DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 85. DONDERDAG 11 APRIL 1912. 9e JAARGANG, Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van hchaardenburg. Bureau: KLKIHII H v tO ti. Telet. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der AdvertentiPn: Per jaar Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.- Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f:1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlundsch Adrert.-bnrean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Een der Parijsche bladen „De Excelsior" heelt zijn teekenaar aan het werk gezet, om aan de hand van fotografische opnamen in beeld te brengen de wyze waarop de arrestatie van den eersten bandiet Carouy plaats heeft gevondeu. Om do eigen aardige wijze waarop de detectives te werk gingen en de wijze waarop ze den bandiet overmeesterden, geven wij nog een teekening naar doze afbeelding. Op den achtergrond de inspecteur Jouin die den aanval leidde. Eigenaardig is de wijze waarop den bandiet een touw voor de voeten geworpen wordt om hem op deze wijze onschadelijk te maken. Kuyper-hulde De (c.-h.) Nederlander zet uiteen, waar om hare redactie aan dr. Kuyper ter ge legenheid van het feest van De Standaard niet het „eeresaluut" heeft gebracht, waarop dr. Kuyper scheen te hebben gerekend: Dr. Kuyper, zoo melden de bladen, heeft in eene rede te Utrecht verklaard, van zijn hart geen moordkuil te kunnen maken, en dies zich verplicht geacht te zeggen, dat het hem gegriefd en gesmart heeft, dat de Nederlander hem op 1 April geen eeresaluut heeft gebracht. Eenigormate begrijpen wij dat. Ook ons zelf smartte het. Waarom dan gezwegen? Moest de lof gezongen worden van dr. Kuyper als theoloog, als hervormer, als staatsman enz., dan ware een bescheiden medezingen in het algemeene koor ons niet moeilijk gevallen. I Maar het gold hier speciaal de Stan- daard. Zeker ook voor dat blad en over het mede door dat blad verrichte, hadden wy veel goeds kunnen zeggeu. Maar dan hadden wij moeten zwijgen van do wijze van strijdvoeren, enkel aan dat orgaan eigen, waarover de Nederlan der zich, van zijn geboorte af tot op den huidigeu dag toe, voortdurend bitter be klaagd heeft en dan zou onze lofspraak, in de ooren van ieder die ons blad gere geld gelezen heeft, als onwaar, als een schynbeleefdheid hebben geklonken. Dat nu wilden wij niet Of wel, wij hadden op dat punt eene reserve moeten maken, en dan zou in de schoone koren zich een nog al onaange name wanklank hebben gemengd. En ook dat wilden wij niet. Wij meenden daarom dr. Kuyper het meeste genoegen te door te zwijgen, al wisten wij, dat ons zwijgen door velen aan minderwaardige motieven zou worden toegeschreven. En het spijt ons, dat dr. Kuyper zelf deze explicatie, die wy niet mogen terug houden, heeft uitgelokt. Dli Mi.inwerkersstaking. Steeds meer wordt het werk in de mynen hervat en vermoedelijk zal binnen enkele dagen de staking wel geheel zijn verloopou. Hoezeer het misschien nog gist, vooral, onder de radicale elementen der mijnwer kers, blijkt uit een rede door Hartsborn, den onverzoenlyken leider der Zuid-Wel- schen, te Mastig gehouden. Hij wekte de arbeiders daarin op zich voor te bereiden lot een nieuwen strijd, waarbij de than6 geeindigde staking slechts kinderspel zou zijn. De regeering, verklaarde Hartshorn, was van plan onmiddellijk na de algemeene hervatting van den arbeid in do mijnen, een wet in te voeren, waarbij de arbeiders verhinderd werden de nijverheid van hun land tot stilstaud te dwingen. Transportar beiders, spoorwegbeambten en mijuwerkers moesten zich, wekte Hartsborn op, nu reeds vereenigen en er zich toe wapenen om zulk een wet te beletten. Wegens vrcesaanjaging aan de arbeiden de mijnwerkers door arbeiders die het werk niet hervatten willen, is een regiment ca- valorie en een regiment infanterie naar Wigan gezonden. Middelerwijl hervat ook het openbare leven geleidelijk zyn ouden gang. De ver schillende spoorwegmaatschappijen hebben reeds enkele der vervallen treinen weer in haar dienst iugelascht en maken bekend, dat deze tegen Zondag weer geheel nor maal zal zijn. Van een eigenaardig gevolg van de staking heeft eergisteren Rev. Irwin te Darnall, bij Scheffield, mededeeling gedaan. De predikant verklaarde in een bij eenkomst, dat ten gevolge der staking niet minder dan de helft der huwelijken, welke op een der beide Paaschdagen gesloten zouden worden, en waarvoor de afkondi gingen reeds hadden plaats gehad, waren uitgesteld. Stakings-Processkn. Wij vinden het aantal stakings processen, dat in het Roergebied zal worden gevoerd, thans reeds opgegeven tot een getal van 2000. Er zijn speciale rechtbanken inge steld, die vóór alles op een snelle berech ting aansturen. Een der middelen daartoe is, dat men den aangeklaagde veelal heeft bij zich alleen wegeus een paar scheld woorden te verantwoorden in voorloopige hechtenis neemt en hem dan tracht over te halen genoegen te nemen met do onmid dellijke behandeling van zijn zaak, en af- te zien van den wettelijk toegestanen ter mijn van uitstel tot voorbereiding der ver dediging. Aldus, spiegelt men don aange- geklaagde voor, kan hij zijn vootloopige hechtenis bekorten. Een vrijzinnig blad wyst er op, dat ook hier geldt, dat snel recht nog geen goed recht is, en dat do Duitsche magistraten door aldus op te treden de arbeiders in hun oordeel over de „klaasen-justitie" 6terken. Forceering dbr Dardanelles. De Parijsche „Gaulois" bevat een tele gram uit Rome, meldende, dat de Itali- aanscho RcgeeriDg, in overleg met admi raal Yiale, in beginsel besloot tot het for- ceeren der Dardanellen. De uitvoering van dit plau zal echter niet plaats hebben tij dens het verblijf fan Keizer Wilhelm op Korfoe. Het Drievoudig Verbond. De Oo8tenrijksche Neuo Freie Presse meldt, dat Duitschland, Oostenrijk-Hooga- rye en Italië het in beginsel eens zijn ge worden over de vernieuwing van hetDrie- voudig Verbond. Een Vorstelijk Staatsdienaar. Officieus wordt medegedeeld, dat Groot hertog Adolf Jb ried rich van Mecklenburg, gouverneur der Duitsche kolonie Togo zal worden. Deze hertog heeft twee reizen door Afrika gemaakt en is een koloniale speciali teit. Men verwacht nogal oppositie bij de openbare meening tegen de benoeming van dezen gouverneur van vorstclijken bloede, en bij voorbaat verdedigt het officieuse be richt, dat prinsen en hertogen zeer goed doen met betrekkingen in staatsdienst te aanvaarden. PoRTUGEKSCHE FlNANTIeN. De te Lissabon verschijnende Secoio ver zekert, dat de Portugeesche regeering met eenige Fransche en Portugeesche banken onderhandelt, over een lcentng van 25 mil lioen frc9., welke zal moeten dienen voor den bouw van spoorwegen. Het 6chijnt dat de regeering ook eon tweede leening,van 200 u 300 millioen fres. zoekt te plaatsen, waar van een gedeelte voor de delging van oude leeningen zal worden aangewend. Russische Toestanden. Men weet dat de door den moord op Stolypin gecompromitteerde cbef van den veiligheidsdienst, overste Koeljabko, door het onderzoek van Senator Troessewitsj zijn betrekking verliezen zal en zelfs zal moeten terechtstaan. Koeljabko heeft nu tegen een journalist gezegd, dat Troesse witsj zich hierdoor op een gemeene manier heeft willen wreken en verschillende goede ambteuaren onschadelijk maken. Troesse witsj zelf heeft Koeljabko om zijn goede eigenschappen de leiding der spionnage in heel Zuid Rusland toevertrouwd en dat men zich in spionnen als Bagrof vergissen kan, dat weet TroessewitBj beter dan dan iemand anders, want hij heeft zelf eenmaal een revolutionnair als zijn agent aangesteld, die dan ook spoedig eenige milliocnen roofde. Koeljabko zal in het proces voor den krijgsraad Troessewitsj niet sparen. Overpeinzingen. De aankondiging, dat hel Panama-Ka naal in 1913 door Amerikanen zal worden geopend, wekt in Frankryk droevige over peinzingen. Zoo schrylt de Nation: „Indien, nu juist 25 jaar geledon, de reusachtigo wetenschappelijke en iudu- stricele krachtsinspaunmug door mannen als Godin de Lépinay en Ferdinand de Lesseps, niet ten onder gegaan waren in de meest stom zinnige politiek-financieele paniek welke meu zich denken kan, dan zou het op het oogeDblik Frankrijk zyn, Frankrijk met zyn leger van kleine spaarzame geld beleggers en zijn geniale mannen, die den roem en het profijt van deze doorgraving zou wegdragon. Want de Amerikanen doen niets anders dau, in 1913, te Panama vol tooien, wat do Franschen er in 1870 zyn begonnen. De eenen zullen gaan openen, maar de anderen hebben getoond te durvon. Ziedaar de les van het verleden". Nog eens de .Maine". Omtrent het Amerikaansche oorlogsschip, de Maine, dat in de haven van Havanna in de lucht vloog en de onmidJellijke aan leiding werd tot den Spaausch-Amerikaan- scbcn oorlog, duiken, na de eervolle be grafenis, die men het schip onlangs deel achtig deed worden, weer nieuwe verhalen op over de nog steeds onopgeloste vraag, of het schip inderdaad, door op een mijn der Spanjaarden te stooten, is vergaan, ja of neen. Het nieuwste hierover wordt in de New Sun verteld door een zeeofficier, die beweert den man gevonden en gespro ken te hebben een ouden ongcletterdcn Italiaan die indertijd door den Spaan- schen gouverneur-generaal Blanco in Ha vanna met menige opdracht belast werd en die hem, den zee officier, vertelde, hoe wel degelijk generaal Blanco en zijn staf opzettelijk een mijn onder het Amerikaan sche schip hebben laten neerleggen, even wel alleen maar met het plan om den be velhebber der Maine te dreigen, niets tegeD Cuba te beginnenbij gebreke waarvan de mijn zou worden gebruikt. Nu kwamen echter de Cubaansche opstandelingen dit plan te weten en zij besloten door list de mijn te laten springen op een plaats, waar do Maiuo niet gelegen was: daardoor zou den de Amerikanen bemerken, dat de Sjanjaarden de vernieling van de Maine beoogden, en dat zou ben er toe brengen de opstandelingen te helpen. Ongelukki gerwijze hadden de rebellen slechte bere keningen gemaakt, en toen zy meondeu dat het Amerikaansche schip niet boven de mijn gelegen was, voerden zij hun plan uit en brachten daardoor de gioote ramp, dio den oorlog tot gevolg had, tot stand. Aanbieding adres voor Algemeen Kiesrecht. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin de dagelyksche besturen van den Vrjjz. Dem. Bond en het Alg. Ncd. Werklieden

De Eemlander | 1912 | | pagina 1