DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 92. VRIJDAG 19 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND- DE BRON VAN ALLE KWAAD. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fó.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1,1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Burean: KI.8INF. H vAtMl. Telef. Interc. 183. Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kantor. Amersfoort in dit blad is .niisluitend" gerechtigd het Alg. Siunen-eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam De voorstanders van de bizondere school kunnen zou men zoo zeggen thane toch wel tevreden zyn. Niet alleen hebben zij vrijheid zooveel scholen en schooltjes op te richten, als het hun belieft en de kinderen op geheel eeuzijdige wijze af te richten, zooals het bun maar goeddunkt, maar bovendien krijgen zij, om hun stryd tegen do staatsschool met meer succeB te kunnen voortzetten, van den staat zeil subsidie voor hun secte-onderwys, ja in hot vervolg zelfs subsidie voor den bouw van hun scholen. Nu zou men met alle recht kunnen ver wachten, dat in ons door schooltwi3ten verscheurd land thans de vrede hersteld zou worden en dat zij die voor hun ver- meeod goed recht den strijd begonnen, na de zege behaald te hebben, ook de wape nen zouden neerleggen. Zulks paste te meer 'n zich christelijk noemende partij, welke reeds zoo vaak do beschuldiging, telkens door nieuwe feiten gevoed, heeft moeten hooren, dat haar christelijke strijd leus slechts 'n politieke strijdleus, slechts kiezersbedrog is. Maar neeu, de strijd wordt voortgezet, thans niet meer voor eigen recht maar tot verdelging van den tegenstander. Do posi tieve leus: voor het bijzonder onderwijs, is omgezet in de negatieve: „tegen de open bare school". En zoolang het aan het strijd lustige politieke christendom gelukt het anti-liberale mengelmoes bijeen te houden in het teeken van stryd tegen de opeubare school, is tevens de clericale heerschappij verzekerd, welke anders door gemis aan overeenstemming op schier elk punt, haar einde zou tegemoet snellen. tiet is daarom het dagelijksch werk van de rechtsche pers zeer enkele hooger staande bladen uitgezonderd de lezers tegen de openbare school op te hitsen. Kunstmatig moot stemming gemaakt wor. deu en men zal niet rusten, aleer een ieder overtuigd is, dat de openbare school de bron van alle kwaad is. In dezen onheiligen krijg is de Stichtsche Courant een van de dapperste strijders 5 la don Quichotte. Dezer dagen zocht zij naar 'n verklaring van den groei der 8. D. A. P. Na het voorafgaande ligt het voor de hand, maar wio zou het anders geraden hebben, dat in de allereerste plaats de openbare school daarvoor aansprakelijk gesteld werd? Als 'n anti rev. blad het zegt, zal het wel niet waar zijn; maar als het waar was, dat de openbare school, welke de kinderen maar tot hun 12o jaar bezoeken, op zóó jeugdigen leeftijd reeds zooveel socialistjes aflevert, zouden wy de bizondere onder wijzers aanraden toch eens bij hun bizon dere collega's in de leer te gaan. Misschien zouden zy dan ook de kunst leeren om hun discipelen op 12-jarigen leeflyd als christenen al te leveren. Maar als de Stichtsohe nu toch aan do oppervlakte der dingen zoekt naar oorza ken van den groei van de S.D.A.P. zou den wij er dan één aan mogen toevoegen? Wij zullen het even „diep" zoeken als het a.r. blad. Welnu, dan zeggen wy, dat de bizoyi- dere school de oorzaak van den groei der S.D.A.P. is. Wilt gij het hev.ijs? Hier is het, in anti-rev. trant: toen er nog geen secto scholen waren, hoorde men niet van socialisten; met de ontwikkoling van het byzonder onderwijs, komt ook de sociaal- democratie op; christelijke en roomsche scholen verrijzen overal uit den grond, de socialisten vermenigvuldigen zich even wel; en dus. Als nu onze lezers op hetzelfde intel- lectueele peil stonden als de lezeis van de Stichtsche, zonden wij dan niet met 'n uitgestreken gezicht de vraag: waaraan is de groei der S.D.A.P. te danken" kun-, nen beantwoorden met: „aan de bijzondere school?', De Strijd bij de Dardanellen. Nu de mislukking van de derde poging der mogondheaen om den vrede tusschen Italië en Turkije te verkrijgen, ouvermydc- lijk wordt geacht, is Italië overgegaan tot een beslissend optreden in den Archipel. Verschillende berichten doen hieromtrent de ronde. We deelen daaruit mede, wat de Turksche Minister van Oorlog ouder dag- teekening van gisteren heeft gepubliceerd, „Hedenochtend heeft om 4.30 uur de Ita- liaansche vloot, bestaande uit 4 groote oorlogsschepen en 20 torpedohooten, een aanval gedaan op Kounkane, het fort aan den ingang van de Dardanellen. Van af het fort werd hevig teruggeschoten, waarbij een der groote Italiaansche oorlogsschepen einstige schade beliep en de gevechtslinie moest verlaten. Na een geschutvuur van 3'/., uur werd de Italiaansche vloot terug gedreven. Een andere vloot bombardeerde de kazerne en de munitiemagazijnen op Samos. Om 3.30 uur in den namiddag hield het kanonvuur op en koos de Italiaansche vloot het ruime sop. De bij den ingang van de straat dor Dardanellen geplaatste dryveude mijnen, zijn van haar boeien ont daan; de handelsscheepvaart is opgeheven." Anarchie in Marokko. Het protectoraat van Frankryk schijnt aan het Sjerifaansche Rijk alles behalve rust te hebben bezorgd. De correspondent van de Temps te Marakesj toch seint, dat er op 't oogenblik volslagen anarchie heerscht rondom de stad. Als gevolg van den ordeloozen toestand, die geschapen is door twisten en afgunst tusschen Kaïds en laodsgrooten onderling, evenals door de onder do bevolking heerschende onzeker heid betreffende de gevolgen van bet pro tectoraatsstelsel, hebben zich rooverbendeD gevormd, die met plunderaars het land af- loopen tot voor de poorten der stad. On der de bevolking loopt het gerucht, dat de stad weldra door Fransche troepen zal worden bezet. Een resultaat van hot protectaat is alvast de stijging van de grondprijzen. Erger is het bericht omtrent oen te Fez uitgebroken muiterg onder de soldaten. Deze is gister begonnen onder de infante- netroepeD, waarna zij op de andere troe pen oversloeg, met uitzondering van de ge nie, die aan de opstandelingen weerstand bood. De opwinding breidt zich ouder de bevolking uit; reeds is men begonnen met winkels te plunderen en eenige Europee- sche gebouwen aan te vallen. Er zyn enkele slachtoffers gevallen; de beweging heeft zich nog niet over de stammen uit den omtrek uitgebreid. Naar uit Tanger gemold wordt, belege ren de muiters den sultan in zjju paleis te Fez; verscheidene officieren en onder officieren-instructeurs zijn gedood. Het per soneel van de ambassade en het consulaat is in veiligheid. Van Mckinoz is hulp aangekomen. De „Temps" ontving een telegram uit Fez, meldende dat het gebouw der tele grafisten bij het Maghzen aangevallen is geworden en dat de beambten zich dapper verdedigden. De nalatenschap van Ferrer. Niettegenstaande reeds den 9 December jl. het beslag, dat de Spaansche Regeering had gelegd op de nalatenschap van Ferrer, was opgeheven, door het opperste militaire gerechtshof te Madrid en den 18en Januari d. av. in een arrest van datzelfde hof werd bevolen, dat alle boeken van de drukkerij te Barcelona met al de onroe rende goederen erbij moesten worden teiug- gegeven, is eerst enkele dagen geleden de universeele erfgenaam in het bezit gesteld van de boeken der Moderne School. Het heet, dat de vroegere uitgeverszaak nu op denzelfden voet zal wordon voort gezet met een filiaal te Parijs. De Auto-bandieten. De rechter van instructie in zake de Parysche autobandieten is tot de overtuiging gekomen dat de aanslagen werden beraamd op vergaderingen, van de reduitieleden van het „1'Anarchie." Onder de op het redactie- bureau van dit blad in beslag genomen pa pieren werden een aantal gedrukte, van een valsch stempel voorziene, bewijzen van góed gedrag gevonden. Volgens de meening van den rechter van instructie werden deze valsche stukken door de bandieten gebruikt om gemakkelijker aan de vervolging der politie te ontkomen. Een Belooning. Met algemeene stemmen heelt het Noor- weegsche Storthing besloten om aan den ontdekker van de Zuidpool, Amundsen, een som van 136.365 kronen uit te keeren als bijdrage in de kosten van zijn expeditie. ru6sisch. Dezer dagen werd de Duitsche grens- commissaris te Eydtkuhneo, Dressier ge- heelen, te Wirballen, over do Russische grens, gearresteerd. Hij wilde prinses Dohna op een wandeling over die grens verge zellen. De Russen verdenken Dressier namelijk van poging tot 6pionnage. De Duitsche grenscommissaris werd door ko zakken naar Wilna getransporteerd, waar hij in don nacht aankwam. Om welke reden hy gearresteerd was, werd hem niet mede gedeeld. De Duitsche regeering heeft reeds togen dit echt Russisch optreden geprotes teerd. Bloedige Botsing. Ongeveer een maand geleden brak er in de goudwasBcheryen der Lena-maatschap- pij in de buurt van Irkoetsk een werk staking uit, die tot nu toe voortduurt. De toestand schjjnt gisteren zoo gespannen te zyn geworden, dat de troepen zijn opge treden. Zij hebben vuur gegeven, waarbij niet minder dan 107 dooden vielen en 80 gewonden. Gem. Electr. Bedrijf te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden raads zitting werd na zeer uitvoerige besprekingen met 18 tegen 3 stemmen een voordracht van B. en w. aangenomen tot uitbreiding van de gemeentelijke electrische centrale, waarvoor de kosten begroot worden op een bedrag van f 350.000. Bakkerswet. De Ned. R.K. Bond vau Bakkers en cacao- chocolade- en suikerbewerkers vor- zockt ons het volgende te melden: Naar aanleiding van de gehouden discus sies in de Tweede Kamerzitting, om na Paschen onmiddelijk de Bakkerswet aan de orde te stellen, stellen wy er prijs op door middel van de pers te verklaren, dat het gesprokene van den heer Duymaer van Twist, als zoude het bureau voor de R K. Vakorganisatie in haar jaarvergadering te Breda op ons voorstel besloten hebben, dat de Bakkerswet aan do orde behoorde te komen, mits daardoor de verzekeringswet ten niet geschaad werden, geheel onjuist is. De juistheid evenwel is, dat niot op voorstel van onzen bond de door den heer Duymaer van Twist bedoelde motie is aan de orde gesteld, doch op voorstel van het bestuur van het Bureau voor de R.K. Vak organisatie, welke bedoelde motie aaneen stemming oudcrwierp, nadat door bond een motie, behelzende het dringend verzoek om de Bakkerswet als nog vóór Paschen te behandelen, (om hier niet te noemen reden) werd ingetrokken. Tot goed begrip dient te worden opge merkt, dat de door het bestuur van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie voor gestelde motie werd aangenomen met 8336 stemmen vóór en 3018 stemmen tegen, on der welke tegenstemmers ook onze bond behoorde. Ons bezwaar tegen de motie was juist gelegen in de laatste toevoeging der motie, waarop de heer Duymaer van Twist zich ten onrechte beriep. In vetband hiermede verwijzen wij gaarne naar het door ons gezonden adres aan de Tweede Kamer, in welk adres wij er dan ook nogmaals krach tig op aandrongen de wet alsnog vóór Paschen te behandelen. Waar dus de heer Duymaer van Twist zich in deze rumoerige Kamerzitting zoo teD onrechte op onze houding nopens de zoo door 30.000 belanghebbenden vurig begeerde wet beriep, passen wij intusschen ook voor des heeren Duymaer van Twist's waardeerende woorden ten opzichte van ons gesproken.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1