DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 84. WOENSDAG 10 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar1 4.Franco per ipost id. f 5.60. Per 3 maanden id. 1Franco per post id. [.1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Burean: KI.KINK HiAO fi. Telet. Interc. ls:{. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per rogel fO.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen-en Buiteulaudseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76.78 Amsterdam BONDGENOOTEN Het botert tveer niet tusschen de voor mannen van de anti-revolutionnairen en christelijkhistorischen. Niet, dat deze bondgenooten het anders zoo goed met elkaar kunnen vinden, o neen, de verstandhouding is nooit zeer hartelijk geweest en zal het wel nimmer worden ook, maar zooals de Standaard en Nederlander de laatste weken voortdurend plukharen, loopt toch wel heel erg in den kijker. Schier onafgebroken prikkelt het anti- revolutionnaire hoofdorgaan hot christelijk- historische blad, dat natuurlijk niet nalaat hier telkens op te reageeren. En bij de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Standaard heeft de Neder lander het niet noodig geacht bij de tal- looze gelukwenschen en huldebetuigingen ook de hare te voegen en bleef aldus zelfs achter bij neutrale, ja bjj liberale bladen, welko bij deze gelegenheid van hun eer bied voor dr. Kuyper's talenten blijk gaven geen wonder, dat do Groote Leider zich zeer gegriefd verklaarde, dat hem door den heer de Savornin Lohmann in de Neder lander geen eeresaluut gebracht was. In de politiek niet-ingewjjden zouden misschien uit dit bakkeleien van de meest verwante groepen der coalitie het spoedig uiteonvallen van dit 20e eeuwsche wonder willen voorspellen. Maar wie zich herinnert met hoeveel gemak de heer Lohmann ge woon is over z'n gewichtigste bezwaren tegen ingrijpende wetsvoorstellen heen to stappen, zal begrijpen, dat het einde der coalitie nog niet te verwachten is. Trouwens zoolang de baantjes jachttijd nog niet gesloten behoeft te worden uit gebrek aan wild, zoolang er nog liberale burgemeesters, notarissen, rechters, school opzieners enz. enz. rondloopen, zou het niet wenschelijk zijn de coalitie te ont binden. De onderlinge ruzietjes zijn eerder te verklaren uit den natuurlijken afkeer, welke er tusechen beide bondgenooten en hun leiders bestaaten in het be wustzijn van haar overmacht meent de Standaard zich wel eens het wreede genoe gen te mogen veroorlooven om den even gehaten als weinig invloedrijken en per slot lijdelijk-volgzamen bondgeooot de teu gels en de sporen te doen gevoelen. Een enkel staaltje moge hier illustreeren hoe de voormannen zelf niet verhelen welk 'n diepe kloof er tusschen beide groepen gaapt. Kort geleden dan werd het in 'n Stand- aard-drieBtar geconstateerd het werd zelden van die zijde zoo ruiterly'k erkend dat Anti revolutionnairen en Christelijk Ilistorischen „twee scherp a/gcschciden po litieke richtingen zijndie met name op het sociaal gebied, dat voor den arbeider zoo hoog belang heeftkeer op keer vlak tegenover elkander blijken te staan". Voor de coalitie is het te hopen dat de arbeiders van anti-revolutionnairen en chris- telijk-historischen huize zijn er zoo? zoo'n uitspraak vergeten zijn voor Juni 1913, in welke maaud zij zullen worden opgeroe pen om te stemmen op den coalitiegenoot in het belang van den arbeider 'n Interview met 'n Tukkschen bevelhebber. Do Times-correspondent te Cairo heeft den Turkscheu bevelhebber Edem Pascha, die om gezondheidsredenen naar ConBtanti- nopel terugkeert, geïnterviewd. Edem pasje houdt de positie van de Turkon in Tripoli voor uiterst gunstig. Hij schat het aantal Turken in Tripoli op 10,000 en dat van de Arabieren op 200 000. De Arabieren staan onder bevel van hun eigen Sjeichs, bijgestaan door Turkscho officieren. Zij hebben allen ge weren en volop schietvoorraad, voor het grootste deel buitgemaakt op de Italianen. De Arabieren willen de Italianen verdel gen; daarom geven zij zelden kwatier.Edem pasja schat, dat er in 't geheel niet meer dan 100 Italiaansche krijgsgevangenen zijn. Turken en Arabieren beschikken over een mondvoorraad, voldoende voor een jaar, afgezien van den overvloedigen oogst. Edem pasja roemt de Italiaansche officieren, maar heeft voor de soldaten niet dan ge ringschatting. Hij maakte het roekeloozo schieten van de Italiaansche oorlogsschepen, dat toch geen uitwerking heeft, belachelijk en eindigde met de opmerking, dat de moeilijkheden voor de Italianen bij Tobioek zijn toegenomen, doordat zij, uit vrees dat de Artesische putten, die ze geboord heb ben, zijn vergiftigd, al hun drinkwater moeten invoeren. Italiaansche actie in de Roode Zee. Italiaansche troepen zijn geland aan de kust van IJemen en hebben 'n aanval ge daan op de vesting Modi, welko tegelijker tijd door do vloot gebombardeerd werd. Binnen korten tijd waren de ItalianeD meester van de vesting Admiraal Faravelli. Admiraal Faravelli, bevelhebber van het Italiaansch Middellandscbe Zee-eskader, is in verband met zijn gezondheid, op ver zoek, van zijn commando ontheven, en vervangen door admiraal Yiale. Grootvizier Said-Pasja zal aftreden. De Turksche grootvizier Said Pasja zal, uaar uit Konstantinopel gemeld wordt, we gens langdurige ziekte, aftreden. De Jong-Turken, die bij de verkiezingen een aanzienlijke meerderheid verkregen, zullen aandringen op de benoeming van een anderen grootvizier. Het gerucht wil, dat mot Kiamil-paeja wordt onderhandeld. De benoeming van den nieuwen grootvizier zal na de opening van parlement omstreeks 18 April, plaats hebbon. De Mijnwerkersstaking in Engeland. In groote getale hebben gisteren de mijn werkers den arbeid weder hervat. Eén om standigheid vertraagt echter nog de hervat ting. Het machine-personeel boven den grond vraagt n.l. een minimum-loon en korter diensttjjd en ten einde aan zijn eischen kracht bij to kunnen zetten, heeft het de hulp der mijnwerkers ingeroepen. Men heeft ecbtei boop, dat het geschil spoedig bijgelegd zal ziju en dat binnen twee dagen al de mjjnwerkers in het rijk weder aan het werk zullen zijn, ofschoon er nog altijd een groep onvtrzoenlijken is, die niet alleen niet wil werken, maar ook anderen tracht te beletten den arbeid weder op te nemen. Dk Kolenprijs. Do Londensche kolenhandelaars hebben de kolenprijzen slechts met 2 sh. per ton verlaagd, omdat zij verwachten, dat het ongeveer 3 weken zal duren, alvorens nieuwe voorraden beschikbaar zijn. Home Rule voor Ierland. Donderdag zal Asquith bij het Lagerhuis zijn Home Rule-bill indienen. De Ieren zelf uitgezonderd natuurlijk do Ul8terianen en wellicht ook de O'Brie- nisteu, die een tiental vertegenwoordigers in het Lagerhuis hebben,verklaren met den inhoud van dit outwerp vrijwel accoord gaan. Ook de moeilijkheid bjj de beraadsla gingen der regeering met de leiders der Nationalisten, over de controle op de in voerrechten en accijnzen schijnt thans ge heel overwonnen te zijn. De Manchester Guardian weet over deze regeling in het bjjzonder en den algemoenen inhoud van het Home Rule ontwerp, zooals het thans is vastgesteld, het volgende mee te deeleu: Het toekomstige Iersche Parlement zal uit twee Kamers (IIuizeD) bestaan, een Eerste en een Tweede Kamer. De Senaat die 35 tot 45 leden zal tellen, zal het recht hebben zich te verzetten tegen alle door de Tweede Kamer aangenomen wetten. Ier land zal in het Rijks-parlement (het Lager huis) vertegenwoordigd blijven door onge veer 36 afgevaardigden (thans 103) De ouderdomsverzorging zal voor een bepaald aantal jaren onder Rijkstoezicht staan, even als de politie; het r(jk zal daarvoor een behoorlijke vergoeding betalen. Godsdienst vrijheid wordt verzekerd, en geen enkel geloof zal op eenigc wijs bevoorrecht wor den. De Iersche regcering zal geen controle verkrijgen op de vloot, het leger en de buitenlandsche politiek. De suprematie der rijksregeering wordt in net bezonder vast. gelegd en verzekerd. Invoerrechten en ac cijnzen blijven onder controle van de rijks regeering, echter verkrijgt het Ier6che par lement de bevoegdheid in de accijnzen, al naar dc speciale Iersche behoeften, be paalde wijzigingen aan te brengen. De in voerrechten, wellicht ook de accijnzen, zul len, naar de Manchester Guaidiau meent te weten, waarschijnlijk door de Rijksre- geeriug geïnd worden, doch het Iersche parlement zal de bevoegdheid krijgen, be lastingwijzigingen aan de rijksregeering voor te stellen. Deze laatste zal echter het recht hebben haar toestemming te weigeren, wanneer zij zulk een wijziging ten nadcele van het rijksgeheel acht. Ten slotte wordt nog afzonderlijk gestipuleerd, dat het Ier sche parlement niet het recht zal hebben eenige belasting of invoerrecht te heffen van Britsche waren, Partij-Congres der Belgische Socialisten. Op do beide Paaschdageu is te Brussel het partijcongres der Belgische sociaal democraten gehouden, waar o.a. besloten is het vraagstuk betreftendo het deelnemen van dc socialistische party aan de rogecring op oen buitengewoon congres te laten be slissen, voor het geval de clericale partij b(j de verkiezing geslagen zou worden. 'n Soc -Dem. partijleider in conflict met de partij. De leider der soc.-dem. partij in Noor wegen, dr. Erikscn heeft zich uit de parljj laten zetten. Dr. Eriksen was tevens voor zitter van de veroeniging voor de Rijks taal, welke vereeniging bosloten had bjj de eerstvolgende verkiezingen de voor standers van de Landstaal te bestrijden. De vergadering van de sociaal-democra tische partij, Zaterdag te Stavanger ge houden, heeft nu besloten, „dat geen lid van de Noorsche arbeiderspartij lid mag zjjn van een andere vereeniging, die bjj politieke verkiezingen candidaten van de arbeiderspartij bestrjjdt"; want er zijn onder die candidaten voorstanders van de Landstaal. Eriksen die niet aanwezig was, had op oen telegrafische vraag of hij voor zitter van de Rijkstaalvereoniging bleef, bevestigend geantwoord en gezegd, dat, als men hem wilde dwingeD uit die ver eeniging te gaan, men hem uit de partij zou dringen. Na het besluit van de ver gadering, treedt dr. Eriksen dus uit de sociaal-democratische arbeiderspartij. 'n Nieuw Zwkkdsch Oorlogsschip. Ook in Zweden wil men 'n nieuw oorlogs schip bouwen. Maar daar wil juist de re- geenng er niet van weten en dringen ze kere kriDgen van het volk op den bouw aan. Er ia daartoe 'n inschrijving geopend, waarop reeds voor 12.000.000 kronen go- teekend werd. Russische Vlootplannen. Het Russische Marinebestuur wil Russi sche Dreadnoughts gaan bouwen en heeft 'n drijvend dok besteld van 30.000 ton hefvermogen. Weer 'n Motu Proppio. Het schijnt, dat de paus thans eens 'n verstandig motu proprio zal uitvaardigen. Yolgens bet Berl. Tag. althans is een nieuw motu proprio van deu paus te ver wachten, waarbij bet allen geesteljjkeD, ook den wereldlijken, in Duitschland ver boden zal worden, openlijk in politieke vergaderingen op te treden, of deel te nemen aau dergelijke vergaderingen. De twist in de centrum-partjj heeft deze nieuwe verordening iugegeven. Het optreden van geestelijken in sociaal opzicht, in arbeiders- vereenigingen, enz., wordt niet verbodeu. Het voorschrift geldt alleen voor partij politieke vergaderingen. De Toestand in Mexico. Een telegram uit Mexico (stad) meldt, dat de oud-president do la Barra aldaar is aan gekomen, en er met geestdrift is begroet. De la Barra verklaarde, dat bjj gekomen was om werkzaam te zjjn, voor het herstel van don vrede en de eendracht tusschen alle Mexicanen, en om het wettelijk bewind van president Madero te bevestigen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1