WEERBERICHT. XhermometerstaDd KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN, ALLERLEI, MEDEDEELENDEN VAN HET KONENKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.20 uur. De Bilt, 18 April 1912. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Riga, laagste 755.7 te \e9tmanoer. Verwachting tot den avond van 19 April 1912. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Meest licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Temperatuur: Mogelijk in het Oosten nachtvorst, zachter. Barometerstand '.e AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige Btand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 59 van het lager onderwijs, verklaart de Mi nister van binnenland6chc zaken, dat ook naar zijne meening algeheele opheffing van do ongelijkheid tusscben openbaar en bij zoader onderwijs slechts van den grond wetgever is te verwachten. Verzet wordt door den Minister aangeteekend tegen de z.i. kwalijk houdbare leer dat openbaar en bijzonder onderwijs niet geheel op dezelfde lijn behooren te worden gesteld, althans indien daarmede wordt bedoeld,dat aan het openbaar onderwijs billijkerwijze een voor recht zoude toekomen. Verder doet de Minister nog weder uitkomon, dat er geen enkele reden is waarom een hoogst wen- schelijke verbetering, welke slechts een gradueel, geen principieel verschil brengt, langer zou zijn uit te stellen dan onver mijdelijk is, waarom bij dan ook niet kan toegeven dat er aanleiding zou zijn ge weest om met de indiening van het wets ontwerp te wachten, totdat de Grondwets herziening haar beslag zal hebben gekregen. De uitgesproken onderstelling, dat de Minister zjju ambtgenoot van financiën niet over het amendement van der Molen c.6. zou hebben gehoord, wordt onjuist genoemd, evenals de bedeuking tegen de schaal waarop de vergoeding der bouwkosten be rekend is. Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering houdt te 's-Gravenhage een congres voor Staats pensioen, op Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus a.s. in een nader aan te wijzen lokaliteit. Op dat congres zullen sprekers van ver schillende nationaliteit het woord voeren. Buitenlanders hopen er de voordeelen van de Staatspensionneering, die zij door erva ring kennen, uiteen te zetten, of te wijzen op de schaduwzijden der dwangverzekering, waarvan zij de nadeelen hebben ervaren. Sprekers uit ons land zullen bepleiten, wat in dezen rechtvaardig en wenschelijk voor het Nederlandsche volk wordt geacht. Na elk referaat zal er gelegenheid voor gedachtenwisseling zjjn. Iedere organisatie zendt hoogstens vier afgevaardigden. De redevoeringen van buitenlandscho spre kers zullen terstond aan het congres in het Nederlandsch vertaald worden medegedeeld. Particuliere personen, geen afgevaardig den van toegetreden organisaties, kunnen f 1 lid worden van het congres. De Zonsverduistering. Aan de sterrenwacht te Leiden is de zonsverduistering'onder gunstigeomstandig- heden waargenomen. De observator Voute kon 240 gemeenschappelijke zona- en maankoorden meten. Prof. A. A. Nijland seinde gisterenmid dag om kwart voor een uit het Eclipskamp het volgenda: „Het was hier lieden een dag van stra lende zon. Echter was tijdens de eclips de ingetreden duisternis zeer merkbaar. Tien minuten voor dat de eclips centraal was, weid Venus zichtbaar. Bij het intre den der annulaire verduistering bleek de zonnering nog vrij breed. Aan den hemel hadden zich lichte cirruswolken gevormd, en hier en daar konden de zg. „vliegende schaduwen worden opgemerkt. Het „parelsnoer-verschijnsel'' werd prach tig waargenomen. De corona werd niet gezien; evenmin konden de protuberansen worden waargenomen. De fysische waarnemingen in het eclips kamp duren voort." Te Scheveningen bood de zonsverduiste ring een nog belangwekkender schouwspel dan in de stad, en wel door het hoogst eigenaardig effect, dat het luchtverschijnsel bij weerkaatsing op de zee maakte; scherp was hier de scheiding, tusschen het maan- vlak en hetgeen er van de zonneschijf nog zichtbaar bleef, te zien. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Bestrijding van het drankmisbruik. Vóór 6 jaren is door don Gemeenteraad van Rouaan bepaald, dat geen drankwinkel mocht worden geopend of heropend binnen 150 M. afstand (hemelsbreodte) van kerken, begraafplaaatsen, gestichten of inrichtingen van onderwijs. Terwijl in 1904 nog 66 nieuwe gelegenheden zijn ontstaan, in 1905 zelfs 80, werden in 1906 slechts 39, in 1907 15 en in 1908 16 drankwinkels ge opend. Een rechter in Jowa zoekt het op anderen weg. De boete die anders veelal het gezin van den dronkaard meer treft dan hem zelf, wordt door den rechter aan het gezin uit gekeerd. Was de drinker gewoon, het grootste deel van zijn weekloon aan drank te besteden, dan moet hij zijn loon weke lijks in tegenwoordigheid van den rechter aan moeder de vrouw geven. Blijkt, dat hij het haar weder heeft willen afnomen, dan wordt hij veroordeeld tot een maand straat vegen. Bioscoop „Dk Arend". Het programma, dat deze week, tot en met Zondagavond, in de bioscoop „De Arend" wordt vertoond, opent met zeer interessante natuuropnamen uit Provence. Vooral de mouumentale gebouwen uit lang vervlogen lijden, in bijzonder scherpe, beel den weergegeven, geven een grootschen indruk van de bouwkunst dier dagen. De bekende Max Lindner zorgt weer voor het lachsucces. Na een ernstige ziekte keert hijjterug in den kring zijner familie, waar hij van zijn paardje „Kiss" weinig vriendelijkheden en veel plagerijen onder vindt. De grappige situaties komen, door het uitstekende spel van deD Pathé komiek, natuurlijk uitstekend uit en herhaaldelijk moet men wel lachen, om de onaangenaam heden, die „Kiss" zijn meester weet te bezorgen. Niet minder grappig is de ijver van Toto, die van zijn oom een keurige doos timmer gereedschap heeft gekregen, en nu overal in huis de goede hoedanigheden zijner ge reedschappen onderzoekt. De zaag is per- fekt. Dat ondervinden de huisgenooten als ze aan tafel gaaD, maar plots door de stoelen heen gaan, welker stevige poolen het tegen Toto's zaag hebben moeten af leggen. Ook de schaaf is vau uitmuntende kwaliteit. In de salon schaaft Toto dusda nig den vloer, dat geheel de familie er doorzakt, als ze den kleinen snuiter gaat zoeken. En deze probeert ondertusschen in de keuken hamer en beitel, waartegen zelfs de waterleidingbuis niet bestand is en dan ook spoedig een fikschen straal water de keuken inzendt. En ten slotte moeten de wielen van oom's rytuig het ontgelden, zoodat, als deze weg wil rijden de spaken breken en aan rijden geeD denken meer is. Een treurig levensbeeld goeft ons de eenige zoonj die in de macht van den speelduivel, den ondergang wordt van zjjn vader. Uitstekend wordt hierin weergege ven de onweerstaanbare macht van het spel en de zekere ruïneering van den speler. Het hoofdnummer van het programma is een prachtig gekleurde beeldenreeks, Luisa Miller, een dramatische komedie. De fijn teere kleuren es tinten maken deze film alleen reeds zeer bezienswaard, terwijl de geschiedenis zelve niet minder de aandacht gespannen houdt. Tot slot een komisch nummer van den wereldkampioen-bokser John Ping, die met een vereerster zal gaan soupeeren, maar daarin verhinderd wordt door zijn eigen vrouw, die de plaats der schoone uiaar inneemt, nu toch eenmaal een sou peetje voor twee personen gereed staat. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het programma afwisselend en met zorg iB samengesteld. In elk genre komt een be langwekkende film voor en niemand zal zeker zijn bezoek aan de Arend dan ook behoeven te beklagen. De bcteekenis der beelden wordt bovendien duidelijk verklaard, zoodat ieder gemakkelijk de verschillende tafereelen kan volgen. De Christelijke Zangvcreeniging „Hatpe Sions" directeur de heer G, G. vaD LuntereB, hoopt op Maandag 22 April, een uitvoering tevens propagandaavond te geven in het lokaal „Ë'oen Haëzer". Onze stadgenoot, de heer G. J. Noordmao, slaagde te Amsterdam voor het examen Bouwkundig-Opzichter. Bij de aanbestediug voor de verving aan de militaire gebouwen te Harderwijk (raming f 1000) was laagste inschrijver de heer J. W. de Yaal alhier voor f886. We ontvingen het jaarverslag van de „Amersf. Industrie- en Huishoudschool. Verschillende bijlagen zijn daar bij opge nomen, zooals: onderwijzend personeel, na men der leerlingen, namen der leden, reke ning en verantwoording 1911 en begrooting 1912. De Militaire Schoolcompagnie houdt Schietoefeningen in „de Harskamp" van 13 tot en met 21 Juni. De onderofficiers scherm- en gym- nastiekvereeniging „Emma", heeft op mor gen, 19 April, ook een wedstrijd voor kor poraals en soldaten uitgeschreven. Door sportliefhebbers is een aardig be drag aan geld ter beschikking dezer ver- eeniging gesteld, waarvoor kunstvoorwerpen zullen worden aangeschaft. Officieren, onderofficieren en minderen zijn verzocht dézen wedstrijd met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Het 5e Reg. Inf. houdt oefeningen in groot verband in de omstreken van Amersfoort, van 17 tot en met 26 Sep tember, onder leiding van den com mandeerenden officier van het regiment. Het regiment gaat dus niet op groote manoeuvres. Bjj hot j.l. gehouden examen voor meester-geweer zijn geslaagd de navol gende onderofficieren: De Goede (Amers foort), alsmede Groote Woltaar, Van Den deren en Rodrigo (verlenging). Voor meester-florot: de onderofficier Castein Jr. (Amersfoort.) Wij ontvingen Brochure, uitgegeven door de A. N. W. B „Over den iovloed van de velgbreedtc op de trekkracht", rapport naar aanleiding van proeven, genomen onder leiding van Prof. Neleraans te Delft, op de landbouw tentoonstelling te Deventer. Do jongste aflevering van „Vereenvou diging", orgaan van de vereeniging tot vereenvondiging vau onze schrijftaal, groo- tendeels gewijd aan het rapport van de Staatscommissie. AGENDA, Dagelijks: Bioscoop, Laugestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 19 April. Bouwmeester in Amicitia. 21 April. Concert Zangvereeuiging ..De Blauwe Vaan" in Amicitia. 26 April. Concert Hruby gezelschap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. BAARN. Bij de door het Ministerie van Waterstaat gisteren gehouden aanbesteding van werken tot voortzetting der verbetering vaD de rivier de Maas onder MogeD, was de laagste inschrijver J. A. v. Hattnm alhier voor f 19.000 Aan den door „Baarns Mannenkoor" uitgeschreven kwartetwedstrijdon, te hou den op 15, 16 en 27 Mei e.k., nemen 52 vereenigingen deel. By loting is de volgorde van optreden vastgesteld als volgt: Afd. A. Enkel Mauncnkwartetten. Woens dag 15 Mei aanvan 's avonds 7 uur: „Kunstmin". Alkmaar; 2. „Orpheus', Haarlem; 3. „Zanglust",'s-Gravenhage; 4. „Excelsior", 's Gravenhage; 5. „Concordia", Amsterdam; 6. „Kunstmin" 's-Gravenhage; 7 „Onder Ons", Amster dam; 8. „Zaandam6che Vocaal-Kwartet, Zaandam; 9. „Zalt-BommelscheMannen- kwatet", Zalt-Bommel; 10. „Zanglust", Amsterdam; 11. „Kinheim", Bevenwijk; 12. „Gebroeders Prins", Zaandam; 13. „T. A. V. E. N. U." Amsterdam; 14. „Broederzaog", 's-Gravenhage; 15. Larg hetto", Amsterdam; 16. „Kunsten Vriend schap", Haarlem. Afdeeling B Dubbel GemeDgde kwar tetten (2e afdeeling). Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag), aauvaDg 's madd. 1 uur. 1. „Amsterd. Dubb. Gem. Kwartet", Amsterdam; 2. „Excelsior", Amsterdam; 3. „Cantato", Utrecht; 4. „Onder On6", Utrecht; 5. „Haleluja", Baarn; 6. Alkmaarsch Dcbb. Gem. Kwartet, Alkmaar; 7. „St.-Caecilia Inter Nos", Haarlem; 8, „Mimosa", Wormerveer. Donderdagavond 7 uur (le afdeeling). 1. „Met z'n achter", Stolwijk; 2. J. S. Bach, Watergraafsmeer; 3. „P. H." Haarlem; 4. „Euphonia", Amsterstam; 5. Met ons achten", Scheveningen. Afdeeling; C. Dubbel Mannenkwartetten (2e afdeeling). Maandag 27 Mei (2e Pink sterdag). Aanvang 's midd. 1 uur. 1. „Onderlinge Oefening", Krommenie; 2. „Vita Nuova", Amsterdam; 3. „Studio", Rotterdam„Semper Animato" Amsterdam; 5. „Zanglust", Dordrecht; 6. „Sine Nomine", Utrocht; 7. „Zang en Vriendschap", Amersfoort; 8. „Zanglust", Schiedam; 9. „Euterpe", Schiedam; 10. T. A. V. E. N. U., Amsterdam; 11. „Neomagensis", Nij megen: 12. „Amicitia", Hilversum; 13. „Zang en Vriendschap", Haarlem; 14. „Inter Nos", Utrecht: 15. „Octavo" Rotterdam; 16. „Onder Ons", Schiedam; 17. „Harmonie", Tiel; 18. „Heinze", Haarlem. Maandagavond 7 uur (le afdeeling). 1. „Euterpe", Utrecht; 2. „Ons Genoegen", Koog-aan-de ZaaD; 3. „Kuust na Arbeid", Haarlem; 4. „Caecilia", Amsterdam; en 5 „Euterpe", Amsterdam. Buiten verantwoordelijkheid der redactie9 M. d. R. In uw blad van gisteravond las ik „ster ren waren met het bloote oog niet te ont dekken," maar ik kan u de verzekering geven dat ten westen van de zon heel duide lijk met het bloote oog een ster waarge nomen werd door m(j en allen die met mij waren. Om 10 minuten over half 1 was deze nog zéér goed zichtbaar. L. K. B. v. L. De schipbreuk van de Titanic. Welke de feitelijke oorzaak van dit ont zettende zeedrama is en hoe het zich af gespeeld heeft, zal eerst bekend worden, als de Carpathia met de geredde schip breukelingen te New-York gearriveerd is. Hoewel de meeBte deskundigen van meening blijven dat 'n botsing met 'n ijsberg den ramp veroorzaakt heeft, zjjn et anderen, die het vermoeden uitspreken, dat de Titanic op 'n ijs rif gestooten is en zulk 'n rif zou den bodem van elk schip vernield heb ben, ook al voer het met halve snelheid. Uit eenige betrouwbare berichten blijkt, dat het grootste gedeelte van de passagiers van de Titanic op het oogenblik van de botsiDg in bed lag en meestal in nachtge waad na den vreeselijken 6chok op het dek snelde. Men zag direct, dat het gevaar groot was, zoodat men vrouweo en kinderen zonder dat ze meer kleereD konden aan trekken, in de reddingbooten duwde en deze onmiddellijk in zee neerliet. Zo had den onder do sterke koude van den nacht zeer te lijden. Dezo booten schjjnen hot tnsschen het ijs zwaar te verantwoorden gehad te hebben. Ze konden niet by elkaar blijven en werden op groote afstanden van elkaar ge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2