Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Correspondentie ALLERLEI, MEDEDEELINUEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.53 uur. Do Bilt, 10 April 191'2. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Horta, laagste 740.7 te Riga. Verwachting tot den avond van 11 April 1912. Meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen of sneeuwbuien. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand tc AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 ai M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 43 De toestand blijft inmiddels zeer ernstig. De vijandelijkheden, welke te Chichuahua opgeschort waren, dreigen hervat te wor den zoodra de noodige versterkingen zullen zijn aangekomen. Geheel Mexico schijnt in een kamp herschapen te zijn. Iu de hoofd stad blyft het rustig. Het lijkt waarschijn lijk, dat Madero ten slotte overwinnaar blij ven zal. Het handelsverkeer is verlamd. De Revolutie in Paraguay. Paraguay is een van die Zuid Ameri- kaan6che republieken, waar permanente revolutio heerscht. Hot land wordt hierdoor in 'n rampza ligen toestand gebracht. Het is volkomen verarmd en verlamd. Alle Argentijnsche Quebracho-fabrieken zijn gesloten. Ook San Salvador ligt sedert drie of vier maan den braak, doordat onafgebroken recruten worden geprest en tegen hun wil door Rejas bewapend, zoodat er gebrek van arbeiders is. Alle fabrieken, die nog niet bepaald te gronde zijn gegaan, hebben veel geld verloren. De onmogelijkheid on der zulke omstandigheden een bedrijf gaande te houden, heeft een Hamburgscbe firma er toe gebracht, de regeering om toestemming to vragen tot den invoer van Japansche werkkrachten voor haar vleesch- extractfabriek. Het Congres der S. D. A. P. Op den derden dag van het Cougres zijn verschillende klachten geuit over den in houd van „Het Volk", 'n Vrij scherpe motie van de afdeeling Laren-Blaricum werd ingetrokken na 'n verzoenende rede van mr. Troelstra en toezegging van de redactie, dat zij de gogeven wenken ter harte zou nemen. Vervolgens kwam aan de orde het nieuwe Ontwcrp-Partij-program, ingeleid door 'n redevoering van mr. Troelstra. Onder geest driftig applaus werd het program vast gesteld. Nadat in de middagzittiog besloten was het volgende congres te Utrecht te houden, leidde de heer Wibaut de reeds in dit blad medegedeelde Tariefwet-motie in. De heer Mansholt verklaarde zich er tegen, dat de partij zich zou stempelen als dogmatisch voorstandster van het vrije ruilverkeer. Ook de heer Schaper had wel eenige bezwaren maar kon zich toch wel bij de resolutie neerleggen. De motie wordt ten slotte aangenomen met algemeene stemmen op één na. Giovannini. De „Haagsche Torenwachter" van de Middolb. Ct. schrijft aan zijn blad Onlangs is hier vernomen, dat de gewe zen internuntius, Monsigueur Giovannini, die een paar jaar geleden zooveel van zich deed spreken door zjjn galante avonturen met enkele Haagsche dames, weldra van plan is met de weduwe, die hem indertijd het hof maakte, te trouwen. Na zyn vertrek Uit Den Haag heeft hij de pauselijke diplomatie verlaten, en is in België in „zaken", hetgeen zoo goed marcheert, dat hij met de Haagsche vrouw zijner keuze kan trouwen. Men begrijp!, dat dit „nieuwtje" furore doet in de Haagsche salons, waar men dezen priester-diplomaat nog niet vergeten is. Met dit slot der Giovanniniklucht voor oogen, kan men intusscheu begrijpen, dat onze Roomsche medeburgers indertijd niets van dezen vertegenwoordiger van den Paus wilden weten. Een nieuwe Academie. Een aantal der meest bekende Neder- landsche staatslieden en rechtsgeleerden hebben zich tot een commissie gevormd, tot het oprichten cener Academie voor In ternationaal recht, te 's Gravenhage. Er zullen voorloopig geen vaste hoogleeraren worden benoemd, doch geleerden van ver schillende nationaliteiten worden uitgenoo- digd om voordrachten en cursussen te houden over internationaal recht in een der zalen van het Vredespaleis. De Car- negie-stichting heeft voor dit doel een bij drage toegezegd. Reeds vroeger was dit denkbeeld door den Rnmeenschen Minister Stourdza in een missive aan den voorzitter der Vredesconferentie bepleit. Koninklijk bezoek. H. M. de Komngin bracht gisteren 'n bezoek aan Haarlem en de bloembollen- veldeD. Unitas en het aartsbisschoppelijk verbod. De R. K. afd. St. Severus te Enschede van den Textielarbeidersbond „Unitas" heeft in verband met het verbod van den aartsbisschop van Utrecht in hare gister avond gehouden vergadering besloten de afdeeling op te heffen dus niet meer aan vakorganisaties te doen, doch alleeD te blijven bestaan als een spaarvoreeniging, die in tijden van staking en uitsluiting uitkeering kan geven aan hare leden. Kuyper-hulde De Nieuwe Courant schrijft: Aan de viering van het veertigjarig jubi leum van De Standaard is geheel en al het karakter van een anti revolutionnair feest gegeven en als zoodanig is het ook door de pers beschouwd. Slechts enkele room6che bladen hebben hun waardeering voor dr. Kuyper bij deze gelegenheid nog weel eens uitgesproken, maar overigens heeft men begrepen, dat het hier een soort van familie-bijeenkomst gold, waarbij wel iswaar de gordijnen open bleveD, maar toch niet gepast zou zijn van buiten tegen de ramen te tikken. Het verslag van de eergisteren gehouden eere betooging voor dr. Kuyper te Utrecht maakt volkomen stilzwijgen van buiten staanders als wij echter toch onmogelijk. Daar bracht een hoogleeraar, prof. Vis- scher, den anti - revolutionnairen leider hooggestemde hulde, o.a. hierom wyl deze het eigenaardige talent getoond had te be zitten, dat liberalen missen. Wat de zwak heid van de liberale pers wus, zeide hij, dat was Kuyper's kracht. Dat was waar. In De Standaard is veer tig jaar lang tot het Nederlandsche volk en inzonderheid tot een zeer eigenaardig deel van dat volk de kleine luyden gesproken op een wijze als de liberale pers het nooit heeft gekund. Nooit zoo verwon derlijk populair, zoo pakkend, zoo opwin dend, zoo bezielend. Nooit zoo door en door onwaar in alles wat den staatkun digen tegenstander betrof. Nooit zoo zalvend eigongerechtig. Hoor den Leider gisteren weerDe heer De Savornin Lobman heeft op dien dag en in zijn blad gezwegen. Wie de ver houding tusschen de beide leiders kent, zal zeggen: dit was de best mogelijke houdiDg en dr. Kuyper zal zich wel wachten zich daarover gevoelig te toonen. Niet aldus. Het wegblijven van een „eere-saluut" niet minder dan dat van den heer Lohman heeft hem gesmart en hij zegt het En hij bidt thans met aanroeping van Gods naam in het openbaar den zegen Gods af op dezen broeder, voor wien zijn hart van „innige, waime en broederlijke liefde" vol is en bezorgt zichzelven aldus op deli cate wijze een daverend applaus der ver zamelde schare van wege het ontbreken van Lohman's eeresaluut. Den eeu vervullen zulke dingen met afkeer, den ander heeft er plezier over. Maar voor de anti-revolutionnair, hoog of laag, zal de ironie der dingen de bit tere zoowel als de blijde naar het schijnt voor eeuwig verborgen blijven. Want wat denkt men, dat als bijzonder aandenken aan dezen dag voor den Leider, minister-president van 19011905, door zijn aanhangers als feestgave is bestemd Hel eenige voorwerp zoo zou een gewoon liberaal zeggen waarover eer gisteren met de meeste nauwgezetheid had moeten worden gezwegen. Een riddorordenkastje. Het is in één woord pyramidaal. En niemand in de vergadering heeft gelachen. Behalve, vermoedelijk, de jubi laris. In zichzelf. Heden werd voor den Raad van State (Afdeeling geschillen van Bestuur) behan deld het hooger beroep der Gemoente Amersfoort tegeD de beslissing van Ged. Stateu van Utrecht iu zake den aankoop van het Laudgoed Nimmerdor. Voor de Gemeente werd gepleit door de Wethouders Kam en Rijkens en voor 19 belanghebbende requestranten door den heer A. P. Schroder, Notaris, alhier. Do Minister van Waterstaat heeft den ingenieur A. J. Krieger alhier medege deeld, dat, indien de zekerheid wordt ver kregen, dat naast den aanleg van een paardentramweg Slat. HarmeienUtrecht tevens de totstandkoming vod andere door de stroek gewenschte verbindingen verze kerd zou mogen worden geacht, er sprake van kan zijn door de toekenning eener Rjjksbjjdrage den aanleg van dien paar dentramweg te bevorderen. Verder werden hem de voorwaarden ter kennis gebracht, waarop tusschen station HarmeienUtrecht de normale bij de spoorwegen gebruikelijke spoorwjjdte langs den Rijksweg van alle door hem aange vraagde tramwegen zou kunnen worden toegepast. Uitslag der publieke veiling van on roerende goederen door Notaris J. Bolk gisterenavond iu „de Arend" gehouden. Perceel 1. Huis met Achterhuis aan den Arnhweg, ingezet op f 1700.verhoogd tot f 1720. Perceel 2. Bouwterrein zuid naast perc. 1 ingezet op f 420. Perceel 1 en 2 in massa verkocht aan den heor A. Kraan voor f 2300. Perceel 3. Huis, schuur en tuin aan de Groote GasthuislaaD no. 35, ingezet op f 1340.verhoogd tot f 1640. Perceel 4. Blok van 3 panden met schuren en tuinen oost naast perc. 3 ingezet op f 2650.en verhoogd tot f 2700. Perceel 3 en 4 in massa verkocht aan deD heer A. van Ooik voor 14350. Perceel 5, HeercnhuiB met tuin in de Bergstraat no. 23 ingezet op f 4800. Perceel 6, Hoerenhuis met tuin no 25 naa6t perc. 5 ingezet op f 4200. Perceel 7 Burgerwoonhuis met tuintje in deNieuwstraat no 24 ingezet op f 1380,en verkocht aan deu heer H. Volp voor f 14Ó0. Pe.rceel 8 Bouwterrein aan de Oldenbar- neveldlaan opgehouden voor f 1440. Perceel 9, een blok van 6 woningen met tuinen en bouwland op het Hoog ingezet op f 2450 en verkocht voor f 2450 aan den Heer E. J. Ruitenberg. Bij de Zaterdag te Zeist gehouden aanbesteding voor het bouwen van 24 wonin gen voor het bestuur der bouwvereeoiging Volkshuisvesting aan den Van Reenenweg aldaar, was minste inschrijver onze stadge noot G. van Nes voor f 35.600. De heer G. C. Blanken besomde f 35.705. De gunning is aangehouden. De tiende jaarvergadering van de Nationale Christen Onderofficieren-Vereeni- ging wordt 18 dezer te Amersfoort gehou den. Men herinnert zich, dat indertijd door den minister van oorlogingevolge eene motie van de Tweede Kamerbepaald werd, dat de stafmuziekkorpsen bij de vel schillende regimenten iofanterie, met uit zondering van de Koninklijke Militaire Kapel (grenadiers en jagers) en eenige nader aan te wijzen korpsen, geleidelijk hervormd zouden worden tot fanfarekorpsen. Het N. v. d. D. kan thans mededeelen, dat de minister bepaald beeft, dat de staf- inuziek van het 7de reg. inf. een harmo niekorps blijft. Ook de muziek van het 6e te Breda, van het 9e te Leiden en van hot le regiment infanterie te Assen wordt geen fanfare. Zoodoende blijven er dus vijf harmoniekorpsen, terwjjl Amersfoort dan zijn harmoniekorps zal moeten missen. —Omtrent de nieuwe uniformen van grijs groen laken, welke binnenkort bij 4 com pagnieën van het leger in beproeving komt, vernemen wij nog, dat de bestaande kortejas met dubbele borst en 2 r(jen kuoopeD, zoomede de tegenwoordige tuniek komen te vervallen, en deze beide kle dingstukken worden vervangen door een enkel kleedingstuk kortejas met één rij knoopeu en korte panden, terwyl de overjas minder zwaar wordt dan de thans gebruikte, hetgeen met de in te voeren rijgschoenen aan de marschvaardig- heid ten goede moot komen. VolgenB het eerste jaarverslag van het Sanatoriumfouds door de onderofliciers- vereecigiDg Ons Belang in het leven ge roepen, zijn tbans bij dat fonds aangeslo ten 169 buitengewone leden, 19 begunsti gers en 2623 donateurs. Er hadden 83 schenkingen plaats. Het totaal van de in komsten bedroeg f2018; de verkoop van sanatoriumbloempjes bracht {210 op. Den minister van oorlog is verzocht om een rijkssubsidie beschikbaar te stellen. In beginsel is de mimstcr niet oogencgen bet fonds te steunen door het aanvragen van gelden op de begrooticg; deze steun kan evenwel slechts worden verleend aan een geheel zelfstandig fonds, dat zich ten doel stelt, niet alleen de leden van Ons Belang, maar ook de onderofficieren niet-leden van de vcreeniging te helpen. Drie patiënten worden voor rekening van het fonds verpleegd; voor een vierde pa tiënte wordt nog gelegenheid voor verple ging gezocht. Uit het verslag blijkt, dat er steeds groote bezwaren worden ondervonden om plaatsing te verkrijgen in de inrichting naar keuze van de patiënten; er zijn in den regel meer aanvragen dan beschikbare bedden. De le luit.-kwartiermeeBter S. Nij- dam, werkzaam bij den controleur van de inwendige administratie der korpsen, 2e bu reau te Amersfoort, wordt gedetacheerd bij het Departement van Oorlog. Niet heden zooals aanvankelijk was bepaald, doch Donderdagavond 6 uur om vangt 't Vjjfde op het terrein aan de Ko- ninginnelaan de Utrechtsche korlbalver- eeniging „Merck hoe Sterck" tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Aan OpmerkerUwe opmerking is over het algemeen juist; in dit speciale geval echter niet. Het bewuste ingezonden stuk werd aan ons bureau ontvangen tjjdens de afwezigheid van den hoofdredacteur en buiten diens voorkennis dus werd medege deeld, dat het dien zelfden avond niet meer geplaatst kon worden, gelijk verzocht was. Of het den volgenden avond geplaatst zou wordeu, bleef natuurlijk uitsluitend ter beoordeeling van den hoofdredacteur. „Msnnekepies" en de Zede lij k h e i d w e t. Een adjunct-inspecteur van de politie te Haarlem heeft den koop man J. N. uit Amsierdam bekeurd wegens bet ten verkoop aanbieden van steenen beeldjes „Manoekepies", namaaksels van het Brusselsche beeld. K ort aangebonden. Omtrent het gister reeds gemelde geval van ernstige mis handeling te Maartensdijk verhaalt,DeTijd", dat een woonwagen-bewoner daar aan het houtjes8nijden was, toen twee anderen van die moderne nomaden, jongeren nog, bij

De Eemlander | 1912 | | pagina 2