DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN, No. 74. WOENSDAG 27 MAART 1912. 9e JAARGANG. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooidredaoteur: Sir. JD. J. van Schaardenburg;. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f^ 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI,KINK HvAO U. Te lel. Interc. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten landsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam 'u Amusante middag! u Raadszitting van kwart voor twee tot tegen half zes, met 'n geheime vergadering van goed 2 uur tot half vijf! En als men nu denkt, dat onze raadsle den bij de heropening in het late middag uur sprekeusmoede geworden waren, ver gist meu zich deerlijk. Het scheen juist, dat zij er pleizier in hadden de zaak te rekken en het eens flink laat te doen worden. Gelukkig toonde de Voorzitter hierin minder behagen te scheppen en wist hij aan de afdwalingen en uitweidingen paal en perk te stellen, eenmaal zelfs door deu heer Eysink midden in diens pleidooi voor de verlichting van den Eemmond, te interrum peeren en voor te stellen aan B. en W. 'n nader onderzoek in dezen op te dragen. Ook op 'n ander punt wist de burge meester om in socialistischen stijl tè spreken de discussie te smoren, toen hij bij de bespreking van het verzoek der firma Jacobs en Engels te Leusdeu tot aanslui ting aan het gemeenteriool, den raad er aan herinnerde, dat dergelijke riool-gehei menissen in geheime vergadering behandeld dienden te worden. Do gedeeltelijke verharding van den Ouden Soesterweg tot aan de Withoos- straat had verdeeldheid gebracht in den boezem van het Dageljjksch Bestuur. On danks de reeds 2 malen duideljjk uitge sproken wensch van den Raad, wilde de meerderheid van het college van die ver harding nog niets weten eu met 'n zwaar hart deden zjj 'n ernstige concessie aan hun beginsel door 'n bemiddeliDgs-voor6tel tot het aanleggen van 'n voetpad. Maai de Raad heeft dit aanbod uiet aanvaard en met algemeene stemuien behalve die der beide wethouders het voorstel van den wethouder Rijkeos, strekkende tot verhar ding van den weg, aangeuomen.'Wij willen de meei derheid vau het college gaarne toestemmen, dat door deze verharding de eigenaars zeer gebaat worden en dat de gemeente met recht kon verlangen dat zij gedeeltelijk de kosten zouden helpen dragen; wij willen des noods aannemen, dat de wethouder van financiën gelijk had, toen hij de veronderstelling uitsprak, dat de eigenaren, door de manifeste willige stem» ming van den raad nog recalcitrante!- ge worden waren en veiliger konden weigeren het verlangde kwart bij te dragen, omdat- „toch wel tot de verharding besloten zou worden": wij willen dit alles voor het oogen- blik aannemen maar dan blijft toch het feit, dat de meerderheid van het college, min of meer geleid door 'n soort wraak gevoel, de belangen van de bewoners van de straten in die omgeving wilde opofferen om die weigerachtige eigenaars maar niet dit voor deeltje te gunnen. De sloopiug van het schilderachtige stads deel bij de Kamperbinnenpoort is al weer wat nader gekomen. De Raad schijnt vast besloten voor het reusachtige verkeer tus- schen Langestraat en Kampstraat 'n door tocht te banen en daartoo moesten nu voor byna f 12.000 weer 2 perceelen aangekocht te worden. Wij willen niet beoordeelen of deze som te hoog is maar ontegenzegge lijk zouden die f 12.000 beter besteed zijn, zoo daarmee 'n dozijn van die krotten, die woningen heeten, aangekocht waren. Zeker, w\j weten bet, ook dit zal eenmaal ge schieden maar voor hot oogenblik achten wij 'n uitgave van f 12.000 eerder gerecht vaardigd, zoo zij geschiedt in het belang van 'n 60-tal slecht gehuisveste medebur gers dan ten gerieve van het verkeer. Zijdelings in verband met deze quaeslie deed zich in den aanvang der zitting 'n incident voor. Er was 'n ongeteekend adres ingekomeu, waarin op weinig fjjne wijze de aankoop van die perceelen ontraden werd. Dit adres was ongezegeld en had dus als niet ontvangen beschouwd moeten worden. Niettemin werd het voorgelezen, waartegen de heer Jorissen o. i. zeer terecht protes teerde. De voorzitter verdedigde dit, zeg gende, dat 'n ongezegeld adres wel voor- gelezeu maar niet behandeld mag worden. Wij kunnen dit met toestemmen, Een ieder weet, dat aan adressen maar al te vaak het lot beschoren is voor kennisgeving aangenomen te worden. Voorlozing is dan in den regel het hoog ste wat bereikt kan worden. Maar als dit laatste nu ook al geschiedt met ongeze- gelde adressen, waartoe zou men dan in het vervolg in dergoljjke gevallen zich de moeite en kosten van gezegelde getroosten? Het is om de voorlezing te doen. Wat kan het schelen of het adres daarna voor kennisgeving aangenomen of wel ter zijde gelegd zal worden De Mijnwerkersstaking. Hoewel de onderhandelingen tusschen mijneigenaren en mijnwerkers, ouder lei ding der Regoeriug nog uiet geheel zijn afgeloopen kan men toch wel zeggen, dat zij mislukken of reeds mislukt zijn. Minis ter Mc. Kema deelde dan ook gister in het Lagerhuis mede, dat de regeering be sloten had opnieuw de wet op de minimum- looneu in behandeling te nemen en de be sprekingen werden dan ook in het dicht bezette Huis hervat. Juist toen de bosprekingen hervat waren, kwam Minister Asquith terug van de con ferentie. J|ij nam onmiddellijk het woord en zeide di ontroerd: Wat ook de uit slag mag zijn van de thans gevoerde onder handelingen, het blijft toch hoogst nood zakelijk, dat de wet zonder uitstel wordt aangenomen". Hij herhaalde, dat de regee ring vastbeslotou was geen cijfers ic het wetsontwerp op te nemen, maar gaf tevens zjjn innig leedwezen te kennen, dat de partijen het niet eens waren geworden over een minimumloon van 5 sh. voor dag werkers. Hij had voorstellen gedaan, aan nemelijk voor beide partijeu en had ze ge waarschuwd, dat wanneer de onderhande lingen te elfder ure nog mochten mislukken en een aannemelijke schikking mocht af stuiten op een quaestie van zulk een be trekkelijk geringe beteekenis, het land van hen rekenschap zoude vorderen. De regeering had alle6 gedaan wat zij slechts kou en de behandeling van bet wetsontwerp uitgesteld tot het laatste oogenblik. Zij had al haar overredingskracht uitge put bij de onderhandelingen en drong dus nu bij het Huis aan op aanneming van het ontwerp, daar dit de beste uitweg uit de moeilijkheden zou zijn. Asquith verklaarde ten slotte, dat voort zetting der staking, nadat het ontwerp aan- genomeu zou zijn, een zware verantwoorde lijkheid zou laden op degenen, die daarvoor aansprakelijk mochten zijn. Do conferentie van eigeuuars van kolenmij nen en mijnwerkers op het ministerie vanbui- tenlandsche zaken heeft, zegt Reuter slechts vijf minuten geduurd. De Schotscbe mijn werkers stelden den eisch: vijf sh 9 pence voor volwassen mannen, drie sh. voor jon gens, waarop de meerderheid der eigenaars heenging met de opmerking: „Wij zijn nu dikwijls genoeg bijeen geweest". Later verklaarde een leider de Schot- sche mijnweikers, dat de bovengenoemde miniinumloonen van het begin af aan door de Schotten gevraagd waren en hij ontken de, dat do herhaling ervan tot afbreking der onderhandelingen had geleid. Feitelijk valt er over de staking zelf geen ander nieuws te melden, dan het uieuws van alle dagen: stopzetting van nog meer fabrieken, nog grooter ellende, nog duur der kolen, nog beperkter treinenverkeer. De staking is inderdaad reeds een natio nale ramp geworden. „Aan duizendon kin deren worden te Methyr kosteloos maal tijden verstrekt, en de politie speelt daar voetbalmatches met de plaatselijke wets- agonten om de ondersteuningskassen te helpen vullen", lezen wij in een Engelsch blad. En volgens de Daily Telegraph zijn er in 't geheel thans, door de staking, niet mindor dan drie milliocn werkelooze ar beiders in het Yereenigd Koninkrijk, die te zamen dagelijks 8.400.000 gulden aan loon derven, terwijl het totaal verlios van loon sedert het begin der staking reeds de 120 millioen gulden nabij komt De Duitsciie Rijkskanselier. Omdat de geruchten dat de rijkskanse lier na 's Keizers terugkeer uit Korfoe zal aftreden niet tol zwijgen komen, heeft do Norddeutsche Allgcmeine Zeitu: g ze offi cieel tegengesproken. De officieuze corres pondent der Kölnische Zeitung voegt daar aan nog toe, dat juist in d" dagen der meest wildo crisis-geruchten de Keizer den kanse lier uitnoodigde tot een bezoek op Korfoe. Bethmann zal aan die uitnoodiging gevolg geven en met Paschen naar Korfoe gaau en op 'het Achilleiou 's Keizers gast zijn. Df. Franschk Kerkgoederen. De Parijsche Kamer van Strafzaken keeft uitspraak gtfflaan in het proces tegen de aanstichters der in Languidic b|j Lorient plaats gehad hebbende onlusten tegen de koopers v«d kerkgoederen. Na een zitting) welke verscheidene dagen geduurd heeft, werden graaf Kerret tot 3 maanden, pastoor Ruuigot tot twee maanden en twee landhecren elk tot eon maand gevangenis straf veroordeeld. De pastoor Jaffré die van don kansol tegen de koopers van kerkgoederen had gewaarschuwd, werd tot eon boete van 100Ó frs. veroordeeld. Het Fransche Leger. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, waar bij in bepaalde gevallen volgens hot ge- meene recht veroordeelde soldaten naar het Afrikaansche bataljon worden gezonden. Aan den Minister van oorlog wordt het recht toegekend de opzending niet te doen plaats hebben. Ook Fransche soldaten, die zich aan zoodanige daden en tuchteloos heid hebben schuldig gemaakt, dat hun aanwezigheid in het leger een gevaar op levert, zullen van nu af aan naar het Afri kaansche bataljon kunoen gedeporteerd worden. De Minnares eens Konings. Tegen de Barones Vauglian,do morgana tische echtgenoote van wijlen Koning Leo pold II van België, is door den Belgischen staat een proces aanhangig gemaakt, na dat een kamerdienaar van don overleden monarch onder cede heeft medegedeeld, dat zij in de laatste dagen vóór 's Konings dood twee koffers met effecten ten bedra ge van 60 millioen, zou hebben ingepakt en verduisteid. Onbevoegde Onderwijzers. De Belgische minister van kunsten en wetenschappen heeft aan een liberaal afge vaardigde in de Kamer op een betreffende vraag van dezen medegedeeld, dat er vol gens de jongste officieele opgaven in 't geheel 6788 ordebroeders en ordezusters zijn, die in do Volkscholen onderwijs g# von. Van het onderwijs personeel in do kloosters hebben er 3893 het onderwijzers examen afgelegd terwijl 2426 meer dan een derde dus zonder eenig brevet van bekwaamheid les geven. Een Bommknfabriek. In de Miragaya-straat te Oporto, heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waar door vier huizen van twee verdiepingen verwoest weiden en een menigte slacht offers werden gemaakt. Er werden vijf dooden en negen gewonden van onder het puin gehaald. Daarenboven worden nog zeven personen vermist. Bij onderzoek bleek, dat in de kelders van een der huizen een aanhanger van Paiva Couceiro bezig was met het fabri- ceeren van bommen om daarmede do komst van Couceiro voor te bereiden. De Procureur der H. Synode. Volgens de Novoje Wremia heeft de opperprocurator der Heilige. Synode, Sabler thans definitief ontslag genomen en is zjjn rol thans volledig uitgespeeld. Wel had Sabler verklaard, dat hij te hoog stond om door Goetskoff beleedigd te worden. Maar, zegt het blad, er is gelukkig nog geen Pausdom is Rusland. Het geheele volk zou nu kunnen lezen, welk eenonge- schiktcn opperprocurator Rusland bezit. Hjj zou in bet gunstigste geval een zeer middelmatig ambtenaar zijn, doch niet als

De Eemlander | 1912 | | pagina 1