de leerlingen der Ambachtsschool vervaardigde voorwerpen. Hedenmorgen stortte de slachtplaats van de Gebroeders van Gelder ineen, ter- wyl de knechts aan 't werk waren. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt ods: Gisteravond werd in het gebouw „De Keizerskroon" een concert gegeven afgewisseld door dansmuziek door het strijkorkest vaD het le Regiment Huzaren. Met gonoegen hebben wy geluisterd naar de concertnummers, doch niet minder viel de goede dansmuziek in deD smaak. Zoo we roods meedeelden houdt de plaatselijke afdeeing van de Vereeniging voor Yrouwenkiesrecht a.b. Donderdag een propagandavergadering in het Valkje. Als spreekster zal optreden Mej. C. S. de Groot, die tevens een voordracht ten beste zal geven, nl. Maryken op Audiëntie." Daarna zal een blijspel worden opgevoerd: „Hoe het vrouwenkiesrecht verkregen wordt. Sedert "Woensdag 20 Maart wordt vermist een knecht van den vrachtrijder v. de Hoek alhier. In een der bladen lezen we o.a. het volgende bericht: In den nacht van Woensdag op Donder dag passeerden te Apeldoorn drie meubel wagens van Deventer naar Amersfoort Yan den achtersten wagen is de 60jarige koetsier zoek geraakt, terwijl de paarden onbeheerd aan 't hek van een kweekerij bleven 6taan. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Vermoedelijk is dc man in het kanaal ge raakt en verdronken. Den geheelen dag is gedregd; tot dusver zonder resultaat. Ook hedenmiddag had meD nog geen enkel bericht omtrent den vermiste. NederlandDuitschland 55. Een groot aantal Amersfoortsche voet- baleDtbousia6ten trok gistermorgen met den extra trein naar Zwolle, om de internatio nale ontmoeting HollandDuitschland bij te wonen. Uit alle oorden van het land wareu duizenden en nog eens duizenden opgekomen, zoodat van af het station tot aan het Z. A. C. terrein, het één menschen- massa was. Het terrein viel ons niet mee, althans niet als we het vergeljjken met „Birkhoven", dat 0. i. wel zoo geschikt is voor dergelijke wedstrgden. Over deD wedstrijd zelve kunnen we kort zijn. Het Hollandsche elftal viel ons als geheel tegen. Door hun prachtig samenspel en snel loopen waren de Duitschers dan ook heel vaak in de meerderheid. Vooral de voorlinie der Duitschers was meermalen schitterend. Al spoedig na het begin wi6t Holland te doelpunten, maar daarna waren de Duitschers de baas en brachten het tot 13. Bij rust was de stand 23. Oogenblikkelijk na het hervatten zat de gelijkmaker in het net, spoedig gevolgd door no. 4, terwyl een der Duitschers no. 5 in eigen dool trapte. Toen was de ver slapping bij ons elftal vrij groot en wisteD de gasten dan ook hun schade in tehalen. Het door menigeen verwachte winnende punt voor do Duitschers kwam echter niet. Bij tijd was do stand 55. AGENDA. Dagelijks Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, bebalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 28 Maart. Ver. v. Vrouwenkiesr. Prop, avond in het Valkjo. 28 Maart Nutsavond Amicitia. Dr. P. K. Drossaart Lulofs. 30 Maart Frysk Selskip „Ut en Thus" Café Otte. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen dia zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermalding van woonplaats, van den 13 tot en met den 19 Maart 1912. GEVESTIGD. Johan Frederik Wouters van 2e Kazerne straat 11 naar Utrechtscheweg 31. Boele de Vries van 3e Kazernestraat 20 naar Zuidsingel 13a. Jantje Dijkstra van Utrecht n- Utr.weg89. Cobb Dordthy Helea Geikie van Engeland naar Utrechtscheweg 84. Gerarda Klarenbeek van Soest naar Smal- lepad 2. Elisabeth Smit, van Amsterdam naar O.Dievenweg 3. TeuniB Wilem van Rees, v. Willemsoord n. Stationsstr. 5a Helga Blaauw, echtg. van F. W van Rees v. Helder n. Stationsstr. 5a. Marinus Hendrikus Lancee, v. Utrecht n. Achter 't Oude Weesh. 2. Lammert Ditsel, v. Leusden n. Woestweg 19. Joh. Antonius van GelJicum, v. 's-Hage n. Langestr. 135. Johan Willem van den Berg, v. A'dam n. Schimmelpstr. 18. Vera Barton, v. Sherborn Dorchester En geland n. Pr.Marial. 1. Agatha Joh. de Bont, v Zaandam n. Hof 20. Gijsbertha Theodora Schipper, v. A'dam n. Regentessel. 17. Willem de Jager, v. Utrecht n. Soesterw. 123. Hendrikus van Beek van Hoogland naar Kampstr. 73. Leendert de Voogd, van Amsterdam naar VarkoDsm. 5. Alijda Cornelia van Ginkel, v. Groningen n. Persijnstr. 8 Elizabeth Sibbing, v. Utrecht n. B.Wuy- tiersl. 3 Suzanna Feiten v. Bussum n. Bergstr. 13. Rudolf Leonard de Ruiter, van Utrecht n. Wolkerstr. 21. Cor. Jac. Wouteru8 van Eimeren, v. Helder n. Utrweg 594. Adrianus Balla9 van Tienhoven, v. '-Hage n. K.Bergstr. 11. Gerarda Haideman, van 's-Hage naar K.Berg6tr. 13. Metje van Koot. v. Nijkerk n. K.Bergstr. 4. Hendrik Brans, v. Dordrecht n. Mooierstr. 2J.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2