WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. INGEZONDEN. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.34 uur. De Bilt, "28 Maart 1912. Hoogste barometerstand 771.0 m.M. te Coruna, laagste 739.4 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 29 Maart 1912. Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westeljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Mee6t zwaai bewolkt, enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 49 Hedenmiddag 12 uurF. 52 uitbetaald. De onderwijzers gedwongen van zoo'n wedde te loven zgn minimumlijders, hun arbeid wordt beslist onvoldoende vergoed; het onderwgs zelf ondervindt daarvan in de eerste plaats het erge na deel. Welnu, bgzondere en openbare onderwij zers hebben zich veroenigd en'n actie op touw gezet om te protesteeren tegen de te lage wettelijke minima. Die actie is geweest waardig en ernstig, de motie waarin het onhoudbare van den huidigen toestand werd uitgesproken was gematigd cn degelijk. Voormannen van links en rechts hebben er aan actie deelgenomen. En de actie heeft weerklank gevonden in Do Kamer. De moties van do heeren Arts en Ter Laan hebben uitvoerige be sprekingen uitgelokt; behalve de ministers hebben reeds 13 spekers het woord ge voeld en nog iB de rij niet gesloten. De heeren Arts en Ter Laan, aanvankelijk elkaar zeer nabij komend, z|jn thans ver uit elkaar gegaan. De heer Arts wilde het door de wet gewaarborgde salaris van de „minimum-lijders" met 50 a 60 guldon verhoogen, Ter Laan wenschte het van f 500 op f 600 te brengen. Do eerste heeft het nu echter over 'u andere boeg gegooid en wil nu 'n bijslag ten profijte van alle ouderwijzers, die 'n zeker aantal minder jarige kinderen hebben. Krachtig en practisch is de motie-Ter Laan verdedigd door de heeren Bos, Rood huijzen, Ketelaar, Verheij en Roessingh, doch die aanbeveling zal niet helpen; het debat is nu door de rechterzijde geheel in de politieke bedding geleid, omdat, zooals do heer Oosterbaan gisteren naief bekende: van deze niet geëischt kan worden, dat zij een motie aannemeB die de Regeering van te voren heeft afgewezen. De Kermis te Haarlem. Over het voorstel Bregonje, om de ker mis af te schaffen, staakten gistermiddag in den raad van Haarlem de stemmen, 1515. Na afloop der stemming verklaarde de heer Wilkens, die voor het behoud is, zich bij het uitbrengen van zijn stem te hebben vergist. Volk-sbond. De 39e Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal worden gehouden te Apeldoorn op Donderdag 5 September 1912. Een opstootje in Suriname. Een regeerings telegram van 26 dezer meldt: Gewapende maraudeurs kwamen op het placer der „Compagnie des Mines d'Or de La Guyana Hollandaise" in verzet tegen de uitgezonden politie. Heden ver trekt daarheen een detachement van het gar nizoen ter sterkte van 40 man. Voormeld placer is gelegen in de nabijheid van de grens van Fransch Guyana, tusschen de Drietabbetjeskreek en de Lawa. Openbare Leeszaal te Amsterdam. Door B. en VV. wordt voorgesteld het terrein van den voormaligen Parkschouw burg naast het Wertheiinpark aan te wijzen voor den bouw van eon Openbare Lees zaal en voor dezen bouw f 100,000 beschik baar te stellen. Het gebouw zal het eigendom der Ge meente blijven en tegen nader te bepalen voorwaarden aan de op te richten vereeni- ging van particulieren (in welker bestuur ook de Gemeonte vertegenwoordigd zal zijn), ten gebruike worden afgestaan. JIuatNehappelijbe en Hygiënische vraagstukken. De Toekomst van den Middenstand. In 't pas verschenen Jaarboekje van den Middenstandsbond schrijft de heer Meuw- seu een artikel over de toekomst van den middenstand en zegt daarin o.m.: Er z|jn reeds zoovele profeten geweest, die het als hun opdracht beschouwden, den middenstand zijn ondergang als zelfstandige en onafhankelijko bedrijfsondernemer te voorspellen, dat wij ons niet bij hen wen- schcn aan te sluiten. Wij wenschen juist heelemaal geen voor spellingen te doen, omdat die gewoonlijk toch faliekant uitkomen. Men zie maar eens naar do voorspellingen van Marx. Juist toen zijn volgelingen meenden, dat het slachtoffer i. c. de middenstand, zijn laatsten doodstrijd streed, en men zijn in lijving bij het fabrieksproletariaat zou kun nen vieren, springt de doodgewaande van zijn stervenssponde op en vertoont een energie om zijn eigen zelfstandigheid te verdedigen, zooals nimmer verwacht kon worden. Maar al wenschen wjj dus geen profetiën te houden, daarom behoeven wij over de toekomst, zooals die voor den middenstand als hij zelf wil kan worden, aller minst te zwijgen. Want evengoed als ons werk niet vol eindigd was, toen de middenstand hoe langer hoe meer tot organisatie werd ge bracht, evenmin kan de middenstander iD de toekomst volstaan met te zeggen, dat hij „ODtwaakt" is. Ter behoud en ter verdediging van eigen zelfstandigheid dient iets meer dan alleen woorden gebruikt te worden. De handen uit de mouwen, in eigen boeeem gestoken en krachtig gewerkt aan eigen bekwaming. Want wat leerden ons do jaren, die achter ons liggen? Dat er veel hapert aan ons vermogen om met de veranderde raaatschappeljjkeu verhoudingen gelijken tred te kunnen houden. De t(jd gaat voor ons te snel, en niet alleen de tijd doch ook de maatschappelijke verwordingen. Om te kunuen blijven mededingen in den tegenwoordigen bestaansstrijd baten ons geen groote woorden, evenmin als onderliug krakeel of verdeeldheid. Wat ons kan helpen is geloof in eigen kracht, in eigen kunnen. Wij kunnen dat geloof niet bezitten als het niet op waarheid gegrondvest is. Wij leerden in de jaren van strijd die achter ons liggen, dat b.v. de middenstand zeer ten achter was met zijn boekhouding. De groote moeilijkheid was eerst, om den middenstand zoover te brengeB, dat hij zelf in de eerste plaats overtuigd werd, dat een goede boekhouding een allereerste noodzakelijkheid was, om in den bestaans strijd te kunnen slagen. Nu zijn wij zoo ver, dat zelfs in de groote steden, als Amsterdam, Rotterdam, den Haag, evenals in de kleinste gemeenten do middenstan ders zich niet schamen, cursussen in boek houden te volgen, om die onmisbare ken nis zich eigen te maken. De jaren die achter ons liggen, hebben ons geleerd, dat met het verloopeode getij, de bakens verzet moeten worden, dat de wijze waarop wij van onze voorvaderen ons vak leerden uitoefenen, wel goed was voor die dagen, doch niet meer voldeed, in onze eeuw van stoom en electriciteit. De jaren, die achter ons liggen, leerden ons ook dat de middenstander die zjjn vak goed verstaat, en met de moderne bedrijfs middelen, en volgens moderne commerciëele begrippen zijn bedrijf uitoefent, met ge rustheid de toekomst tegemoet kan gaan. De jaren, die achter ons liggen, leerden ons ook, dat de tijd van het individualisme voor den middenstand voorbij is, en plaats moet maken voor den gezonden geest van samenwerking, die ieder vak groot kan maken. Welnu, wij wagen ons niet aan voor spellingen, doch wij meenen goed te doen den middenstand er op te wijzen, dat hij de toekomst met gerustheid tegemoet kan gaan.als hij zich terdege goed uitrust voor den bestaansstrijd. Oranjeverkkniginq. Gisterenavond hield de Oranjcveieenigiug een algemeene vergadering in café Otte, onder voorzitterschap van den heer C. W. F. Reijckers. Na opening der vergadering le66t de secretaris de notulen van 30 Nov. 1911, welke worden goedgekeurd. Aan de orde iB hierna de bespreking van de aanstaande feestelijkheden. De voorzitter deelt mede, dut op 30 April, den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana een bioscoopvoorstelling zal worden gegeven in de Arend, voor kinderen van de leden der OranjevereenigiDg. Voor 31 Augustus ia het voorloopig programma als volgt: 1 Reveille van mi litaire- en burgermuziekkorpsen. 2. Koraal- uitvoering op het terras van Amicitia. 3. Zanguitvoering van kinderen in de stad, dus geen bepaalde aubade bij den Burge meester. 4. SportfeeBten en ringrijderij op het terrein aan de Pieter Bothstraat, daar toe weder welwillend afgestaan door den heer P. van Achterbergh. 5. Concert en vuurwerk. De heer Eggink heeft met genoegen het programma gehoord. Hjj hoopt, dat rekening zal worden gehouden met de geldmiddelen, met dien verstande, dat wat iu kas zal blijven met het oog op de fees ten in 1913. Spreker heeft een zeer een voudig en amusant programma van een plattelandsgemeente, hetwelk by voorleest, dat z. i. zou kunnen dienen als leiddraad voor Amersfoort. Het bestuur zegt gaarne overweging toe. terw|jl tevens overwogen zal worden of de feesten in plaats van op Zaterdag op Maan dag kunnen gehouden worden. Tot leden der commissie tot Dazien der rekening en verantwoording van den pen ningmeester worden gekozen de heeien P. J. Th. Dieges, J. Eggink en E. de Bree Daarna deelt de voorzitter mede, dat het Bestuur van meening is, dat in 1913 het Onalhankelijkheidsjaar moet herdacht wor den. Op welke wijze dat zal geschieden, weet het bestuur nog niet. Het meent een ver gadering te moeten uitschrijven van ver schillende vereenigingen, om gezamel|jk feesten te organiseeren. Maar de leiding moet blijven bij de Oranjevereeuiging. De heer Cohen wjjst er op, dat de Oranjevereeniging bet eerst over deze feestviering heeft gedacht, reeds in het vorig jaarverslag is er op gezinspeeld. Nn is er echter reeds over gesproken in de vereeni- ging „Aandel en Nijverheid" cn daar is aan het bestuur opgedragen planoen te beramen. Nu zal de OraDjevereeniging zich dus eerst in verbinding moeten stellen mot Handel en Nijverheid, anders zouden de vereenigingen tegen elkaar gaan werken. Wil er werkelijk een groot feest worden gehouden, dan dient voor alles gezamen lijk te worden gewerkt. De heer F rederiks meent, dat sa menwerking noodig is, om iets goeds tot stand te brengen. Wat er gebeuren zal, weet nog niemand. Maar als er een gecoin bineerdo vergadering van besturen komt, kan er zeker wel iets goeds komen en daarom moet het bestuur gemachtigd wor den die samenwerking te zoeken. De heer Groote Balderhaar ten Velde vereenigt zich daarmee, maar hoopt, dat het bestuur der Oranje vereniging niet tot knecht zal worden gebruikt, zooals door de zoogenaamde Permanente Commissie al eens is gebeurd. De heer Frederiks noemt die uit lating zeer ouvoorzichtig, waarna verschil lende heeren zich bij den heer Groote aansluiten of hem bestrijden. Het slot der uitvoerige discussie is, dat het bestuur gemachtigd, wordt, die stappen te doen, welke noodig geoordeeld worden. Eerst zal overleg worden gepleegd met Handel en Nijverheid en daarua zal een openbare vergadering wordeu uitgeschreven. Nadat do secretaris nog opgewekt had de ruiterclub weer op te richten, werd de vergadering gesloten. We herinneren er aan, dat de tentoonstelling van werkstukken, teekenin- gen en voorwerpen voor de verloting, door de leerlingen der Ambachtsschool vervaar digd, gehouden wordt in het schoolgebouw op Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 Maart van des middags 15 en van 6—8'/, uur en op Zondag 31 Maart van 104 uur. Met St.Ct. No. 74 zijn verzonden de statuten der Amersfoortsche Scbietver- eeniging „Broederschap". Militaire Hoefsmidschool. Gisteren werd de uitslag bekend van de examens in hoefbeslag aan de militaire hoefsmidschool alhier. Hot diploma kan worden toegekend aan de burgerhoefsmeden H. Hagen te Stceuwijk, Joh. de Noord te ten Boer en H. M. Teger te Ruurlo. Tevens werd het diploma verleend aan de miliciens-hoefsmeden der Bereden Artil lerie: J. Kapma te Zuidhorn, E van der Schuur te Kropswolde en S. Heegstra te Warrega van het le R.V.A.; P. Kreijgor te Wielingen, P. J. van Driel te Nieuw Vennep van het 2e R.V.A.; G. Steijaert te Hoofdplaat (Zeeland), C. J. Suurland te Rotterdam, A. den U|jl te Schiedam en J. L. van Rooij te Klein Dongen (Brabant) van het 3e R.V.A.W. H. Sanders te Hol- turn (Limburg), J. H. Verbeek te Olde- markt (Overijssel) en J. H. Zeegers te Roermond van het 4e R.V.A. Wederom zijn bij de Militaire School- compagnie 31 leerlingen tot sergeant be vorderd. In de Evang. Luth. Kerk zal Zondag de bevestiging der nieuwe leden plaats hebben. By deze gelegenheid zullen door mevr. van Drooge de volgende liederen worden gezongen. 1. O, Jesulein Silss O, Jesulein mild. Bach. 2. Die mijns harten vrede zyt. U. 3. Agnus Dei. U. In de Remonstrantsche kerk zal Zondag a.s. de bevestiging van nieuwe lidmaten plaats hebben. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, be.halve Maandag en Dinsdag; Bi oscoop de Arend. 28 Maart. Ver. v. Vronwenkiesr. Prop. avond in het Valkje. 28 Maart Nntsavond Amicitia. Dr. P. K. Drossaart Lulofs. 30 Maart Frvsk Selskip „Ut en Thus" Café Otte. 31 Maart. Jaarfeest Alg, Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst Buiten verantwoordelijkheid der redactieJ M|jnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het op Dinsdag j.l. in den Raad dezer gemeente gesprokene over mijD ontslagaanvrage zou ik gaarne door ruiddol van Uw blad nog het een en ander in het midden willen brengen. Ik kan me best voorstellen, dat de heer Rolandus Hagedoorn, als lid van een Raad, die, naar in den laatsten tijd gebleken is, bij voorkeur besluiten neemt zonder open lijke motiveering, getroffen is door hot feit, dat ik gemeend heb in dit geval mijn mo tieven kenbaar te moeten maken. Ik ben niet voornemens met genoemden heer in discussie te treden over goede manieren iu verband met den vorm van mjjn ontslag aanvrage. Dienaangaande acht ik mijn eigen begrippen van meer waarde. Wel wil ik trachten den heer Rolandus Hagedoorn en anderen, die belang mochten stellen in het openbaar middelbaar onder wijs hier ter stede, duidelijk te maken, wat mijn bedoeling met dat adres geweest is. De Raad heeft het recht, maar ook den plicht zorg te dragen, dat de belangen der gemeente goed behartigd worden. Daarvoor is m. i. ook noodzakelijk de billijke be handeling van ambtenaren, welke in deze zonder wettelijke lechtBpositie, geheel af hankelijk zijn van het rechtvaardigheids gevoel der Raadsleden. Reeds verleden jaar werd daarop een beroep gedaan vóór de Raadsvergadering van den 29sten Sep tember in m|jn bovenbedoeld adres vermeld. Hot resultaat was, dat in die vergadering een besluit werd genomen, dat ieder buiten staander moest opvatten als een veroor deeling van ambtenaren, zonder dat deze daarover gehoord waren ('t geen een aan tal van ben in een adres aan den Raad verzocht hadden), zonder dat zij zelfs in Jcennis zy n gesteld met de gronden, waar-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2