WEERBERICHT. Thermometerstand Sportnieuws. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 unr. De Bilt, 25 April 1912. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. to Veatmanoer laagste 761.7 te Biaritz. Verwachting tot den avond van 26 April 1912. Meeat matige N.-Ooatelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Koele nacht. Overdag warm. Barorneterslarid te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 47 Hedenmiddag 12 uurF. 62 waarvoor het onderwyzend personeel verre te zoeken is, zy hebben met name het politiek Btempel, dat dit onderwerp, brug naar de totale gelijkmaking en als het ware een voorschot in afrekening op het geen bij Grondwetsherziening zal worden geboden, draagt. En beiden gispten zij de lichtvaardigheid, waarmede het Kabinet het tonnen-dure amendement-Van der Molen-Van Wijnbergen heeft geaccepteerd en de Kamer het heeft doorgeschreven. De heer Van der Feltz gaf bovendien een waardig protest te hooien tegen do bewering, dat de openbare school ver oordeeld zou zijn door de houding barer onderwijzers: deze verdienen inhet alge meen zeker het grootc vertrouwen, dat in hen gesteld moet kunnen worden. Van de rechterzijde poogden de heeren van der Biesen. HovyenVan Lamsweerde hun inhaligheid goed te praten. En de minister zelf moest hieraan natuurlijk ook meedoen. Wat de aanvaarding van het amendement Van der Molen-Van Wijn bergen betreft, verklaarde de minister, dat de iiiimere opbrengst van de middelen hem hiertoo bewogen had; bovendien zou het bij stemming toch door de Kamer zijn aangenomen, 'n Eigenaardig standpunt, dat trouwens bewijst, hoezeer de minister de hebzucht van z'n vrienden kent! Bakkerswet. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkiugbedrijf heeft besloten de bestuurdersbonden in alle plaat sen, waar de bond afdeelingen heeft te ver zoeken, met die afdeelingen vergaderingen te beleggen, en wel op den eersten of tweeden Zondag van Mei, met het doel lo. te protesteeren tegen de meerderheid der Tweede Kamer, die weigerde de Bak kerswet in behandeliug te nemen; 2o. met nog meer kracht dan te voren aandrang op het Parlement te oefenen, die wet wèl in behandeling te nemen. In een opwekking aan de afdeelingen zegt het bondsbestuur, dat van nu al de agitatie daarheen moet worden geleid, dat telkens weer in de Kamer voorstellen zul- worden gedaan om de wot to behandelen. Vrijstelling van Belasting. De ,Staats-Ct." bevat twee door den minister van financiën uitgelokte koninklijke besluiten. Het eene strekt om het gebouw der St. Jozephsgezellenvereeniging te Rot terdam vrij te stellen van personeele be lasting, als werkende in het algemeen be lang, het andere om de Algemeene Open bare Bibliotheek met Leeskabinet te Rot terdam niet vrij te stellen, als niet in het openbaar belang, maar enkel in het belang harer leden. Nota bene houdt St. Joseph in zjjn gebouw lol-uitvoeriugen van gering allooi, terwijl het Loeskabinet met de ge meentelijke leeszaal tot het mede-gebruik harer bibliotheek gekoutrakteerd heeft, zoodat die boekerij algomeen toegankelijk is. Maar de katholieke minister heeft over die dingen zijn eigen denkbeelden on lapt ook de adviezen van den Raad van State aan zyn laars. Het Volk. NEDERLAND—BELG1E WEDSTRIJD. De Secretaris-Penningmeester van den Nederlandscheu Voetbal Bond verzoekt ons mede te deelen, dat het terrein van D.F.C. a.s. Zondag voor bovengeuoemden wedstrijd eerst om twaalf uur geopend zal worden. De verschillende restaurateurs hebben ge rekend op een grooten toeloop van eetlusti- gen en wordt het publiek in eigen belang aangeraden, zich niet uitsluitend naar de vlak bij het terrein gelegen, restauratie's te begeven, doch zich de moeite te ge troosten in het centrum der stad te gaan, daar anders wederom buiteu de schuld van restauratie's en hen, die den wedstrijd or- ganiseeren, velen teleurgesteld zullen wor den, daar het nu eenmaal niet mogelijk is, dat slechts enkele restauraties een grooten mcnschenstroom, als de stad a.s. Zondag zullen bezoeken, naar behooren kunnen be dienen. Voorts wordt uitdrukkelijk medegedeeld, dat van alle rangen'nog kaarten in vol- doendeu voorraad aanwezig zijn om velen, die nog geen biljet gekocht hebben te helpen, zoodat het publiek hiermede ge waarschuwd is, geen geloot te hechten aan de praatjes, door opkoopers verspreide, dat alle kaarten uitverkocht zonden zijn. Het aantal overgebleven kaarten is niet bijzonder groot doch de N.V.B., kan nog velen aan het terrein aan kaarten helpen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. M. L. te Woudenberg! 3 of 3 d. Straatschenderij. A. P. f -5 of 3 d. A. B. f 5 of 3 d. beiden te Eemnes. Trekdier onbeheerd laten staan. J. V. te Lensden, Vrijgesproken. Dronkenschap. G. H. f 3 of 3 d. J. R. f 5 of 3 d. beiden te Baarn. A. de L. f3 of 3 d. A. de G. f3 of 3 d. beiden te Nijkerk. A. H. S. te Amersfoort f 3 of 3 d. D. v. V. te Barneveld f 3 of 3 d. Dieren vervoeren op noodeloos kwellende wijze. 2 X gepleegd M. W., Renswoude f 15 of 3 d. en f 10 of 3 d. 't Vervoeren door trekdier op noodeloos pijnlijke wijze doen plaats hebben. J. T., Soest f5 of 3 d. Op verboden grond loopen. J. de G. f 5 of 3 d. L. M. f 15 of 3 d. beiden te Amersfoort. B. v. d. K f 3 of 3 d. H. v.d. K. f 3 of 3 d. beidon te Soest. A. H. te Leersum, Vrijgesproken. Wielryden zonder licht. P. H. f 2 of 2 d. A. v. D. f2 of 2 d., H W. f 2 of 2 d., M. G. f 2 of 2 d., allen te Soest, E. v. K. f 1 of 1 d. J. v. H. f 1 of 1 d. beiden te Amersfoort. Rijden met voertuig zonder licht. G. B. te Eemnes f 2 of 2 d., G. II v. D., te Hoogland f 2 of 2 d Wielrijden zonder licht. P. A. S te Laren f 2 of 2 d., B. v. d. B. te Nijkerk, f 2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder licht. II. E. te Hoogland f 2 of 2 d., P. D. te Baarn f2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. A. v. S. te Baarn f 2 of 2 d., H. S., Bunschoten, f 2 of 2 d. J. v. d. B., Leusden, f 2 of 2 d. G. v. d. V. f2 of 2 d., L M. II. f2 of 2 d. beiden te Woudenberg. Niet op vordering van politie stilhouden. L. M H. te Woudenberg f 5 of 5 d. Wielrijden zonder licht. W. N. f 2 of 2 d. L. E. M. H. f 2 of 2 d. beiden te Baarn. Overtreding IJkwet. G. K. te Bunscho ten, f 1 of 1 d. en verb, verkl. gewicht. Overtreding Boterwet. G. R. te Amers foort f 5 of 5 d. Overtreding arbeidswet. II. B. f2 of 2d., M. v. D. 2 X f 1 of 2 X 1 d., beiden te Amersfoort, E. J. S. te Leusden 3 X f 2 of 3 X 2 d. Overtreding Jachtwet. M. V. te Hoevela ken, 7 d. en verb, verkl. strik., J. H. K. te Scherpenzeel f 3 of 3 d. flu verb, verkl. haas. Overtreding Leerplichtwet. B. B., f 3 of 3 d. B. B„ 13 of 3 d G. T., f2 of 2 d. Allen te Hoevelaken. M. M., f 6 of 3 d. W. v. E., f 5 of 3 d. C. do K.f2 of 2d. Alleen te Soest. Overtreding Trekhoudenwet. II. v. O., Amersfoort f 2 of 2 d. L. J. v. N., Oud Leusden f 3 of 3 d. E V., Baarn fl of 1 d. R. W., Amersfoort f3 of 3 d. A. K., Leersum f 3 of 3 d. A. H., SoeBt f 5 of 5 d. Te A'foort met woonwagen verblijven. A. G. N., zwervend f 3 of 3 d. Valschen naam opgeven. A. G. N., Zwer vend f 10 of 10 d. Overtreding Drankwet. A. E., f 5 of 5 d. J. v. H., f 5 of 5 d. Beiden te A'foort. Te Amersfoort buiten noodzaak op een voetpad met een voertuig rijden. W. v. M., A'foort f 1 of 1 d. Te Amersfoort buiten noodzaak op cene wandelplaatsrijden met een voertuig. E.v.S. A'foort f 2 of 2 d. Te Amersfoort in café muziek maken. R v. B., A'foort f 5 of 5. Profesor Dr. H. A. van Bakol van het Evangelisch Luthcrsch Seminarium te Amsterdam zal a.s. Zondag voorgaan bij den dienst in de Lutherscho Kerk alhier. Bioscoop „De Arend". De film van den jachtrit der officieren der Amersfoortsohe Rijschool was door een formaliteit aan de Belgische grens gisteren nog niet gearriveerd, zoodat dit voor onze stad zoo interessante nummer, gisterenavond niet kon worden op het doek gebracht. De vrij talrijk opgekomen belangstellenden genoten echter vau de overige nummerB van hot afwisselende programma vrij wel. Vooral de kleurenprojecties vielen weer zeer in den smaak. Ook de komische nummers deden het heel goed en brachten de lachspieren danig in beweging. De le luitenant kwartiermeester G. Berghuis van het 5de regiment infanterie, wordt 1 Mei overgeplaatst bij het le reg. Veld artillerie te Utrecht. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen voor onderwijzeres, mej. A de Jong, alhier. Verschenen is het officieel programma van het groot internationaal kcgelconcours dat van 11 tot en met 20 Mei in de socië teit „Vereeniging" wordt gegeven. Daaruit blijkt, dat het eere-comité bestaat uit de heeren: Jhr. J. W. A. Barchinan Wuytiers, rf. W. van Esveld, W. H. Kam, R. G. Rijkens, H. J. von Santen, A. M. Tromp van Holst, J. G. Kleber, W. II. E. Vrij dag, G. A. Buhlmaun, J. Th. H. Mingels, A. G. M. J. baron van Oldeneel, L. baron van Hogendorp, J. H. van der Hegge Zijner en S. de Jong. De jury bestaat uit do heeren: J C. van Heuvec (Barneveld), J. P. Meeth (Bus sera), en J. Cattie, C. M. Cremer, H. C. A. de Jong, A. H. v. Kalken, J. Mink Schol, S. Posthuma on G. J. Slothouwer. De regelingscommissie is als volgt samen gesteld: Mr. S. G. van Weideren baron Reugers, voorzitter, J. Sinnige, vice voor zitter, P J. Hamers, J. W. K. de Bas en J. Busquet, secretarissen, G. W. Zweers en P. Godvliet, penningmeesters, Dr. P. K. Drossaart Lulofs en M. v. d. Weide, com- missaiissen. De voetbalvereeniging „'t Vijfde" zal op Dinsdag 30 April a.s., op den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, seriewed6tryden honden. Deze wedstrijden worden gehouden op het torroin achter de kazerne en op het Vijfde terrein aan de Koninginnelaan van 9'/, uur tot 11.45 uur v. m. van 2 tot 4'/, uur n. m. De eindstrijd wordt gespeeld van 34uur n.m. op het terreiniler club. De cursus, de Militaire Schoolcompagnie en elk der 4 Bataljons komen met één elftal uit. Heden werd ten Stadhuize aanbesteed het uitbaggeren der binnengrachten en haven van Amersfoort. Ingeschreven werd door de volgende personeu: N. van Daseelaar, Woudenberg, f950. E. van de Beek en H. van Doorn, Amers foort, f 998. G. Wassink, Amersfoort, f1088. Ph M. Putman, Amersfoort,1935. G. van de Lagemaat, Woudenberg, f 1400. Het work is gegund aan den laagston inschrijver, den heer Ph. M. Putman, Een jubilé. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer R. Koerselman in dienst der H. IJ. S. M. trad. De heor Koerselmau, thans commies le klasse bij die maatschappij is onder zijn collega's zeer gezien, doch ook buiten don kring der H. S- M. wordt hij door ieder die, hem kent hooggeacht. Te dezer stede maakte hij zich o.a. bijzonder verdienstelijk voor Amersf. Mannenkoor, waarvan hij sedert do oprichting voorzitter is. Dat hjj by het H. S. M.- personeel in hoog aanzien staat, kan blijken uit een artikel in „Myosotis" aan zyn zilveren feest gewijd. Daarin lezen we het vol gende: Vjjf «n twintig jaren gingen heen? 25 jaren van het Leven, 25 jaren in dienst der H. IJ. S. M. 't Is een heele tijd, Koei selman en toch... als je achter je ziet.... Waar zijn ze ge bleven die dagen en maanden en jaren? Nu, op dezen dag komt dat alles je weer eens helder voor den geest. Hoe je als jongen, oorspronkelijk bestemd i n op geleid tot onderwijzer, door het sluiten der Normaalschool te Borculo op 15 jarigen leeftijd je intrede deed in de Spoorwegwereld op het Station Eibergen. Als wat?.... zonder titel en salaris. Honoris Causa. Nu voel je nog den vaderlijken tik van den Heer Bottema, toen hij je op je schouder klopto en zeide: „Jij gaat naar Winterswijk" Nu zie je je zelf op een frisschen blijden Lontedag, staande tegenover je nieuwen chef, den Idw. van Huizen en leef je nog eens weer door al die jaron, daar voorbij gevlogen onder Idw. van Huizen en de Roos. Dan denk je natuurlijk ook aan dien dag, waarop je je Gaaike: „nae, huus toe brocht" en hoe, op den avond van je brui loft, na aankomst van tr. 238, een Commies uit Amersfoort ter assistentie kwam (niet voor die bruidsdagen) maar die toch op je bruiloft verzeilde en spoedig zat te boomen met zyn vroegere onderwijzeres en na af loop van het feest vastliep in een gangetje naast bakker Guikinks huis. Kwam dat van die „bruilofte"? Je denkt aan die tijden, waarin bet nieuwe Districtbureau Nymegen werd op gericht en hoe het toen maar weinig scheelde of je was daar geplaatst. Én hoe de Ingenieur, die Chef was van dar district en later op district Amersfoort den bevelhebbersstaf voerde, je niet losliet en by de opening der Wagenworkplaats te Amersfoort in Maart 1904, dit een prach tige gelegenheid vond om je aan te sporen over te gaan bij de Hoofdlijn. Sla maar om de bladzijden van je levens boek, sla maar om. Ze gingen voorbij de jaren, met hun lief en hun leed. En naast je trouwe Gaaike, vragen twee gevolgen van de: „Bruilofte" je aandacht. En het vak, dat Vader eens zoude be oefenen, is nu door een van je kinderen gekozen. Een blonde dochter uit Gelres landen! En naast je staat een fiksebe, flinke Hol- landsche jongen, de H. B. S.-or, fier op zijn jubileerenden vader, wiens naam hij met eere zal dragen! En nu Koerselman, je viert feest, zelf, met je gezin, je ouders, je collega's, die het niet zullen laten ontbreken aan; „be wijzen van belangstelling." Blijf lang nog gespaard voor allen, die je lief ziin, blijf gespaard voor je vrienden, die velen zijn, blyf gespaard voorden Dienst der H.IJ.S.M. Op je bruiloft zong Wintersw. Mannen koor, zal nu op dezen feestdag het Amersf. Mannenkoor, waarvan je zoo'n kranigen voorzitter bent, een aubade brengen? In de tweede helft van Mei zal onder leiding van dc-n kolonel J. H. Huisken, commandant van het 5e reg. inf. een vier- daagsche kaderoefening in bet terrein plaats hebben bij Barneveld, Putten, Hilversum en Bussum. Aan deze oefening zullen deelnemen hoofdofficieren en kapiteius van het 5e reg., zoomede enkele officieren van bereden wa pens. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, om trent de hippische wedstrijden van a.s. Zondag op Birkhoven. De kapitein A. M. C. Ridder Ale- wijn, commandant der treinafdeeling van het le regiment veld artillerie te Utrecht, wordt 1 Mei belast met het bevel over de 2e afdeeling van dat regiment te Amers foort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2