WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN. MEDEDEELENDEN VAR HET KONINKX. RED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.4-4 uur. De Bilt, 27 Maart 1912. Hoogste barometerstand 770.8 m.H. to Horta, laagste 745.3 te Chriatiansund. Verwachting tot den avond van 28 Maart 1912. Matige Westelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende meest zware bewolking, enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 703 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 61 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 54 leider van kerkelyke aangelegenheden kunuen optreden. De Retsj deelt mede, dat de boer Gri- goré Raapoelin tegen wiens invloed aan het Hof de rede van Goetsjkoff voorname lijk gericht was, te Petersburg zal komen. Vrouwelijke Advocaten. De Doema beraadslaagde gister over de toelating van vrouwen tot de advocatuur. De adjunct van den minister van justitie verklaarde, dat de regeeriDg deu tijd tot toelating van vrouwen tot de betrekking van advocaat nog niet gekomen acht en dat zij niet van plan is een desbetreffend ontwerp in te dienen. Dat was van een regeering van dit barbarenrijk niet anders te verwachten. Sprekers van de oppositie en het Centrum bepleitten met warmte de toelating van vrouwen tot de advocatuur. Het debat werd verdaagd. De Vorbt van Samos. Over den moord op den Vorst van Sa- mos worden de volgende bijzonderheden in de Lokal Anzeiger vermeld: De aanslag werd Vrijdagavond om zes uur gepleegd, toen de Vorst in de naby- heid van zijn paleis op de kade wandelde. Er werd driemaal geschoten en driemaal geraakt. De Vorst viel neer en bezweek zeer spoedig in het paleis. De pleger van den aanslag werd enkele uren later gepakt. De opwinding op het eiland is groot en men verwacht algemeene moeilijkheden. De Grieken noemden den Vorst „den tyran van Samos" Nieuwe Banen in China. Een der eerste horvormingen, door het nieuwe régime in Chioa aangebracht, is de invoering van de rechtspraak door gezworen en. De slecht geregelde, arbitraire, wille keurige, wreedaardige en onrechtvaardige rechtspraak, die nog geheel en al op oud- AziatiBche leest was geschoeid, was een der rotste plekken in het staatsstelsel onder de Mandsjoe-dynastie. Zaterdag jl. 1b nu voor het eerst in Sjanghai een jury-rechtbank saamgekomen, onder groote belangstelling van het publiek. Drie Chioeescbe rechters zaten achter de groene tafel, twee hunner zijn ook leden der Engelsche balie in Sjanghai. Een jury vau twaalf mannen werd tot beslissen geroepeD. De beklaugde was Japausch oud-ambtenaar. Hoe lang zal het nog duren, eer werkelijk door heel China de willekeurige, almachtige rechter, met pynbank en wreedaardige straffen, zal zyn afgeschaft en alom de Westersche jury zal zijn ingevoerd! Tjang Sjao Ji, de hoold-afgevaardigde uit Nanking, die met Joean in Peking is wezen spreken, is in Nanking teruggekeerd en daar aan het station door Boen Jat Sen ontvangen. Tang is geïnterviewd en heeft zich zeer optimistisch betoond. Het kabinet zal spoedig bewyzen, dat men bezig is aan de inrichting van een sterk ceniraalbestuur, dat noord en zuid vertegenwoordigt. TWEEDE KAMER. Ten langen leste is de Vogelwet afge handeld, alleen de eindstemming is nog eenigen tijd uitgesteld geworden. De heeren Arts en ter Laan hebben ge pleit voor verhooging van de minima der ouderwijzers wedden. De eerste wilde 'n regeling, waarbij zou worden rekening ge houden met het aantal kinderen, de laatste wenschte alle onderwijzers 'n opslag van 100 gulden te geven. De heer De Kanter ten slotte betuigde zijn sympathie met de krachtige actie dei- onderwijzers; erkende de noodzakelijkheid van weddeverbetering voor veleD, maar wilde toch niet klakkeloos de minima ver- hoogen. Onderscheiding naar de gemeenten achtte hij een eisch aan elke regeling te stellen. Minister Heemskerk praatte er 'n beetje om heen en gaf te kennen, dat er voor- loopig nog niets in die richting te ver wachten is. De Paleis-Raadhuis quaestie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op het verzoek van 's raadsmeerderheid „om te willen bevorderen dat het Koninklijk Paleis op deD Dam weder ter beschikking van de Gemeente worde gesteld.' Do Minister acht het ver klaarbaar, dat Amsterdam er prijs op stelt dit monument weer als stadhuis te bezitten maar de regeoriog zal het verzoek niet in guuBtige overweging kunnen nemen, voor dat Amsterdam dan een ander paleis bouwt, geschikt voor Koninklijk verblijf en ont vangst van buitenlandsche Yorsten. Staatscommissie Spellingkwestie. De staatscommissie inzake de spelling kwestie heeft haar rapport uitgebracht. Daarin wordt gezegd, dat de regeering in 't algemeen geen regelen heeft te stel len aan particulieren voor het schrijven van do landstaal, doch zelve volge de re geering het „meer algemeen gebruik", dat wil zeggen, de schrijfwijze, die in den breedsten kring ingang heeft gevonden, en houde zich daaraan in alle stukken, die van haar uitgaan, eische die vau de rech terlijke maoht, van het notariaat eu van de openbare scholen, zoowel als de gesub sidieerde bijzondere scholeD, ook in leer- en leesboeken en bij examens. By wetswijzigingen houde men de spel ling, waarin de wet oorspronkelijk was ge steld, tenzij de wijziging van zeer grooten omvang is, in welk geval de heele wet worde overgebracht in de door de regeering aanvaarde schrijfwijze. Wij herinneren aan de Vergadering der Oranje Verecniging welke heden avond 8 uur in het Café Otte wordt gehouden ter bespreking o.a. van plannen'voor 1913. Met Stct. No. 72 zijn verzonden de wijziging in de statuten der naamlooze Yennootschap Huis en Grondbezit Amers foort te Amersfoort. De Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van het 1ste reg. veld. art. te Amers foort, wordt 30 dezer ontheven van zijn detacheering bij de oefeningsbatterij te 's-Gavenhage. Te Groningen slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken mej. G. A. Jonker, alhier. Staatscourant no. 72 bevat eon Ko ninklijk beslnit, waarbij het volgende be paald wordt: Om als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie, bij de vesting-artillerie en bij de genie te kunnen worden.toege laten, moet men het 17de levensjaar hebben volbraeht. De aanneming als vrijwilliger voor het reservekader, bij de in het vorige lid be doelde wapens, geschiedt slechts tot 22 Maart van het jaar waarin het 19e levensjaar is of zal worden volbracht, tenzy blijkt, dat de adspirantvrijwilliger niet by de militie is en niet daarbij kan worden ingelijfd en den leeftijd van 24 jaar niet heeft over schreden. Yoorts: „Met afwijking van het bepaalde in het vorige artikel, kan nog tot 1 Sep tember 1912 als vrijwilliger voor het reser vekader worden toegelaten, hij die, voor de lichting 1913, voor de militie is inge schreven." Voor- deugdelijk gewoon- en meer kost baar huisschilderwerk Arnhemschestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. Vrijdag a.s. zal dr. J. van Leeuwen uit Utrecht voor de afdeeling der S.D.A.P. in het Valkje spreken over: „De machts middelen der heerschende klasse.' Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a.s. een godsdienstoefening gehou den, waarin als spreker zal optreden Ds. G. Wuite uit den Haag. Vrijdagavond wordt in de Keizers kroon een vergadering gehouden van melk- slijters en -leveranciers ter bespreking van de melkprijzen. Gisterenmiddag omstreeks half drie is door het personeel van den firma Hout- zaagers v. Veen ter hoogte van Soester- berg'nvliegtoestel gevonden, afkomstig van het Meteriologisch instituut De Bilt. Het toestel bevattt echter geen instrumenten meer. Van eou en ander is door genoem de firma kennis gegeven aan den Hoofd- Directeur van het genoemde instituut. Wij ontvingen: De tegenwoordige Stand van de Spellingskwestie door dr. J. A Vor der Hake,uitg. Hollandia Drukkery Baarn. SOESTDIJK. Op den huize Sleeswijk: Heuvel van den heer D. Siem is iu den nacht van Zondag op Maandag tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken. De dief (dieven) wisten zich toegang te ver schaffen door een glazen deur. In een kastje vonden zij den sleutel vau den wijn kelder, waar zij zich tegoed deden aan eenige flesschen, daarna schenen zij de kasten te hebben geopend en eenig zilver meegenomen. Zij inspecteerden vervolgens de garde robe van den bewoner en kozen wat van gading was uit, 'met achterlating van hun plunje. Men vond in een achtergelaten jas een papier met het hoofd van een vereeniging, afdeeling Rotterdam, waarop do van weinig geest getuigende uitdrukking stond: De politie doet ijverig nasporing. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.** Geachte Redacteur Beleefd verzoek ik U plaatsing voor het onderstaande. In den gemeenteraad werd gisteren blij kens uw verslag door één der leden en door ééo der wethouders, zonder tegen spraak van iemand anders, gesproken over de ontslagaanvraag van den leeraar H. Corver, op een wyze, die niet waar, niet waardig eD hoogst onrechtvaardig is. In de Amcrsfoortsche schoolgeschillen meng ik mij niet, omdat ik, hoewel met hart en ziel Amerêfoorter, toch in de oogen van enkelen als zoodanig niet toelaatbaar word gerekend, omdat ik toevallig door een zotte grensregoliDg even over die grenzen woon. Daarover due geen woord. Maar ik kom op tegen een blaam mynen vriend (en ik stel er een groote eer in hem zóó te noemen) Corver aangedaan. De heer Hagedoorn vergeleek zijn ont- slagvrage bij schelden van een dienstmeisje. Hieronder druk ik nog eens af 't request van den heer Corver, zooals ik het vond afgedrukt in uw blad van 19 Februari. „Aan den Raad der gemeente Amersfoort „Geeft met verBchuldigden eerbied te „kennen, Corver, Helenus, leeraar in de „natuurkunde aan de H.B.S. en het Gym nasium te Amersfoort, „gelet op de wijze, waarop het Bestuur „dezer gemeente in de Raadszitting van den „296ten Sept. 1911 de belangen dei leeraren „aan de H.B.8., waartoe ook hy behoort, „heeft behartigd, „dat hij dc zich thans voordoende ge degenheid in een andere gemeente een „soortgelijk betrekking te krijgeD, heeft „aangegrepen, „dat hij dientengevolge is benoemd tot „leeraar aan de HB.S. en het gymnasium „te Breda, „reden, waarom requeBtrant zich tot U „Edel Achtbaren wendt met bet eerbiedig „verzoek hem tegen deu lijden April 1912 „eervol ontslag te willen vcrleeuen uit zijn „betrekking van leeraar aan de H.B.S. en „het gymnasium alhier. 't welk doeude enz. w. g. H. CORVER. Nu vraag ik allen weidenkenden: is daar iets in, dat naar schelden zweemt, iets in dat minderwaardig is? De Heer Coiver geeft op officieele, vol komen correcte wyze aaD, waarom hij heen gaat, wat zijn grief is, die hem de betrek king, die hij liefhad, te moeilijk maakt, d1. dat z.i. de belangen van do leeraren en dus zyn belangen niet behartigd worden, gelijk hij dat wenscht. Mag dat in Nederland in onze eeuw niet gezegd worden? Nog erger maakte het de wethouder Rijkens, die volgens het verslag in uwe courant, insinueerde, dat het ontslag van den heer H. Corver voor oneervol ontslag in aanmerking kwam. Dit is zóó erg, dat men aan de juist heid van uw verslag twijfelen gaat, als het ingeleid wordt met do mededeeling dat de heer Rijkens spreekt namens het geheele college van B. en \V. ReedB eenige mijner vroegere huisge- nooten waren leerlingen van den heer Corver, ik sprak meer dan eens met vele anderen zijner leerlingen en hun ouders en met collega's van dezen voortreffelijken leeraar en meen dus niet alleen mijn eigen oordeel, maar ook dat van het groote mcerendeel der leeraars, ouders, leerlingen uit te spreken als ik zeg dat men hoogelijk met bem ingenomen iH. Ik tart den heer Ryken9 iets af te din gen op do bekwaamheid van den ,heer Corver in het vak, dat hy doceert, op de bekwaamheid en lust om dit den jongens bij te brengen, op zyn ijver, ernst,jplicht- besef, maar bovenal, wat my hot zwaarste weegt op zyn liefde voor de jongens, zijn ambitie hen ook op te voeden, hnn veler lei belangen op zijn allerbest te behartigen. Over 't algemeen heeft onze leeraarstand den naam van bekwaam, ernstig en yverig te zyn en ziju dientengevolge de Hollandsche gestudeeiden alleszins bekwaam voor bun werk en in 't buitenland hoog aangesohre- ven. Welnu 't moet mij van bet hart, en ik weet daarmede uit te spreken wat velen, die tot oordeelen bevoegd zyn, gisteren avond bij het lezen van het verslag ook gevoeld hebben: in dat goede korps van ambtcnareu is do heer Corver cod uitste kend en een uitstékend leeraar on mensch. U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, I. HOOYKAAS. Geachte Redacteur, Toen ik gisteravond het raadsverslag in de Eemlander las, werd ik pijnlijk getrof fen door de woorden, die naar aanleiding van ontslagaanvrage van de heer Corver door de heer Rolandus Hagedoorn werden gespro ken, Ik zal ze laten voor wat ze zijn. Maar verontrust werd ik eenigszins door hetgeen daarop door de wethouder Rijkens werd ge zegd, dien.l. demogelikheid van een on eervol ontslag in dit geval heeft aangeno men. Ik ben naief genoeg om te meenen, dat een oneervol ontslag op grond van dew ij ze waarop de heer C. ont slag aanvroeg eon absurditeit zou zijn. Maar ik zou daaromtrent gaarne uw meeuing ditmaal als rechtskundige eens horen, en dan daarnaar de myne wijzigen. Rjj voorbaat mijn beste dank hoogachtend, Uw dw. J. HOVENS GRÉVE. Onderschrift van de Redactie. Onze verslaggever heeft Diet juist weer gegeven, het aDtwoord ran den wethouder van Onderwijs op do opmerking van den heer Rolandus Hagedoorn. De voorstelling als zou de wethouder gezegd hebben, dat B. en W. gemeend hebben „dus geen voorstel te moeten doen tot oneervol ont slag" is onjuist. De wethouder heeft slechtB gezegd, dat het benedeD de waardigheid

De Eemlander | 1912 | | pagina 2