WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.45 uar. De Bilt, 29 Maart 1912. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te St. Mathieu, laagste 737.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond tan 30 Maart 1912. Meest matige Westelijke tot Zuid westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke later toenemepde bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 55 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Dan beginnen eensklaps te trommen te slaan; de vaandels der Republiek worden heen en weer gezwaaid. En plechtig nade ren nu Soenjatsen, de gouverneur vau Nanking, de Minister van Oorlog en andere groote mannen van de nieuwe aëra. Soenjatsen die, gelijk men weet Chris ten is, en aan oen Amerikaansche Univer siteit gepromoveerd neemt nu 't woord om 'n toespraak te houden tot den geest van den dooden Keizer. Hij verhaalt den Keizer van de gewichtige dingen, die in de laatste vier maanden zijn gebeurd: dat do Mantsjoe-dynastie ten val is gebracht, dat China aan de Chineezen teruggegeven en een Republiek geworden is. Hij smeekt den geest om bijstand, opdat de eensge zindheid van alle provincies bewaard blijve, en hij zweert trouw aan den president van de Republiek van 't Midden, den afwezigen Joeantsjikai. Als hij geëindigd heeft barst een donde rend gejuich los, dat zich voortplant langs de rijen der vijftienduizend soldaten tot aan de wallen van Nanking, waar de ka nonnen te water en te land een dreunend antwoord geven. Dan gaat het met muziek weer terug naar de stad, naar het regeeringsgebouw, waar men zich opnieuw in rjjen schaart en waar Soenjatsen nu ook de aardscho we reld mededeeling doet van den nieuwen staat van zaken. De Bakkerswet van de baan. De motie Tan den heer Troeletra, om de Bakkerswet vóór de Vogelenwet te behan delen is destyds afgestuit op den onwil van de rechterzijde. En nu wilde dezelfde af gevaardigde althans de zekerheid erlangen, dat het ontwerp na Paschen zou worden afgedaan. Maar de voorzitter wilde hem die verzekering niet geven. En het bleek weldra, dat de rechterzijde er niets van weten wilde. Ook Minister Heemskerk ver zette zich er tegen, toen Troelstra 'n voor stel in dien zin deed. Van rechts verklaar den slechts 2 auti-rev. leden, Brummelkamp en Elhorst zich voor de onmiddellijke be handeling der Bakkerswet na Paschen, de rest was van oordeel, dat het Mijnwetje, het Pantserschip en de Ziekteverzekering moesten voorgaan. Met 38 tegen 35 st. (de geheele linkerzijde -j- het genoemde anti rev. tweetal) werd het voorstel-Troel- stra verworpen. De Bakkerswet is daarmee voor langen, langen tijd van de baan; tweemaal heeft de rechterzyde het haar eenmaal zoo dier bare ontwerp terzijde gesteld. En nu is het verbijsterende, dat de liberalen hiervan do schuld krijgen. De Steenwijksche afgevaardigde begon reeds te insinueeren, dat de linkerzyde te lang gepraat had en dat alleen daardoor de Bakkerswet niet meer aan de orde kon komen. Acht sprekers, riep hy met emphase uit, van de Liberale Unie hebben over de onderwijzerssalarissen gesproken! Alsof die éene dag meer, aan de moties gewijd, hier beslissend ware, nu rechts zich bij de Vo- gelwet niet heeft lateD weerhouden lustig aan het amendeeren mee te doen en aldus, terecht of ten onrechte de discussie daar over zoo mcrknlyk heeft gerekt. Bestrijding van iikn Woeker. Uit het vijfde jaarverslag vau de natio nale vereeniging tot bestrijding van den woeker blijkt, dat die vereeniging thans telt 517 leden en 55 aangesloten vereeni- gingen met 37.200 leden. nautschappelljbe eu Hygiënische vraagstukken. Het Parijsche Woningvraagstuk. Het woningvraagstuk te Parys is een groote schrede nader tot de oplossiog geko men. De commissie uit de gemeentenraad, belast met het instellen van een onderzoek naar de w'yze, waarop te voorzien zou zijn in de behoefte aan goedkoope woningen, heeft een rapport opgesteld, waarbij wordt voorgesteld aan het parlement vergunning te vragen, een leening te sluiten van 200 millioGn frs., terug te betalen binnen 75 jaar. Voor dit bedrag zullen goedkoope wonin gen worden gebouwd, waarvan ministens de helft beschikbaar moet worden gesteld voor gezinnen met meer dan drie kinderen onder de zestien jaar of wel kinderen, die ziek zijn en niet in staat bun eigen brood te verdieoen. Yerder geeft het ontwerp huurminima en -maxima aan. Slechts komen voor be woning in aanmerking gezinnen, die mins tens vijf jiar te Parijs gewoond hebben. Het Groene Kruis., Gisterenavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" een algemecne ledenver gadering in Uns Huis, onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag. Na opening der vergadering, leest de secretaris de notulen van 30 Maart 1911, welke worden goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris het volgende jaarverslag uit Het afgeloopen jaar was voor de vereeni ging een jaar van rustige werkzaamheid, zonder belangryke, frappante gebeurtenis sen. Op de laatste algemeeno vergadering, gehouden 30 Maart 1911 in één der zalen van Ons Huis, werden de aftredende be stuursleden, de heeren Vrijdag, Groneman en van Traa met bijna algomeene stemmen herkozen, zoodat in 't afgeloopen jaar geen wijziging kwam in het bestuur onzer ver eeniging. De toestand van „Het Groene Kruis" bleef over 't algemeen 'n gunstige. Wel is de toename van het aantal ledeo niet meer zoo groot als in de eerste jaren van het bestaan, toch blyft er een voortdurende toename, zooals uit 't volgende staatje blijkt. In ronde getallen bedroeg het aantal leden op 31 Dec. 1095, 1100, in 1906, 1300, in 1907, 1500, in 1908, 1600, in 1909, 1700, in 1910, 1750 en in 1911, 1800. Valt er dus een regelmatigo vermeerdering van 't aantal loden te constateeren, ook het bedrag der contributies was grooter dan in één der vorige jaren. Het bedroeg f 1827,79 tegen f 1805 52 in 't jaar daarvoor. Mede doordat gedurende ongeveer ee» half jaar het nieuw ingevoerde tarief werkte bedroeg het bedrag der vrijwillige giften f232.25 tegen f 100.50 in 't jaar daarvoor. Do iukomsten waren dan ook voldoende om de gewone uitgaven te bestrijden en 9 pCt. af te lossen op de schuld, die nog op de vereeniging rust De wijkverpleging blijft voortdurend de meest gewaardeerde en meest zegenrijke arbeid der vereeniging, vooral ook daarom, omdat de wijkzusters steeds met voorbed- digen ijver en toewijding haar moeilijk werk blijven verrichten. Hoe omvangrijk dat werk is, blijkt uit 't feit, dat in 't afgeloopen jaar 7212 bezoeken door de Zusters werden af gelegd, terwijl 3433 maal patient aan 't Wijkgebouw werd geholpen. In 't geheel is dus ongeveer 11000 maal een patient door hen geholpen. Als men nu weet, dat elk bezoek vry veel, soms zeer veel tijd eisoht, dat door de Zusters de verpleging in den ruimsten zin wordt opgevat, dan zal men begrijpen hoe groot de werkkring der Zusters is en wat 'n groote zegen de wijkverpleging voor Amers foort is. Dat echter ook 't magazijn van de ver- plegingsartikelcn groot nut voor de leden heeft, blijkt wel 't beste uit 't volgende staatje. Uitgeleend werden in 1911: 12 baden, 15 ballonspuiten, 72 croupketels, 52 hospitaallinnen, 16 inhalatietoestellen, 95 irrigatoren, 35 glycerinespuiten, 30 le dikanten, 135 ondersteken, 156 thermo meters, 50 urinalen, 95 windkussens, 56 ysblazen, 70 ziekenstoelen en cenige malen borstpompen, rugsteunen, sputabakjes, catheters enz. In 't geheel werd 889 keur een artikel uitgeleend. Als meu nu let op de groote getallen voor windkussens, ijc- blazen, irrigatoren en hospitaaldoek, dan zal men begrijpen, dat nog steeds de gum miwaren een bron vau voortdurende zorg zijn. Indien steeds diiect na 't gebruik de artikelen in ongeschonden staat weiden terugbezorgd, zouden do onderhoudskosten van 't magazijn belangrijk lager kunnen zijn. Ook de herinneringskaarten hoe doeltreffend ze dikwijls mogen werken hebben niet altijd het gewensebte gevolg. Bij 't onderhoud vaD het Wijkgebouw en bij de behoorlijke instandhouding van 't magazijn is echter gepaste zuinigheid betracht. Mede doordat 't in de bedoeling vaD het bestuur ligt het aantal verplegings- artikelen uit te breiden o.a. met heete- lucht apparaten is bet niet onwaar schijnlijk, dat in het komende jaar het magazyn belangrijk hoogere uitgaven zal eischen. Vermeldenswaard is stellig nog, dat in 't afgeloopen jaar het Wykgebouw bij het plaatselijk telephoonnet werd aangesloten, onder No. 245, wat voor veel patiënten, maar vooral groot gerief geeft, voor de doctoren, op wier steun en medewerking het bestuur hoogen prijs stelt. Het verslag wordt met een woord van dank aan don secretaris goedgekeurd. Aan de orde i6 hierna de rekeniDg en verantwoording van don penningmeester. De inkomsten bedroegen: contributies f 1827.79, vrijwillige giften f 233.25, sub sidie van de Gemeente f300, badkaarten f6, diversen f37.01. totaal f2403.05. De uitgaven warenonderhoud magazyn f370.69, salaris Zusters f 1200, salaris bode f 200, rente en aflossing f 449.40, diversen f 40,47, totaal f 2260,56. In weerwil van de aflossing van 9 pet. van het kapitaal, was er dus nog een saldo van f 142.49. Op grond van de vele werkzaamheden is daar om aan de Zusters een gratificatie toege kend. Het totaal der uitgaven bedraagt nu f2410.56, zoodat er een nadeelig saldo is van f 7.51. Tot leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoording worden ge kozen, de heeren: P. J. Frederiks, C, A. Hounks en W. C. Oosterman. De begrooting voor 1912 wordt vastge steld, in totaal in ontvangst en uitgaaf f 2355 bedragende. De aftiodeode bestuursleden, de heeren D. Gerritsen, W. G. Klomp en B J. van Enst worden bij acclamatie herkozen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Burgeravondschool te Amersfoort. In tegenwoordigheid van de heeren Stolp eu de Jongh, leden der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs te dezer stede, had Woensdagavond te half acht ure, de uitreiking plaats van de diplo- ma'saan de vertrekkende leerlingen, die den 3-jarigen cursus met vrucht hadden door- loopen, terwijl tevens do bevordering der overige leerlingen werd bekend gemaakt. De Voorzitter der Examen Commissie, de heer Stolp, hield tot de vertrekkende leerlingen een korte, kernachtige toespraak. Met verwijzing naar het verkregen succes spoorde spreker hen aan met den aan den dag gclegden ernst en ijver ook het verdere leven in te gaan. Bedoeld diploma ontvingen: J. W. Geurtsen, A. W. J Groenhuizen, J. F. Kiné, M. G. Jekel, W. Büschenhenke, M. Valentin, D. v. Dorland, C. de Bruin, A. Kole, E. J. Colenbrander, W. C. Priem, E. S. C. Beitler, A. Spierenburg, W. H. v. Dijk, W, J. Ru ijl, K. Meijer, J. C. Derk- sen, H. J. Breedveld, T. v. Ouwerkerk, Joh. v. Eldert, H. Priem, H. J. Veenen- daa), J. J. de Wilde, Ph. A. v. Achterborgh, en J. P. A Smit. Na een toespraak van het lid der Com missie, den heer de Jongh, die eensdeels inhield een opwekking om op den inge slagen weg voort te gaan anderdeels een vermanend woord waB, al naar gelang zij werd gericht tot de bevorderde of njet be vorderde leerlingen, werd door spr. do uit slag medegedeeld van de overgangen. Bevorderd werden naar de 3e klasse, 31 leerlingen. Bevorderd werden naar de 2e klasse, 41 leerlingen. Ambachtsschool te Amersfoort. Hedenmiddag had in een der zalen van de Ambachtsschool alhier de plechtige uitreiking de diplomas aan de vertrekkende leerlingen, die den 3-jarigen cursus had den doorloopen en de bevordering der overige leerlingen, plaats. Nadat de Voorzitter van het Bestuur, de heer Wolter, in een pakkende tocsprauk de schoidonde leerlingen had gewezen op den ernst van de intrede in het leven; van het staau „op eigen beenen", en hen enkele wyze lessen uit eigen rypere levenservaiing geput, had mede gegeven, feliciteerde Spr. de leerlingen met bet behaald succes en deelde achtereenvolgens don uitslag der toekenning van einddiploma mede. Een einddiploma werd overhandigd aan de leerlingen timmerlieden: J. J. Beelen, E. v. d. Hoogen, E. v. Schuppen, A A.W.J. Hedel, W. Wagens- veld, A. J. Feberwee, I. F. Kiné, H. J. Hardeman, A. A. Versteeg, M. G. Jekel, A. W. J. Groenhuizen en J. H. A. Smit. aan de leerlingen smeden: II. J. Breedveld, J. Kruijswyk, J. C. Derksen, L. J. van Heogstum, C. J. Par- mentier, H. Berendse, H. A. Blanke, W. H. van Dyk, K. Meyer, G. H. Mólleokamp, W. Ruyl, T. van Ouwerkerk, A. Spieren burg, J. Postma, J. van Vulpen en J. Dekker, aan de leerlingen meubelmakers: H, Peterse, J. Vedder en W. J.-Hol. aan de leerlingen schilders: W. de Voogd en J. Zwart. Aan een der leerlingen smeden, die niet voor een einddiploma in aanmerking kwam, weid de gelegenheid opengesteld gedurende een zekeie termijn alsnog de lessen in de 3e klasse te volgen, om dan andermaal in overweging te nemen of hem een diplo ma kan worden toegekend. De uitslag der bevoidering luidde: Allo leerlingen der 2e klasse konden overgaan naar de 3e klasse. Op een 6-tal na, konden de leerlingen der le klasse bevorderd worden naar de 2e klasse. Sommige leerlingen ontvingen van den Voorzitter een pluimje, anderen een ver manend of aanmoedigend woord, al naar zij verdionden. Na afloop der plechtigheid werd door het bestuur een rondgang gemaakt in de tentoonstelling.» zalen, die gereed zyn een groot aaDtal belangstellenden in het Vak onderwijs te ontvangen. De Bioscope in dienst der Justitie. Als bewijs dat er ook te Amersfoort meerdere voortvarendheid betracht wordt, diene dat gisterenavond in de N. V. Bios cope Maatschappij „De Arend" op den Arn- hemschen weg de levensgroote portretten vertoond werden van de drie beruchte auto-bandieten en moordenaars Jules Joseph Bonnot, Octave Gamier en Eduard Carouy, genaamd „Raoul" of „Leblanc", op wier aanhouding door de Société Gé nérale een belooning isgezet van frs. 100 000. De pbotografiën zyn zeer scherp en wer den welwillend, speciaal voor de N. V. Bioscope Maatschappij „De Arend" door het Justitieel Recherchebureau te 's Gra- venhage vervaardigd. Deze week zullen de portretten nog vertoond worden. Gisteravond hield de afdeeling Amersfoort van do Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht een propaganda vergadering in het Valkje, welke, in hoofdzaak door dames, zeer druk bezocht was. Nadat mej. H. M. S. J. de Holl een welkomstwoord gesproken had, bepleitte mej. C. S. Groot van Rotterdam het nut en de noodzakelijkheid van vrouwenkies recht, waarna zij in een voordracht, geti teld „Maryken op audiëntie" eveneens het groote belang van kiesrecht voor de vrouw deed uitkomen. In onberispelijk dialect, vaak op zeer humoristische wijze, vertelde mej. Groot de ervaringen van Marijken, die bij den minister op andienlie ging en bij Z. Ex. ervoer, dat de gehuwde vrouw vrijwel rechteloos is. Tot slot werd een blyspelletjo „Hoe het vrouwenkiesrecht vei kregen wordt" zeer verdieustelijk opgevoerd. Ter gelegenheid van het 4-jarig be staan vaD de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonth. Bood meende het Bestuur goed te doen een volksavond te organi- seeren. Welwillende medewerking zullen daar»

De Eemlander | 1912 | | pagina 2