DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 73. DINSDAG 26 MAART 1912, 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f.1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK Telef. luterc. 1S«. Prijs der Advertentifn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0,10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert: en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bniteulandsch Advert.-burean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam De Oorlog. Hoe geducht de Turksche regeering de Dardanellen heeft versterkt, blijkt o.a. uit een brief, dien men in do New York Herald vindt en welks schrijver het vol gende meedeelt: „De lichten aan de oevers •ter Dardanellen worden niet meer ontsto ken, en zoo zijn 's nachts de Dardanellen feitelijk gesloten. Zestigduizend Turksche oldaten liggen aan de oevers der zeestraat u belangrijko strategische punten. Do uéele Turksche vloot (zes schepen) houdt vacht bij den ingang van de Zee van Marmora." De Italianen schijnen voornemens te zijn, een luchtschip aan boord van een boot te brengen en het te gebruiken om de positie der Turksche vloot en de forten aan de Dardanellen te verkennen. Aldus de Matino. De Mijnwerkersstaking. Het gaat met de onderhandelingen niet zoo vlot als men gehoopt had. De regeering is er uog niet in geslaagd do beide partijen te brengen tot eene ge combineerde bespreking. Minister McKeuna deelde gister in het Lagerhuis mede, dat de verdere behande ling van het wetsontwerp betreffende de kolenmijnen uitgesteld was tot heden, daar do onderhandelingen nog voortduurden. Eerste minister Asquith onderhandelt nog met de vertegenwoordigers der mijnworkers. Ook deze onderhandeling leverde gister niet» op, en is verdaagd tot heden. Een telegram uit Glasgow zegt, dat een algemeen verloop der staking waarschijn lijk is. Duizend mijnwerkers hervatten den arbeid heden in Bellshill (Lanakrshire) en ongeveer duizend ook in andere schachten. Gisteren is een algemeepe staking der mijnwerkers in het westen' van Boheme i (geroepen. [n de kolenmijnen iu het noordon an Frankrijk en te Anziu is hot werk ,eral hervat. De Duitsche Leger- en Vlootwetten. Een enkel woord over den indruk, dien de indiening der leger- en vlootontwerpeu in Duitschland gemaakt hebben. Teekenend voor de stemming, welke in Dnitschland gewekt is door de crisis van verleden jaar en al wat er daarna is geschied, is dat byua geen blad de sociaal democratische pers uitgezonderd fel opkomt tegen deze ver meerdering der bewapiug, die de eerste jaren olk jaar gemiddeld 100 millioen mark zal eischen. Sommige bladen de Tiiglicke Rundschau b.v. zijn uog niet eens be vredigd door de versnelling vau den Dread- nought-bouw en roepen dat men Engeland ter wille is en dat Duitschland nog meer en nèg sneller oorlogsschepen moet aan bouwen. Bladen van het karakier van het Berliner Tagebljtt leggen zich met een zucht bij de sterkere bewapening neder; men wist immers toch dat het komen moest en tegen te houden is het toch niet, ge- aven den toestand der internationale poli- .ek. De groote vraag is nu maar aldus ■o» Tageblatt of de dekking der kosten op billijke wijze plaats heeft, maar helaas in dat opzicht kan men niet volkomen ge rust zijn, want de Norddeutsche Zeitung, die de ontwerpen aankondigt, loopt over die quaestie wel wat zeer luchtig heen, on dat men uit de afschaffing der „Liobesgabe" alleen de noodige dekking vinden zal, is niet waarschijnlijk. Niemand twijfelt of de rijksdag zal de millitare wetten aannemen, met alleen de stemmen der socialisten tegen. Straatgevechten. De Parijsche taxi-auto-staking heeft weer aanleiding gegeven tot bloedige ge vechten in de ruo Boudin, te Levallois- Perretditmaal schijnen echter niet de stakende, maar de niet stakondo chauffeurs de aanleiding geweest te zijn. Er werden in die buurt Zaterdagavond tal van verga deringen van stakers gehouden en dat heeft blijkbaar enkele werkwillige chauf feurs, die met hun auto thuiskamen, zoo bevreesd gemaakt, dat zij, voordat hun een haar gekrenkt werd, op de stakers begonnen te schieten. Natuurlijk kwamen de overige stakers op het geluid der revolverschoten toeloopeu en begon er een „vossenjacht", waarbij do achtervolgde „vossen" geducht terugschoten op hun achtervolgers. Het werd een waar straatgevecht, een fusillade, waaraan een eind gemaakt moest worden door de republikeinsche gardes. Een man is gedood en verscheidene zijn gewond, evenals een man en een vrouw, die met het geval niets te maken hadden. Dreigende Dokwerkersstaking. Io de Antwerpsche haven dreigt een nieuwe staking der dokarbeiders. Zij ver langen een rechtvaardiger berekening der looDtarieven, welke aan de toekenning der oogevaluitkeeriug ten grondslag ligt. Vol gens de dokarbeiders zijn deze loonen in werkelijkheid hooger dan de bedoolde ta rieven aangegeven, zoodat zij bij een evcn- tueol ongeval schade leiden. De beweging wordt geleid door de so cialistische vereeoiging „Willen is Kunnen" Deze schijnt van plan den boycot te pro- claineeren over de Christelijke arbeiders, welke zich by de beweging niet willen aaosluiten. Aan de Staatsruif. Een Belgisch liberaal blad noemt het begrijpelijK, dat door sommigen het eiüde der tegenwoordig Belgische regeering met angst wordt tegemoet gezien: van 1 Jan uari tot 5 Maart van dit jaar is er bij K. B. tot een bedrag van 449.596 francs buiten gewone toelagen verleend aaD kerken, kapelleD en pastoriën. D. i. sedert de cle- ricalen aan het bewind kwamen: ruim 24 millioen franc. En hierbij zijn de provinciale en ge meentelijke buitengewone toelagen nog niet eens gerekend. Een Protest. Op 12 Maart 1911 werd te Kieff een jongen vermoord gevonden. Van den moordenaar werd geen spoor ontdekt, waarop men, gelijk dit steeds in Rusland geschiedt, de schuld gaf aan de Joden, die een „ritueelen moord zouden hebben ge pleegd om „het bloed van den jongen voor hun Paaschfeost te gebruiken." Er werd zelfs een Jood gevangen ge nomen, dien men beschuldigde den moord bedreven te hebben. Deze zit thans nog altijd gevangen, en het gerechtelijk „onder zoek tegen hem duurt uog voort. Daar dezo zaak vooral in deze dagen, nu Paschen nadert, zeer liebt weder een ge schikt voorwendsel kan leveren voor een massalen Jodenmoord te Kieff en elders in Rusland, hebben een groot aaotal bekende Duitschers, toongevende personen op allerlei gebied, een manifest ondertoekond, gericht tot de geheelo beschaafde wereld, waarin nog eens krachtig wordt geprotesteerd tegen de afgrijselijke legende der „ritueele moor den", die, waar let aan gewetenloozen lie den gelukt haar onder een onontwikkelde volkemassa te verspreiden, sedert de mid deleeuwen tot op den huldigen dag tot zoo vele gruwelen tegen do Joden heeft ge leid. Het protest draagt o.a. de ondertceke- ning van een aantal schrijvers, professoren en bekende politici van allerlei richting. Roosevelt. De heftige artikeleu der anti-Roosevelt pers in de VereeDigde Staten heeft geleid tot zulk een fanatieken haat bjj vele een voudige geesten tegen den oud-president, dat er dagelijks tal van brieven met de ernstigste dreigementen aan Roosevelt's adres bezorgd worden. Dat heeft Roosevelt's „managres" ertoe gebracht, de politie in Boston te verzoeken om oeu bijzonderen veiligheidsdienst' toen de „kolonel" door die stad kwam, Zaterdag j.l., op ziju ver- kiezingsreis. Daarom was Roosevelt's taxi auto omgeven door ceo escorte van detec tives, toen hij reed door de stad en een heirleger politie-agenteu was om het podium geschaard wanneer hij sprak. De Bakkerswet. De Hoefijzer-correspondent van het Hdbld. schrijft: Bij eenige Kamerleden bestaat het voor nemen om te trachten, een principieele beslissing uit te lokken over do vraag, nl men een wettelijke regeliDg van den bak- kersarbeid wil volgens het stelsel-Talma of volgens het stelsel van het Bakkerscomité. Zulk een beslissing zou kunnen vallen in den vorm van een stemming over bet ameu- dement-Snoeck Heokcmans op artikel 2 van het wetsontwerp. Doch om noodelooze discussie te voorkomeü, zon men dat dan willen doen voor do algemeeno beschou wingen, althans, wanneer deze laatste niet geheel kunnen worden weggelaten Deze poging zal uitgaan van eene, den Minister bevriende zijde. Haar succes zou trouwens zeker ook de kans op succes van het ontwerp in de Eerste Kamer belangrijk verhoogen. Verkiezing Hoorn. De te Oosthuizen gehouden ver gadering van Vrijzinnige Kiesvereenigingen in het kiesdistrict Hoorn stelde bij derde stemming tot definitief candtdaat W. De Jong, te 's Gravenhage met 10 st. tegen 9 stemmen op dr. Wijdenes Spaans. De verkiezing (candidaatstelliug) zal plaats hebbeu Woensdag 10 April, de stem miug Maandag 22 April, herstemming zoo- noodig Maandag 29 April. Belemmering van Volksontwikkeling. De Raad der gemeente Maastricht heeft geweigerd het verzoek toe te staan der afdeeling van den Bood van Ned. Onder wijzers, om een lokaal beschikbaar te stel len voor onderwjjs, aan analphabeten. De Winkelsluiting bindend verklaard. De Ilooge Raad, uitspraak doende in de cassatieberoepen van J. Wagner en I. Lovison, winkeliers te Amsterdam, door de rechtbank aldaar voroordeeld tot 50 cents boete, of één dag hechtenis wegens over treding der verordening op de winkelslui ting, verwierp die cassatie-beroepen. Nu de Hooge Raad de Amsterdamsche verordening op de winkolsluiting bindond heeft verklaard, zal het, van 60.000 hand- teekeningen voorziene verzoek om de ver ordening te vernietigen, aan de Kroon wordeo aangeboden. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 Maart 1912, des namiddags te l1/, ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving do heer (Joster- veen. De notulen worden ongewjjzigd goodge- keurd. Ter tafel komen o.a. de volgende ingeko men stukken: Van do Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfoort het jaarverslag over 1911. Zal worden gedrukt en gevoegd bij het gemeenteverslag. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Ouderwijs het verslag over 1911. Zal worden gedrukt en govoegd bjj het gemeenteverslag. Van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gasfabriek en waterleiding het verslag van de gasfabriek over 1911. Zal wordeu gedrukt eu gevoegd by het gemeenteverslag. Van de tuberculose-vereenigiug het ver slag over 1911. Wordt ter secretarie gedeponeerd ter in zage van de leden. Een adres van A. M. van Bemtnel waar bij hij in beroep gaat vsd een besluit van Burgemeester en Wethouders van 12 Fe bruari 1912, strekkende lot afwijzing van een verzoek tot het mogen bouwen van 2 woningen. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van J. Pothoven, waarbij hjj in beroep gaat van een besluit van B. en W. van 7 Maart 1912, Btrekkende tot af wijzing van een verzoek een bruggetje te maken teneinde uitweg op den Berkenweg te krijgen. In handen gesteld van B. en W. om piae-advies. Een adres van Dr. J. H. Moll e. a. waar bij zij verzoeken maatregelen te willen nemen tegen den overlast veroorzaakt door het opspatten van vuil door vrachtautomo bielen. In banden gesteld van B. en W. om prae-advies.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1