WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.44 uur. De Bilt, 4 April 1912. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te St.Mathieu, laagste 744.6 te Bodö. Verwachting tot den avond van 5 April 1912. Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 55 Koninklijk bezoek aan de hoofdstad H.M. de Koningin beeft vastgesteld, dat de Koninklijke Familie van 3 tot 9 Mei te Amsterdam verblijf zal houden voor het jaarlyksch bezoek. Vrijzinnig-Democratische Bond. De Vrijzinnig-Democratische Bond houdt eeD algemcene vergadering op Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei a.s., in hotel „De Witte Brug", te 's Gravenhage. De agenda vermeldt o.a Verkiezing van 3 leden van liet Hoofd bestuur; Motie van de afd. Scbiedam betreffende het motu proprio: Behandeling der (reeds in dit blad ver melde) vraagpunten betreffende Ouderdom en Invaliditeitsverzorging. Wetsontwerp ingetrokken. Het ontwerp tot aanvulling der bepa lingen in het Wetboek Burgerlijke Rechts vordering betreffende echtscheiding is inge trokken omdat eeu ontwerp van gelijke strekking, doch met uitgebreider inhoud, het departement van justitie beeft verlaten. Openbare Leeszaal te Amsterdam. In de gisteravond gehouden raadszitting is met 25 tegen 10 stemmen aangenomen een motie-Lambrechtsen c.s., waarbij de Raad als zijn oordeel uitspreekt, dat het voormalige hoofdkautoor der Gemeente gasfabrieken aan de Keizersgracht behoort te worden bestemd tot huisvesting eener openbare leeszaal met bibliotheek eu B. en W. worden uitgenoodigd hun voordracht terug te nemen en nadere voorstellen te doen met betrekking tot het naar behoo- ren huisvesten van de Arbeidsbeurs en de Kamers van Arbeid. 1 Mei en de Gemeentewerklieden. De vereeniging van gemeente-wei klieden te Zaandam heeft tot den gemeenteraad aldaar het verzoek gericht aan de gemeente werklieden vry-af te geven op 1 Mei, den arbeidersfeestdag. Steeds meer Christelijke Scholen. „De Standaard" meldt: In de de Maas stad heeft men aanstonds na aanneming van bet Bouwwetje in de Tweede Kamer, maatregelen genomen tot uitbreiding van het Christ, onderwijs. Komen de door de verschillende schoolvereenigingen aangeno men plannen tot uitvoering, dan zal Rot terdam binnen niet al te langen tyd er 11 nieuwe Christ, scholen bij krijgen. Het is zelfs niet buitengesloten dat dit aantal zich nog uitbreidt. Mensch en Dier. „Aanschouwt de vogelen des Hemels. Zij mopperen en klagen niet en toch helpt Talma ze nog oerder dan Heemskerk ons." Deze woorden stonden als titel boven eeu artikel in het jongstverschenen num mer van„De Katholieke School." We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advorteniic om trent de voorstellingen van de bioscoop „De Arend". Het programma bevat weer zeer veel bezienswaardigheden, terwijl te vens vertoond worden de portretten en signalementen der Fransche auto-bandieten. Ook op tweeden Paaschdag wordt een voorstelling gegeven op de gewone uren. In beslissing op baar beroep op de Kroon is aan de handelsvennootschap onder de firma Jacobs en Engels te Oud Leusden alsnog vergunning verleend, onder voor waarden, voor eene sloomwasscherij en strijkerij. Het scbynt dat de schermvereeni- ging „Emma" het gaat meenen, daar zij den 19en April een concours op geweer, sabel eu degen heeft uitgeschreven, waar aan al de onderofficieren van het 5e Regi ment Infantorie kunnen deeluemen. Den uitslag hopen wij later te vermelden. Bij Yeenendaal is verschenen het Ontvang-dageuboek voor Amersfoort 1912 en 1913, een zeer handig, keurig op uud- hollandsch papier uitgevoerd boekske, dat door tal van dames, eu ook wel door hee- ren, met graagte geraadpleegd zal worden. Tot heemraad van het waterschap „de Eem" beken en aankleve van dien" is gekozen de heer I. Makker, te Eemnes (Utrecht). Bij de godsdienstoefeniniDg op Paasch-Zoudag in de Evang-Luth. Kerk te houden, zal het Zangkoor eenige liederen zingen. Am. Dagbiad meldt, dat de man schappen der cavalerie, die aan een stren gere krijgstucht zyn onderworpen, ingedeeld zijn bij het 1ste escadron van het 1ste re giment huzaren, en die van de veld-artil- lerie bij de 5de batterij van het le regiment veld-artillerie. Bij de huzaren is nog slechts één „klas- siaan" aangekomen, terwijl no. 2 wordt verwacht. Amersfoort zal dus wol niet zoo veel van die ondeugende jongens merken, als sommi gen misschien gedacht hadden. Nader vernemen wij, dat over de afdee- ling van het garnizoen Amersfoort, waar worden opgenomen de manschappen onder worpen aan strengere krijgstucht, het com mando zullen voeren: kapitein J. W. Yon Henning, infanterie, ritmeester jhr. W. H. J. Van de Poll, huzaren, en kapitein H. A. Ruy6ch Lehman de Lehnsveld, artillerie. De luit,-kol. L. baron van Hogen- dorp, van het le reg. veldart. te Amersfoort, is bestemd om met 1 Mei op te treden als kolonel-commandant van het 4e reg. veld art. te Ede, ter vervanging van den kolonel H. Oolgaardt, die alsdan bevorderd wordt generaal-majoor, commandant der bereden artillerie te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van mcdedeelingen door den Minister van Oorlog gedaan aan het dagelijksch bestuur der Onderofficiers- vereeniging „Ons Belang," met betrekking tot zijne plannen betreffende eene wijziging van de pensioenwet voor onderofficieren en minderen, heeft dat bestuur aan de af- deeling meegedeeld, dat de deswege ge voerde actie op bescheiden schaal kan worden voortgezet totdat in de toekomst het hoofdbestuur het voeren eener krachtige actie noodig acht. Bij het internationaal kegelconcours te Amsterdam behaalde de heer L. Muys Jr. den 20 prijs in den vrije-baan wedstrijd met 48 punten. Hedenmiddag omstreeks 3 uur viel het zoontje van den heer J. Klein uit de Zwanenhalssteeg bij het spelen in de diepe kolk Achter Luiaard. De heer L. Pozie, hadmaeater van de Amersfoortsche Zweminrichting, kwam aanstonds op het hulpgeroep toegeloopen en sprong, na zich van zyn jas ontdaan te hebben, het reeds zinkende knaapje na. Hij mocht het genoegen smaken het kind te grijpen en bracht het spoedig weer op den vasten wal. Ten huize van den beer Meeuwsen paste de heer Pezie de kunstmatige ademhaling toe, met het goede gevolg, dat het knaapje spoedig weer bij kwam, en naar de ouderlijke woning kon worden vervoerd. Een woord van lof mag aan den heer Pezie zeker niet worden onthouden. De levering van het buizennet enz. voor do Amcrsfoortsclie Waterleiding,waar voor 18 biljetten waren ingekomen, is ge gund m massa aau de firma Van den Berg en Co., metoalhandel te Amsterdam, voor de som van f 164.635. Drie minderjarige Amersfoorters,die een uitstapje wilden ondernemen verlieten heimelijk de ouderlijke woniDg en gingen op stap. Zij kwamen echter niet verder dan Hilversum, waar ze door de politie werden opgepakt. Van daar zijn ze naar Amersfoort overgebracht en weer aan de ouders overgeleverd. Door de politie is ter zake van openbare dronkschap een persoon in arrest gesteld, die nog een week hechtenis bleek te moeten oudergaan. Hij is naar Utrecht overgebracht, teneinde zijn straf uit te zitten. Hetzelfde onderging een vrouw, die eveneens wegens openbare dronkenschap werd gearresteerd. Bij onderzoek bleek zy nog 16 dagen hechtenis te goed te hebben. De opzichter van fortificatie P' Rijpstra is overgeplaatst van Amersfoort naar den Haag. IBuiten verantwoordelijkheid der redactieA Amersfoort, 3 April 1912. Mijnheer de Redacteur! Nog eens doe ik een beroep op do gast vrijheid in Uw blad tot opname van eenige opmerkingen, naar aanleiding van Uw onderschrift en van de ingezonden stukken der beeren Gerritsen en Van dor Meiden. In de eerste plaats ia door mij niet be- beweerd dat met liet vertrek van 2 leeraren de H.B S. zou vallen. Neen, de reeds plaats gehad hebbende verwisseling van leeraren en het vooruitzicht dat nog meer deren zullen vertrekken, dat doet vreezen voor groote schade aan het onderwijs. En als uitstekende leeraren heengaan, weten wy nog niet wie hun plaatsen zullen inne men. Men behoeft geen namen te noemen, maar iedereen weet hoe droevig het voor een 6 a 7 tal jaren met het onderwys in vele vakxen gesteld was. En nu wy juist in de laatste jaren zoo goed op weg waren, wordt in eens alles het onderste boven geworpen. Het werd den Heer Gerritsen te machtig, en daarom schreef hij. Hetzelfde motief dreef mij tot schrijven. Eu nu zegt de heer G. Hands off De Raad en het Dage liiksch Bestuur zijn het eens en weten het wel, en nu hebt ge maar te gelooven en te zwijgen. Waar bemoeit gij u mede Gij behoort immers tot allerlei menschen die het niet kunnen weten. Gy schrijft onder het voorwendsel van in het belang der Gemeenie werkzaam te zijn, gij zaait in werkelijkheid onrust 1 Onder allerlei menschen wensch ik mij niet te laten indeelen, gaarue eebter onder de personen die het niet kunnen weten. Ware dat anders, ik bad niet be hoeven te vragen. De insinuatie dat voor mij het belang van het onderwijs en de gemeente een voorwendsel zou zijn, leg ik naast my neer. De Heer G. zal echter thans niet van mij verwachten dat ik particuliere audiëntie aanvraag om ingelicht te worden. Bovendien zijn naar mijn meening juist die onderonsjes zoo vorderfelijk; waarom kan in gepasten vorm niet in het publiek worden gesproken over zoo belangrijke zaken als het onderwijs, ook al betreft dit personen? Of kan ineen gemeenteraad niet geschieden, wat in dc Tweede Kamer wel mogelijk is? Dat men daarbij met gematigdheid te werk moet en ook kan gaan, spreekt van zelf. Dat ik onrust zou zaaien, ontken ik; de onrust is er al lang maar heeft zich tot nu toe in het openbaar niet geuit. Of er leeraren zyn die het vuurtje bran den,de willen houden, weet ik niet. Ik ver klaar dat geen der leeraren iets van het schrijven van myn stukje heeft geweten of daarop eenigerlei invloed heeft uitge oefend; de heeren over wie ik schreef, ken ik zelfs niet. Den heer van den Meiden heb ik in het bovenstaande reeds van een deel geant woord; gaarne zou ik daaraan iets toe voegen. De twee leeraren die verklaarden heen te gaan omdat hun hier geen recht ge schiedt (de K.H. C. en de J.) zijn, van zoover ik weet, niet op hnn besluit terug gekomen. Dat oen leeraar vertrekt eu zoo spoodig mogelijk weer terugkomt, dat een uitstekend leeraar gaarne had willen blyven maur daurtoe niet werd aangemoedigd dit laatste op gezag van den heer v. d. M-, want ik weet het niet is toch geen af doend bewijs voor een goede leiding. Had met eenige tact van de zijde van het D. B. de eerste leeraar niet zijn onderwys, zonder onderbreking van eenige maanden tot scbade van dat onderwijs, kunnen voortzetten, en had de tweede leeraar niet behouden kun nen worden? Zeker, wisseling van leeraren komt al tijd voor, het gaat maar om de mate, waarin dit plaats heeft, en of de wisseling niet had kunnen worden voorkomen.Dat vele uitste kende leeraren zullen blyven,hopen wy van ganscher harte, maar weet de heer v. d. M. hoeveel er nog zullen gaan en of er ook leeraren zijn, wien bet heengaan offers zou kosten die zij Diet bij machte zijn te bren gen? Eu is hec zoo zeker dat alleen de jongere leeraren ontevreden zijD en dat ge brek aan wereldwijsheid de oorzaak daar van zou zijn? Heeft het Hoofdbestuur van de Yereeniging van leeraren bij het M. O. ook geen wereldwijsheid Maar al ware dat zoo, wat een schoone taak van een Directeur en een Wethouder om, rekening houdende met het jeugdig bruinchend bloed den jongeren die wereldwijsheid by te brengen. Over de uitlatingen van 2 ?rijzinnige Raadsleden en het request van den heer C. kan ik kort zyn. Het is my niet moge- lyk om die uitlatingon vrijzinnig of bezadigd te vinden, en waar er uit den Raad daar tegen zelfs geen zucht protest opging, mag men aaDnemeD dat dc geheele vergadering daarmede instemde. En dat het request van den heer C ongepast was of de waardigheid van den Raad aantastte, blyf ik ontkennen. M. de R. 1 Meer 1 i c h t is er n i e t gekomen; onze vragen zyn niet beantwoord! Hoogachtend heb ik de eer te zyn Uw dienstwillige, W. DE TOÜRTON BRUYNS. Het Hollandorsgraf op het van M a a y en eiland. Inde maand Juli a.s. vortrekt uit Engeland een weten schappelijke expeditie onder leiding van den heer J. Foster Stockhouse, F. R. G. S. F. R. S. G. S., naar het van Maayen eiland. Deze heeft zich bereid verklaard wan neer de Nederlandsche regeering dit zou wenschen, kosteloos daarheen te vervoeren en voor do oprichting zorg te dragen van een monument ter nagedachtenis van de zeven Hollanders, die in het jaar 1634 daar overleden zijn en zich verder te be lasten met eenige voorschriften ten opzichte van de stad SmeereDburg op Nova Zembla en de in de Dabijheid zich bevindende graven van Nederlanders. Naar aanleiding van dit welwillende aanbod zal zich vermoedelijk weldra h. 1.1. eeD comité tot inzameling van particuliere bijdragen voor dit doel vormen, in de verwachting dat een beroep op de mede werking hunner landgenootcn niet tever geefs zal zijn. Klacht tegen een burge meester. Drie inwonerB van de Zuid- Limburgsehe gemeente SchaeBberg nl. L. II. Debije, Jan Mulders en H. Mulders, hebben, naar Het Y. meldt, tot den pro cureur generaal bij het gerechtshof te 's- Hertogenbosch, die reeds eenmaal een dergelijk verzoek afwees, opnieuw een adres gericht tot vervolging van den bur gemeester van Schaesberg, wegens dief stal van gemeentegelden. Zij bescbuldigen don burgemeester ook van valschheid in geschriften ten einde de gepleegde ver duistering te bedekkeD. De Autobandieten. Carouy, een der leden van de bandietenbende, be trokken by den aanslag in de rue Ordener te Parijs ia agister te Saclay, Diet ver van

De Eemlander | 1912 | | pagina 2