DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 97. DONDERDAG 25 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. It. J. van Schaardenburg^ Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco por post id. f5,60. Por 3 maanden id. fl.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLRINK HtAU'6. Telet. Interc. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rcgol f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten hel kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg Sinnen- en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. AI.TA, VVarmoesstr. 74- 78 Amsterdam ER WORDT AAN GEWERKT! Na de reorganisatie van ons Lager On derwijs, dat bravoure-stuk, scheen het wel of ons Dagelgksch Bestuur meende nu wel 'n poosjo op z'n lauweren te mogen rusteü. Sind6 dien heersebte er op het Stadhuis weer 'n ouderwetsche kalmte. Hoewel voor wetgeving op elk gebied het voorjaar de oogsttijd is, prijkte op de agenda van de laatste gemeenteraadszitting geen enkel gewichtig punt van algemeen belang. Na tuurlijk kan men niet weten, wat in de binnenkameren geschiedt en wat er alle maal wel voorbereid wordt, maar wij kun nen ons begrijpen, dat ongeduldige burgers vragen, waar dan toch de ruime oogst blijft, welke wij bij den aanvang vau dit jaar voorspelden. Zg zullen misschien zeggen: „wg hebben gewacht, gewacht en nog eens gewacht, wo hebben de reorganisatie van het Lager Onderwgs, zeker 'n groot en grootsch werk, zien komen, doch verder wachtten wij tevergeefs en word niets meer verno men van al die toezeggingen, die in den loop van de laatste jaren gedaan zijn, of in vooruitzicht gesteld werden; om slechts enkele dingen te noemenSchoolartsen, volksbad, melkverordening, evenredige schoolgeldheffing ook op het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, enz. c-nz.'' Z\j, die zoo spreken, hebben eigenlijk we] gelijk en ook wij drongen meermalen op verschillende van de genoemde punten aan. Wij zouden aan boveustaande opsomming nog als iets van eminent belang willen toe voegen: de regeling van de rechtspositie van de werklieden in gemeentedienst. Hier komt Amersfoort weer 'n respec tabel eind bij andere gemeenten achteraan. Toch is het werklieden reglement al langen tijd in vooruitzicht gesteld. Het zou ons niet verwonderen, zoo er onder onze on- geduldigo medeburgers verscheidene waren, die in stilte vermoedden, ja misschien hun vermoeden ook wel openlijk uitspraken, dat dat reglement in de ptullemand verzeild goraakt was en het lot van de andore daarin aanwezige voorwerpen gedeeld had, Dougdelgke voorbereiding is natuurlijk eerste eisch voor alles en vluchtige, onvol doende voorbereiding is vaak do bron voor allerlei ellenden, maar als de voorbereiding zoolang duurt, als bij dit werkliedeoregle- ment het geval is, is het niet aan misken nende kritiek te wijten, zoo men gaat wanhopen, of de voorbereiding wel ooit 'n einde zal nemen. Gelukkig hebben wij thans reden te ver moeden, dat in dit geval die wanhoop on- noodig is. Wij vernamen namelgk, dat Dinsdag jl. de commissie in zake regeling van den rechtstoestand van ambtenaren en werklieden vergaderd heeft, terwijl heden middag de eindvergadering gehouden zou worden. Over de besprekingen zelf konden wij na- tuurlijkniets te weteB komen, maar het geeft al reden tot voldoening, dat wij het eind doel thans 'n flink stuk genaderd zijn. Is de zaak eenmaal uit handen van de Commis sie, dan zal er ongetwijfeld wol wat meer vaart achter gezet worden. En zoo herleeft de hoop, dat Amersfoort nog vóór de zomervacatie z'n werklieden- reglement zal gekregen hebben. Ds Oorlog. Het staat er met den vrede, naar het schijnt slechter voor dan ooit. De mijnen, die juist waren opgeruimd in de Dardanellen zijn ten getale van 55 weer opnieuw gelogd. Dit laatste is het gevolg vau het bezetten van de oilan- den Astropalia en Lemnos. Het eiland Astropalia bezit een uitstekende omgeving, goede havens en een bocht met diep water en het zal een gewichtige verbindigs- punt vormen tusschen do vlootbasis van Tobroek en die van Tarento, of welk punt ook, waartegen de Italiaansche vloot in do toekomst zal optreden. Ook zal de oorlogscontrabande van uit Europeesch en Aziatisch Turkije naar Syrië en Egypte door de bezetting van Astropalia totaal onderdrukt worden De „Corrière d'Italia" zegt dat Italië door de bezetting van Astropalia begonnen is zich steunpunten te verzekeren voor de toekomstige vcrrichtingeu der vloot. Astro palia is inderdaad de voorpost der Turk- sche eilanden in den Archipel en beschikt over uitstekende landingsplaatsen. Het eiland heeft overigens een bijzon dere strategische beteekenis want het be- heerscht de doorvaart tusschen de Egeïsche Zee en de Middellandsche Zee. Wij hebben gisteren reeds melding ge maakt van het overlijden van Enver bey. Het bericht kwam uit Italiaansche bron en blijkt alweer leugenachtig te zijn ge weest. Gelukkig, kunnen we ditmaal wel zeggen. De secretaris van den Turkschen Hoogen Commissaris te Kaïro verklaart, dat het bericht uit Rome afkomstig is en puur verzinsel is. Frankrijk en Marokko. Naar officieus uit Parijs wordt gemeld zal de Fransche Ministerraad ie zijn Za terdag a.v. te houden bijeenkomst, over de quaestie van het zenden van verster kingstroepen naar Marokko een defini tief besluit nemen. In begisel is de regee ring van het onvermijdelijke van dezen maatregel overtuigd. Uit Fez wordt thans nader gemeld, dat de samenzweerders oorspronkelijk het voornomen koesterden, den sultan naar Rabat te laten vertrekken, om alsdan hem met zijn geheele gevolg op don weg gevangen te nemen. Deze daad zou dan tevens het teeken zijn tot het vermoorden van de Fransche intructeurs en alle Euro peanen. Alleen door het te vroegtijdig uitbreken van de muiterij der Askarj, is het plan niet tot uitvoering kunnen komen. Recht van Gratie. Men wil den Franschen President der Republiek het recht van gratie ontnemen en het overdragen aan een commissie, be staande uit zes Senatoren, zes Kamerleden en zes leden van bet Hof van Cassatie, en als voorzitter de minister van Justitie. Het is het Kamerlid Beriy, die hiertoe het voorstel zal doen. Rumoer in de Belgische Kamer. Het kwam Dinsdag in de Belgischo Ka mer tot rumoerige tooneelen tusschen de oppositie en do Regeeriog. De oppositie beweerde, dat do Regeering het aantal nieuwe mandaten ten onrechte op 20 in plaats van op 18 had gesteld, zooal9 over eenkomstig de jongste volkstelling zou zijn geweest. Do Regeering zou deze bij de laatste mandaten één in Luxemburg en één in Brussel hebben ingesteld omdat in die districten beslist een clericale afge vaardigde zou worden gekozen Het schijnt echter dat de aanneming van het Regeeringsvoorstel verzekerd te. Tegen het Einde. In het Belgische Staatsblad komen in de laatste dagen onrustbarend veel benoemin gen van notarissen en ambtenaren aan het ministerie van Justitie voor. Wat heeft dat te beduiden? vraagt een Ylaamsch blad, en hot geeft zichzelf het volgende ant woord „Moet er geloof gehecht worden aan geruchten die de rondo doen, dan is het daar een fijne toer vanwege de regeering, die haar einde voelt naderen en alle gaat jes wil stoppen. Al wie tot zekeren ouderdom gekomen is in 't notariaat of in ambten van het Rechtswezen wordt verzocht en gepraaid een welverdiende rust te nemen, om dan clericalen in de plaats te benoemen en alle ambten bezet te krijgen tegen de aankomst der oppositie aan 't roer, die zich aldus tegenover door en door geclericaliseerde bureelen zou vinden." „In 't vooruitzicht van Juni", schrijft het blad boven dit bericht. Tegen het Duel. Onlangs in een Kabinetsorder van Keizer Wilhelm verschenen, naar aanleiding van het weigeren van duel door een officier van gezondheid. Daarin stood dat uitnoodi- ging tot duel wel is waar strafbaar was, doch dat iemand die een duel weigerde, uit het leger kon worden gezet. In den Rijksdag is door den afgevaar digde Erzberger van het Centrum over dit feit een interpellatie ingediend. Hg noemde dezo Kabinetsorder een smaad, het christe lijke deel van het volk aangedaan. De Minister van Oorlog antwoordde, dat in de Kabinetsorder wordt gezegd, dat bij het weigeren van een duel uit godsdienstige beginselen een onderzoek door don raad van eer niet op zijn plaats is. Derhalve heeft men niets tegen godsdienstige ge voelens; echter behoort zulk een man niet in de kringen van bet officierskorps te ver keeren. Na deze woorden klonken er stormachtige uitroepen van verontwaardi ging bij het Centrum en heerschte er aan houdende onrust in de geheele vergadering. Een Journalistenstakinq. Te Berlgn doet zich een journalisten staking voor. Tijdens het proces tegen den drogist, die door, methyl alcohol to verkoopen, den dood van zooveel menschen op zgn geweten heet te hebben heoft de president der rechtbank, op een oogenblik dat de getuigenbanken te vol werden, geroepen dat de pers dan maar op de publieke tribuno moest. Het gevolg was dat de journalisten verontwaardigd heen gingen' zoodat er thans geen vorBlagon van de zittingen meer verschijnen. Men wacht nu af tot de piesident zijn excuus zal aanbieden, te meer daar deze zelf niet onschuldig is aan de overvolheid der ge tuigenbanken. Ilij had namelgk tal van vrienden belangstellenden in die banken toegelaten. Bloedige botsing. Met groote meerderheid is in de Russi sche Doema de urgentie aangenomen der interpellaties over het bloedbad in het Lena- gebied. De Siberische afgevaardigde Schilo deed namens do arbeidersfractie het voorstel, dat het gebeurde door een commissie uit dc Doema zou worden onderzocht. Een andere afgevaardigde uit Siberië Tsjitikiu genaamd, stelde uit naam van zyn mede-afgevaardigden uit Siberië voor, dat de Doema de noodzakelijkheid zou uitspre ken van een wettelijke regeling op het arbeidscontract en op de ongevallen-, ziekte en invaliditeitsverzekering. De interpellatie der sociaal-democraten werd met 97 tegen 76 stemmen verworpen, die van de Kadetton en Octobristen met groote meerderheid aangenomen. Betreffende het voorstel der arbeiders groep verklaarde de president, dat dit niet in behandeling kon worden genomen, om dat het onwettig was. Volgens ambtelijke mededeeling uit Pe tersburg, was de oorzaak der onlusten deze, dat de directie der goudmyuen den arbei ders, die staakten, slechts in enkele kleine eischen, doch niet in de voornaamste wilde toegeven, dat zij verder van de stakers ver langde, dat deze hun wouingen zouden ont ruimen, hun geen levensmiddelen (die langs anderen weg niet te krijgen waren) wilde verschaffeu en het stakingscomitè deed arresteeren. Hot groote aantal dooden en gewonden is daaraan toe te schrijven, dat een compagnie soldaten, op 100 pas afstand, begon te vuren op een stoet van 3000 stakers, die zich naar het gebouw der directie wilde begeven en dat de menschen, die vooraan liepen, door dc achteraan komenden opge drongen werden en niet konden uitwy'kcn. Het Bouwwetje in dk le Kamer. Het slotbedrijf van de behandeling van het Bouwwetje heeft zich gisteren in de le Kamer afgespeeld Hoewel strijdend voor 'n verloren zaak, heeft de linkerzijde alle verantwoordelijkheid voor dit onverv^Ischte coalitie-product van zich geworpcu De heeren van den Fcltz en Ferf hebben ge wezen op het gevaar vaD het ontstaan van allerlei kleine sectcschooltjes, herinnerd aan het voorbarig cener wet, die thans moet meewerken om scholen te stiohten,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1