WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDE DEELIN GEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorna. 10.34 unr. De Bilt, 11 April 1912. HoogBto barometerstand 771.4 m.M. te Horta, laagste 749.5 te Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 12 April 1912. Meest matige Noordelijke totWesto- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veianderlijke bewolking, waarschijnlijk nog sneeuwbuitjes Temperatuur: Nachtvorst, zelfde tem peratuur overdag. Baron.et-rsian,! le AMERSFOORT. 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 48 Verbond ontvangen ter overhandiging van het adres voor algemeen kiesrecht voor manneu en vrouwen, geteekend door on geveer 27.421 mannen en 9397 vrouwen. Bij de aanbieding hield de ondervoor zitter van den Vrijz. Dem. Bond., Prof. Dr. D. van Emden 'n toespraak. Kamerverkiezing Hoorn. Het schijnt dat de vrijzinnigen den vasten zetel te Hoorn met alle geweld verspelen willen. Gisteren zijn officieel candidaat ge steld niet minder dan 4 [vrijzinnigen: Mr. D. Fock (U.L.) W. J. E. H. M. de Jong (U.LP. Netscher (V.D.) en P. Teunissen (candidaat der landbouwers). Het gevaar is dus groot, dat de le stemming'u herstem ming zal brengen tusschen den rechtscben candidaat H. Ch. Veglel (A.R.) en L. Hoe- jenbos (S.D.A.P.) Door Mr. Fock is thans 'n open brief tot de kiezers gericht; waarin hjj mededeelt, dat zijn candidaatstelling buiten hem om is geschied, zoodat hij de kiezers verzoekt geen stemmen op hem uit te brengen maar eendrachtig te stemmen op den heer do Jong, met meerderheid van stemmen door de vrijzinnige kiesvereenigingen candidaat gesteld. De Tariefwet. De Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parjjs heeft aan den Minister van Financiën 'n adres gezonden, waarin zij, zich aansluitonde bij het adres van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen, de hoop uitspreekt, daj het ontwerp Tariefwet, gelijk het daar ligt, niet tot wet zal worden ver heven. Verbruik van Gedistilleerd. Naar het Centr. Bureau van den Volks bond tegen drankmisbruik te Utrecht ver neemt, bedroeg het verbruik van gedistil leerd ad. 50% iQ het jaar 1911 per hoofd der bevolking 5.288 L. NIMMERDOR. Gisteren konden wij nog met een kort woord mededeelen, dat voor den Raad van State (afdeeling geschillen van Bestuur) behandeld was het hooger beroep der Ge meente Amersfoort tegen de beslissing van God. Staten van Utrecht, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het besluit van den gemeenteraad tot aankoop van het land goed Nimmerdor voor f 200.000. Wij kunnen thans nog de volgende bij zonderheden hieraan toevoegen, voorname lijk ontleend aan de N. R. Ct.: Gedep. Staten voerden o.a. aan, dat de noodzakelijkheid niet zou zijn gebleken om de exploitatie van bouwterreinen en de grondspeculatie uit handen van parti culieren of naamlooze vennootschappen in de macht van de gemeente te brengen en die noodzakelijkheid ook niet in de naaste toekomst of zelfs in afzienbare toekomst zou te verwachten zijn, terwijl ook de plaats waai- Nimmerdor gelegen is, ia ver band met de tegenwoordige grens der ge meente en don minder gunstigen toestand der verkeerswegen naar bedoeld landgoed niet gunstig en er wel andere grond voor bouwterrein to krijgeu zou zjjo. De aan koop, een speculatief karakter dragend, zou volgeus Gedep. Staten een ernstig ge vaar voor aantasting van het gemeentever mogen opleveren. Het beroep van den gemeenteraad werd toegelicht door de wethouders Rijkens en Kam, die betoogden, dat hier niet in de eerste plaats sprake is van grondpolitiek, en nog minder van grondspeculatie de rede is. De bedoeling van den gemeenteraad was alleen om Amersfoort nog meer aan trekkelijk te maken en dus bij te dragen tot den bloei der gemeente; de gemeente zelve beschikt maar over weinig grond. De zorg van Gedep. Staten ging hier naar de meening van de wethouders wel wat te ver, te meer, daar de financieele toestand der gemeente niet ongunstig zou te noemen zijn. En wat de bezwaren betreft, door particulieren geopperd tegen het raadsbe sluit (er waren bij den Raad van State o.a. nog ter bestrijding van het beroep van den gemeenteraad ingekomen memoriën van de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys eu de Kempenaer), deze bezwaren bestreden de wethouders o.a. op grond hiervan, dat 't hierbij gold of wel belang hebbenden, die werden gedreven door hun wensch, om door hen bezeten, elders ge legen, grond voor bouwterrein le verkoopen óf wel personen, die slechts gedurende korten tiid in de gemeente wonen en be ducht zijn belastingverhooging gedurende huu kort verblijf in de gemeente Amers foort. Voorts betoogden de wethouders, dat de andere aanbevolen gronden niet zoo wen- schelijk zijn in het belang van den bloei van de gemeente als het landgoed Nim merdor. De heer Schroder bestreed in het kort het betoog van de wethouders. Do wethouders hadden vervolgens nog eenige vragen te beantwoorden van don staatsraad rapporteur, urr. Cort van dor Linden, en de andere leden der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur. Deze vragen hadden voor namelijk betrekking op het al of niet be- staau van een vastgesteld exploitatieplan en plan van leening. De afdeeling was samengesteld uit de heeren jhr. mr. Röell, vice president van den Raad van State, voorzitter en de staatsraden mr. P. W. A. Cort van der Linden en mr. J. Oppenheim. Plan 1913. Gisterenavond werd in do Zwaan een vergadering gehouden, bijeengeroepen door de vereeniging Handel en Nijverheid, ter bespreking van de herdenking van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Tegen woordig waren de vereenigingen: Handel en Nijverheid, Vreemdelingenverkeer, OraDjevereeniging, R. K. Middenstandsver- eeniging, benevens de voorzitter der Kamer van Koophandel en eenige leden van een vroegere Oranjecommissie. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Mei den sprak een welkomstwoord en bracht in herinnering de besprekingen, die in de openbare vergadering van Handel en Nij verheid hebben plaats gehad, naar aanlei ding van het plan 1913. Alvorens de besprekingen verder te leiden, moet de voorzitter een enkele mededeeling doen. De heer P. J. Frederiks was zoo beleefd een circulaire rond te zenden aan de leden van een vroegere Oranjecommissie, Deze circulaire is wel goed bedoeld, maar er staat een onjuist heid in, nl. dat reeds een commissie ad hoc was gevormd. Dat heeft tot verkeerde conclusies aanleiding gegeven, daar een commissie nog niet is gevormd. Alleen zjjn er besprekingen gevoerd, om de feestvie ring in 1913 te bevorderen. Het organi- seeren van feesten ligt echter niet op den weg van Handel en Nijverheid, 't Is dan ook volstrekt niet de bedoeling te treden in de rechten der Oranjevereeniging, welke deze sedert baar bestaan verworven heeft. Spreker leest daarna een en ander voor uit do discussie in de vergadering van H. en N., die geleid heeft, dat het Bestuur de opdracht kreeg om den eersten stoot te geven. Daarna vestigt hij do aandacht op een artikel in het blad „Vraag en Aanbod", waarin het nut wordt betoogd van gespe cialiseerde tentoonstellingen, zoodanig, dat elke plaats de specialiteit er van goed doet uitkomen. Ook in „Vreemdelingenverkeer" wordt in dien geest geschreven. Wanneer Amersfoort nu een tentoonstelling gaat or- ganiseeren op het gebied van handel en nijverheid is het de vraag of die wel van dien aard zou zijn, dat vreemdelingen er door getrokken worden. Vooral ook, om dat we liggen nabij groote steden, zou het kunnen zijn, dat onze handel, hoe belang rijk ook toch niet belangrijk genoeg is, om die resultaten te geven, welke we er van verwachten. Handel en Njjvorheid heeft daarom een ander idee. Onze goede roep gaat uit van ons onderwijs, onze onderwijs inrichtingen behooren tot de beste van ons land. Indi sche families vestigen zich hier om het onderwijs; er zijn 20 verschillende inrich tingen, die er wezen mogen. Wanneer we nu een specialiteit willen aanbieden, moe ten we geven, wat Amersfoort werkelijk heeft en dat is het onderwijs. Dat moet het fondament zijn eo wat er aan toege voegd moet worden, kan de latere com missie nagaan. Het voordeel van zoo'n tentoonstelling is, dat vele krachten zich er aan kunnen geven, terwijl de kosten gering zijn. Het bedrag, dat er voor in komt, kan dan gebruikt worden voor een intensieve reclame voor Amersfoort. Wanneer do tentoonstelling er is, wordt een boekje samengesteld, waarin de ver- schilleudo inrichtingen worden beschreven en als zoo'n reclame door het heele land gaat, zullen zoker vele meuschen komen zien, hoe een dergelijke tentoonstelling is ingericht. De heer Re(jckers wijst er op, dat er iets meer moet komen dan een tentoon stelling, die een deel kan zijn van het programma. Er zal een feest moeten ge vierd worden. Do Oranjevereeniging orga niseert reeds 6 jaar de feesten. Voor 3 jaar heeft zich wel een commissie opge worpen, maar de Oranjevereeniging is toch niet onmondig en heeft getoond, die fees ten te kunnen organiseeren. De feestviering ligt dan ook meer op den weg van de Oranjevereeniging. De heer Schooneveld gelooft, dat gemeenschappelijk een plan moet worden beraamd, om de zaak te sturen in de rechte baaD. Het is goed gezien een onderwijs tentoonstelling te organiseeren, al kunnen we niet roemen op mooie schoolgebouwen. Het onderwijs is echter goed en dat is hoofdzaak. Maar het zal toch ook wel de bedoeling zijn feesten te organiseeren? De heer Cohen herinnert aan de be sprekingen in de Oranjevereeniging gehou den. Hij had ook gaarne gezien, dat de eerste stoot was uitgegaan van die vereeni ging, maar dat kan nu niet meer. Daarom moet samenwerking worden gezocht, om tot een commissie te komen, die verdere plan nen kan beramen. Hij vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn een algemeene verga dering bijeen te roepeo, ten einde een com missie te benoemen, die met de Oranje vereeniging en met Handel en Nijverheid de feestviering kan bespreken. De heer v. d. Wal gelooft, dat de voorzitter bij de bespreking van de plannen van Handel en Nijverheid niet ver genoeg is gegaan. heeft het meest de aandacht gevestigd op de tentoonstelling, maar het plan was veel uitgebreider.Men wenschte ge meenschappelijk op waardige wijze 1913 te vieren. Er is geenszins op den voorgrond gesteld, die of die vereenigiDg wenscht dat te doen. Gezamelijk moet getracht worden alle goedo werken tot stand te brengen. De V o o r z i 11 e r zet nog uiteen, dat de groote eensgezindheid, die wel eens in Amersfoort voorkomt, hierbij vooral moet voorzitten, waarna hij de vraag stelt: Wat meent men, dat thans het best kan geschie den? Na een uitvoerige discussie komen er twee voorstellen. De heer A. L. Versluys stelt voor, dat iedere vereeniging twee afgevaardigen zal benoemen in het comité. De beer Groote Balderhaar ten Velde wil het comité door de vergadering doen benoemen, welk voorstel met 12 tegen 10 stemmen wordt aangenomen. Tot leden van het voorloopig comité werden benoemd de heeren: A. L. Versluys en H. E. van SwedeD, van Vreemdelin genverkeer, J H. v.d. Meiden en M. R N. Oo6tervcen van Handel en Nijverheid, I. J. Cohen en D. van Schooneveld van de Oranjevereeniging, J. Bunnik en A, Schef- fers van De Hanze, J. v.d. Horst en M. van Lingen van de vroegere Oranjecom missie. Dit voorloopige comité zal nu de plannen moeten bespreken, om in een algemeene vergadering met een meer vast programma te komen. De besprekingen van hedenavond, kun nen bij de vaststelling daarvan, dan als leiddraad dienen. Daarna wordt de verga dering gesloten. Id de nog gehouden vergadering van het voorloopige comité, werd tot voorzitter ge kozen de heer v.d. Meiden en tot secretaris de heer Scheffers. Bioscoop „De Arend". De directie van bovengenoemde Maat schappij deelt ons mede, dat, met welwil lende toestemming van den Kommandant der Rijschool alhier, een bioscopische op name gemaakt zal worden van een jacht- rit te Maarsbergen, te houden door Heeren Officieren van de Rijschool. De zonsverduistering. Zooals onze lezers weten, zal 17 April a s. in ons land de zon voor meer dan 95/100 deel bedekt worden door de maan. De eclips begint hier 11 u. 19*;, m. en duurt ongeveer 2% uur. Men bedenke wel, dat niemand van het tegenwoordig geslacht kans heeft op een herhaling van het zeld zame schouwspel. Het is dus zaak, den 17n April waar te nemen. Ten einde dit te vergemakkelijken heeft de firma De Haan te Utrecht een zeer practisch waarnemingskaartje en een oriëu- teeriugskaartje vervaardigd met het waar- ncmingskamp der wetenschappelijke expe ditie, die in het zuiden van Limburg dien dag waarnemingen zal doen. De expeditie wordt geleid door de Utrechtsche hoog leeraren Julius en Nijland. Voor het wapen der Infanterie is in het licht verschenen een nieuw schietvoor- scbrift Een der voornaamste wijzigiugen is dat de waardeering der schoten niet meer a'hankeljjk is van den verbruikten tjjd. Bij de nieuw op te richten mi- trailleursafdeeling van hot 5e Regt. Inf., wordt ingedeeld kapt. Dil,(materieele ver antwoording), terwijl de le Luit. Dames benevens 3 onderofficieren en S manschap pen voor de bediening zijn aangewezen. Met deze z.g. snelvuurgeweren kunnen per minuut 400 schoten worden afge geven. Zondagmiddag wordt op het terrein achter Rustoord een wedstrjjd gespeeld tusschen H.V.C. en 't "Vijfde. Voor deze plaatselijke ontmoeting is door eenige voetbalvrienden een zilveren medaille be schikbaar gesteld. Met St.Ct. No. 84 zijn verzonden de statuten der Reciteervereeniging „Door Eendracht Sterk te Oud-Leusden. Bij de hedenmorgen plaats gehad hebben aanbesteding van Onderhoudswer ken ten behoeve van Militaire Gebouwen en Werken alhier, is ingeschreven door: J. Wildeman f 14287, J. Boehuizen f 14264, W. v. Genderen f 14250. G. C. Blanken f 14150, H. Noorman f 13990, D. J. Boks f 13926, allen te Amersfoort. Voor Schilderwerk aan idem, door: E. Veerkamp, Amsterdam, f4600, J. G. Kletter, Utrecht, f 4450, K. Bouman Gronin gen, f 4365, J. W. de Vaal, Amersfoort, f 4340, Schildt en Zoon, Den Haag, f 4335 H. Doesburg, Utrecht, f 4239, J. R. van 't Hof, Amersfoort, f4190, M. J. Greep Utrecht f 4003. C. Landzaad, Utrecht, f 4000, A. Zuiderend, 's Gravendeel, f 39S9, M. Kale- veld, Den Helder, f 3890. Behoudens Ministreele goedkeuring, is het werk aan de laagste inschrijvers gegund. Tot 2en klerk ten Gemeente-Secre tarie alhier is benoemd de heer H. Klardie te den Dongen. Door de jongste stormen zijn de Eem- ne8serpolders onder water geloopen. Wij ontvingen: De Aprilaflevering van „Ons Maandblad, „orgaan van de vereeniging voor slechthoorenden. Inlichtingen omtrent Emigratie naar Canada, uitgegeven door het Leger des Heils. Modedeelingen naar aanleiding van het le Jaarverslag vau hot Gem. Elec- trisch bedrijf te Assendelft, door A. ten Bosch. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag; Bi oscoop de Arend. 29 April. Toonknnst. 30 April. ToonknDSt,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2