No. 94. MAANDAG 22 APRIL 5912, 9e JAARGANG. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. fiiooivlredacteiir: Mr. li. J. vun Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fo,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f.1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KIXK Hl tti ll. Telef. Intere. 1S3. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten hpt Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke koiting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg-Sinnen-eu Buiteulandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Dr. Kuyper. De „Terugblik* in het Christelijk letter kundig maandblad „Ons Tijdschrift" is dit maal voor een deel gewijd aan het Stand aard-jubileum en dr. Kuyper. Het volgende is er uau ontleend: „Heel zijn optreden in de Kamer inliet laatste jaar was doelbewust. Iedere rede voering, ieder protest was oen steen voor het nieuwe bouwsel, dat hij wenscht op te bouwen en waarvan alleeo hij zelf weet of 't een tempel dan wel een voetstuk zal zijn. Viel dit alles te bewonderen? Alweder in 't oog zijner getrouwen, ja. Of Minister Heemskerk door dr. Kuyper word aange vallen of Miuister De Waal Malefijt, zij beiden hadden ongelijk, omdat zij tegen over dr. Kuyper stonden. Het bleek uit do Dokkumer motie. Het bleek opnieuw by dr. Kuyper's zegetocht in het Noorden, 't mee sterstuk van den tactious. En de ty'den zijn hern gunstig. Het Standaard-jubilé bekroont de mise-en scine. Men zie hierin nu s'il vous plait eens geen critiek. Het is exposé van enkele fei ten, zooals iemand ze ziet, die niet verblind is waarlijk niet! door Kuyperhaat, maar evenmin door Kuypervcroeriug. En men geloove och, men weet het ook zeil weldat het gemakkelijker is en aangenamer in dezen tegenwoordigen tijd, om vriend van dr. Kuyper, en vriend van zijn vrienden te zijn, dan nu en dan een woordje te zeggen, dat eigenlijk door an deren behoorde te worden gezegd. Toch zeggen, soms, anderen het ook wel. Als men het maar lezen wil. Een bloemlezing te ge ven van de wierook-artikclen, die sinds Gro ningen en Leeuwarden, en vooral op en na 1 April in de anti-revolutionuaire kran ten zijn verschenen, is een al to weemaken- do bezigheid, dan dat wij er aan zouden willen beginnen. Dr. Kuyper hoeft, ook naar ons gevoelen, in zijn machtigen arbeid, het geheel voor het deel te veel prijsgegeven. Het Christe lijke volksdeel op zijn verheffing, op zijn „uitleiding uit het diensthuis" was al zijn arbeid gericht. Hij heeft het volk als geheel, de eenheid der deelen, te veel uit het oog verloren en wellicht zal daar door, na jaren, zijn arbeid minder vrucht dragend blijken, dan zij thaus wel schijnt. In zijn ijver voor het principieele, voor het „heel-en-alle" heeft hij vooibij gezien, dat, ten slotte, twee „halven" toch ook ééu heele vormen. Eén der richtingen, waarin de veelzijdigheid van het Christelijk geloof zich heeft geopenbaard, is hem het Christendom geworden, en daarin consequ ent, eischt hij voor die richting alles op. Wat andereu, ook wij. als begeerde heer lijkheid zien: samenwerking van allen, die, hoezeer ook verscheiden in het bijkomstige, toch één zijn in Christus, d.i. in Hem, in Wien zij één moeten zijn, omdai Zijn bede was dat zij éèn zouden zijn, die de Vader Hem gegeven had, dat aanvaardt dr. Kuyper slechts noodgedrongen. Op alle ge bied. De Christelijke school, best, maar de Gereformeerde, de Calvinistische, beter Een Christelijk Tijdschrift, best, maar een Calvinistische Gids, beter. En zoo dat on mogelijk zij, voorshands, dan met centi meter eu weegschaal elke plaats uitgeme ten en elks gewicht toebedeeld. Een Chris telijk volksdagblad, best, maar dan antire- volutionDair, er. wel: niet autirevolution- nair zooals Van Laar, of Lohtnan, of zelfs als Fabiua, uiaar nntirevolutiounair als dr. Kuyper zelf. Welke gevolgen dit alles hebben zal, valt slechts te vermoeden, Voorshands dit, dat Christelijk Nederland alle begrip van waar- doering verliest voor datgeut: wut niet ge heel voldoet aan elks, ten slotte persoon lijkon. eisch Dat de waarde der eigen per soonlijkheid daalt, en niet slechts door dr. Kuyper, maar, en vooral, door zijn volge- lingeu, oos zonder eenig begrip van za ken, soms met een meer dan droef gemis van kennis, geoonloold en veroordeeld,ge wogen en te licht bevotiden wordt. Het zou ons een dag van verheugenis zijn, de dag waarop bleek, dat dr Kuyper's oog niot langer voor deze groote schaduwzijde van ziju optreden gesloten was. Hot zon de kracht van ons Christelijk samenleven in ons laud ongemeen versterken.' De Oorlog. Uit Derna wordt d d. 16 April gemeld, dat een bataljon Italianen, dat beproefde voorwaarts te rukken, teruggeslagen werd en verscheidene manschappen eu een groot aantal geweren verloor. De Turken hadden 16 gewonden. De Dardanelles Het heet, dat de Russische Regeering by de Porte geprotesteerd heeft tegen het sluiten der Dardancllen. Dit is, meent zij, in strijd met de internationale tractaten. Vol gens andere berichten zal dit protest nog plaats hebben. Sterker Duitschland. De zitting van den Duitschen Rijks dag, die thans weer is begonnen, kan zeer belangrijk worden. Niet alleen laat do binnenlandeche toestand te wenschen over, maar de Regeering heeft ook het oogen- blik geschikt geacht om den Rijksdag ont werpen voor te leggen tot eene vrij aan zienlijke vermeerdering van het leger en de verhooging van de strijdbaarheid dei- vloot. De bladen bespreken de ingediende wetsontwerpen on oefenen daar haar criti- schen geest op. De critiek geldt vooral de wijze, waarop de zaak [inantieel zal worden geregeld. Maar ook zijn er, die zich afvragen, of op het oogeublik de Duitscho defensie noodzakelyk moet versterkt worden, daar immers toch alle politici spreken van hun vreóelievcuden zin. Immers heeft nog voor een paar dagen de Fransche minister Poin caré hoewel uit verschillende verschijn selen valt op te maken, dat het Fransche volk krachtiger dan ooit streeft naar een revanche voor de nederlagen van 187071 verzekerd, dat de gesloten verbonden en overeenkomsten slechts dienen moesten j om den vrede des te beter te verzekeren. Maar wat de bladen ook mogen zeggen, het is nu reeds vrij zekor, dat de ont werpen zullen aaDgenomeu worden, want het Duitscho volk gevoelt zich niet veilig. De socialisten zullen tegen stcmmeD, maar de meerderheid zal de Regeering in dit geval steunen Wat do politieke mannen ook zeggen mogen om Europa gerust te stellen, ééu ongeluk, één onvoorzichtigheid, éen misrekening van den heer Von Beth- tnauu Hollweg of een ander, kan schrome lijke gevolgen hebben, en Duitschland is omringd door vyanden. Dn Crisis in Hongarije. Tot Mimstor-presidont in Hongarije is benoemd Dr. von Lucaks, die dus een nieuw kabiuet zal hebben te vormen. Dat dit oen zeer ondankbare taak is, zal wel geen betoog behoeveu, doch de beer vou Lucaks is niet de eerste de beste; hy was reeds vroeger minister van Ftuantiën eu was ook in 1909 belast met do vortniDg van een ministerie, welke taak hij echter na acht dagen overdroeg aan tfedervary. Uit den spoed waarmee men thans aan v. Lucaks de opdracht tot vorming van ceu ministerie heeft gegeven, blijkt wel, dat men een spoedig herstel vaD de orde van zaken, van groot gewicht acht. De minister president denkt reeds in de eerste helft der week ziju ministerie in elkaar te hebben. Daling der Kolenprijs. De Londensche kolenhandelaars hebben besloten den prijs van de steenkool nog met 1 tot 2 sh. por ton te verlagen. De Taxi-staking geëindigd. De staking dor Parijsche auto-bestuur ders, die 50u0 man omvatte en bijna vijf maanden heeft geduutd, is geëndigd met een volkomen nederlaag der stakers, die den dienst ondei de oude voorwaarden heb ben hervat. Zaterdag tulteu er reeds weer een duizendtal taxi-auto's door de stad. De Toestand in Marokko. De Laatste berichten uit Tandzjer te Parijs ontvangen, zeggen dat de rust to Fez is teruggekeerd. Do ministers zijn over- woüueu en ontwapend. De minister van Oorlog heeft meegedeeld dat er vier Fransche officieren bij do muiterij gedood zyn. Bloedige botsing. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van een bloedige botsing tusscbon de militaire macht en stakende arbeiders uit de Lena-goudwasscherijen in de buurt van Irkoetsk. Uit latere berichten blijkt, dat het aan tal slachtoffers nog veel grooter is dan eerst gemeld werd. De salvo's van do soldaten vuurden de menschen letteüjk weg. Volgens een tele gram dat de atbeiders naar het bureau van de balie te Petersburg lichtten, en waarin zij om hulp verzoeken, werden 150 perso nen gedood en 250 gewond. In hun tege- gram doen zij een roerend verhaal omtrent het barbaarsche schieten der soldaten, die het eeno salvo na het andere losten. Zelfs werden eenige gewonden, die kermend van pijn, over den grond kropen, nog gedood. Er zyn thans 250 soldaten en 100 gen darmen bij de goudvelden gestationeerd' De Vereenigdk Staten en Mexico. Men zal zich de nota herinneren, waarbij de Regeering van de Vereenigde Staten de Mexioaansehe Regeering verantwoorde lijk stelde voor elke slechte behandeling van Amerikaansche burgers, die plaats mocht vinden. De Mexicaansche Regeering heeft thans die van de Ver. Staten het recht botwist om Mexico een vermaning toe te dienen, omdat hiertoe geen reden bestond. Do Mexiaausche regeering bestrydt, dat zij verantwoordelijk gesteld kan worden voor daden van geweld, die in het gebied van deu opstand begaan zijn, doch neemt do volle verantwoordelijkheid op zich voor elk, den buitenlanders toegebracht nadeel, waarvoor zy wel verantwoordelijk gesteld kan worden. De minister voegt daaraan too, dat den leiders dor bondstroopen de zorg voor eou goede behandeling dei- vreemde kiygsgevaugeuen is aanbevolen en besluit hiermede Hat generaal Otozco, de opstandelingen, zich alleen verantwoor delijk acht jegens het Mexicaansche ge tocht; hij moest daarom niet tot ontvan ger vau diplomatieke mededeelingen gemaakt worden. Opstand op Portugeesch Timor. Reuter seint uit Lissabon: De bladen deelen mede, dat de kolooie Timor, roet inbegrip van do Nederlandsche enclave, geheel en al in opstand is. Twee compagnieën infanterie met geschut zullen er heen wordon gezonden. TWEEDE KAMER. Do Tweede Kamer der Stateu Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 dezer, des nammiddags te half twee. Er zal dan worden overgegaan tot het trokken der aldeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens voor te stel len op Woensdag 1 Mei a.s. te elf uur een aanvang te maken met de behandeling van de volgende wetsontwerpen: lo. Verhooging van Hoofdstuk IV der Staatebegrooting voor 1912. (Bouw van een pantserschip.) 2o. Wyziging van de rechtspleging by de landmacht en van die bij de zeemacht, alsmede van de provisioneele instruotie voor het Hoog Militair Gerechtshof. 6o. Bepalingen tot weriDg en bestry- ding van den Amerikaanschen kiuisbessen- meeldauw. 4o. Verhooging en wyziging van de ko loniale huishoudelijke begrooting van Suri name voor 1910 (diverse ondeiwerpen). De Voorzitter behoudt zich voor, om, wauncor het verslag omtrent de wetsont werpen betreffende de Ai beidei-6-Ziokte- verzekeriug zal zijn uitgebracht, een voor stel te doen ten einde die wetsontwerpen zoo spoedig mogelijk te behandelen. Nederlandsche pust aan boord tan de Titanic. De directenr-generaal der posterijen en tclegraphie maakt bekend, dat zich aan boord van het stoomschip Titanic, hetwelk 15 April jl. in den Atlanti3chen Oceaan is verongelukt, onder meer bevonden de brievenmalen, welke uit Nederland naar Noord-Amerika zijn verzonden op 9 April jl. mot den trein van 8,5 a. van Amster dam naar Vlissingen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1